خانه انجمن ها مبانی هنرهای تجسمی ساختن طرح‌رنگ

 • ساختن طرح‌رنگ

  نوشته شده توسط pink در 2021/05/21 at 2:21 ق.ظ

  انتخاب رنگ ممکن است گیج‌کننده باشد اما قانون‌هایی وجود دارد که همواره جواب می‌دهد. مثل استفاده از درجه‌های مختلف یک طیف رنگ یا استفاده از رنگ‌های کناری در چرخهٔ رنگ.

  تک‌رنگ (مونوتون)

  آسان‌ترین راه برای دکوراسیون اتاق استفاده از طرح‌رنگ تک‌رنگ است. در این حالت یک فام را بردارید و از درجه‌های روشن‌تر و تاریک‌تر آن برای ایجاد تاثیری لایه‌لایه استفاده کنید.

  همچنین می‌توانید از طیفی از بافت‌ها در مبلمان برای ایجاد جذابیت استفاده کنید. محدودیت رنگ در این نوع طرح باعث می‌شود بتوان آن‌ها را به آسانی کنار هم گذاشت و تصویری ایجاد می‌کند که هم آرامبخش است هم مدرن. این نوع طرح‌رنگ بخصوص در اتاق‌های رسمی جواب می‌دهد. طرح تک‌رنگ، ساده و منظم است و اتاق را بزرگتر می‌نمایاند.

  رنگ‌های همسایه

  در این طرح‌رنگ‌ها از رنگ‌هایی که در چرخهٔ رنگ در کنار هم جای گرفته‌اند (مثل زرد و زرد-نارنجی و نارنجی) استفاده می‌شود و چون این رنگ‌ها نزدیک به هم و هماهنگ اند این نوع ترکیب نسبتا یکنواخت است، هرچند شامل جفت‌های هیجان‌انگیز مثل قرمز و بنفش هم هست. طرح‌رنگ‌های همسایه را ساده در نظر بگیرید. به جای ترکیب رنگ های گرم و سرد با هم، از ترکیب رنگ‌های گرم با هم یا رنگ‌های سرد با هم استفاده کنید و فام‌های زیادی را در کار نیاورید.

  رنگ‌های مکمل

  رنگ‌هایی که در چرخهٔ رنگ روبروی هم جای گرفته‌اند تضاد هیجان‌انگیزی ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید این تضاد را به عنوان اساس طرح‌رنگ‌تان بگیرید یا از آن به عنوان رنگ چاشنی برای افزودن هیجان به طرح‌رنگ تک‌رنگ یا طرح‌رنگ همسایه استفاده کنید. اگر می‌خواد از رنگ چاشنی مکمل استفاده کنید حواس‌تان باشد که یکی از رنگ‌های اصلی‌تان در آن غالب باشد.

  مکمل یک به دو

  در این روش، یک رنگ با دو رنگی که در چرخه در کنار رنگ مکمل آن رنگ و روبروی خود آن جای گرفته‌اند همنشین می‌شود تا یک طرح‌رنگ سه‌تایی ایجاد شود. بنابراین به جای همنشین کردن قرمز با سبز، قرمز را با سبزآبی و سبززرد همنشین می‌کنیم. این طرح‌رنک کنتراست ایجاد می‌کند اما نه به اندازهٔ همنشینی دو رنگ دقیقا روبروی هم. در این روش بهتر است یکی از رنگ‌ها غالب باشد.

  مکمل سه‌گانه

  در این روش سه رنگ که در چرخه با فاصلهٔ برابر از هم جای گرفته‌اند با هم همنشین می‌شوند. می‌توان با استفاده از فام‌های کم‌رنگ یا تاریک از شدت کنتراست کم کرد.
  مکمل دو به دو
  : در این روش دو رنگ مجاور در یک سمت چرخه با دو رنگ مجاور در سمت روبرو همنشین می‌شوند.

  مکمل چهارگانه

  در این روش دو جفت رنگ مکمل با هم همنشین می‌شوند.

  pink پاسخ داد 2 years, 4 months ago 1 عضو · 0 پاسخ‌ها
 • 0 پاسخ‌ها

Sorry, there were no replies found.