خدمات دانشجویی و طراحی کافه دیزاین

آموزش طراحي خودرو اسکچ و راندو (دستی + کامپیوتری) - کلاس‌های حضوری

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 32

موضوع: سرویس بهداشتی

 1. "" #1
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض سرویس بهداشتی

  سرویس ها:

  حمام- توالت- روشوئی- آشپزخانه  قسمتهای فوق که از مهمترین مکانهای ساختمان است از لحاظ اجرای ساختمانی مخصوصاً در مورد قیروگونی دارای یک نوع دیتیل می باشد فقط ممکن است از لحاظ معماری (ابعاد محلها) و یا تاسیسات و نوع لوله کشی باهم متفاوت باشند.  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Picture1.jpg
مشاهده: 4564
حجم: 37.4 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Picture2.jpg
مشاهده: 4068
حجم: 28.1 کیلو بایت  

 2. "" #2
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  کف و دیوارهای سرویسها دارای دیتیل های جداگانه می باشند لایه های کف سرویس ها از پایین به بالا بعد از اطاق ضربی به شرح زیر است:

  بتن سبک برای شیب تند
  قیروگونی
  یک لایه ماسه سیمان
  فرش 3. "" #3
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  بتن سبک برای شیب بندی:

  چنانچه در کف سرویس های کف شور کار گذاشته شود حتماً باید تمام قسمتهای کف شیب ملایم به طرف کف شور داشته باشد نصب کف شور در حمام ها لازم است ولی در آشپزخانه ها که با قفسه های لوکس و مدرن قفسه بندی می شود چندان آبریزی در کف نداریم احتیاج به کف شور نمی باشد و همچنین در کف محل دستشویی ها قطرات آبی را که در کف ریخته می شود می توان با T زمین شور خشک نمود.
  ماسه سیمان برای زیر قیرگونی:

  چناچه قبلا نیز توضیح داده شد همیشه یک قشر ملات ماسه سیمان برای زیر قیرگونی انجام می شود این لایه و لایه قیرگونی افق و عمودی برای تمام سرویس ها لازم است.

  قیروگونی:

  قیروگونی سرویس ها بهتر است در دو مرحله انجام شود. مرحله اول دیوارها مرحله دوم کف.
  نظر باینکه معمولاً کاشی کاری دیوار سرویس ها را قبل از فرش کف انجام می دهند چناچه قیروگونی کف نیز همزمان با قیروگونی دیوارها انجام شود در موقع کاشی کاری و عبور و مرور کارگران از روی کف ناچاراً قیروگونی آسیب دیده و سوراخ می شود و در نتیجه موقع فرش کف دوباره باید این قیروگونی با دولایه قیر و یک لایه گونی تجدید شود. برای جلوگیری از این دوباره کاری بهتر است ابتدا دیوارها را قیروگونی نموده و حداکثر این قیروگونی را تا 10 سانتیمتر روی کف ادامه می دهیم و بعد از اجرای کاشی کاری دیوارها و بلافاصله قبل از فرش کف نسبت به قیروگونی کف اقدام نموده و فوراً فرش کف را شروع می نماییم. بهتر است قیروگونی کف سرویسها در دو لایه گونی و سه لایه قیر انجام شود و پس از اجرا حتماً بوسیله آب بستن در محل از غیرقابل نفوذ بودن آن مطمئن شویم. اگر قیروگونی کف را همانطوریکه در بالا اشاره شد بعد از کاشی کاری دیوار انجام می دهیم باید حتماً قیروگونی کف زیر قیروگونی که از دیوار روی کف آورده ایم قرار گیرد و باید حتماً به وسیله قیرداغ این دو لایه به همدیگر بچسبد.
  در موقع قیروگونی کف باید دقت شود تا محل کف شور کاملاً آب بندی شده و در صورت امکان این قیروگونی داخل لوله کف شور قرار گیرد که در این صورت می باید لوله کف شور به اندازه کافی بزرگ باشد تا هم قیروگونی و هم کف شور را در خود جا دهد.

  فرش کف:

  چنانچه کف دارای شیب باشد یعنی اگر در کف سرویس کف شور کار گذاشته باشند محل سرویس را باید با کف پوشهایی که ابعاد کوچکتر باشد فرش نمائیم. این ابعاد بستگی به بزرگی و کوچکی سرویس دارد زیرا با قطعات بزرگ مثلا 30×30 نمی توان شیبهای لازم را در مکانهای کوچک اجرا نمود ولی چنانچه کف سرویس دارای شیب نباشد می توان برای فرش آن از هر اندازه کف پوش استفاده نمود مانند سرامیک، موزائیک، سنگ، کاشی های مخصوص کف، این نوع کاشی ها باید اولاً مقاوم بوده و در ثانی لیز نباشند.

 4. "" #4
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  لایه های دیوارهای سرویس از خارج به داخل
  دیوار
  قشر ماسه سیمان زیر قیروگونی
  قیروگونی
  توری سیمی
  کاشی لعابی

  در مورد ردیفهای 1 و 2 قبلاً توضیح داده شده است و طریقه اجرا همان است که در پیش گفته شد.


  قیر و گونی:
  ارتفاع قیروگونی حمامها باید در حدود 30 سانتیمتر بالاتر از دوش و برای
  آشپزخانه ها و توالت ها و روشوئی ها نیز 30سانتیمتر بالاتر از روشوئی و ظرفشویی باشد و در این مرحله اگر یک لایه گونی و دو لایه قیر هم اجرا شود کافی است. در بعضی مواقع ارتفاع قیروگونی را در سرویس ها بیشتر از 10 سانتیمتر ادامه نمی دهند و به همین دلیل از اجرا لایه توری سیمی نیز خودداری می نمایند. اگرچه این طریق از لحظاظ علمی مجاز نیست ولی نگارنده تاکنون در هیچ ساختمانی ندیده است که دیوار حمامی که از داخل کاشی کاری شده است بعلت عدم اجرای قیروگونی تا ارتفاع لازم نم پس دهد فقط گاهی اوقات ممکن است بعلت بدکار گذاشتن وان حمام از محل درز وان و دیوار مجاور که دارای شیب خوب نباشد آب بخارج نفوذ کند.  تور سیمی:


  اصولاً علت چسبیدن قشر ماسه سیمان به آجر و یا آجر به ملات اینست که در آجرها خاصیت مکندگی آب وجود دارد در صورتیکه ملات یا قشر ماسه سیمان در مجاورت آن قرار گیرد مقداری از آب آنرا که مخلوط با سیمان می باشد می مکد در نتیجه تارهای بیشمار نازکی که یک سر آن داخل آجر و یک سر دیگر آن به ملات متصل است بین آجر و ملات بوجود می آید و این رشته ها بدان شکل است گوئی ملات به آجر پنجه انداخته است البته لازم به توضیح است چناچه قدرت مکندگی آجر از 5 درصد حجم آن کمتر باشد تمایلی به مکیدن آب ملات نشان نمی دهد و اگر از 13 درصد حجم آن بیشتر باشد کلیه آب ملات مجاور خود را مکیده و در اثر عدم انجام فعل و انفعالات شیمیایی مانع سخت شدن ملات می گردد.
  حال اگر ملات ماسه سیمان پشت کاشی لعابی روی لایه ای مانند قیروگونی انجام شود که به هیچ وجه آب ملات را نمی مکد در نتیجه به آن نمی چسبد و بعد از خشک شدن این دولایه بصورت دو جسم جدا از هم کار می کنند و در اثر کوچکترین ضربه دو لایه روئی فرو می ریزد. برای جلوگیری از این موضوع چناچه قیروگونی را تا ارتفاع 30 سانتیمتر بالاتر از محل دوش ادامه داده باشند روی آن را یک لایه تور سیمی می کشند که ملات پشت کاشی لعابی به آن بچسبد. معمولاً تور سیمی را با میخ بدیوار متصل می نمایند. این میخ ها که در قیروگونی فرو می رود و آنرا سوراخ می کند و در نتیجه ایجاد نقطه ضعفی در آن می نماید بدین لحاظ باید مجدداً روی میخ ها را بوسیله قیراندود نمود. باید تور سیمی کاملاً کشیده و محکم بدیوار نصب گردد زیرا این توری باید وزن کاشی و ملات پشت آنرا بخوبی تحمل نماید.

  کاشی لعابی و ملات آن:

  کاشی قطعه ای است لعابی به ابعاد 10×10 یا 15×15 یا 20×20 و یا ابعاد دیگر. ضخامت آن در حدود 6 میلیمتر الی یک سانتی متر می باشد. کاشی بر حسب لعاب روی آن برنگهای سفید یا الوان به بازار می آید. کاشی از دو لایه تشکیل شده است. لایه زیرین کاشی از جنس خاک رس می باشد که پس از تعیین درصد ناخالصی های آن و اضافه نمودن مواد لازم آنرا قالب گیری نموده و پس از خشک کردن آنرا به کوره می برند.
  در این مرحله پختن قطعه بطور کامل انجام نمی شود و آن را بصورت نیم پخت از کوره خارج می نمایند به این قطعه اصطلاحاً پخت بیسکوئیتی و یا بیسکوئیت
  می گویند سپس لایه دوم را که مواد زودگدازی به نام لعاب است روی آن می پاشند و سطحی صافق و صیقلی و غیرقابل نفوذ ایجاد می نماید.
  چنانچه لایه زیرین و روئی کاشی دارای ضرایب انبساط متفاوت باشد رد اثر تغییرات درجه حرارت روی لعاب کاشی ترکهایی ایجاد می شود که خیلی بدمنظره و نازیبا است. لعابی که روی کاشی می دهند انواع مختلف دارد مانند لعابهای نمکی یا لعابهای رنگی مانند سنگ آهن منگنزدار و یا اکسید آهن آبدار. این مواد رنگی را بروی سفال کاشی می پاشند بعد آنرا در کوره برده حرارت می دهند و لعاب به صورت قشر صیقلی شیشه درآمده و تمام سطح آجر را بطور یکنواخت می پوشاند.
  ویرایش توسط lady_atieh : 10-10-12 در ساعت 19:32

 5. "" #5
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  صنعت کاشی از قدیم الایام در ایران متداول بوده و از دوران صفویه کاشی
  کاری های جالبی در اصفهان بیادگار مانده است.
  بریا نصب کاشی ابتدا زیر کاشی را در کف بوسیله گچ و یا ماسه تراز می نمایند و بعد کاشی را بحال تراز و شاقول نصب نموده و موقتاً با قطعه ای از گل رس تعادل آن را حفظ می نمایند بعد دوغ آب پر سیمانی با ماسه نرم ساخته و آهسته آهسته پشت آنرا با دوغاب در دو یا سه مرحله پر می نمایند اگر در یک مرحله پشت کاشی را با دوغاب سیمانی پر کنند ممکن است در اثر وزن دوغاب کاشی از جای خود کنده شده و یا از شاقول و تراز بودن خارج شود پس از آنکه پشت یک رج کاشی با دوغاب سیمان پر شد.


  رج بعد را روی آن می گذارند و بعد از اتمام کار درزهای آنرا با ملاتی که از لحاظ رنگ با کاشی هماهنگ باشد بندکشی می نمایند معمولاً از لحاظ زیبایی ارتفاع کاشی کاری را تا زیر سقف ادامه می دهند و حداقل ارتفاع کاشی در حمام ها بواسطه وجود دوش تا 180 سانتی متر و در آشپزخانه تا 150 سانتیمتر (چند رج بالاتر از ظرفشویی) و در توالت ها تا 60 سانتیمتر و اگر در توالت دستشویی هم وجود داشته باشد ارتفاع کاشی در آن قسمت 90 سانتیمتر باید باشد.
 6. "" #6
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  کاشی کاری دیوارهای سرویس:

  ارتفاع قیر و گونی در حمام ها در حدود 2/30 متر (30 سانتیمتر بالا تر از دوش) و در آشپز خانه ها در حدود 1/20 متر(30 سانتیمتر بالاتر از شیر ظرف شویی ) و در توالت ها در حدود 70 سانتیمتر و اگر در توالت روشویی نیز وجود داشته باشد ارتفاع قیرگونی در محل روشویی در حدود 1/2متر میباشد. 7. "" #7
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  فاصله سیفون چدنی توالت ایرانی از دیوار کاشی کاری شده 25 سانتیمتر
  فاصله سیفون چدنی توالت فرنگی از دیوار 28 تا 30 سانتیمتر
  فاصله سیفون چدنی توالت فرنگی از دیوار کاشی کاری شده 23 تا 25 سانتیمتر
  رقوم سیفون چدنی توالت فرنگی 5 سانتیمتر زیر کف تمام شده
  رقوم سیفون چدنی توالت ایرانی 20 سانتیمتر زیر کف تمام شده
  رقوم لوله آب ظرف شور 2 لگن از کف تمام شده 40 سانتیمتر
  رقوم لوله فاضلاب ظرفشور 1 لگن از کف تمام شده 45 سانتیمتر
  رقوم لوله فاضلاب روشویی از کف تمام شده 45 سانتیمتر
  رقوم لوله فاضلاب ماشین لباسشویی از کف تمام شده 70 سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای شیر آفتابه برای توالت ایرانی از کف تمام شده 50 سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای شیر آفتابه برای توالت فرنگی از کف تمام شده 60 سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای دوش با زیردوشی از کف تمام شده از کف تمام شده 90سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای روش بدون زیر دوشی از کف تمام شده 80 سانتیمتر
  رقوم لوله آب سرد و گرم ظرف شور با شیر دیواری از کف تمام شده 105 سانتیمتر
  رقوم لوله آب سرد و گرم ظرف شور با شیر توی کاسه 5 سانتیمتر بلندتر از فاضلاب و طرفین آن
  رقوم لوله آب برای آب پران (سیفون) توالت ایرانی از کف تمام شده 180 سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای آب پران فشاری از کف تمام شده 90 سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای آب پران (سیفون) توالت فرنگی از کف تمام شده 10 سانتیمتر
  رقوم لوله آب برای ماشین لباسشویی از کف تمام شده 75 سانتیمتر
  فاصله محور تا محور لوله های آب سرد و گرم برای شیرهای مخلوط 17 تا 5/16 سانتیمتر
  فاصله سیفون چدنی توالت ایرانی از دیوار 30سانتیمتر

 8. "" #8
  عضو فعال b_mj آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  نوشته ها
  182

  پیش فرض

  قیروگونی کف و دیوار سرویس ها


  کف و بدنه کلیه سرویس ها (حمام- توالت- روشویی- آشپزخانه) باید حداقل با یک لایه گونی و دو لایه قیر در مقابل رطوبت ایزوله گردد برای آنکه دوغاب پشت کاشی کاری به بدنه سرویسها بچسبد باید برروی قیروگونی یک لایه تور سیمی با میخ متصل نماییم آنگاه لایه کاشی کاری را اجرا نماییم در غیر این صورت بعلت آنکه قیروگونی آب ملات را نمی مکد کاشی کاری و ملات آن بصورت جدا از دیوار قرار گرفته و به آن نمی چسبد.
  ایزولاسیون کف سرویس ها مخصوصاً حمام از اهمیت مخصوصی برخودار است و باید قبل از فرش کف حتماً کف شور حمام مسدود شده و با بستن آب در کف سرویس از غیرقابل نفوذ بودن مطمئن شویم.
  برای فرش کف سرویس ها بعلت سطح کوچک آنها باید از سنگ یا مصالح دیگر باقطعات کوچک 15×15 یا حداکثر 20×20 استفاده شود. زیرا در غیر اینصورت ایجاد شیب همه طرفه به سمت کف شور ممکن نخواهد بود. در کنج دیوار (محل برخورد کف با دیوار) همیشه خطر شکستن قیروگونی موجود می باشد برای جلوگیری از آن باید یک ماهیچه دو یا سه سانتیمتری با ملات ماسه سیمان در آن محل ایجاد کرده آن گاه اقدام به قیروگونی کردن نماییم. این ماهیچه زاویه 90 درجه کنار دیوار را 45 درجه می نماید، در نتیجه خطر ترکیدگی قروگونی در آن محل کمتر می شود.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •