خدمات دانشجویی و طراحی کافه دیزاین

آموزش طراحي خودرو اسکچ و راندو (دستی + کامپیوتری) - کلاس‌های حضوری

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 14

موضوع: طراحی کتابخانه ها

 1. "" #1
  عضو ارشد نقاشی saeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  نوشته ها
  475

  Post طراحی کتابخانه ها  طراحی کتابخانه ها  تامین فضای کاری در کتابخانه های دانشگاهی به تعداد دانشجویان و توزیع افراد در هر رشته بستگی دارد، مکانهای خاصی هم برای افراد معلول (استفاده کنندگان از صندلی پرخدار، و کسانی که از ناحیه چشم آسیب دیده اند) و برای فعالیتهای خاص (مطالعه ی میکروفیلم و تجهیزات گسترش یافته ، کامپیوترهای شخصی و پایانه ها، بکار بردن CD-ROM ، ... وجود دارد، ( به راهنماییهای مربوط توجه نمایید) همچنین مکانهایی هم برای مطالعات فردی (اتاقکها، کیوسکها، اتاقهای کار انفرادی) مورد نیاز است، محلهای کار باید ترجیحاً در قسمتهای روشن ساخته شوند، فضای مورد نیاز برای یک محل ساده ی مطالعه / کار ۵/۲ و برای کامپیوتر شخصی با محل کار شخصی مقدار ۰/۴ می باشد.
  حفظ امنیت در بخشهای مربوط به استفاده کنندگان کتابخانه بسیار ضروری است. اقدامات احتیاطی در برابر خطر حریق باید مطابق با آیین نامه ها و مقررات ساختمانهای دولتی و محلی باشد.
  نصب سیستم امنیتی در کتابخانه از سرقت جلوگیری کرده و زمانی که زنگ خطر به صدا در می آید، خروجیهای اضطراری توسط قفلهای امنیتی برقی و اتوماتیک بدون نظارت انسان بسته می شوند. استفاده از درهای اضطراری ایمن خودکار به همراه آژیرخای صوتی – تصوریری زیاد موثر نیست.
  به دلیل بار گذاری زیاد طبقات و وضعیت دمایی ثابت و بهتر، قسمت بایگانی ترجیحاً در زیر زمین قرار می گیرد.
  به خاطر نیاز فوق العاده به کنترل وضعیت دمایی، حمل و نقل و امور کارکنان، و انعطاف پذیری، /تغییر پذیری محدود، چیدن کتابها بر روی هم مثل یک برج، مناسب نیست. بهترین روش، تعیین مکانهای مرتبط و تا حد امکان بزرگ و بدون اختلاف سطح است. تقسیم بندی میان مخازن ثابت و سیستمهای فشرده ی ) متحرک، به شبکه ی ساختاری ستونها بستگی دارد.
  نگهداری مجموعه ها و مواد خاص (مثل اسلاید های عکاسی ، فیلم و وسایل صوتی و ابزار اطلاع رسانی به علاوه کارتها، نقشه ها و آثار گرافیکی ) نیاز به دمای ویژه درونی دارند. محطی داخلی باید با تمام بخشهای کتابخانه تناسب داشته باشد یعنی در سرتاسر کتابخانه مساوی و یکسان نباشد.
  در قسمتهای اداری هم نباید دفتری با پلان باز وجود داشته باشد،با این وجود کنترل کامل مخازن در محیط ضروری است زیرا ساختار ساختمان نمی تواند به تنهایی شرایط مناسبی را فراهم نماید.
  کتابها باید به صورت افقی بر روی چرخهای دستی یا روی تسمه نقاله جابجا شوند (در این حالت باید مراقب آستانه ها بود. در تغییرات حاصله بر روی سطح باید از پله ای شیب دار کمتر با مساوی ۰۶/۰ با آسانسورهای تخت استفاده کرد.) برای حمل و نقل کتابها به صورت عمودی باید آنها را در آسانسور یا تسمه نقاله (مسیر و سطح شیبدار مایل باید به دقت طراحی شود، در این حالت هزینه های نگهداری بسیار کمتر می باشند.)
  توسط یک سیستم حمل و نقل کانتینری (قابل برنامه ریزی از لحاظ مکانیکی، ترکیبی از کشش های افقی و آسانسورهای پله برقی قائم) یا از طریق سیستم حمل و نقل کانتینری اتوماتیک (مسیرها به دلخواه، به صورت افقی یا عمودی، کاملاً اتوماتیک، و تحت کنترل کامپیوتر انتخاب می شوند. در این حالت بهره برداری با هزینه های بالا و بدون صرف هزینه های جاری بالا می باشد) جابجا نمود.
  امکانات داخل بخش کنترل شده باید شامل قسمتهای زیر باشد اطلاعات تالار مطالعه کتابنامه، پایانه های قابل استفاده ی کاتولوگ، ثبت نام و بر گرداندن کتابهایی که فقط داخل تالار مطالعه می توان از آنها استفاده کرد، وسایل و امکانات فتوکپی (در اتاقهای جداگانه) قفسه های باز به روی عموم، محلهای کار و در صورت لزوم منابع و مخزنهای باز به روی دیگران.
  امکانات خارج از قسمت تحت نظارت باید شامل بخشهای زیر باشد: رخت کن با قفسه های کیف دستی و کت، توالت، سک غذا خوری، یک بخش مطالعه ی روزنامه (مطبوعات)، اتاقی برای نمایشگاه ، اتاقهای سخنرانی و کنفرانس (تا حد امکان برای استفاده در خارج از ساعات کار کتابخانه) بخش اطلاعات (سوالات اصلی و مهم)، فهرست های برگه ای و میکرومنشی، ترمینالهای قابل استفاده ی کاتولوگ، یک قسمت برای باز گرداندن کتاب و بخشی برای جمع آوری کتابهای سفارشی / رزرو شده.
  ● کتابخانه ها
  کتابخانه های عمومی، آثار علمی عمومی و دیگر ابزار اطلاع رسانی را عرضه می کنند که به طور مستقیم در قفسه های باز در دسترس هستند.
  وجود مجموعه های منظم و جستجوی موضوعی کتب به صورت چاپی و سایر امکانات، محدود به کتابخانه های عمومی بزرگتر می باشند. کتابخانه های عمومی هیچگونه وظایف آکادمیک یا اهداف بایگانی هم در آنها وجود ندارد. چنین کتابخانه هایی به راحتی در دسترس عموم بوده و توسط کودکان، نوجوانان و بزرگسالان استفاده می شوند.
  سطح علمی و. انتخاب کتابها و ارائه خدمات در کتابخانه های عمومی مطابق با نیازهای مراجعین است. کتابخانه به عنوان یک مرکز برقراری ارتباط برای تمام گروههای جامعه بوده و علاوه بر استفاده از روشهای نسبی فراهم کردن کتاب ، می تواند دارای بخشهای مطالعه ی مروری، بخش پرسشها و پیشنهادات شهروندان، یک غذاخوری امکانات گوش دادن به موسیقی، اتاقهای تفریحی و جلسات، و صندلیهای مطالعه برای گروهها و افراد دیگر باشد.
  امکانات دیگر از قبیل وجود کتابخانه ی موسیقی، کتابخانه برای امانت دادن آثار هنری و سرویش متحرک برای امانت دادن، هم لازم می باشد. علاوه بر کتاب و روزنامه، ارائه ماهنامه ها و هفته نامه ها، بروشورها، بازی یا وسایل اطلاع رسانی جدید (ویدئو- نرم افراز – کامپیوتر شخصی) برای استفاده در کتابخانه یا امانت گرفتن وجود دارد.
  طراحی اتاق باید به گونه ای باشد که کودکان، بزرگسالان و جوانان را به خور جلب کند تا وقت خود را در فضاهای مجزا با پلان باز که مطالعات در آنجا انجام می شود بگذراند. مساحت زیر بنا به میزان اندازه مجموعه بستگی دارد.
  برای هر ۱۰۰۰۰ واحد ابزار اطلاع رسانی باید زمینی به مساحت ۳۰۰ متر مربع و قابل استفاده در مجموع در نظر گرفت. هدف از این کار فراهم کردن حداقل ابزار اطلاع رسانی به ازاء هر فرد می باشد. معمولاً در طراحی کتابخانه ، باید به استفاده از بخشهای عمومی و باز قابل توسعه و چند منظوره به شکل مربع که به صورت افقی سازماندهی شده اند و دارای ورودی جذاب و زیبایی هستند توجه کرد. مکانهای مورد استفاده برای بزرگسالان می تواند دارای ۵ یا ۶ قفسه (حداکثر دسترسی، ۸۰/۱ متر) و محلهای مخصوص کودکان ۴ قفسه با ارتفاع دسترسی حدود ۲/۱ متر باشد.
  طول راهروهای قفسه ها نباید بیش از ۳ متر بوده و باید محلهایی برای نمایش و قرار دادن کتابها داشته باشند. جابجایی کتابها باید با چرخهای دستی مخصوص به طول * عرض * ارتفاع: ۵۰۰*۹۹۰ * ۹۲۰ صورت گیرد. آسانسور حمل وسایل باید در قسمت ورودی ارائه خدمات بوده و کتابخانه های بزرگتر باید دارای وسایلی برای حمل کتابها باشند.

  منبع:http://www.kelvan.ir
  به همه عشق بورز،به تعداد کمی اعتماد کن و به هیچ کس بدی نکن.

 2. "" #2

  Arrow طراحي كتابخانه هاي آينده

  جوليوس سباراتنام " مدير گروه كتابخانه هاي ديجيتالي و خدمات اطلاع رساني در سنگاپور است . با او ممكن است او را در شوراي ملي كامپيوتر يا هيأت امناي كتابخانه ملي سنگاپور ملاقات كرده باشيد.
  كليد واژه : كتابخانه هاي ديجيتالي ، خدمات اطلاع رساني ، كتابخانه هاي آينده ، سنگاپور

  امروزه ، كشورها و شركتهاي تجاري بر اساس اطلاعات ، دانش ، شيوه هاي فناوري و با يكديگر رقابت مي كنند. بعنوان نمونه در ايالات متحده آمريكا، بخش خدمات با امكانات پيشرفته و با استخدام بيش از 70 درصد نيروي انساني و در حدود 74 درصد ارزش افزوده بر ساير بخشها مسلط است . در دنياي امروز با توليدات عمده محصولات داخلي ، زمين ، سرمايه، كار ، هيچكدام منبع اقتصادي حساس ، مهمي نمي باشد. اطلاعات ، نقش مهمي در توليد ثروت بازي مي كند. ملت ها و شركت هاي تجاري به واسطه دانش و اطلاعات پيشرفت مي نمايند. اطلاعات و دانش نقش موثري در انجام كار سازمانها خواهد داشت . حتي كشور كوچكي مثل سنگاپور به اهميت اطلاعات پي برده است . آقاي " جو چوك تانگ " نخست وزير سنگاپور ، اهميت دانش و اطلاعات را در روز ملي " پيام " در سال 1993 ميلادي به ملت سنگاپور بوضوح بيان كرد. وي تأئيد كرد كه " آينده متعلق به كشورهايي است كه مردم شان محصلات بيشتري توليد كنند و از دانش و اطلاعات و تكنولوژي بهري بيشتري داشته باشند. اكنون دانش و اطلاعات از عوامل اصلي پيشرفت اقتصادي است نه منابع طبيعي.... . "

  * منبع اطلاعات *
  اطلاعات بطور مداوم در اندازه ها و شكلهاي مختلف در حال رشد و افزايش است. منابع اطلاعاتي بوسيله تجار و مردم ايجاد مي شوند. در يكي دو سال گذشته بر اثر رشد سريع وناگهاني شبكه جهاني
  " اينترت " ميزان اطلاعات قابل دسترس براي استفاده كنندگان افزايش يافته است . اغلب مردم يك رشته صفحات به هم بافته شان را خلق مي نمايند و آن اطلاعات را به شكل گزارشات رسمي منتشر مي كنند. گروههاي هم مباحثه و بانكهاي اطلاعاتي از طريق شبكه اينترنت قابل دسترسي است. همچنين شبكه هاي اطلاع رساني زيادي شكل گرفته است . شبكه ملي ارتباط كامپيوتري از راه دور در ايالات متحده آمريكا چهارمين و بزرگترين شبكه خدمات اطلاع رساني پيوسته در جهان است .
  شبكه ها به استفاده كنندگان اجازه مي دهند تحقيقاتشان را انجام داده و اطلاعات لازم را بدست آورند،
  و مستقيما با متخصصان و همكاران خود در موضوعات مورد علاقه ارتباط حاصل نمايند. حتي قهوه
  خانه هايي * كارشناس ارشد علوم كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه گيلان .
  كه از كامپيوتر بهره جسته اند موجبات فراهم آمدن تسهيلاتي براي مردم جهت ارتباط با شبكه اينترنت براي دسترسي به اطلاعات گرديده اند . تقريبا كشورها هزينه هاي شهري را به منظور ارتباط با شبكه اينترنت متحمل مي شوند. انجمن ها و اتحاديه هاي موجود شكل گرفته اند و شبكه هاي ارتباطي و اطلاعاتي را در انجام وظايف بطور موثر ياري خواهند كرد.

  بي نظمي اطلاعاتي :
  " آب ، آب ، همه جا آب ... در حاليكه قطره اي براي نوشيدن و رفع تشنگي نيست " اين سخن شاعرعرف
  " كولريج" در شعر باستاني " كشتيران" است . ما در دنياي اطلاعات شناور هستيم و استفاده كنندگان اغلب اظهار عدم رضايت مي كنند، چرا كه آنها بخاطر علم و دانش مشكلات زيادي را متحمل مي شوند. خوب ، وقتي ها در دريا شنا مي كنيم ، ما نمي توانيم بمنظور رفع تشنگي آب دريا را كه شور است بنوشيم ، در واقع آب دريا براي نوشيدن مناسب نيست ، شبيه اين استفاده كنندگان به پايگاههاي بزرگ اطلاعات دسترسي دارند، اما از آن بطور موثر نمي توانند استفاده نمايند . به عنوان نمونه شبكه اينترنت ، تسهيلات زياد و منحصر به فردي را جهت دسترسي به اطلاعات فراهم كرده است و ما با تنوع منابع اطلاعاتي روبروي هستيم و اغلب در آن غرق مي شويم. اينترنت استفاده كنندگان را در تشخيص و تجزيه وتحليل اطلاعات قادر مي سازد و مشكل آنها را در غربال اطلاعات حل مي نمايد . جامعه استفاده كننده از خدمات اطلاعاتي اينترنت پس از استفاده از منابع اطلاعاتي يا تغذيه سريع اطلاعاتي در صورتي كه با مشكل مواجه مي شوند ، توقف نموده و پس از مدتي مشكل مربوطه را پيدا كرده و واقعيت را از واقعيت نماها مجزا مي نمايند.

  محيط كار تازه
  امروزه ، انفجار اطلاعاتي كه ناشي از رشد و افزايش توان اطلاعاتي حاصل شده ، از نظر پنهان مانده است . تقاضاهاي استفاده كنندگان بيشتر مي شود و از تنوع انتخاب و سليقه ها برخوردار است . بعنوان مثال در گذشته مردم به كتابخانه ها و كتابداران و بانكهاي اطلاعاتي پيوسته وابسته بودند ، امروزه به اين مدل ديگر توجهي نمي شود. توسعه تكنولوژي و رشد دانش در واقع مسيري است كه مادر آن فعاليت نمائيم . شركت ها و بويژه افراد به تكنولوژيي علاقمند هستند كه باعث افزايش و پيشرفت استعداد آنها باشد ، آنها استفاده از تكنولوژيهاي مختلف را ياد مي گيرند. كار برجسته تكنولوژي ، در دسترس قرار دادن اطلاعات و ذخيره اطلاعات كه اغلب بصورت رايگان براي كاربران است. كار در سال 2000 روشن خواهد بود. حتي كارگران وابسته به دانش و اطلاعات و پيشرفتهاي تكنولوژيكي هستند و اغلب تلاش مي نمايند كه با فناوريهاي شبكه هاي اطلاعاتي و پيشرفتهاي تكنولوژيكي كه باعث رشد و پيشرفت شان مي گردد آشنا گردند.

  تغيير نقش كتابخانه ها
  كتابخانه ها بايستي با تغييرات ناشي از فناوريهاي اطلاعاتي و با توجه به رشد سريع اطلاعات و منابع اطلاعاتي ، پيشرفتهاي تكنولوژيكي و تغيير تقاضاهاي استفاده كنندگان هماهنگ شوند. كتابداران مسئول رفع نيازهاي اطلاعاتي آنها هستند و بايد در اسرع وقت موقعيت جامعه استفاده كننده از كتابخانه را تشخيص داده و اطلاعات و خدمات مناسب و مفيد را براي شان فراهم آورند. كتابخانه ها بايستي تغييرات ممكن را پيش بيني نمايند. اصلاحات كنند و در انجام كارهايي كه ما در انجام آن تأكيد مي كنيم سبقت بجويند چرا كه كتابخانه بعنوان » مركز اطلاعات « و كتابداران بعنوان مديران دانش مدون نقش مهمي در گردآوري ، پردازش و ذخيره اطلاعاتي واشاعه آن برعهده دارند. به من اجازه دهيد برهه اي از تاريخ را بعنوان نمونه » در اهميت اطلاعات« بيان نمايم. در سال 1968 ميلادي اگر شخصي مي پرسيد كه در دهه اخير چه كشوري در صنايع ساعت سازي بر جهان تسلط داشته است ؟ پاسخي كه مي توان به اين سئوال داد، كشور سوئيس كه در صنايع ساعت سازي بمدت شصت سال بر جهان تسلط داشته است، و پيوسته در اصلاح و ساخت ساعتهايي كه توليد مي كردند پيش قدم بود است . در سال 1968 آنها با بيش از 65 درصد سهم بازارهاي جهاني ، بيش از 80 درصد سود را در اختيار داشتند . در سال 1980 سهم بازارهايشان يكباره و بطور ناگهاني به كمتر از 10 درصد و سود ناچيز كمتر از 20 درصد ، درهم فرو ريخت ، آنها سقوط كردند، زيرا بعضي چيزهاي غير قابل درك از جمله ساختمانهاي مكانيكي كه از طريق تكنولوژي الكترونيكي ساخته شده بود ، جايگزين تكتولوژي قبل شده بودند. سوئيس شگفتيهاي تازه تكنولوژي » كوارتز« را ناديده گرفته بوداما ساعت سيكوي ژاپني كه از تكنولوژي كوارتز در طراحي و ساخت آن سرمايه گذاري شده بود جانشين ساعتهاي سوئيسي در جهان گرديد. در حال حاضر ژاپني ها 33 درصد سهم بازارهاي جهاني ساعت را به خود اختصاص داده اند . اين تحقيقي بود كه انيستتوي ساعت سازي سوئيس » تكنولوژي كوارتز« ابداع جديد صنايع ساعت سازي ، انجام داده بود و محققين انيستتوي مزبور آنرا در كنگره جهاني ساعت ارائه كرده بودند و معتقد شدند كه بايد محصولاتي توليد نمايند كه با توجه به تكنولوژي كوارتز تازه بوده و ساعت شان هميشه و همه وقت براي آينده ماندگار باشد.ساعت سيكو آنگونه كه انتظار مي رفت، شد و در تاريخ همه ماندگار گرديد . چگونه ما مي توانيم اين اشتباه را ناديده بگيريم . بعنوان » واقعه ساعت سوئيسي« اهميت كشف ابداع مدلهاي جديد و اطلاعات لازم را براي پيشرفت روشن مي سازد. ما نيازمند اطلاعات و دانش هستيم و بايد آگاه باشيم و مسئول هستيم كه سريعا اصلاحات لازم را انجام دهيم و بطور مثبت نقش مناسبي را در اهداف ، هدايت و رهبري هميشگي ايفاء نمائيم در غير اينصورت دلايل كمي در فلسفه وجودي كتابخانه با توجه به تغييرات آينده وجود خواهد داشت ؟ ما بايد پيوسته نقد و بررسيهاي تجاري را ملاحظه كرده و همواره بسوي جلو نگاه كنيم و آينده را با تغييرات ممكن پيش بيني نمائيم. اصلاحات انجام دهيم و خدمات جالبي فراهم آوريم. كتابخانه ها را در بهره برداري از تسهيلاتي كه اينترنت براي آن فراهم ساخته حركت كندي داشته است . در واقع قهوه خانه ها در ايالات متحده آمريكا و انگلستان براي افرادي كه براي اولين بار براي صرف شام به آنجا مراجعه مي نمايند ، مكان دسترسي رايگان به شبكه اينترنت را فراهم ساخته اند . اينترنت دسترسي به منابع اطلاعاتي را افزايش داده است و با توجه به دسترس پذيري رايگان اطلاعاتي كه ايننترنت فراهم مي نمايد رشد اميدوار كننده اي وجود دارد. مردم ممكن است سره را از ناسره تشخيص ندهند و از واقعيت نماها بيشتر از واقعيت ها استفاده نمايند، اين وظيفه كتابخانه هاست كه در اين خصوص بررسي لازم را انجام داده و بطور مداوم به جامعه استفاده كننده كمك نمايند . همچنانكه ما هميشه به گذشته و كاري كه انجام مي دهيم توجه داريم ، بايد به موقعيت تازه نيز جهت ارج نهادن به جامعه استفاده كننده توجه داشته باشيم و آنها را بطور مداوم در بدست آوردن اطلاعات صحيح در زمان مناسب و شكل صحيح آن متقاعد سازيم .

  طراحي كتابخانه هاي آينده
  علاقمندم كه تجربه دولت سنگاپور را كه چگونه ساسيت هايي را براي رهبري و هدايت اتخاذ كرد و كتابخانه ها را متقاعد ساخت كه با تغييرات جامعه اطلاعاتي هماهنگ شوند براي شما ارائه كنم . در سال 1992 وزير اطلاعات و هنر » جورج يو« ، » كميته بررسي كتابخانه هاي 2000« را براي ايجاد و ساخت كتابخانه هاي عمومي جديد بوجود آورد. دولت سعي كرد با تغيير شيوه هاي زندگي ، توقعات بالا و رشد عمده تكنولوژي و با ايجاد كتابخانه هاي منطقه اي در شهرهاي جديد التاسيس با بهترين روش ها نيازهاي اطلاعاتي و گوناگون اجتماعي آنها را فراهم سازد. در سطوح بالاي كميته مزبور ، مجريان سطح بالا با مدارك دانشگاهي در كميته و مجريان سطح بالاي دولتي موظف بودند براي توسعه، طرح بزرگ خدمات كتابخانه اي را نسبت به 10 الي 15 سال آينده در راستاي پشتيباني از توسعه ملي كشور ترسيم نمايند. سنگاپور كشوري است كه جزاير مجزا و در حدود 646 مايل مربع وسعت دارد . اين كشور فاقد هر گونه منابع طبيعي است ، به اين ترتيب پيشرفت سنگاپور به ميزان خيلي زياد به مردم آن كشور بستگي دارد. دولت در چشم انداز آينده نيازمند به رشد تنها منبع آن يعني مردم يا ملت سنگاپور دارد. به منظور حمايت از رقابت رو به رشد آن كشور ، مردم مسئول بوجود آمدن دانش اقتصادي و انفجار اطلاعات هستند و مهارتهاي قبلي كهنه و منسوخ شيوه هاي آموزشي سنگاپور پسنديده به نظر نمي رسيد و بايد با فراگيري شيوه هاي جديد آموزش و دسترسي به اطلاعات و دانش مدون در جهان اقتصادي رقابت آميز امروزي ماندگار باشد، اين امر ميسر نخواهد بود مگر با افزايش مهارتهاي تكنولوژيك ، افزايش اطلاعات و دانش كه منجر به آموختن سريع و كاركرد موثر و دانش بهتر از
  ساير كشورها گردد.

  چشم انداز كتابخانه هاي 2000 ميلادي
  كميته بررسي كتابخانه هاي 2000 مشخص كرد كه كتابخانه ها مي توانند نقش اساسي در حمايت از مردم سنگاپور در فراگيري ملي آنها داشته باشند و در "كتابخانه ها" يكي از اركان اصلي گسترش رشد و استعداد ملت سنگاپور و آنها را در موقعيت خوبي قرار خواهد داد. كتابخانه ها نه تنها نيازهاي متنوع جمعيت بويژه نيازهاي اساسي ومختلف بخشهاي اقتصادي را فراهم خواهد كرد ، بلكه هسته اصلي ارائه خدمات براي رشد و توسعه فرهنگي و ميراث آن كشور خواهد بود. هدف نهايي آنكه كتابخانه ها بايد مردم را در تشويق به مطالعه و خدمات و فراگيري بيشتر اطلاعات قادر سازند. واقعيت كتابخانه 2000 بعنوان ابزاري كه پيوسته استعداد ملي را گسترش خواهد داد و فراگيري از طريق شبكه كتابخانه هاي ملي و تهيه وارائه خدمات بوسيله مراكز و منابع اطلاعاتي در پشتيباني از يادگيري ، تسهيلاتي را براي مردم آن كشور فراهم خواهد كرد. كميته مذكور شش استراتژي گسترش و " پرتاب رو به جلو " را پيشنهاد كرده است . كه آنها خدمات كتابخانه را از تصورات ذهني و خيال به واقعيت انتقال خواهند داد. اين سياستها با ملاحظه آرزوهاي ملي موجب افزايش توقعات و پيشرفت مردم آن كشور و تغييرات شيوه هاي زندگي و پيشرفتهاي تكنولوژي و كاربرد بيشتر در آن حيطه خواهد شد. كميته همچنين سه عامل نيرومند و موثر كه ما را به سوي واقعيت كمك خواهد كرد مشخص نمود.

  رئوس شش استراتژي پرتاب رو به جلو، يا ، " استراتژيهاي توسعه"
  استراتژيهاي توسعه در بهتر شدن موجوديت نظام كتابخانه اي در ارائه خدمات بهتر و نيازهاي همگاني مردم سنگاپور موثر خواهد بود كه عبارتند از :
  1 ـ گسترش مناسب نظام كتابخانه هاي عمومي بمنظور فراهم كردن نيازهاي گوناگون استفاده كنندگان بخشهاي مختلف و متقاعد كردن آنها جهت وصول به نتبجه و ارتباط و تأكيد در سرمايه گذاري براي رشد و توسعه نظام كتابخانه هاي عمومي :
  1 ـ 1 ـ شبكه كتابخانه هاي ملي ـ كتابخانه ملي مرجع به منظور ارائه خدمات و مرجع به گذشته تأسيس خواهد شد و از نيازهاي همگاني جمعيت كشور پشتيباني خواهد كرد. اين كتابخانه بوسيله شبكه كتابخانه هاي تخصصي مانند كتابخانه حقوق و پزشكي كه توسط دانشگاه ملي سنگاپور حمايت خواهد شد.

  1 ـ 2 ـ سه رده از نظام كتابخانه اي و سيستم كتابخانه هاي عمومي با متقاعد كردن و حصول به نتيجه و دسترسي پذيري و ارائه خدمات در سطح بالا به توده مردم بطور عموم مرتب خواهد شد. سه رده نظام كتابخانه اي مركب از كتابخانه منطقه اي ـ عمومي و كتابخانه هاي بدون مرز تأسيس خواهد شد. ساختار مديريت مستقل براي كتابخانه هاي منطقه اي توصيه مي شود. اين كتابخانه خدماتي را با توجه به نياز و احتياجات اتحاديه ها ، انجمن ها و تجار فراهم خواهد كرد. كتابخانه هاي عمومي كوچكتر همانند كتابخانه هاي عمومي حوزه عملكرد محدودي خواهند داشت و اهداف آن رفع نيازهاي همگاني شهروندان خواهد بود. كتابخانه هاي بدون مرز در خارج و در كنار معابر عمومي ايجاد شده و در مراكز اجتماعي داير خواهند شد و خدماتش را براي بچه ها و بزرگسالان فراهم خواهد كرد. رشد و توسعه كتابخانه به مفهوم طرح ملي از لحاظ توسعه فيزيكي سنگاپور در يك سطح قرار داشته و اين موضوع در موقعيت و وضعيت كتابخانه ها تأثير خواهد گذاشت.

  1 ـ 3 ـ كتابخانه هاي آموزشگاهي و دانشگاهي به منظور حمايت بيشتر در يادگيري و در راستاي پشتيباني در امر آموزش و احتياجات دانشجويان دانشكده ها و دانش آموزان مدارس گسترش خواهد يافت . در توليد اطلاعات و مهارتهاي آموزشي و پژوهشي و در روشهاي مطالعه و امر تحقيق با تأكيد بيشتري، سرمايه گذاري خواهد شد . اين مهارتها ملت سنگاپور را آماده مي سازد كه در فراگيري دانش جديد پس از اتمام آموزش كلاسيك (مدرسه اي) همچنان ادامه دهند. اين مجموعه بيشتر شامل منابع اطلاعاتي تازه ترين ابزار و وسايل غير چاپي (مواد سمعي و بصري) و فراهم كردن خدمات قابل دسترس از طريق شبكه ها خواهد بود.

  1 ـ 4 ـ كتابخانه هاي تخصصي ـ كتابخانه هاي تخصصي تأسيس و ايجاد خواهند شد و نيز به منظور حمايت و پشتيباني از رفع نيازهاي متنوع اطلاعاتي در بخشهاي اقتصادي و اجتماعي توسعه خواهند يافت. يك كتابخانه مركزي تجاري ، تهيه كنندگان اطلاعات مختلف را بهم مرتبط خواهند ساخت و با توجه به نيازهاي تاجران خدماتش را ارائه خواهد كرد.
  اين كتابخانه خدمات مناسب با ارزش افزوده اي با توجه به نيازهاي تخصصي و ترجمه مورد نياز تاجران بزرگ و هوشيار با تجربه و تجزيه و تحليل برايشان فراهم خواهد ساخت. بمنظور حمايت بيشتر از جامعه سنگاپور ، كتابخانه موسسه مطالعات آسياي جنوبي بزرگتر و توسعه بيشتري خواهد يافت و خدماتش را بعنوان مركز اطلاعات آسياي جنوبي ارائه خواهد داد همچنين اين كتابخانه تلاش خواهد كرد كه دسترسي پيوسته به منابع در دو شكل زبانهايي بومي و انگليسي را افزايش داده و خدمات با ارزش افزوده بيشتري را فراهم خواهد ساخت. بانك اطلاعاتي آسياي جنوبي براي رفع نيازهاي اطلاعاتي بوميان و سايرين تهيه خواهد شد. به منظور ارج گذاشتن و رشد هنرها در سنگاپور ، كتابخانه هنر با تأكيد به هنرهاي سنگاپوري ، هنرهاي منطقه اي و قومي تأسيس خواهد شد. كتابخانه هاي هنري در دو نقش بعنوان مركز فراهم آوري نيازهاي فرهنگي عمومي و نيز در ارائه نيازهاي تحقيقي دانشگاهي و مجامع علمي در نواحي محلي و در سطح كشور فعاليت خواهد داشت . اين كتابخانه در پرورش زيبايي و ايجاد هنرها و استعداد خلاق و رقابت آميز ، كمك خواهد كرد.

  2 ـ تأسيس شبكه كتابخانه هاي بدون مرز
  در سال 1985 ساختمان كتابخانه هاي بدون مرزي ايجاد گرديد و از طريق شبكه هاي كامپيوتري ، خدماتش را براي خارجيان امكان پذير ساخت . اين كتابخانه دسترس پذيري به اطلاعات را، ترجيحا از
  مجموعه هاي محدود و ارائه خدمات مرجع گسترده براي خارجيان بعنوان كليدي در ارزشيابي كتابخانه هاي در دست اجرا ميسر خواهد ساخت . در واقع نوعي سرمايه گذاري عمومي در كتابخانه ها در سنگاپور انجام شده است و تمام كتابخانه ها از طريق شبكه به كتابخانه هاي بدون مرز ارتباط خواهند داشت و دسترسي به اطلاعات مناسب و روز آمد ، آسان خواهد بود. كتابداران و جامعه استفاده كننده از كتابخانه با توجه به تنوع پايگاههاي اطلاعاتي ، قادر خواهند بود از خانه يا اداره شان به كتابخانه دسترسي داشته باشند. كتابخانه ها بايد از مجموعه هاي بسته و محدود به مجموعه هايي روز آمد و عالي متحول شوند. از زمانيكه شبكه ها امكان اجازه بيشتري به استفاده كننده گان در دسترسي به اطلاعات را فراهم كرده ، انتظار مي رود موجب سرمايه گذاري و تسهيلات بيشتر دولت در كتابخانه ها گردد.

  3 ـ استراتژي مناسب توسعه مجموعه ملي
  با تكنولوژي مناسب و رشد منابع اطلاعاتي الكترونيكي ، تحول شايسته اي است كه كتابخانه ها همه اطلاعات دور از دسترس را تهيه نمايند . مسئوليتها و وظايف بايد تقسيم شود و حداكثر تلاش را بايد انجام داد تا سرمايه گذاريها متوجه كتابخانه ها گردد. خط مشي تهيه و گردآوري منابع ملي مشخص خواهد شد و با شروع سياست مجموعه سازي ، مجموعه كتابخانه هاي مختلف از طريق شبكه ها قابل دسترس خواهد بود و بطور كلي نيازهاي مردم سنگاپور را فراهم خواهد كرد. در واقع از طريق شبكه هاي اطلاع رساني و كتابخانه ها نيازهاي مراجعين در سطح ملي تضمين و به حداكثر خواهد رسيد و رفع نيازهاي حداقل را دو برابر خواهد كرد.

  4 ـ تضمين خدمات كيفي بواسطه جهت يابي در بازار
  نيازهاي اطلاعاتي كاربران ، اغلب در حال افزايش است ، مراجعين كتابخانه مجال كافي جهت انتخاب را دارند . از اين رو ارائه خدمات سطح بالا را از كتابخانه انتظار دارند. اين تغييرات براي بخش وسيعي از جامعه استفاده كننده سبب خواهد شد تا همواره از كتابخانه و خدمات آن در طول مدت يادگيري بهره مند شوند. بمنظور جلب توجه كسانيكه عموما جزء استفاده كنندگان كتابخانه نيستند ، كتابخانه ها بايستي تغيير جهت داده و تقاضاهاي جديد را ايجاد كرده و وضعيت داد و ستد را در بازار جهت يابي نموده و خدمات نشر روميزي را در بازار ارائه كنند. ضروري است كتابخانه ها خدمات رضايت بخش به صورت مشاوره اي و با توجه به نيازهاي متغير رقابت آميز گونه استفاده كنندگان را فراهم سازند . مديريت كتابخانه سياستي را فراهم خواهد كرد تا كاربران آموزش لازم را جهت دسترسي به خدمات كيفي كتابخانه را فرا گيرند. كتابخانه ها مي توانند از طريق كسب مهارتهاي تجارب و بازار يابي ، مهارتهاي لازم را فرا گرفته و موفق شوند . كتابخانه هاي آينده بايد استفاده از كتابخانه را بيشتر تسهيل نمايند و بصورت جسته و گريخته و بواسطه نمايشگاههاي خيلي جالب و جذاب كتاب و فراهم آوري كتابهاي ناياب ، تسهيلاتي همانند قهوه خانه ها براي رفع نيازهاي استفاده كنندگان خارجي تهيه كنند.

  5 ـ برقرار ارتباط و همكاري با تاجران و اتحاديه ها
  ضروري است كه كتابخانه ها بخشي را براي مشاوره محدود، بمنظور راه اندازي كتابخانه هاي سازمانها و اتحاديه هاي خصوصي داير نمايند. مديران و مسئولين اتحاديه ها و تاجران، به منظور ارائه خدمات مشاوره اي بايد هيأت امناي كتابخانه هاي محلي را تأسيس نمايند. اينگونه كتابخانه ها به جاي اينكه در ساختمانهاي بزرگ ساخته شوند بايد تركيبي از موضوعات فرهنگي ، آموزشي و پرورشي ، بازرگاني و تجارت و مسائل اجتماعي باشند. در اين روش فعاليتهاي كتابخانه ، مطابق اهداف اتحاديه ها يا انجمن هاي مربوطه كامل مي گردد. اين كار نوجوانان را به مطالعه در كتابخانه ها تشويق خواهد كرد و آنها را از مغازه پدرشان به سوي كتابخانه خواهد كشاند.

  6 ـ پشتيباني از دانش جهاني
  نخست وزير قبلي سنگاپور " لي كوان يو " فرايند ارزيابي بر دانش و علوم جديد را در دومين همايش جهاني موسسين شركتها در سال 1993 در هنگ كنگ بطور كامل تهيه كرد. او بطور برجسته نشان داد كه چگونه موسسين شركتهاي ملي و بومي در استفاده از دانش محلي اختصاص يافته در امور تجارت و بازرگاني اغلب از حد و مرزهاي فرهنگي خود موفقيت داشته اند . با بررسي دانش موجود در سطوح مختلف تاجران محلي و تاجران علاقمند به علم و دانش ، مشخص شد كه تاجران با علم و دانش با شناخت روزنه هاي اقتصادي ، سود بيشتري را به خود اختصاص خواهند داد.
  پيشينه چند فرهنگي سنگاپور ، مرزهاي جغزافيايي از عوامل مناسبي اند كه نقش آن را در فرايندهاي بررسي دانش افزايش خواهد داد. كتابخانه هاي بايد به اين ترتيب در حمايت از مردم سنگاپور آنها را در وضعيتي قرار بدهند كه نقش شان در بررسي دانش جهاني از طريق كتابخانه ها تضمين شده و ايجاد مديريت صحيح در اجراي طرح كتابخانه 2000 ميلادي در سالهايي كه در پيش رو است ، خواهد شد .

  2 ـ تكنولوژي (فن آوري)
  شاهكار تكنولوژي ، كمك به معاملات تجاري ، دسترسي به اطلاعات و كيفيت خدمات خواهد بود. توجه به ابزارهاي كامپيوتري ، موقعيت هاي جديدي را براي تهيه كنندگان و استفاده كنندگان اطلاعات بوجود خواهد آورد. ابزارهاي اطلاع رساني ، روش ذخيره ، پردازش، توزيع و اشاعه اطلاعات را تغيير خواهد داد. بطور يقين ، درآينده ، تكنولوژيها ، قابليت دسترس پذيري و قابليت بازيابي اطلاعات را افزايش خواهند داد. از جمله كارگزاران ابزار هوشمند (رايانه ها) و ابزارهاي بازيابي اطلاعات ما را در غربال نسبي اطلاعات ياري خواهند كرد. و در بيشتر بخشهاي قابل اداره حضور خواهند داشت . رايانه ها و تكنولوژيهاي اطلاع رساني مي توانند ما را در تشخيص واقعيت از " واقعيت نماها " ياري نمايند.ابزارها و تكنولوژيهاي رايانه اي در مكانيزاسيون كتابخانه ، آن را در اتصال به دنياي اطلاعات الكترونيكي سرعت و قدرت خواهند بخشيد.

  3 ـ مديريت سازماني
  كميته نقد و بررسي كتابخانه هاي 2000 پيشنهاد كرد طبق قانون مصوب هيأت امنا ، اجراي توصيه هاي كتابخانه 2000 ميلادي را سر لوحه كار خود قرار دهند. هيأت امناي كتابخانه هاي جديد، مجددا بايد سازمان پيدا كنند و با حمايت انجام شده و از طريق ابزارهاي اطلاع رساني بطور موثر فعاليت كنند . گروهي از مديران سطوح بالاي بايد مجري انتقال و جايگزيني رهبري حرفه اي (مديريت علمي) خدمات كنوني كتابخانه ها با توجه به توصيه هاي پيشنهادي كتابخانه هاي 2000 باشند.

  تجسم واقعي كتابخانه هاي 2000
  توصيه ها و پيشنهادات كميته نقد و بررسي كتابخانه هاي 2000 در گزارش مربوط به كتابخانه هاي 2000 (تأمين سرمايه و سرمايه گذاري در سواد آموزي ملي) بوضوح مشخص گرديده است . اين برنامه بوسيله دولت در مارس 1994 مورد تصديق و در آوريل 1994 جنبه اجرايي بخود گرفت از آن سازمان تا كنون چندين برنامه توسعه ايجاد گرديده است كه شامل :
  1 ـ اداره جديد دولتي ـ دولت در سپتامبر 1995 ـ تأسيس هيأت امناي كتابخانه ملي را در اجراي برنامه هاي كتابخانه 2000 دراولويت قرارداد ـ رئيس هيأت امناء دكتر " تان چين نام " مدير اجرائي ترويج صنعت توريسم در سنگاپور است . آقاي دكتر " تان " بعنوان رئيس كميته نقد و بررسي كتابخانه هاي 2000 ، مطالعات جامع و وسيعي را براي رهبري و هدايت اين طرح انجام داد. هيأت امناء استراتژي اجراي اين طرح را بمدت 5 سال به دولت ارائه و منتظر تصويب بودجه لازم جهت اجراي طرح مذكور گرديد. هدف اصلي هيأت امناي كتابخانه ملي ، توسعه و رشد خدمات كتابخانه ملي و كتابخانه هاي عمومي در سنگاپور است و همكاري متقابل با ساير ادارات دولتي به منظور ترويج مطالعه و اشتراك منابع و دسترسي به اطلاعات را سر لوحه كارش قرار داد.
  هيأت امناء همچنين نقش اصلي هدايت و رهبري در توسعه طرح ملي نيروي انساني براي كتابخانه و خدمات اطلاع رساني حرفه اي را بعهده خواهد داشت. تأكيد بر تشخيص و جايگزيني نوع نيازمنديهاي سازمانها از لحاظ مهارتها و نيازهاي آموزشي ، همانند بررسي مجدد و شيوه هاي عملي و راهكارهاي مختلف خدمات دهي خواهد بود .
  تأكيد مي گردد كه ترويج و استفاده بيشتري از كتابخانه و خدمات اطلاع رساني انجام پذيرد. برنامه در ابتدا از جامعه استفاده كننده حمايت خواهند كرد و آنها را با رضايت كامل در رفع نيازهاي گوناگون متقاعد خواهد ساخت . اين سياست از طريق توسعه و تكامل شيوه هاي مطالعه ، گسترش مهارتهاي اطلاع رساني مانند اطلاع رساني مانند دو شيوه ممكن ، شيوه الكترونيكي و ابزارهاي چاپي مانند كتابها و نشريات ادواري و منابع سمعي و بصري انجام مي شود.

  2 ـ طرح پيشنهادي خدمات ملي اطلاع رساني و مرجع
  خدمات كتابخانه ملي مستقيما در حيطه نظارت هيأت امناي كتابخانه ملي خواهد بود. همچنين تأكيد بيشتري در توسعه خدمات كتابخانه هاي عمومي به ايجاد مطالعه و فراگيري ملي و تلاش در حمايت و پشتيباني از سوادآموزي مي شود. بررسي و تحليلي از وضعيت خدمات مرجع كنوني در كتابخانه ها انجام گرفته بود و طرح پيشنهادي خدمات اطلاع رساني و مرجع توسط هيأت امناي كتابخانه ملي تصويب شده بود. خدمات اطلاع رساني و مرجع در افزايش تقاضا براي اطلاعات در راستاي تقويت و حمايت از نيازهاي اطلاعاتي و يادگيري عمومي و رشد حرفه اي شان و به تاجران و انجمن هاي علمي ـ تحقيقي ارائه خواهد شد. بخش خدمات اطلاع رساني و مرجع متضمن كتابخانه ملي سنگاپور و مركز اطلاع رساني چند رسانه اي خواهد بود. اين كتابخانه ها به امكانات شبكه مجهز خواهند بود و از طريق ارتباط با ساير نمايندگيهاي اختصاصي و كتابخانه هاي تخصصي خدماتشان را بطور جامع به كتابخانه ملي ارائه خواهند داد و مكاني را بعنوان بخش مرجع بمنظور رفع نيازهاي مراجعين تأسيس خواهد شد . مجموعه ها توسعه خواهند يافت و بيشتر خدمات اطلاع رساني الكترونيكي ارائه خواهد شد.
  خدمات كتابخانه ملي در آغاز بمنظور ارائه و تهيه خدمات با ارزش افزوده براي اهداف جامعه استفاده كنند و صرفه جويي در وقت آنها و استفاده بيشتر شان گسترش مي يابد. همچنين تأكيد بيشتري در رشد و آموزش كاركنان كتابخانه مي شود. كاركنان موجود كتابخانه ها در كسب مهارتهاي جديد آموزش خواهند ديد و سايرين با افزودن منابع كمياب به مجموعه هاي كتابخانه كمك خواهند كرد.

  3 ـ تأكيد در اجراي اصول
  روشهاي درستي براي انجام و اجراي برنامه كتابخانه 2000 اتخاذ شده بود. فلسفه استراتژي صحيح انجام برنامه ها مطابق با نمونه اصلي بطور سريع اتخاذ خواهد شد. استراتژي صحيح اجراي برنامه ها براي تجربه اهداف و پيشرفت آنها ، اين اجازه براي انتخاب اجراي طرح ها را در سطح كلان خواهد داد. اين خط مشي همچنين به تصميم گيرندگان اين اجازه را خواهد داد كه ميزان عكس العمل استفاده كنندگان را به خدمات تازه و ميزان ارزشگذاري به آن را آزمايش نمايند. نمونه هايي از خط مشي يا استراتژي انجام برنامه ها در نسخه اصلي بوضوح آمده است كه عبارتند از :

  3 ـ 1 ـ كتابخانه منطقه اي تامپينز
  مفهوم كتابخانه منطقه اي در ابتدا بصورت نمونه در منطقه "تامپينز" ايجاد شد . اينجا ما شما را از خدمات جديد و امكانات تازه بمنظور جلب استفاده كنندگان معرفي و آزمايش مي نمائيم. نمايشها اغلب جذاب هستند . اين كتابخانه جهت اصلاح و دسترسي به منابع اطلاعاتي بطور جامع در ارائه خدمات با امكانات بيشتر به استفاده كنندگان راه اندازي مي شود. كيوسكهايي به منظور ارائه و تحويل خدمات اطلاعاتي به خانه هاي معرفي مي شوند. بيشتر خدمات اطلاع رساني الكترونيكي ـ چند رسانه اي قابل دسترس ايجاد مي شوند. اين كتابخانه بوسيله كميته اي متشكل از تاجران و رهبران مجامع و اتحاديه ها و مسئولان منطقه اي هدايت خواهد شد.

  3 ـ 2 ـ انجمن كتابخانه " جوونگ غربي "
  اين انجمن بعنوان الگوي نمونه از انجمن كتابخانه اي مركب از گروهي تجار است. اينجا ما سعي مي كنيم مفهوم همكاري كتابخانه ها در تمايلات و گرايشهاي فكري تجار را نشان دهيم. مجددا به استفاده كنندگان ، خدمات تازه اطلاع رساني همانند دسترسي به شبكه اينترنت ، خدمات اطلاعاتي توسط چند رسانه اي ها و خدمات مكانيزه شده ارائه خواهد شد و كاربران در جريان تازه هاي اطلاع رساني قرار خواهند گرفت.

  3 ـ 3 ـ كتابخانه هاي كودكان ونوجوان
  شمـــاري از جمعيت در كشور سنگاپور را كودكان و نوجوانان تشكيل مي دهند. كتابخانه هاي كودكـــان و نوجوانان همانند كتابخانه هاي بدون مرز خدماتش را ارائه مي كنند ولي بيشتر خدمات آنها براي قشر جوانان جامعه سنگاپور خواهد بود . اين كتابخانه بايد در مجاورت منازل مسكوني در ميدان هاي پر جمعيت مستقر و به قشر بزرگي از جمعيت كشور خدمات دهي نمايند.
  هدايت و رهبري بوسيله تاجران و مجامع ؛ كميته نقد و بررسي كتابخانه 2000 بطور موثري تهيه خدمات را به منظور استفاده همگان در جامعه ، آن را اساس و سر لوحه كار سازمان مزبور قرار داده است. اين كار بدين جهت انجام مي شود كه آنها مي خواهند بفهمند كه محيط آنها و احتياجات بخشهاي مختلف آنان چيست؟و پس از اين ، آنها مي توانند به منظور ارائه خدمات به استفاده كنندگان اصلي آن بيشتر به روش هاي واكنشي برنامه ريزي نمايند.سازمان انجمن هاي محلي بايد بطور مداوم هدايت كتابخانه هاي بدون مرز را با همكاري متخصصين حرفه اي به منظور تشويق مالي از دولت در امر سرمايه گذاري در كتابخانه ها بعهده بگيرند. نمونه هايي از اين ابتكارات شامل :

  كتابخانه هاي ديجيتالي Digital Libraries :
  مراكز كامپيوتر ، گروهي را به منظور ايجاد شبكه كتابخانه هاي بدون مرز بوجود آورد. كار اين گروه ارتباط با مديريت نمايندگيهاي استفاده كنندگان مانند هيأت امناي كتابخانه ملي و هيأت ملي علوم و تكنولوژي اطلاع رساني و خدمات اطلاع رساني به مردم است . اين گروه در ابتدا پروژه هاي زيادي را متقبل شدند. اين پروژه ها در آغاز ايجاد فهرست هاي كتابخانه و محتويات قابل دسترس به استفاده كنندگان را تمركز خواهد بخشيد و مكانهاي مناسب كتابخانه ها را در سطح بين المللي و تهيه كنندگان اطلاعات بمنظور تهيه خدمات اساسي و مناسب و ايجاد تسهيلات الكترونيكي دسترسي به اطلاعات را جهت ارتباط با يكديگر خواهند داشت . همچنين كتابخانه ملي اجازه استفاده كنندگان در دسترسي به فهرست كتابخانه هاي عمومي ـ ملي و ايجاد نيازها ، ذخيره و پردازش ، تحقيقات را شروع كرده و آنان را از عناوين تازه منتشره آگاه خواهد ساخت . اين پيشرفت واقعيت را نشان مي دهد كه سنگاپور با توجه به تئوري و برنامه هاي واقعي كتابخانه 2000 پيشرفت خواهد كرد و ملت سنگاپور قادر خواهند بود از منافع و سود فرداي كتابخانه ها ، امروز لذت ببرند.

  نيروي پرتاب جديد
  همچنين بر گسترش مهارتهاي كتابخانه و متخصصين اطلاع رساني و استفاده كنندگان تأكيد خواهد شد. ما نيازمنديم كه كتابخانه ها را از فلسفه انجام كارهاي سنتي به انجام كارهاي تازه و نقش هايي كه ما مي توانيم انجام دهيم ، تحولاتي را ايجاد نمائيم . بعنوان نمونه ما در سازمان دادن منابع اطلاعات الكترونيكي با ايجاد و اجراي طرح اطلاعاتي كمك مي نمائيم .و با كمك در موضوعات انتشاراتي ، نقش بزرگتري در آموزش استفاده كنندگان و هدايت آنها را در امر فراهم آوري اطلاعات و تحقيق بعهده مي گيريم . كتابداران لازم است طرز كار با نرم افزارهاي رايانه اي و ابزارهاي الكترونيكي ، مهارتهاي سودمندي را از طريق بسته هاي نرم افزاري در اشاعه اطلاعات الكترونيكي بياموزند. ابزارهاي الكترونيكي با ابزارهاي چاپي متفاوت اند . استفاده كنندگان به اين ترتيب نيازمتد آموزش هستند و بايد مهارتهاي كسب اطلاعات را از طريق شيوه هاي صحيح و ابزارهاي مجهز دسترسي به آن را به جامعه استفاده كننده آموخت و آنان را متقاعد ساخت. همچنين كتابداران مي توانند به استفاده كنندگان نحوه ارزيابي از منابع اطلاعاتي و اهميت ارزش اطلاعات را آموزش دهند .

  نتيجه :
  طرح كتابخانه 2000 ميلادي سنگاپور به تغييرات و ارائه خدمات اطلاع رساني موثر و مناسب پاسخگو خواهد بود. كتابخانه 2000 براي ملت سنگاپور ، چگونگي دستيابي به اطلاعات را خواهد آموخت و اطلاعات صحيح را در زمان مناسب و شكل صحيح ارائه خواهد كرد. بر اساس آن ، كتابخانه ها و كتابداران مجبورند در دنياي وسيع به تغييرات قرن بيست و يكم پاسخ دهند . مانيازمنديم پايه و اساس ارائه خدمات را با توجه به نيازهاي فرداي مصرف كنندگان بنا گذاريم. ما نيازمند دو شاخه قابل دسترس براي جامعه استفاده كننده به سوي شاهراهها و دروازه هاي اطلاعاتي و بهره برداري مناسب از تكنولوژيها به منظور انتقال اطلاعات به جامعه استفاده كننده در اسرع وقت و بهترين شيوه دسترسي به اطلاعات هستيم . ما نيازمند تفكر هستيم و تا سر حد ممكن موانع و مشكلات را تا نواحي مرزي رفع ميكنيم. ما از طريق ايجاد شبكه ها و مآل انديشي ، قادر خواهيم بود جامعه اطلاعاتي را هدايت نمائيم . انفجار بزرگ اطلاعات را هدايت كرده و اطلاعات صحيح را در زمان لازم بدست بياوريم . تصريح مي كنم ما نيازمند نوآوري ، سبقت جويي و تفوق بر ديگران هستيم . بيشتر مردم از آينده تلقي شان اينگونه است . كه امنيت شان تأمين شده و به وعده هايشان عمل گرديده و نقش هايشان هايشان نيز تغيير نمايد و همه مشكلات آنها حل شود و هنوز آن " آينده " مهمترين چيزي است كه بيشترين اهرم قدرت را به ما خواهد داد و اميدوار خواهد كرد. شما مي توانيد و بايد آينده تان را خودتان شكل دهيد ، هر كسي مي تواند جز اين انجام دهد و هرگونه تفكري غير از اين داشته باشداجازه بدهيد از صنعت
  ساعت سازي سوئيس ياد بگيريم .

 3. "" #3
  عضو فعال pink11 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2009
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  113

  Arrow طراحی کتابخانه

  کاربرها کتابخانه ها در یک جامعه متنوع است. مثلاً کتابخانه های دانشگاهی، برای اهداف آموزشی و تحقیقی، آثار علمی را جمع آوری و ذخیره می کنند و معمولاً استفاده از آنها برای عموم آزاد است. کتابخانه های عمومی، امکان انتخاب وسیع آثار علمی عمومی تر و دیگر وسایل اطلاع رسانی و نیز تا حد امکان استفاده از کتابهای روی قفسه های باز را برای افراد فراهم می کنند. غالباً در شهرهای بزرک، کتابخانه های عمومی و دانشگاهی در یک کتابخانه ی منحصر به فرد در هم ادغام می شوند مثلاً کتابخانه های ملی، احتمالاً مجموعه ای از اسناد ادبی و تاریخی یک کشور و یا منطقه (نسخه های امانی) را در خود جای می دهند و استفاده از آنها برای عمومی آزاد است. این در حالی است که افراد خاص و اندکی، به کتابخانه های تخصصی حاوی مجموعه نوشته ها و اطلاعات درباره ی موضوعات تخصصی محدود دسترسی دارند.
  در کتابخانه های دانشگاهی، اتاقی برای کتب مرجع فراهم می شوند. همچنین امکان دارد، در تالارهای مطالعه، پیشخوانهایی برای امانت گرفتن از قفسه های بسته و یا دسترسی آزاد به قفسه های باز مجلات، کتب و منابع آموزشی که جداگانه ارائه می شوند وجود داشته باشد. بجز کتابها و مجلات، تقریباً همه نوع ابراز اطلاع رسانی گرد آوری شده، برای استفاده در دسترس قرار می گیرند. تعداد مکانهای مطالعه به تعداد دانشجویان هر رشته بستگی دارد. اطلاعات بر حسب موضوع و با نظم خاصی مرتب می شوند. خدمات ارائه شده شامل امانت گرفتن و استفاده از کتاب در داخل کتابخانه فتوکپی مطالعه و چاپ میکروفرمها (میکروفیلم و میکروفیش ) است.
  همچنین، انجام تحقیقات علمی و عملی با استفاده از پایگاه داده های ذخیره ای بر روی CD – ROM امکان پذیر می باشد.  قفسه ی کتابخانه های دانشگاهی، در دو ردیف یک یا دو طرفه سازماندهی می شود. سیستم یک طرفه به صورت مرکزی اداره می گردد (آماده کردن کتاب و ارائه خدمات) و معمولاً قفسه های مربوط به یک موضوع یا رشته ی جداگانه ی بسیار کمی دارد. سیستم دو طرفه، شامل یک کتابخانه ی مرکزی با تعداد زیادی کتابخانه های دانشکده ای ، موضوعی و آموزشگاهی است.
  در تالارهای مطالعه، ردیف کتابها در قفسه های
  باز یا مخازنی در دست (با قفسه هایی به فاصله ی مشابه مخازن بسته) به علاوه ی مخازن بسته با دسترسی محدود قرار دارد. چنین ترتیبی به اشکال مختلف، تقریباً در تمام کتابخانه های دانشگاهی مشاهده می شود. شیوه ی امانت گرفتن و استفاده از کتب مرجع (دسترسی به قفسه های باز و بسته) به نوع سازماندهی کتابها بستگی دارد یعنی اهداف کتابخانه ها و شکل ساختمانها اغلب نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند. تعداد قفسه های کتاب به نوع سازماندهی، قابلیت دسترس بودن برای مراجعین، نوع قفسه بندی (ثابت یا متحرک) روش مرتب کردن موضوعات در دسترس و شیوه ی کار گذاری آن، جدا بودن قطعات مختلف و نیز شبکه ساختاری ساختمان بستگی دارد.
  مناطق تالار مطالعه، به همراه فضایی برای کار و خواندن کتاب باید به راحتی در دسترس باشد و در نتیجه، تا حد امکان سطح کمتری را اشغال نماید. این شرایط در جابجایی کتاب هم (موثر است). در کتابخانه ها، باید سیستم تابلوهای علایم واضح با حالت خوانا وجود داشته باشد تا قفسه های کتاب، و محل ارائه خدمات را نشان دهد. از بکار گیری کتابهای افست باید جلوگیری شود. برای افراد معمولی، دسترسی به محلهای استفاده از کتاب و تالار مطالعه در طبقات مختلف باید از طریق پلکانی صوت گیرد اما برای معلولین، و جابجایی کتاب برای این دسته از افراد باید از آسانسور استفاده کرد. پهنای مسیرهای چرخش باید بیشتر از 2/1 و پهنای فضای باز بین قفسه ها حداقل 3/1 تا 4/1 متر (یا براساس مقررات محل) باشد. باید حتی الامکان از تداخل و تقاطع مسیرهای مراجعین یا مسئولین کتابخانه و جابجایی کتابها جلوگیری گردد. دسترسی به تالارهای مطالعه می تواند از طریق درهای کنترل شده ی مجهز به تجهیزات ایمنی و در صورت امکان، نهاد یک ورودی و خروجی می باشد. به خاطر دلایل عملی، درهای کنترلی باید نزدیک میز امانت / قسمت مرکزی اطلاعات کتابخانه واقع شوند.  برای مشاهده ی دیگر عکس هایی موجود در وبلاگ معماری هنر ایده مربوط به کتابخانه به فهرست زیر مراجعه فرمایید

  مشاهده ی عکس از کتابخانه – تصویرشماره ی 3 ()

  مشاهده ی عکس از کتابخانه – تصویرشماره ی 4 ()

  مشاهده ی عکس از کتابخانه – تصویرشماره ی 5 ()

  مشاهده ی عکس از کتابخانه – تصویرشماره ی 6 ()

  مشاهده ی عکس از کتابخانه – تصویرشماره ی 7 ()

  برگرفته شده از:
  1-Neufert architects data forth edition 2006
  2-arcspce.com
  کافه معماری | سایت تخصصی معماری
  Http://www.caffememari.ir

 4. "" #4
  مدیر ارشد lady_atieh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6,817

  پیش فرض

  [ame="http://www.cafedexign.com/showthread.php?t=6744"]زاها و طراحی کتابخانه - کافه دیزاین | باشگاه طراحان ایران[/ame]

 5. "" #5
  مدیر ارشد lady_atieh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6,817
  ویرایش توسط lady_atieh : 10-01-11 در ساعت 16:14

 6. "" #6
  مدیر ارشد lady_atieh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6,817

  پیش فرض

  كتابخانه مدرن اسكندریه، یكى از جاذبه هاى توریستى مصر
  ============================================
  مطالبی که در مورد این کتابخانه در کافه هست :
  1 2 3

  معمارى شگفت انگیز كتابخانه جدید اسكندریه كه به یك صفحه شیبدار نقره اى شباهت دارد


  كتابخانه معروف اسكندریه كه در ماه اكتبر سال 2002 گشایش یافت و قرار بود به یكى از مراكز مهم تبادل اطلاعات در تمام دنیا به طور اعم و در جهان عرب بطور اخص بدل شود. جالب توجه آنكه این كتابخانه مدرن، این روزها نه تنها یكى از نهادهاى علمى و آموزشى، كه یكى از جاذبه هاى توریستى مصر محسوب میشود و میكوشد كه یاد كتابخانه اسطوره اى اسكندریه در مصر باستان را زنده كند.

  یكى از شگفتیهاى دنیاى قدیم، كتابخانه اسكندریه در كشور مصر بود. این كتابخانه 228 سال قبل از میلاد مسیح، توسط بطلمیوس اول در شهر بندرى اسكندریه بنا شد و به محلى براى تجمع و تبادل نظر محققین و دانشمندان آن زمان درآمد.

  كتابخانه اسكندریه در گذر زمان نابود شد. نخست ژولیوس سزار، 48 سال قبل از میلاد مسیح ، با به آتش كشیدن اسكندریه خساراتى به این محل وارد كرد. سپس حملات متعدد رومیان در سال 300 میلادى ، سبب نابودى تدریجى آن شد.

  در این كتابخانه باستانى، حدود 700 هزار ازآثار معتبر آن زمان بر روى پاپیروس نگهدارى مى شد و كارمندان این كتابخانه مرتبا این آثار را براى حفظ كیفیت بازنویسى مى كردند تا اینكه در سده چهارم میلادى تمام این آثار در جنگ سوخت و نابود شد.

  ساخت بناى جدید كتابخانه اسكندریه در مصر 12 سال پیش آغاز شد، معمارى این بنا، شگفت انگیز است و شباهت به یك صفحه شیبدار نقره اى دارد و بر روى نمایى از گرانیت خاكسترى حروف الفبا به تمام زبانهاى دنیا كنده كارى شده است. در طول حدود دو سال كه از افتتاح این بنا مى گذرد، یك میلیون نفر از آن بازدید كرده اند و به صورت یكى از جاذبه هاى توریستى مصر درآمده است.

  یكى از جوانان اسكندریه مى گوید: "به نظر من، كتابخانه اسكندریه فقط براى این شهر مهم نیست، بلكه براى مصر اهمیت دارد كه به دنیا نشان دهد كه ما چیزهاى مدرن هم داریم. خیلى از مردم فكر مى كنند كه در مصر فقط اهرام ثلاثه و شتروجود دارد."

  حدودا نیمى از مخارج ساخت این بناى 200 میلیون دلارى از طریق كمكهاى خارجى تامین شده و كتابهاى موجود آن اهدایى هستند. این كتابخانه گنجایش 8 میلیون جلد كتاب را دارد اما تا به امروز فقط 250 هزار كتاب در این محل جمع آورى شده و قسمت مجلات آن كاملا خالیست، یكى از دلایل، این است كه آقاى اسماعیل سراج الدین، مدیركل این كتابخانه، اولویت را به اطلاعات رایانه اى مى دهد و نه به كتاب و به این منظور، امكان دستیابى به میلیونها كتاب و مجله از طریق كامپیوتررا در این كتابخانه فراهم آورده است.

  وى خاطرنشان میسازد: "كتابخانه اسكندریه باید به همان نسبت كه دریچه اى به دنیا براى مصر است، دریچه اى از مصر براى دنیا بگشاید. اینجا باید نهادى راهبر در عصر دیجیتال باشد و پیش از همه میراث و نام كتابخانه باستانى اسكندریه را زنده كند، اینجا باید محل تبادل فرهنگها و تمدنها براى تمام مردم دنیا باشد."

  این كتابخانه زیر نظر مستقیم رییس جمهور مصر، حسنى مبارك است و بسیارى از منتقدین بر این نظرند كه او با ساخت چنین بناى گرانى براى اندیشمندان، به یادگار باابهتى دست یافته است كه با واقعیت موجود از نظر اقتصادى و اجتماعى در مصر در تناقض است، چرا كه نیمى از مردم این كشور بیسوادند. سطح آموزش در مدارس دولتى بسیار پایین است. امكانات آموزشى موجود جوابگوى تعداد دانش آموزان نیست و معلمان حقوق ناچیزى دارند.

  كتابخانه اسكندریه با بودجه 20 تا 25 میلیون یورو در سال به زحمت مى تواند موفق باشد. در مقایسه باید گفت كه كتابخانه Library of congress در واشنگتن از بودجه 435 میلیون دلارى در سال برخوردار است. به هر حال كتابخانه اسكندریه نمى تواند به آن درخشش باستانى دست یابد اما شاید بتواند انگیزه اى براى آموزش و علم در جهان عرب بوجود آورد
  ویرایش توسط lady_atieh : 10-01-11 در ساعت 16:08

 7. "" #7
  مدیر ارشد lady_atieh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6,817

  پیش فرض

  كتابخانه بی‌نشان ملی1

  نقد معماری ساختمان جدید كتابخانه ملی ایران


  ایمان رئیسی2  ساختمان جدید كتابخانه ملی ایران واقع در تپه‌های عباس آباد تهران در آستانه‌ی افتتاح قرار گرفته است. این مساله بهانه‌ای شد تا به نقد پروژه‌‌ای مطرح در سطح ملی بپردازیم. داستان تحولات صورت گرفته در روند طراحی تا اجرای این پروژه هم تا حدی مشابه تحولات ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی است كه در مقاله ی دیگری مورد نقد قرار گرفت.3

  " تدارك برگزاری مسابقه کتابخانه ملی پهلوی از سال 1352 با مطالعات و بررسی‌های مقدماتی آغاز شد. گروه‌های اعزامی كتابخانه از 125 كتابخانه‌ی مهم دنیا بازدید كردند و تبادل نظرهای لازم با سازمان جهانی یونسكو و فدراسیون بین المللی انجمن های كتابداران و بیش از یكصد انجمن و سازمان كتابداری كشورهای مختلف جهان صورت گرفت. سال 1354 برنامه ریزی 3 هزار صفحه‌ای كتابخانه ملی پهلوی توسط گروه یكصد نفری از كارشناسان برجسته‌ی ایرانی و بین المللی تهیه شد و در سال 1355 تدارك برگزاری مسابقه بین المللی برای آن كتابخانه آغاز شد و به سرپرستی كتابخانه پهلوی و اتحادیه بین المللی آرشیتكت‌ها، هیات داوران بین المللی انتخاب شدند و خبر مسابقه در مقیاس جهانی اعلام شد.

  در سال 1356 با نام نویسی 3 هزار و 56 معمار از 87 كشور، كار مسابهق ادامه یافت و تا اول بهمن ماه 1356 تعداد 618 طرح از معمارانی كه نام نویسی كرده بودند به دفتركتابخانه پهلوی تحویل داده شد.

  سپس هیات بین المللی داوری مسابقه كه مركب از 9 معمار ( نادر اردلان،ایران- چارلزكوره آ، هند- فومیهیكو ماكی، ژاپن- ایو مینگ پی، چین- جیانكارلو دكارلو، ایتالیا- تدور دانت، انگلستان- پدرو رامیدز، مكزیك و …) و 5 كارشناس كتابداری بودند، از تاریخ یكم تا یازدهم سال 1356 به بررسی پروژه‌ها پرداختند و طی چند مرحله داوری، طرح برتر مسابقه مشخص شد."4 برنده اول مسابقه،‌گروه معماری و مهندسی فن گركان، مارك و شركا 5 از جمهوری فدرال آلمان بودند كه مبلغ 50 هزاردلاری جایزه اول را دریافت كردند. طرح آنها از یك «ساختمان بسیار متراكم به فرم "U" كه به طرف جنوب باز می‌شد، تشكیل شده بود و با ادامه فیزیكی میدان شده و ملت به داخل زمین، كتابخانه حالتی دعوت كننده به خود می‌گرفت و مراجعه كننده را وارد محدوده كتابخانه می‌كرد. فضاهای مطالعه به طور پله‌ای در دو ضلع "U" و در دو طرف میدان مركزی با استفاده از فرم خرپایی سقف، نور می‌گرفتند. همچنین مطالعات وسیعی پیرامون هماهنگی طرح با وضعیت آب و هوای ایران انجام شده بود."6

  مهمترین نقدی كه در همان زمان بر این مسابقه و طرح برگزیده وارد شد، این بود كه در برنامه‌ی طرح به مسایل فنی و عملكردی بسیار اهمیت داده شده است و حتی جیانكارلو دكارلو (یكی از داوران مسابقه) در همان زمان به "خطرهای ناشی از عمده شدن نظریات تخصصی مربوط به عملكرد بنا و سنگین شدن وزن كمیته فنی در داوری اشاره كرده بود."7

  پس از انقلا ب1357 ایران، تا مدت‌ها این طرح به فراموشی سپرده شد تا بالاخره در سال 1373 سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی وزارت مسكن و شهرسازی، طرح كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران را مجدداً به مسابقه‌ی محدود و داخلی گذاشت و از پنج مشاور مورد نظر خود دعوت كرد تا در این مسابقه شركت كنند. هیات داوران متشكل از

  " محمد بهشتی، مهدی چمران، باقر آیت اله زاده شیرازی، سراج الدین كازرونی، محمد حسن مومنی، هادی ندیمی و سیدرضا هاشمی» از تاریخ 21 دی 1373 كار خود را آغاز كردند و سرانجانم پس از یك زمان طولانی در تاریخ 7 مرداد 1374 برنده اول مسابقه را اعلام كرده و در مورد رتبه‌بندی چهار طرح دیگر نظری اعلام نكردند. طرح منتخب هیات داوران، طرح مهندسان مشاور پیرراز به سرپرستی روانشاد یوسف شریعت زاده8 بود، كه موضوع اصلی نقد این مقاله هم می‌باشد.

  شركت مهندسان مشاور پیرراز در معرفی پروژه كتابخانه ملی نوشته است:

  "در طرح ساختمان كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران مهمترین ضابطه آن است كه طرح، مناسب كتابخانه ملی با تمامی عملكردهای متنوع و پیچیده و تغییر یابنده ی آن باشد… و اقتصادی بودن طرح، هم در مرحله ساخت و هم در مرحله بهره‌برداری، انسانی و جذاب بودن محیط و آرامش بخشی آن در بنایی بسیار بزرگ، رفاقت با محیط و استفاده از عوامل محیطی برای حصول به عملكرد مطلوب مورد نظر است."9

  "در طرح كتابخانه ملی تمهید اصلی برخورد ارگانیك با بنا و طبقات آن بود. هر طبقه از طبقه فوقانی در جستجوی نور مناسب برای خود و راه‌ دادن به طبقات دیگر برای نورگیری شكل گرفت. به این ترتیب شكل خارجی بنا به شكل زیگوراتی نه چندان منظم در آمده كه هم سابقه درمعماری پیشینیان ما دارد و هم با شیب نامتوازن و غیرقرینه‌ی تپه‌های اطراف زمین هماهنگ است. در داخل هم ارتفاع سقف در طبقات، ضمن راه دادن به نورو تامین نور مناسب و یكنواخت برای میزهای كار و مطالعه، سایه روشن های متنوع و بدیع بر روی سقف‌ها و ستون‌ها و دیوارها پدید می‌آورد كه به فضاها حالتی روحانی می‌بخشد."10

  سازه‌ی پروژه هم دارای ویژگی‌های خاصی است. مشاور طرح در مورد سازه پروژه گفته است:

  "كتابخانه ملی از لحاظ سازه، مشابه ساختمان‌های صنعتی است و بار زنده‌ی فضاها از 600 تا 1500 كیلوگرم بر متر مربع (4 تا 10 برابر ساختمان های عادی اداری) نوسان دارد. این بار ثابت نیست و باید امكان جابه‌جا شدن و تمركز آن در نقاط مختلف بنا فراهم آید. زلزله خیزی منطقه و نزدیكی زمین به گسل هم بر پیچیدگی و حساسیت امر می‌افزاید.

  محاسبات نشان می‌دهد كه از نظر اقتصادی، مناسب‌ترین دهانه برای چنین باری، دهانه‌های بین 6 تا 8 متری و از جنبه‌ی نیازهای خاص كتابخانه، دهانه‌های 10/8 متری نزدیك‌ترین دهانه به دامنه ذكر شده است. از این رو، برای تامین انعطاف در سطح كل بنا، انگاره‌ی منظمی از ستون‌هایی با دهانه‌ی 10/8 متری مناسب تشخیص داده شد. ... ضرباهنگ منظم ستون ها در معماری غرب سابقه ندارد، اما دارای سابقه‌های بسیاری در معماری این سرزمین است (از تالار صد ستون گرفته تا مسجد جامع اصفهان)… سرستون‌های قارچی عریض، هم پاسخگوی مساله‌ی بار هستند و هم در ارتفاع خود امكان عبور كانال‌های هوا و كابل و كتاب‌برها را می‌دهند. همچنین دهانه‌ها كه به سبب سرستون‌های قارچی به صورت طاقی در می‌آیند،منظر آشنا و مانوس این سرزمین را به وجود می‌آورند." 11

  اما یكی دیگر از مسایل مهم در این پروژه، شكوفایی عنصر مدیریت در روند اجرای آن است كه به نظر می‌رسد دو عامل در موفقیت اجرای این پروژه دست داشته است. عامل اول عدم استفاده از روش متعارف قیمت‌گذاری، مبتنی بر فهرست بهای پایه است. "روش قیمت گذاری مبتنی بر فهرست بهای پایه، با تعدیل‌ها و زمان‌های پرداخت غیرقابل پیش‌بینی، عملاً باعث حذف «عامل زمان» از جدول عوامل مدیریت پروژه شده و كار پیمانكاری را به عملیاتی گسیخته، كه افق زمانی تصمیم‌گیری آنها بیش از چند ماه نیست، تبدیل كرده است. نه پیمانكار مدعی مشاور است، نه مشاور مدعی كارفرما و نه كارفرما مدعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی. در پروژه كتابخانه ملی با تعیین قیمت مقطوع، حذف تعدیل، زمان بندی لازم الاجراء، تعهد پرداخت‌های به موقع و پرداخت بهره‌ی تاخیر،‌ پاداش تسریع و جریمه‌ی تاخیر، همه‌ی شرایط برای فعال شدن عنصر مدیریت فراهم شد و اثرات خود را به سرعت نشان داد. ... فهرست بهای پایه و تعدیل بر ضد این منطق عمل می‌كند. برعكس شرایط كار با قیمت‌های پایه و تعدیل كه پیمانكار تا حد ممكن از سرمایه‌گذاری پرهیز می‌كند و می‌كوشد كه تا می‌تواند كار را ارزان تمام كند، در روش قیمت مقطوع، پیمانكار كه خود را صاحب یك فعالیت اقتصادی و سود و زیان آن را می‌داند، تورم و ارزش پول را محاسبه كرده و تا آنجا كه ممكن است، با سرمایه گذاری بیشتر، از زمان به نفع خود استفاده می‌كند.

  روش تعدیل، پیمانكاران را از بازیگری در فعالیت اقتصادی به نوعی حقوق بگیر بی‌انگیزه و منفعل تبدیل می‌كند. با وجود استفاده از قیمت مقطوع، كه مجوزهای آن از شورای عالی فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گرفته شد، نتیجه‌ی مناقصه برای دولت هم به صرفه بود، زیرا رقم پیشنهادی شركت برنده تنها 3 درصد از قیمت‌های پایه و تعدیل‌های متعلقه به آن، بالاتر بود." 12

  عامل دوم حمایت بی‌دریغ شخص رئیس جمهور- به دلیل علاقه قلبی ایشان-از كتابخانه ملی است. (در زمان شروع اجرای كتابخانه هم ایشان رئیس كتابخانه ملی ایران بودند.)

  این مساله باعث شد تا بلافاصله پس از اعلام نتایج توسط داوران، به فاصله كمتر از هفت ماه (اسفند1374) قرارداد اجرای سازه با شركت آرمه دشت بسته شد و همچنین سایر مسایل و مشكلات مالی موجود در پروژه‌های عمرانی كشور با این حمایت رفع شد و ما اكنون شاهد افتتاح آن هستیم.

  اولین نكته‌‌ای كه در نقد این طرح به آن اشاره شده، این است كه طرح مشاور پیرراز از چند جهت مشابه طرح مشاور فن گركان، مارك و همكاران است. مسایلی مانند گسترده شدن در سطح افق، پله‌ای شدن سطوح جانبی و نورگیری از فاصله‌ی به وجود آمده، عدم نمادپردازی، در هر دو طرح به چشم می‌خورد.

  نكته‌ی دوم اینكه هیات محترم داوران مسابقه دوم هم مانند مسابقه اول به جنبه‌های فنی و عملكردی و سهولت اجرا بیش از حد تاكید نموده‌اند. كامران افشار نادری در نقد این مساله نوشته است: "ابنیه فرهنگی دقیقاً به دلیل فرهنگی بودن عملكرد خود كه با مراودات گسترده اجتماعی ملازم است، در مقایسه با بسیاری از ابنیه‌ی عمومی دیگر حساسیت بیشتری را می‌طلبند. شاید به همین دلیل، یعنی فرهنگی و ملی بودن است كه در طراحی چنین ابنیه‌ای پاسخگویی به نیازهای روانی و اجتماعی مردم بر ملاحظات گاه به افراط تخصصی كارفرما، اولویت می‌یابند. در این ابنیه فرهنگی، دستیابی به معماری با ارزش از نظر هنری، نه فقط به دلیل تاثیر مثبت آن در جامعه و فرهنگ خودی، كه به دلیل اهمیت مطرح شدن در جامعه جهانی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و شاید به همین دلیل است كه در بسیاری موارد انتخاب پروژه با جسارت بیشتری صورت می‌گیرد." 13

  به عنوان نمونه می‌‌توان به برگزیده شدن طرح جسورانه‌ی ریچارد راجرز و رنزو پیانو در مسابقه مركز فرهنگی ژرژ پمپیدو در پاریس، طرح پیتر آیزنمن برای مركز وكسنر در اوهایو و طرح فرشید موسوی و آلخاندرو زائرپولو برای پایانه دریایی یوكوهاما اشاره كرد.

  نكته‌ی دیگر این كه در طرح‌های ارایه شده به مسابقه دوم، بعضی از طرح‌ها دارای ویژگی‌های هنری و زیبایی شناختی معماری علاوه بر مسایل عملكردی و فنی بوده‌اند. به عنوان نمونه بهرام شیردل در گفت و گویی كه در زمان اعلام نتایج مسابقه با او انجام شده، گفته است كه "طرح هادی میرمیران (مشاور نقش جهان-پارس) تنها طرح شركت كننده در این مسابقه بود كه قابلیت مطرح شدن در یك مسابقه‌ی بین المللی را دارد." 14

  مساله‌ی دیگری كه از زمان برگزیده شدن طرح مشاور پیرراز همواره مطرح شده است، عدم یادمان گرایی آن طرح است. مشاور پیرراز در دفاع از این نقد گفته است: "بناهای شكوهمند ولی كم ارتفاع و فشرده و گسترده در معماری پیشین ما به حد وفور یافت می‌شود. حتی در برخی از این بناها، شكوهمندی در نمای بیرونی محسوس نیست." 15

  اما به نظر می‌رسد كه مشاور محترم به این نكته توجه نكرده است كه بناهای شكوهمند موجود در معماری ایران به دلیل قرارگیری در بافت‌های شهری و اهمیت انطباق و هماهنگی آن بنا با محیط پیرامون، هم رنگ بافت شده‌اند، اما در مكان‌هایی كه این امكان وجود داشته است به نمادپردازی پرداخته و بناهایی نمادین به وجود آورده است.

  از سوی دیگر یكی از ویژگی‌های طرح‌هایی مانند كتابخانه ملی، نشانه شدن آنها است. به عنوان نمونه می‌توان به طرح برگزیده ی كتابخانه ملی پاریس، اثر دومینك پرو اشاره كرد كه هم اكنون به یكی از نمادهای جنوب شهر پاریس تبدیل شده است. بهرام شیردل هم در نقد این مساله گفته است: "تهران واقعاً فاقد یك نشانه‌ی شهری است و من خیلی خسته شده‌ام از اینكه نشانه شهری تهران فقط بنای میدان آزادی باشد و احتمالاً دیگران هم از این موضوع خسته‌شده‌اند. اصولاً طرح‌های بزرگی مانند فرهنگستان یا كتابخانه ملی نه تنها می‌توانند به نشانه‌ی شهری بدل شوند،‌بلكه می‌توانند حتی از یك نظر، بیشتر از طرح‌های شهرسازی تحول ایجاد كنند. چون موفقیت طرح‌های شهرسازی هم تا حد زیادی منوط به آن است كه برخی از قسمت‌های آن چگونه به معماری تبدیل شوند." 16

  اما اكنون كه اجرای این بنا به پایان رسیده و ساختمان دردل تپه‌های عباس آباد مدفون شده است و از هیچ یك از بزرگراه‌های اصلی تهران هم به طور كامل دیده نمی‌شود، می‌‌توان به منتقدان این بنا حق داد كه شاید اگر اندكی هم به مساله‌ی نمادپردازی و یادمان گونه بودن طرح توجه می‌شد، این پروژه دچار این عدم خوانایی در شهر نمی‌شد و تاثیر حداقلی در سیمای شهر تهران می‌گذاشت.

  اگر چه طرح مشاور پیرراز به نمادپردازی نپرداخته است اما به ویژگی دیگری دست یافته ، كه در جای خود حایز اهمیت است؛از جمله می توان به اهمیت دادن به انسان و تناسبات انسانی در كلیه ی فضاهای كتابخانه اشاره کرد. تقریباً همه فضاهای كتابخانه- از پیش فضای ورودی تا حیاط‌های مركزی و راهروها و سالن ها- با توجه به تناسبات انسانی طراحی شده‌اند و در هیچ فضایی عظمت بنا، انسان را تحقیر نمی‌كند. از آنجا كه توجه به انسان در معماری معاصر، به خصوص در دوره‌ی پست مدرن مورد توجه قرار گرفت، می‌توان گفت كه طرح مشاور پیرراز همسو با جریانات پست مدرنیستی حاكم بر معماری، به گسترش در سطح افق توجه كرده است.

  علاوه بر این مساله، عدم استفاده‌ی بیش از حد از پنجره و استفاده از مصالح آجری و سنگی در نماهای خارجی بر ویژگی‌های پست مدرنیستی بنا افزوده است همچنین از دیگر اشارات پست مدرن این بنا می‌توان به استفاده از فرم زیگوراتی، استفاده از ریتم و تكرار در ستون‌ها و استفاده از سرستون هایی که یاد آور طاق های با قوس جناغی است، توجه نمود.

  از سوی دیگر استفاده از حیاط‌های مركزی متعدد، احساس حركت در بافت‌های سنتی شهرهای ایرانی را تداعی می‌كند، كه البته به علت یكنواختی و ناخوانا بودن این فضاها و عدم تمایز آنها از هم، امكان سردرگمی مراجعه كنندگان هم وجود دارد.

  و نكته‌ی پایانی این كه استفاده‌ی بیش از حد از سطوح بتنی نمایان و سطوح سفیدرنگ در طراحی داخلی كتابخانه، فضایی سرد و یكنواخت و بدون تنوع رنگی را به وجود آورده است كه یادآور فضاهای مدرنیستی است و انتظاری را كه از كتابخانه و گرمی و متنوع بودن فضاهای داخلی آن داریم، برآورده نمی‌سازد.

  در مجموع می‌توان گفت كه در ساختمان جدید كتابخانه ملی ایران جنبه‌های مثبت و منفی در كنار هم قرار دارند اما مساله مهم این است كه در این كشور، یك مسابقه برگزار شده كه با طراح برنده‌ی مسابقه قرارداد بسته‌اند و تا آخرین مرحله‌ی اجرا، آن مشاور بر كارش نظارت داشته است و این حداقل در اوضای نابسامان مسابقات و داروی‌ها و عدم تعهد كارفرما غنیمت است.

  به امید آنكه روزی، همه‌ی پروژه‌های ملی این كشور به مسابقه‌ی بین المللی (یا حتی ملی) گذاشته شوند و داروی‌ها از انحصار داوران شناخته شده به در آیند و كارفرما هم متعهد شود كه طرح برنده را اجرا كند و مشاوران هم تا آخرین مرحله بر کار خود نظارت داشته باشند.

  پانوشت ها:

  1- این مقاله نخستین با در ماهنامه بین المللی ساخت و ساز شماره 31 –بهمن ماه 1382 ،ص.18 –به چاپ رسیده است و به مناسبت افتتاح ساختمان جدید کتابخانه ملی ایران در روز های گذشته برای چاپ در روزنامه شرق تنظیم شده است.

  2- عضو هیات دبیران جامعه مهندسان معمار ایران و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین imanraeisi@hotmail.com

  3- صناعی ها،هوشنگ-مسابقه بین المللی کتابخانه پهلوی-مجله هنر و معماری-شماره 45و46 –فروردین و تیر 1357-ص.21

  4- Von Gerken,Mark&Partners

  5- لمبارد،فرانسوا-وکیلی،منصور-شاهین فر،کامران- مسابقه بین المللی معماری کتابخانه پهلوی-مجله هنر و معماری-شماره 45و46 –فروردین و تیر 1357-ص.42

  6- افشار نادری،کامران-نقد کتابخانه ملی-فصل نامه آبادی-شماره 17-تابستان 1374 –ص.60

  7- مسابقه طراحی کتابخانه ملی ایران- فصل نامه آبادی-شماره 17-ص.4

  8- برای مطالعه سایر آثار یوسف شریعت زاده و مشاور پیرراز ، مراجعه شود به : هاشمی، سید رضا-یوسف شریعت زاده،وارهیده از یکه تازی-فصل نامه معمار – شماره 4 –بهار 1378 – ص.18

  9- مسابقه طراحی کتابخانه ملی ایران- فصل نامه آبادی-شماره 17-ص.4

  10- همانجا-ص.5

  11- همانجا – ص.6

  12- شکوفایی عنصر مدیریت در ساختمان کتابخانه ملی – فصل نامه معمار – شماره 3 – زمستان 1377 –ص.61

  13- افشار نادری،کامران-نقد کتابخانه ملی-ص.60

  14- گفتگو با بهرام شیردل-فصل نامه آبادی-شماره 17 –ص.71

  15- مسابقه طراحی کتابخانه ملی ایران- فصل نامه آبادی-شماره 17-ص.4

  16- گفتگو با بهرام شیردل-ص.74

 8. "" #8
  مدیر ارشد lady_atieh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6,817

  پیش فرض

  http://v3k2.blogfa.com/post-65.aspx

  http://www.lisiran.blogfa.com/post-914.aspx

  مروری بر طراحی كتابخانه ها

  magiran.com:مروری بر طراحی كتابخانه ها ... مروری بر طراحی كتابخانه ها تالیف: حسن رشیدیان ، مجید عباد ، بهروز اسماعیل خانی ...


  http://www.sohail2d.com/articles/43/1742--

  http://www.irandoc.ac.ir/data/E_J/vol1/future_llib.htm

  http://mymoein.wordpress.com/2009/01/20/vinna/

  http://iran-eng.com/showthread.php?t=20008

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •