PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : 2-آموزش و بازار کار رشته طراحی لباس

admin
08-11-10, 12:56
یکی از دوستان این سوالات رو از من پرسیده ولی من چون خودم اطلاع دقیقی ندارم گفتم سوالات ایشون رو این جا مطرح کنم تا دوستانی که واردتر هستن جواب بدن:

یک موسسه معتبر آموزشی در زمینه طراحی لباس به من معرفی کنید.
انجمن طراحان لباس ایران زیر نظر دانشگاه دوره هایش را برگزار میکند؟
بازار کار این رشته در ایران چطور است؟

admin
08-11-11, 17:02
الان یادم افتاد جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران یه سری دوره گذاشته. البته راجع به کیفیت کلاس‌هاش هیچ اطلاعی ندارم.
آدرس مرکز : تهران - بلوار کشاورز بين طوس و فلسطين - پلاک 116
تلفن معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران : 88963414

Saba
09-04-23, 23:13
کتاب آموزش طراحی مد لباس چگونگی تهیه این کتاب:
«این کتاب به تمامی آموزشکده ها و داشگاههایی که رشته طراحی و دوخت دارند ارسال شده است. دانشجویان و هنرجویان محترم کافی است برای مشاهدة کتاب به مدیر گروه مربوطه مراجعه نمایند»
در تهران به این مراکز مراجعه کنید:
۱- تهران: خانی آباد نو- دانشکده فنی شریعتی. آقای رحماندوست(کتابفروش) 09123335451
۲- تهران: میدان ولی عصر- انتشارات دانشگاه امیرکبیر
۳- تهران: میدان ولی عصر دانشگاه هنر- انتشارات دانشگاه – آقای محمودیان
۴- تهران: دانشگاه الزهرا- انتشارات دانشگاه

Saba
09-04-23, 23:17
(http://dsdtg.blogfa.com/post-2.aspx)

رشته طراحي ودوخت

رشته طراحي و دوخت با زير شاخه ها و عناوين مختلفي در هنرستانهاي سطح كشور ارائه مي شود كه عبارتند از خياطي لباس شب و عروس ، رو دوزي سنتي ، خياطي و طراحي لباس زنانه ، خياطي و دوخت هاي تزئيني و خياطي لباس زنانه .
هر هنرستان بر طبق امكانات و تواناييهاي منطقه يكي از رشته هاي فوق را ارائه مي نمايد و مهارت هاي ارائه شده در هر رشته را اجرا مي نمايد . به عنوان مثال در رشته خياطي و طراحي لباس زنانه با كد 9862 :
دروس تخصصي ارائه شده در اين رشته عبارتند از نازك دوزي زنانه درجه 2 ، الگو سازي و برش لباس زنانه ، طراحي لباس زنانه ، كارورزي ، ايمني و بهداشت كار ، كار آفريني و قانون كار .
جهت تكميل واحد هاي دانش آموزان هر ساله دروس اختياري نيز با صلاحديد مدير مدرسه و مدير دروس ارائه مي شود كه عبارتند از : ابريشم دوزي ، بچگانه و دخترانه دوزي ، تكه دوزي ، الياف نساجي ، تاريخ هنر و ......
دانش آموزان با گذراندن واحد نازك دوزي زنانه درجه 2 در دوخت انواع دامن ، شلوار ، مانتو ، پيراهن و .... مهارت مي يابند . همچنين با گذراندن واحد الگوسازي و برش لباس با ژورنال شناسي و الگوسازي انواع لباسها آشنا مي شوند .
دانش آموزان با گذراندن واحد طراحي لباس در طراحي انواع مدلهاي لباس و چگونگي انتخاب لباس براي افراد با ايرادهاي اندامي مختلف مهارت پيدا مي كنند . همچنين با گذراندن دوخت هاي سنتي با عنوان واحد هاي اختياري در انجام دوخت هاي سنتي ايران مهارت پيدا كرده و براي ورود به بازار كار آماده مي شوند .
واحد كارورزي به عنوان يك درس تكميلي جهت تكميل مهارت هاي كسب شده توسط دانش آموزان در سال سوم ارائه مي شود كه هم در هنرستان قابل اجرا است وهم در توليديهاي معرفي شده توسط مسئولين هنرستان كه البته در سالهاي گذشته جهت تامين امنيت دانش آموزان دختر در داخل هنرستان برگزار مي شود .
دروس قانون كار، ايمني و بهداشت كا ر و كا آفريني كه به صورت تئوري و عملي ارائه مي شوند دانش آموزان را با قوانين كار در توليديها و چگونگي ايجاد كسب و كار و ايمني و امنيت كارگر در محيط كار آشنا مي كند .
به طور كلي دانش‌ آموزان با تحصيل در اين رشته در دوخت انواع لباس و طراحي آن و هماهنگي با دوخت هاي سنتي مهارت پيدا مي كنند و براي ورود به بازار كار آماده مي شوند .

میترا کامیاب
09-05-10, 13:21
برای ثبت نام هم می تونید به انجمن طراحان لباس مراجعه کنید که شامل 4 ترم الگو و 2 ترم

دوخت که هرترم 12 جلسه است.هزینه هر ترم 150000 تومان و محل تشکیل کلاسها در

انجمن طراحان پارچه ولباس واقع در خیابان فجر(جم سابق) است .شماره تماس:88834119

البته کلاسهای دیگه ای مثل مولاژ هم برای تکمیل وجود دارد.

اساتید این انجمن همگی از اساتید دانشگاه الزهرا و علم و فرهنگ هستند.

مرکز معتبر دیگه ای که وجود دارد همون جهاد دانشگاهی که البته در اونجا الگو و دوخت با

هم تدریس می شود. و در کل شامل 6 ترم است.

Saba
09-05-17, 13:38
http://www.persianfemale.com/templates/pfpnewtemp/images/arrow.png دست اندرکاران حوزه طراحی لباس حتی از وجود رشته طراحی لباس در دانشگاه ها مطلع نیستند

صدیقه پاک بین در گفتگو با خبرنگار حوزه و دانشگاه "مهر"، ضمن بیان تاریخچه رشته طراحی پارچه و لباس در دانشگاه الزهرا گفت: در سال 1345 دردانشگاه الزهرا که آن زمان با نام موسسه آموزش عالی دختران شناخته می شد رشته خیاطی راه اندازی شد و در سال 1352 به رشته طراحی پارچه و لباس تغییر نام یافت. از سال 68-67 نیز به دو گرایش مجزا تقسیم گردید. البته رشته بافت نیز برای مدتی تدریس می شد اما به دلیل عدم استقبال در خور دانشجویان تنها یک دوره فارغ التحصیلان داشت و مجددا دو گرایش طراحی پارچه و لباس باقی ماند. وی افزود : اخیرا با توجه به تغییر سرفصل و محتوای برخی دروس، علاقمندی دانشجویان بیشتر شده است. سعی کرده ایم رشته طراحی لباس و پارچه کاربردی تر شود به همین منظور از اساتید دانشگاه های مختلف دعوت بعمل آوردیم و دروسی مانند چاپ، بافت و ... به دروس اضافه شد. زیرا این دو رشته مکمل یکدیگر هستند و بهتر است در کنار هم قرار گیرید تا بازدهی کار بیشتر و کیفیت آموزش نیز ارتقا یابد. پاک بین در خصوص تغییرات صورت گرفته در دروس تخصصی رشته طراحی پارچه و لباس افزود : برنامه دروس باید هر دو سال یکبار تغییر کند و بازبینی شود زیرا دانش امروز در دنیا به سرعت تغییر پیدا می کند. ما به این نتیجه رسیده ایم که حرکت این رشته به سوی صنعت باید سریعتر صورت گیرد. در حال حاضر تصمیم داریم رشته طراحی لباس مردانه را برای شاخه کار و دانش طراحی نماییم. دبیر انجمن طراحان پارچه و لباس تاکید کرد : تقریبا 3-2 سالی است که این رشته جایگاه مناسب و بهتری پیدا کرده است. با کارخانجات و واحدهای صنعتی متعددی ارتباطات مثبتی برقرار شده است. مدیر گروه طراحی پارچه و لباس در ادامه در زمینه پیوند رشته طراحی پارچه و لباس با صنعت و دانشگاه یادآور شد : این ارتباط درحدود 40 درصد ایجاد شده است و افزایش این ارتباط صنعت پوشاک کشور را متحول خواهد کرد. وی تصریح کرد : بنده تعصب خاصی به این رشته دارم و از سال 64 به برنامه ریزی پیرامون طراحی لباس و پارچه می پردازم. به همین دلیل سعی می کنم از واحدهایی که در زمینه این رشته در سایر کشورها وجود دارند کسب اطلاع نمایم و آن ها را در جهت علمی تر و تخصصی تر شدن رشته طراحی پارچه و لباس به کار گیرم. پاک بین یادآور شد : دبیرخانه ای در زمینه طراحی لباس تشکیل شده است اما تصور می کنم افرادی که در این زمینه کار می کنند حتی اطلاع ندارند که در دانشگاه الزهرا رشته طراحی پارچه و لباس وجود دارد و اساتید ارزشمندی نیز در آن تدریس می کنند که می توانند نظرات سازنده ای در مورد لباس ملی ارائه نمایند. وی در ادامه افزود : در مورد لباس ملی باید عرض کنم آنطور که برخی تصور می کنند لباس ملی تنها یک نوع لباس نیست. ممکن است دو یا چند لباس ملی داشته باشیم که معرف و نماد ایران و ایرانی در مجامع بین المللی باشد. پاک بین اشاره ای نیز به انجمن طراحان پارچه و لباس کرد و تصریح کرد : مدت ها بود که در فکر ایجاد یک انجمن برای طراحان پارچه و لباس در ایران بودم این موضوع را با همکاران و دوستان در میان گذاشتم و سرانجام اقدامات اولیه جهت ثبت انجمن صورت گرفت. اعضای هیات موسس از میان کارشناسان انتخاب شدند و پس از کش و قوس های فراوان طی مراحل قانونی این انجمن بوجود آمد. در حال حاضر نیز در صدد انتشار خبرنامه انجمن هستیم. وی در پایان به مساله مد اشاره کرد و اظهار داشت : همان طوریکه می دانید در داخل کشور خط دهنده مد نیستیم و اکثر قریب به اتفاق مد پارچه و لباس از سایر کشورها اقتباس می شود و مورد استفاده تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داخل کشور قرار می گیرد. دبیر انجمن طراحان پارچه و لباس در پایان افزود: با تشکیل انجمن طراحان پارچه و لباس قصد داریم در ایران خط دهنده باشیم زیرا توانمندی های فراوانی در این زمینه داریم. بحث پوشاک از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا پوشش تنها محافظ انسان در برابر سرما و گرما نیست بلکه می تواند بعد اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و ... نیز داشته باشد. خوشبختانه پوشش مشاغل و سازمان های مختلف در شهر جدی گرفته شده بطوریکه اکثر سازمان هایی که برای آنان پوشش خاصی در نظر گرفته شده است از این موضوع رضایت کافی دارند.

Saba
09-05-22, 13:53
سلام
من یکی از دوستام ازم خواسته تحقیق کنم چطوری می تونه بعد از اینکه سال 81 دیپلم گرفته این رشته رو توی دانگاه دنبال کنه؟ با کنکور؟ بدون کنکور؟ اصلا وضعیت چه جوریه؟

هستي جان اين دوست شما اگه مدرك پيش دانشگاهي رو داشته باشه ميتونه تو كنكور هنر شركت كنه و تو انتخاب رشته هاش" دانشگاه الزهرا" دانشكده هنر رشته طراحي لباس رو انتخاب كنه تواين دانشگاه تا مقطع كارشناسي هم ميتونه ادامه بده

دانشكده هنر (http://www.alzahra.ac.ir/persian/faculty/art.htm)

و يك راه ديگه براي پذيرش در دانشكده شريعتي (http://www.shariaty.ac.ir/)
نحوه پذيرش دانشجو کلیه دانشجویان از طریق سازمان سنجش آموزش کشور در بخش فنی و حرفه‌ای و سراسری در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته در دو نوبت روزانه و شبانه پذیرفته می‌شوند.

پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته از طریق آزمون سراسری مراکز فنی و حرفه‌ای و در مقاطع کارشناسی پیوسته از طریق آزمون سراسری مراکز آموزش عالی صورت می‌گیرد .

هم اکنون دانشکده فنی دکتر شریعتی با حدود 6500 دانشجو و 550 نفر کادر علمی و کارکنان اداری آموزشی(موظف و غیر موظف) فعالیت می‌نماید.

Saba
09-05-22, 16:32
دوستان هردو دانشگاه الزهرا و شريعتي مخصوص خانمهاست و پذيرش دانشجوي پسر ندارد

تاريخچه دانشكده فني شريعتي:
دانشکده تربیت دبیر فنی (دکتر شریعتی )واقع در خانی آباد نو ، دربهمن ماه سال 1372 باحضور ریاست جمهوری وقت (آیت ا... هاشمی رفسنجانی ) افتتاح و آغاز به کار نمود با افتتاح این مرکز رشته های آمار ، حسابداری ، معماری و ترمهای اول رشته های کامپیوتر ، الکترونیک و تکنولوژی طراحی و دوخت از مرکز سمیه و کیانشهر به این مرکز منتقل گردید .
در سال 74ـ73 این مرکز شاهد پذیرش دانشجو در رشته گرافیک بود . در سال 76ـ75 وزارت فرهنگ و آموزش عالی با تقاضای مرکز جهت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی طراحی چاپ پارچه و لباس موافقت نمود و به دنبال آن با توجه به توانایی های علمی ، فرهنگی و تجهیزاتی مرکز در خرداد ماه 1376 مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته های کامپیوتر ، الکترونیک ، حسابداری و ارتباط تصویری صادر گردید.
در مهرماه 1376با افتتاح فاز 2 مرکز شریعتی رشته تکنولوژی طراحی و دوخت به طور کامل به این مرکز انتقال یافت . شایان ذکر است به دنبال تغییر نظام آموزشی فنی و حرفه ای و پذیرش هنرجو در مقطع کاردانی پیوسته این مرکز نیز همگام با سایر مراکز فنی و حرفه ای کشور در سال تحصیلی 75ـ 74 پذیرای دانشجویان نظام جدید (کاردانی پیوسته ) در رشته های مختلف فنی و حرفه ای گردید .
در تاریخ 22/1/77عنوان دانشکده تربیت دبیر فنی دختران تهران (شریعتی ) به تائید مسئولین امر در وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی رسید.
در مهرماه 1380 اولین بار این مرکز پذیرای دانشجویان در مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته های کامپیوتر ، الکترونیک ، معماری ، طراحی و دوخت گردید.
شایان ذکر است پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته از طریق آزمون سراسری مراکز فني و حرفه اي و در مقاطع کارداني ناپيوسته و کارشناسي پيوسته از طريق آزمون سراسري مراکز آموزش عالی صورت می گیرد.
آمار تقریبی دانشجویی در سال تحصیلی 84ـ83 درمقاطع کاردانی و کارشناسی در 20 عنوان رشته (3880 دانشجو ) می باشد.

دانشگاه الزهرا

الزهرا تنها دانشگاه دولتي دخترانه است که مورد انتقاد بسياري قرار گرفته است و عده ايي آن را تجربه اي ناموفق در دانشگاه هاي تک جنسيتي مي دانند. الزهرا در 1343 تاسيس شد و با 90 دانشجو به نام (( مدرسه عالی دختران )) آغاز به کار کرد و علاوه بر رشته هاي مترجمي زبان هاي خارجي،منشي گري، روانشناسي، تدريس و خانه داري را نيز در برنامه فعاليت هاي خود قرار داد .در 1354 مدرسه عالي دختران تبديل به دانشگاه شد و از سال 1356 در قالب مجموعه اي از چهار دانشکده علوم پايه ، ادبيات و علوم انساني ، علوم مديريت و اقتصاد در آمد. بعد از انقلاب مدرسه عالی دختران به الزهرا تبديل شد. درسال 1373 دانشکده هاي علوم تربيتي وروانشناسي ، تربيت بدني ، علوم ورزشي و فني و مهندسي هم به مجموعه دانشکده الزهرا اضافه شدو درسال 1380 نيز با تفکيک چند دانشکده تعداد دانشکده هاي الزهرا به عدد هشت رسيد .زمين الزهرا را خيري همان چهل سال پيش وقف دختران کرده بود. به خاطر همين تلاش ها زهرا رهنورد رييس سابق دانشگاه الزهرا براي پذيرش دانشجوي پسر، به دليل مغايرت با شرع بي نتيجه ماند. رهنورد آرزو داشت زنان به آزادي بيان و قلم و انديشه برسند و درپرتو آموزهاي مدرن دنياي معاصر و مبين اسلام متعالي شوند.

hasty
09-05-22, 17:00
1 سوال این طراحی دوخت با طراحی لباس فرق داره؟
آخه خواهر یکی از دوستام بعد از دیپلم توی کارو دانش رشته طراحی دوخت رفت دانشگاه اینا چجوریه؟
اون وقت بدون کنکور نداره اصلا؟

Saba
09-05-22, 17:29
آخه خواهر یکی از دوستام بعد از دیپلم توی کارو دانش رشته طراحی دوخت رفت دانشگاه اینا چجوریه؟
تقريبا ميشه گفت يكي هستند درسته خواهر دوستتون تو رشته طراحي و دوخت هنرستان درس خونده بعد هم كنكور كارداني پيوسته (فني وحرفه اي) داده وقبول شده
بدون كنكور فكر نكم دانشگاهي باشه!!! فقط كلاسهاي خصوصي بدون كنكور هستند

رشته طراحي لباس و پارچه

گرایش‌ طراحی‌ لباس‌:
این‌ گرایش‌ دارای‌ دو شاخه‌ اصلی‌ تک‌ دوزی‌ یا مزون‌ و صنعت‌ است‌ که‌ شاخه‌ تک‌دوزی‌ به‌ طراحی‌ و دوخت‌ لباس‌ برای‌ افراد مختلف‌ می‌پردازد و شاخه‌ صنعت‌ که‌ کاربردی‌تر است‌ به‌ بخش‌های‌ مختلفی‌ تقسیم‌ می‌شود که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ بخش‌های‌ پارچه‌ جین‌، پیراهن‌ بچه‌، پیراهن‌ زنانه‌، لباس‌ مردانه‌ و... اشاره‌ کرد. به‌ گفته‌ دیگر گرایش‌ طراحی‌ لباس‌ به‌ آموزش‌ طراحی‌ کاربردی‌ و طراحی‌ مـُد می‌پردازد که‌ در این‌ میان‌ طراحی‌ کاربردی‌ شامل‌ طراحی‌ لباس‌ مشاغل‌ و گروه‌های‌ مختلف‌ جامعه‌ مثل‌ ورزشکاران‌، قوای‌ سه‌ گانه‌ ارتش‌ و مواردی‌ از این‌ قبیل‌ می‌شود و طراحی‌ مد نیز جنبه‌ فانتزی‌ دارد؛ در این بخش،‌ طراح‌ با کار خود، خلاقیتش‌ را نشان‌ می‌دهد تا افراد دیگر از این‌ طرح‌ جدید ایده‌ بگیرند و کارهای‌ تازه‌ای‌ را به‌ بازار عرضه‌ کنند.
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌:
مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، هندسه‌ نقوش‌ در صنایع‌ دستی‌ ایران‌، خوشنویسی‌ و طراحی‌ حروف‌، آشنایی‌ با پارچه‌ و لباس‌های‌ سنتی‌ ایران‌، پارچه‌شناسی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌ مقدماتی‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌ معاصر، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌:
تاریخ‌ لباس‌ در ایران‌ و جهان‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی‌، کارگاه‌ دوخت‌ ، کارگاه‌ طرح‌ و تهیه‌ الگو، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌، تحقیق‌ (طراحی‌ لباس‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.
گرایش‌ طراحی‌ چاپ‌ پارچه:
در طراحی‌ چاپ‌ پارچه‌، دانشجویان‌ آموزش‌ می‌بینند که‌ چگونه‌ برای‌ پارچه‌های‌ بافته‌ شده‌ طرح‌ بدهند. در طراحی چاپ پارچه‌، از لحاظ‌ رنگ‌بندی‌، طراحی‌ با راپورت‌بندی‌ روبرو است‌. و منظور از راپورت‌بندی‌ این‌ است‌ که‌ طراح‌، طرح‌ را بر روی‌ پارچه‌ به‌ گونه‌ای‌ تکرار کند که‌ این‌ تکرار چشم‌ آزار نباشد، یعنی‌ طراح‌ با توجه‌ به‌ نوع‌، تراکم‌ تار و پود، رنگ‌ و میزان‌ پذیرش‌ رنگ‌ یا آبی‌ که‌ در پارچه‌ وجود دارد و همچنین‌ نوع‌ چاپ‌ پارچه‌ که‌ می‌تواند چاپ‌ روتاری‌، سیلک‌، غلطکی‌ یا چاپ‌های‌ مدرن‌ باشد؛ طرح‌ خود را ارائه‌ می‌دهد.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ چاپ‌ پارچه‌:
پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، کارگاه‌ رنگرزی‌، تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌، تحقیق‌ (چاپ‌ پارچه‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.
گرایش‌ طراحی‌ بافت‌ پارچه‌:
گرایش‌ بافت‌ پارچه‌ به‌ طراحی‌ و نفش‌بندی‌ پارچه‌ می‌پردازد. به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ این‌ رشته‌ با طراحی‌ بافت‌ پارچه‌هایی‌ که‌ ساختمان‌ آنها از تاروپود تشکیل‌ شده‌، آشنا می‌شوند. دانشجوی‌ طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ با تاروپود پارچه‌ بازی‌ می‌کند تا طرح‌ جدیدی‌ ارائه‌ دهد و در این‌ راستا لازم‌ است‌ که‌ با انواع‌ بافت‌ پارچه‌ آشنا باشد تا بتواند با توجه‌ به‌ نوع‌ کاربرد، طرح‌ مورد نظرش‌ را ارائه‌ دهد. برای‌ مثال‌ پارچه‌ای‌ که‌ برای‌ مبلمان‌ اداری‌ طراحی‌ می‌شود، جنس‌، طرح‌ و رنگش‌ با پارچه‌ مبلمان‌ منزل‌ متفاوت‌ است‌.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بافت‌ پارچه‌:
پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، کارگاه‌ رنگرزی‌، تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌، تحقیق‌ (بافت‌ پارچه‌) ، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.
توانایی‌های‌ لازم :
یک‌ دانشجوی‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌ باید هنرهای‌ تجسمی‌ را بشناسد و دارای‌ خلاقیت‌ و دید هنری‌ باشد. داوطلبان‌ باید بدانند که‌ رشته‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌، یک‌ رشته‌ کاربردی‌ است؛‌ یعنی‌ هدف‌ این‌ رشته‌ طراحی‌ اصولی‌ پارچه‌ و لباس‌ با حفظ‌ خلاقیت‌ هنری‌ است و در نهایت‌ باید محصول‌ هنرمند، به‌ صورت‌ تولید انبوه‌ وارد بازار شود. به‌ همین‌ خاطر هنرمندانی‌ که‌ فقط‌ برای‌ حس‌ خودشان‌ طراحی‌ می‌کنند، در این‌ رشته‌ موفق‌ نمی‌شوند و بهتر است‌ رشته‌ نقاشی‌ را انتخاب‌ کنند.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
امروزه‌ صاحبان‌ صنایع‌ متوجه‌ شده‌اند که‌ باید اصول‌ علمی‌ طراحی‌ و رنگ‌بندی‌ را رعایت‌ کنند تا کارشان‌ توان‌ رقابت‌ در بازار را داشته‌ باشد. برای‌ مثال‌ شرکت‌های‌ خودروسازی‌ به‌ دنبال‌ الگوساز و طراح‌ بافت‌ پارچه‌ برای‌ روکش‌ صندلی‌ خودرو هستند. بازار کار طراحی‌ لباس‌ نیز بسیار خوب‌ است‌ و حتی‌ اگر فارغ‌التحصیل‌ این‌ گرایش‌ جذب‌ سازمان‌ها و مراکز خصوصی‌ و دولتی‌ نشود، می‌تواند با سرمایه‌ای‌ اندک‌ برای‌ خود، کار کند

diba
09-10-13, 21:40

كاملآ فرق مي كنه. طراحي دوخت به طور كامل تكنيكهاي دوخت رو آموزش ميدن. تمام سوزندوزيهاي سنتي و الگوها مقداري هم طراحي. كه كار اصلي طراح دوخت ديدن يك طرح از روي ژورنال يا هرچيز و توانايي فهميدن مدل لباس و تهيه ي الگو و دوخت. اما طراحي لباس مقداري الگو و دوخت آموزش ميبينن براي اينكه طرحي رو كه قراره ارائه بدن قابل دوخت و اجرا باشه و تمركز اصلي روي طراحي و اندام شناسي و رنگ شناسي و... براي كودك بزرگسال مرد و زن هست.
دانشگاه آزاد يزد براي آقايون هم اين رشته رو گذاشتهته
انجمن طراحان لباس اساتيد خوبي داره كه همه استاد دانشگاه هستن ولي آموزشگاه ازاد هست و نه موسسه ي معتبر زير نظر آموزش عالي با مدرك معادل ليسانس يا حتي فوق ديپلم.

Raya
10-04-06, 23:56
سلام!
در مورد تاریخچه لباس وطراحی لباس در ایران و جهان مطلب مختصری میشه بذارین؟
درمورد سیر تحول لباس محلی قشقایی هم اگه مطلبی هست ممنون میشم به اختصار ارائه بدین...

pasta
10-04-07, 16:53
سلام!
در مورد تاریخچه لباس وطراحی لباس در ایران و جهان مطلب مختصری میشه بذارین؟
درمورد سیر تحول لباس محلی قشقایی هم اگه مطلبی هست ممنون میشم به اختصار ارائه بدین...

این لینک برای لباس قشقاییه امیدوارم بتونه کمکت کنه !
پوشاک محلی ایرانیان - کافه دیزاین | باشگاه طراحان ایران

pasta
10-04-26, 01:15
بچه ها می دونید برای فوق لیسانس رشته های مرتبط با طراحی لباس چی هست؟
اگه کسی بتونه جواب بده ممنون میشم البته فوق برای خود طراحی و دوخت و طراحی و پوشاک وجود نداره متاسفانه!:confused1:

َمنخق
10-05-20, 09:09
سلام دوستان عزیز

من تازه با این سایت اشنا شدم من علاقه زیادی به طراحی لباس دارم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم میخوام از پایه

شروع کنم دوست ندارم که در دانشگاه باشه یعنی حصله یه بار دیکه کنکور دادن و دانشگاه رفتن رو ندارم

ایا خودم میتونم یاد بگیرم چطوری؟ راستی من نقاشی خوبی ندارم ولی مدام یا خواب میبینم یا روزانه دارم تجسم میکنم در ضمن من تو شیرازبا صفا زندگی میکنم

یه چیز دیگه ایا مارکهای خارجی دانشجو یا طراح مییذیرن کدوم کشورها یا مارکها ؟اطلاعاتی دارید

یه دنیا ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

Saba
10-05-23, 00:22
سلام دوستان عزیز

من تازه با این سایت اشنا شدم من علاقه زیادی به طراحی لباس دارم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم میخوام از پایه

شروع کنم دوست ندارم که در دانشگاه باشه یعنی حصله یه بار دیکه کنکور دادن و دانشگاه رفتن رو ندارم

ایا خودم میتونم یاد بگیرم چطوری؟ راستی من نقاشی خوبی ندارم ولی مدام یا خواب میبینم یا روزانه دارم تجسم میکنم در ضمن من تو شیرازبا صفا زندگی میکنم

یه چیز دیگه ایا مارکهای خارجی دانشجو یا طراح مییذیرن کدوم کشورها یا مارکها ؟اطلاعاتی دارید

یه دنیا ممنون میشم اگه جوابم رو بدید
سلام به كافه خوش اومدي
شما اگه تهران هستيد ميتونيد به انجمن طراحان لباس وپارچه مراجعه كنيد وميتونيد از كلاسهاي خصوصي ودوره هاي فشرده استفاده كنيد البته اگه نقاشيتون خوب نيست بايد از كلاسهاي طراحي پايه شروع كنيد
آدرس انجمن طراحان لباس و پارچه ایرن :خیابان مطهری ، خیابان فجر(جم) ، پلاک 32 ، طبقه اول ، واحد4تلفن : 88834119 -

atlas1
10-06-25, 15:36
سلام . به نظر من در حق اين رشته ظلم شده . چون ما براي اين رشته تا مقطع كرشناسي ميتونيم ادامه بديم وكار شناسي ارشد رو نداريم . كسي هم به فكر ما نيست. همه چيز كه كار نميشه اول بايد دانشش رو داشته باشي .

reddream
10-07-16, 08:38
سلام ببخشید من رشته ی تحصیلی ام اصلا ربطی به هنر نداره ولی متاسفانه یا خوشبختانه علاقه ی زیادی به هنر دارم و میشه گفت یه نقاش هستم
طراحی و نقاشی ام خیلی خوبه و فکر و ایده های نو دارم البته بنا به گفته ی استاد نقاشی ام
علاقه ی زیادی به طراحی لباس دارم و برای خودم طرح میزنم
چیکار کنم که بدون رفتن به دانشگاه یا کلاس های خصوصی طرح هامو ارائه بدم؟!
کمکم کنین لطفا
ممنونم;)

بیگلو!
10-07-16, 14:28
سلام ببخشید من رشته ی تحصیلی ام اصلا ربطی به هنر نداره ولی متاسفانه یا خوشبختانه علاقه ی زیادی به هنر دارم و میشه گفت یه نقاش هستم
طراحی و نقاشی ام خیلی خوبه و فکر و ایده های نو دارم البته بنا به گفته ی استاد نقاشی ام
کمکم کنین لطفا
ممنونم;)

منم شرایطم مثل تو!با این تفاوت که من دانشجوی هنرم!و دلم به این دوسالانه طراحی لباس خوش بود که یهو نیست و نابود شد!:'(

M&M2
10-07-17, 12:35
کمکم کنین لطفا
ممنونم;)
سلام.دوست عزيز شما بهتره كه اول الگوسازي و دوخت رو هم ياد بگيري .چون طراحي تنها فايده اي نداره...و شما وقتي يه طراح لباس ميشي كه به صورت كامل همه چيزو ياد بگيري.اگه نمي خواي كلاس بري ميتوني كتاب هاي الگو سازي توي يه سبك مثل مولر رو بخري و از روش الگوسازي كني و بدوزي..
در مورد ارائه كار هم توي ايران اصولا جاي خاصي براي اين كار نيست.ميتوني شو بذاري.يا طرحاتو به قيمت خيلي ناچيزي به توليدي ها بفروشي.يا طراح لباس يه كارخونه بشي...(اينارو از تجربيات خودم بهت ميگم )ولي بهترينش شو گذاشتنه.به هر حال اميدوارم كمكي كردهباشم.موفق باشي

بیگلو!
10-07-17, 12:46
سلام.دوست عزيز شما بهتره كه اول الگوسازي و دوخت رو هم ياد بگيري .چون طراحي تنها فايده اي نداره...و شما وقتي يه طراح لباس ميشي كه به صورت كامل همه چيزو ياد بگيري.اگه نمي خواي كلاس بري ميتوني كتاب هاي الگو سازي توي يه سبك مثل مولر رو بخري و از روش الگوسازي كني و بدوزي..
در مورد ارائه كار هم توي ايران اصولا جاي خاصي براي اين كار نيست.ميتوني شو بذاري.يا طرحاتو به قيمت خيلي ناچيزي به توليدي ها بفروشي.يا طراح لباس يه كارخونه بشي...(اينارو از تجربيات خودم بهت ميگم )ولي بهترينش شو گذاشتنه.به هر حال اميدوارم كمكي كردهباشم.موفق باشي

آره واقعا درستشم همینه.
ولی خداوکیلی یعنی چی این؟ من خیلی از طراح ها رو میشناسم که خیاطی انجام نمیدن!
درسته که باید آشنایی داشته باشن و دارن ولی نه در حد یه خیاط ماهر و خودشونم هیچی رو نمیدوزن البته برش با خودشونه!
مثلا زندگینامه دیور و که میدونین؟خب اون اصلا نمیدونست اینا یعنی چی! نه خیاطی بلد بود نه کلاس طراحی رفته بود....ای بابا خوشبحالش...

reddream
10-07-17, 15:30
از شما ممنونم بابت راهنمایی هایی که کردین
من توی سایت گشتم ولی چیزی پیدا نکردم در واقع اگه پیدا میکردم که هیچ وقت سوال نمی کردم :confused1:
حتما کتاب رو تهیه میکنم
من نرم افزار های طراحی لباس مثل : virtual fashion pro و همین طور primavision knit رو هم دارم تهیه میکنم
به نظر شما به دردم میخوره ؟؟!!
آخه من که رشته ام این نیست اگه به این سوالمم جواب بدین خیلی ممنونتون میشم
فعلاً :victory:

zrnots
10-07-22, 02:25
سلام
اگه کسی راجع به امتحان عملی کنکور کارشناسی طراحی لباس اطلاعاتی داره ممنون میشم در اختیارم بذاره.

Mr.Pardis
10-07-22, 16:49
سلام
اگه کسی راجع به امتحان عملی کنکور کارشناسی طراحی لباس اطلاعاتی داره ممنون میشم در اختیارم بذاره.
قبلا نداشت ولی جدیدا فکر کنم یه سالی میشه واسش گذاشتن . احتمالا بهتون میگن مانکن بکشین و یا یه موضوع بهتون میدن که ازش ایده بگیرین واسه طراحی لباس (مطمین باش که اون موضوع همون موضوع همیشگی لباس ملی هستش!)

Mr.Pardis
10-07-22, 17:10
از شما ممنونم بابت راهنمایی هایی که کردین
من توی سایت گشتم ولی چیزی پیدا نکردم در واقع اگه پیدا میکردم که هیچ وقت سوال نمی کردم :confused1:
حتما کتاب رو تهیه میکنم
من نرم افزار های طراحی لباس مثل : virtual fashion pro و همین طور primavision knit رو هم دارم تهیه میکنم
به نظر شما به دردم میخوره ؟؟!!
آخه من که رشته ام این نیست اگه به این سوالمم جواب بدین خیلی ممنونتون میشم
فعلاً :victory:
من دارم دنبال لینک دانلود این برنامه ها میگردم اگر شما هم دارین بزارین تا بقیه استفاده کنن.

بیگلو!
10-07-23, 15:06
قبلا نداشت ولی جدیدا فکر کنم یه سالی میشه واسش گذاشتن . احتمالا بهتون میگن مانکن بکشین و یا یه موضوع بهتون میدن که ازش ایده بگیرین واسه طراحی لباس (مطمین باش که اون موضوع همون موضوع همیشگی لباس ملی هستش!)

تا اونجایی که می دونم پارسال با رشته های گرافیک و نقاشی بود و موضوعش هم همون بود هیچ ربطی نداشت ولی بچه به من اینجوری گفتن...گفتن که موضوعی که واسه بچه های نقاشی و گرافیک میدن و تو هم باید انجام بدی حالا چه ربطی به طراحی لباس داره خدا میدونه:confused1::o:blink:

mahbube
10-07-23, 22:45
من یه شرایط خاص دارم که خودم هنرستان گرافیک خوندم امسالم کنکور هنر دادم طراحی لباسای مجلسی مانتو خلاصه هرچی میخوام بپوشم رو خودم انجام میدم(مامانم خیاطه و آموزشگاه داره)حتی یه بار رو بوتم خودم پارچه چسپوندم که با لباسم ست بشه:blink:
میخوام بپرسم بازار کار طراحی لباس و در آمدش تو ایران چطوره؟تو خارجو خودم میدونم اما ایرانم خوبه؟دوس دارم تو این رشته تحصیل کنم چون اکثر لباسام رو فامیل و دوستان میپسندن:)

بیگلو!
10-07-24, 12:11
من یه شرایط خاص دارم که خودم هنرستان گرافیک خوندم امسالم کنکور هنر دادم طراحی لباسای مجلسی مانتو خلاصه هرچی میخوام بپوشم رو خودم انجام میدم(مامانم خیاطه و آموزشگاه داره)حتی یه بار رو بوتم خودم پارچه چسپوندم که با لباسم ست بشه:blink:
میخوام بپرسم بازار کار طراحی لباس و در آمدش تو ایران چطوره؟تو خارجو خودم میدونم اما ایرانم خوبه؟دوس دارم تو این رشته تحصیل کنم چون اکثر لباسام رو فامیل و دوستان میپسندن:)

راستش من تو این رشته تحصیل نکردم و دنبالش بودم و هستم.اصولا با بچه های این رشته ام که صحبت میکردم می گفتن بازار کار چندانی ندارهشاید بتونی با تولیدی ها کار کنی که پول خوبی نمیدن و فقط بیگاریه(خودم دنبالش رفتم) یا باید مزون بزنی یا بگردی ببینی تو مزونی میخوانت یا نه و یا توی جشنواره ها شرکت کنی...
در کل تو ایران زیاد به عنوان شغل محسوب نمیشه..تولیدی ها وقتی با هاشون کار میکنی هزار بار طرحت و دستکاری میکنن بعدشم....
کلا اگه بخوای به شکل شغل بهش نگاه کنی باید حسابی سرمایه گذاری کنی...یا کارت با نرم افزارا عالی باشه!

M&M2
10-07-24, 12:37
دوست عزيز به نظرم شما موقعيت بسيار عالي داري...چون مادرتون اين رشترو تدريس مي كنه..براي يادگيري اين رشته حتما نياز نيست دانشگاه بري(البته دانشگاه ايراني)..كافيه طراحي فيگورو طراحي لباستو از روي كتاب هاي موجود قوي كني..بعد هم بهتره كه الگو و دوخت رو ياد بگيري و از همين طريق شو بذاري...بازار كار فقط در صورتي كه اسم و رسمي پيدا كني خيلي خوبه در غير اينصورت خوب خوبش ميشي مثل من ... يه كارمند طراح لباس:'(

reddream
10-07-24, 20:35
عزیزم منم خیلی به این رشته علاقه دارم با این تفاوت که من رشته ام کشاورزیه :confused1::blushing::blink:
ولی خوب توی هنر رشته مهم نی مهم استعداد و ایده هستش که باید نو باشه گلم
منم خیلی دوست دارم این کارو انجام بدم ولی ظاهرا توی ایران برای هیچ کاری جای پیشرفت نی چه برسه به طراحی لباس ؟! به قول تو هم که اگه تو تهران باشی شاییییییید !
ما هم که بچه شهرستانی هستیم و من فکر میکنم اگه از نظر مالی مشکلی نداری بهتره بری خارج از کشور تحصیلتو ادامه بدی شاید اصلا خودمم برم :confused1:
از فرصتت استفاده کن که زندگی دوبار تکرار نمیشه

بختياري
10-08-14, 01:00
سلام از اين كه با اين سايت اشنا شدم خوشحالم.ميخواستم بدونم چطوري ميتونم با ديپلم تجربي طراحي دوخت بخونم و وارد دابشگاه طراحي بشم

shakiba_sadeghi
10-08-15, 00:14
قابل توجه علاقه مندان به طراحی مد و دوخت. یه موسسه ی خصوصی دوره های طراحی و مد رو برگزار میکنه و فرقش با جهاد دانشگاهی اینه که دورش خیلی کوتاه هست و همزمان (البته تا حدودی) دوخت و الگوسازی رو هم یاد میگیرید.کسی هم که آموزش میده خودش تا حالا خارج از کشور فعالیت میکرده.میتونید با این شماره تماس بگیرید و اطلاعات دقیق بگیرید: 021-66420989 

aries
10-08-29, 06:25
سلام دوستان
من برای رشته طراحی لباس جهاد دانشگاهی تهران می خوام ثبت نام کنم. بهم گفتن قبلش باید خیاطی بلد باشی. می خوام بدونم با کتاب کارم راه می افته؟ چون زیاد دوست ندارم با چرخ خیاطی کلنجار برم. ممنون می شم اگه جواب بدین.

shakiba_sadeghi
10-08-29, 22:15
سلام دوستان
من برای رشته طراحی لباس جهاد دانشگاهی تهران می خوام ثبت نام کنم. بهم گفتن قبلش باید خیاطی بلد باشی. می خوام بدونم با کتاب کارم راه می افته؟ چون زیاد دوست ندارم با چرخ خیاطی کلنجار برم. ممنون می شم اگه جواب بدین.
من خودم تو جهاد طراحی خوندم ...کی گفته که باید خیاطی بلد باشی؟اگه فقط می خوای طراحی کنی اصلا خیاطی لازم نیست.اما اگه می خوای طرح هاتو خودت اجرا کنی چرا.باید بلد باشی.اگر هم اصلا خیاطی بلد نیستی کارت با کتاب سخت راه میافته.ولی من یه متدی یاد گرفتم که خیلی راحته .قبلا آموزش می دادم اگه بخوای میتونی بیای کلاس.

aries
10-08-30, 05:45
من خودم تو جهاد طراحی خوندم ...کی گفته که باید خیاطی بلد باشی؟اگه فقط می خوای طراحی کنی اصلا خیاطی لازم نیست.اما اگه می خوای طرح هاتو خودت اجرا کنی چرا.باید بلد باشی.اگر هم اصلا خیاطی بلد نیستی کارت با کتاب سخت راه میافته.ولی من یه متدی یاد گرفتم که خیلی راحته .قبلا آموزش می دادم اگه بخوای میتونی بیای کلاس.
اون خانم منشی ها گفتن. گفتن اگه بلد نباشی به دردت نمی خوره. فکر کنم برای این گفتن اول کلاسای الگوسازی و دوخت شونو مجبور بشم برم. مرسی که جواب دادی. این کلاس ها که می گی چه جوریه؟

عسل بانو
10-08-31, 01:33
یکی از دوستان این سوالات رو از من پرسیده ولی من چون خودم اطلاع دقیقی ندارم گفتم سوالات ایشون رو این جا مطرح کنم تا دوستانی که واردتر هستن جواب بدن:

سلام:victory:
من خودم تازه با این رشته آشنا شدم و هیچ ضمینه فکری در موردش نداشتم
بصورت تصادفی آگهی مرکز آموزشهای آزاد دانشگاه تهران(پردیس هنرهای زیبا) رو توی روزنامه دیدم و از اسم طراحی لباس خوشم اومد
اولش بخاطر ذهنیتی که برای خودم ساخته بودم بد خورد توی ذوقم ولی از اونجایی که نقاشی و طراحی توخونمه سریع راه افتادم

تا اونجایی هم که من میدونم مدرک پردیس هنرهای زیبا خیلی معتبر تر از جهاد دانشگاهیه و کشورهای اروپایی هم قبولش دارن!!!!!!!!!!!!:tt1:

آدرس:
خیابان انقلاب_خیابان وصال شیرازی(یا 16آذر)_کوچه شفیعی_پلاک 9_مرکز آموزشهای آزاد دانشگاه تهران(پردیس هنرهای زیبا)

ثبت نامش هم از 17شهریور شروع میشه
کل آموزشش 4ترم و هر ترم 10 جلسست
استادی هم که من باهاش کلاس داشتم(خانم شکوهی) مدرک ارشد طراحی لباسش رو از مسکو گرفته و تازه به ایران برگشته

عسل بانو
10-08-31, 01:46
kasi age dare be adrese man email kone

تا اونجایی هم که من میدونم مدرک پردیس هنرهای زیبا خیلی معتبره و کشورهای اروپایی هم قبولش دارن!!!!!!!!!!!!:tt1:

آدرس:
خیابان انقلاب_خیابان وصال شیرازی(یا 16آذر)_کوچه شفیعی_پلاک 9_مرکز آموزشهای آزاد دانشگاه تهران(پردیس هنرهای زیبا)

ثبت نامش هم از 17شهریور شروع میشه
کل آموزشش 4ترم و هر ترم 10 جلسست
استادی هم که من باهاش کلاس داشتم(خانم شکوهی) مدرک ارشد طراحی لباسش رو از مسکو گرفته و تازه به ایران برگشته

aries
10-08-31, 08:41
من فکر می کنم کلاسای جهاد کامل تر باشه. از لحاظ تعداد ساعت و جلسات هر ترم میگم البته;)

shakiba_sadeghi
10-08-31, 19:23
اون خانم منشی ها گفتن. گفتن اگه بلد نباشی به دردت نمی خوره. فکر کنم برای این گفتن اول کلاسای الگوسازی و دوخت شونو مجبور بشم برم. مرسی که جواب دادی. این کلاس ها که می گی چه جوریه؟
من خودم پیش یه خانمی که کلاس داشت تو میدان ونک این متد رو یاد گرفتم.لبته مولر رو هم بعدها یاد گرفتم و بعدش خودم تو یه آموزشگاه آموزش میدادم. ا.اما الان خصوصی شاگرد میگیرم.میتونم مربی خودمو معرفی کنم .البته من بوردا هم آموزش میدم که با بوردا اصلا نمی خواد الگو کشیدن بلد باشی الگو ها با هر سایزی اماده است.فقط دوختشو یاد میگیری.

shakiba_sadeghi
10-08-31, 19:27
من فکر می کنم کلاسای جهاد کامل تر باشه. از لحاظ تعداد ساعت و جلسات هر ترم میگم البته;)
فکر کنم همین طوره.خودم وقتی می خواستم برم طراحی بخونم کلی این ور و اونور رفتم پرس و جو کردم.به نظرم جهاد بهتر اومد.البته این مدرس ها هم که تند تند عوض میشن.

minoo88
10-09-12, 21:51
سلام
دوستان عزیز اول اینکه خوشحالم که این سایت مفید رو پیدا کردم و از آشنایی با همه شما اینجا خوشوقتم.
من شغلم هیچ ربطی به طراحی لباس و دوخت نداره اما یه چند سالی هست که بعنوان یه علاقمند به این رشته مقاله ها و اخبارش رو دنبال میکنم.
تازگی تصمیم گرفتم دوره های طراحی لباس و حتی دوخت رو بگذرونم اما همونطور که عرض کردم شاغلم . تمامی منابعی که اینجا ذکر شده رو تماس گرفتم اما متاسفانه من فقط روزهای پنجشنبه و جمعه و غیر ساعات کاری وقت آزاد دارم و این کلاسها این تایم ها رو نداشتند.
ممنون میشم که اگر آموزشگاه خوبی رو با این شرایط می شناسین معرفی کنین.

باز هم از مطالب و تاپیک های زیباتون ممنون ;)

m@hi
10-09-23, 02:04
سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم و رشته ی منم این نیست ولی طراحی لباس رو خییییییییییییلی دوست دارم ،اطلاعات زیادیم ندارم ،میشه برای شروع این کار راهنماییم کنید که چه کارایی باید انجام بدم؟

saeed_218
10-10-04, 23:53
سلام منم مثل بقیه دوستان عاشق رشته طراحی هستم و ممنون میشم اگه آموزشگاهی رو در زمینه آموزش طراحی که آقایون هم بتونند شرکت کنند بهم معرفی کنید :victory:

بیگلو!
10-10-05, 21:10
سلام منم مثل بقیه دوستان عاشق رشته طراحی هستم و ممنون میشم اگه آموزشگاهی رو در زمینه آموزش طراحی که آقایون هم بتونند شرکت کنند بهم معرفی کنید :victory:

اولا خوش اومدی.راستش همون کلاسای جهاد دانشگاهی برای آقایون هم هست.البته کلاسای خصوصی بیرون هم هست و اینکه یه جایی هست توی شریعتی طرفای یخچال که طراحی لباس هم داره اینم شمارشه:22005889-22617470
البته مجتمع فنی تهرانم تو مرکز سعادت اباد طراحی پارچه و لباس داره که با مدرک tafe هم هست.:victory:

saeed_218
10-10-06, 23:22
ممنون از راهنماییتون - میشه لطفا از بازار کار و درآمد این رشته در ایران و خارج از ایرانم کمی صحبت کنید چون من تاحالا نتونستم در این مورد اطلاعاتی کسب کنم و سوال آخر اینکه آقایان در طراحی چه نوع سبک لباسهایی موفق ترند . با تشکر

عسل بانو
10-10-07, 04:14
ممنون از راهنماییتون - میشه لطفا از بازار کار و درآمد این رشته در ایران و خارج از ایرانم کمی صحبت کنید چون من تاحالا نتونستم در این مورد اطلاعاتی کسب کنم و سوال آخر اینکه آقایان در طراحی چه نوع سبک لباسهایی موفق ترند . با تشکر

سلام دوست عزيز
به جمع ما خوش آمدی
با اجازه از مدير طراحی لباس وساير دوستان حرفه ای :victory:

بازار کارو درآمد اين رشته اول از همه بستگی داره به قدرت طراحی و تخيل طراح برای خلق لباسهای زيباتر و جديد
و از اون مهمتر اينکه چقدر شخص حاضر در ابتدای کار با شخص، گروه يا کارگاهی که قراره باهاش کار کنه راه بيآد!!!
با اين هنر ( طراحی لباس ) می شه که شغل ساده ای مثل نمونه لباس دادن به بزازی ها برای پارچه های جديدشون داشت و يا شغل حرفه ای مثل کسانی که در برندهای معروف کار می کنند و لباس طراحی می کنند بود!!!

و اما برای سوال دومتون بايد بگم
که قدرت طراحی سبک لباس برای خانم ها و آقايون کاملا به توانايی آنها بستگی داره و نمی شه گفت که خانم ها فلان طرح و آقايون حتما فلان طرح هارو خوب می کشند!
اگر خودتون در مورد يکی دو برند هم تحقيق کنيد می بينيد که مديران يا سرپرست طراحان آنها آقايونی هستند که در همه ضمينه ها و سبک ها طراحی می کنند

M&M2
10-10-07, 17:02
سلام دوست عزيز
به جمع ما خوش آمدی
با اجازه از مدير طراحی لباس وساير دوستان حرفه ای :victory:

بازار کارو درآمد اين رشته اول از همه بستگی داره به قدرت طراحی و تخيل طراح برای خلق لباسهای زيباتر و جديد
و از اون مهمتر اينکه چقدر شخص حاضر در ابتدای کار با شخص، گروه يا کارگاهی که قراره باهاش کار کنه راه بيآد!!!
با اين هنر ( طراحی لباس ) می شه که شغل ساده ای مثل نمونه لباس دادن به بزازی ها برای پارچه های جديدشون داشت و يا شغل حرفه ای مثل کسانی که در برندهای معروف کار می کنند و لباس طراحی می کنند بود!!!

و اما برای سوال دومتون بايد بگم
که قدرت طراحی سبک لباس برای خانم ها و آقايون کاملا به توانايی آنها بستگی داره و نمی شه گفت که خانم ها فلان طرح و آقايون حتما فلان طرح هارو خوب می کشند!
اگر خودتون در مورد يکی دو برند هم تحقيق کنيد می بينيد که مديران يا سرپرست طراحان آنها آقايونی هستند که در همه ضمينه ها و سبک ها طراحی می کنند

من هم موافقم...همه چي بستگي به استعداد و پشتكار خودتون داره...بازار كار هم توي ايران(چون من تو ايران مشغول كارم)باز بستگي به ايده شما داره...و كلاً هم از چند سال پيش بهتر شده...چون قبلاً بيشتر توليدي ها و كارخونه ها كپي مي كردن اما حالا هر كدومشون يك يا حتي بيشتر از يك طراح دارن.شما ميتونيد علاوه بر كارخونه به صورت شخصي هم شو بذاريد كه اين قضيه هم خدارو شكر مدتيه خيلي رواج پيدا كرده...اميدوارم كمكي كرده باشم

saeed_218
10-10-08, 02:23
سلام واقعا نمیدونم چطور محبت دوستانو جبران کنم چون من خیلی وقته که میخوام وارد این حرفه بشم ولی نمیتونستم برای بعضی از سوالاتی که تو مغزم بود جوابی پیدا کنم :confused1: ولی الان تقریبا به همه سوالاتم رسیدم - البته یه سوال دیگه هم مونده که امیدوارم برای اینم دوستان لطف کنن و اون اینکه من تا اونجایی که میدونم طراحان لباس ، طرحاشون رو روی کاغذ میکشن اما تو بعضی از سایتها میخونم که برنامه های کامپیوتری برای طراحی هستش که احتیاجی به کاغذ و قلم و ... نیستش و کار کردن با اونها خیلی راحت تره ، اگه در این مورد هم توضیح مختصری بدید سپاسگزار میشم .

بیگلو!
10-10-10, 03:56
سلام واقعا نمیدونم چطور محبت دوستانو جبران کنم چون من خیلی وقته که میخوام وارد این حرفه بشم ولی نمیتونستم برای بعضی از سوالاتی که تو مغزم بود جوابی پیدا کنم :confused1: ولی الان تقریبا به همه سوالاتم رسیدم - البته یه سوال دیگه هم مونده که امیدوارم برای اینم دوستان لطف کنن و اون اینکه من تا اونجایی که میدونم طراحان لباس ، طرحاشون رو روی کاغذ میکشن اما تو بعضی از سایتها میخونم که برنامه های کامپیوتری برای طراحی هستش که احتیاجی به کاغذ و قلم و ... نیستش و کار کردن با اونها خیلی راحت تره ، اگه در این مورد هم توضیح مختصری بدید سپاسگزار میشم .

با اجازه دوستان عزیز و استاد!
ببین سعید جان اصولا بله، روی کاغذ طرحا پیاده میشه...چون اون طرحی که یهو به ذهن تو میرسه یا میشینی روش فکر میکنی و به ذهنت میرسه فقط روی کاغذ میتونی اجراش کنی!به یه جایی از کمال برسونیش بعد ببری توی نرم افزارای مربوط به طراحی لباس روش بیشتر کار کنی و از امکانات اون نرم افزار مثلا اینکه به تو اجازه می ده تغییرات رو روش امتحان کنی و خیلی امکانات زیاد دیگه استفاده کنی. وبعد پارچه شو خودت انتخاب کنی:طرحش و رنگش. بعدشم الگوی دوختشو بازهم خودت طراحی کنی و ایده بدی!
پس به نظر من البته، این نرم افزارا تکمیل کننده کار و طرح تو هستن.اونو به مرحله کمال و بعدشم اجرا می رسونن.
یعنی طرحی که تو روی کاغذ میزنی، حتی برای خودت نه فقط برای جایی که باهاش کار میکنی!،فقط به قول بچه ها گفتنی یه اسکیسه! ساده ترین شیوه ای که تو میتونی باهاش اون چیزی که تو فکرت هست و بریزی بیرون!
این فقط نظر منه!و بازهم به نظر من اصلا به این فکر نکن که توی کار طراحی(چه لباس چه بنا چه ...)باید قلم و کاغذ و بذاری کنار!قلم و کاغذ تنها چیزیه که همیشه باید دم دسته یه طراح باشه!

عسل بانو
10-10-10, 06:38

با اجازه دوستان عزیز و استاد!
ببین سعید جان اصولا بله، روی کاغذ طرحا پیاده میشه...چون اون طرحی که یهو به ذهن تو میرسه یا میشینی روش فکر میکنی و به ذهنت میرسه فقط روی کاغذ میتونی اجراش کنی!به یه جایی از کمال برسونیش بعد ببری توی نرم افزارای مربوط به طراحی لباس روش بیشتر کار کنی و از امکانات اون نرم افزار مثلا اینکه به تو اجازه می ده تغییرات رو روش امتحان کنی و خیلی امکانات زیاد دیگه استفاده کنی. وبعد پارچه شو خودت انتخاب کنی:طرحش و رنگش. بعدشم الگوی دوختشو بازهم خودت طراحی کنی و ایده بدی!
پس به نظر من البته، این نرم افزارا تکمیل کننده کار و طرح تو هستن.اونو به مرحله کمال و بعدشم اجرا می رسونن.
یعنی طرحی که تو روی کاغذ میزنی، حتی برای خودت نه فقط برای جایی که باهاش کار میکنی!،فقط به قول بچه ها گفتنی یه اسکیسه! ساده ترین شیوه ای که تو میتونی باهاش اون چیزی که تو فکرت هست و بریزی بیرون!
این فقط نظر منه!و بازهم به نظر من اصلا به این فکر نکن که توی کار طراحی(چه لباس چه بنا چه ...)باید قلم و کاغذ و بذاری کنار!قلم و کاغذ تنها چیزیه که همیشه باید دم دسته یه طراح باشه!

سلام دوستان

ببخشيد که منم خودمو قاطی بزرگان اين حرفه کردم
شرمنده

ممنون عسل جان

آره آقا سعيد
سرکار خانم استاد بيگلو کاملا درست راهنماييتون کردن:victory:
ما الان توی آموزشگامون قراره بعد از 4 ترم که همه مباحث طراحی لباس آموزش داده می شه، 1 دوره( اونم کاملا دلخواه و) بدون وابستگی به مدرک (يعنی قرار نيست اگه نگذرونيم مدرک کامل نگيريم) در پايان کار فتو شاپ و آموزش و کار با نرم افزارهای طراحی لباس باشه!!!
همون کاری که قراره با طراحی لباس عروس و کودک در آموزشگاهمون انجام بشه و 1 دوره جدا برای هرکدوم برگذار بشه و اين هم بدون وابستگی به مدرک!!!
همون جوری که خانم بيگلو به درستی و کمال توضيح دادن کاغذ و قلم وسايل لازم و اساسی 1 طراحه
چون هميشه کامپيوتر در دسترس نيست و يا اگر هست ممکن ايده انقدر ابتدايی باشه که ارزش پياده کردن رو نداشته باشه و فقط وقت و روحيه آدم رو بگيره
و يا انقدر پيچيده و قابل تامل باشه که هنوز به کار نياز داشته باشه و اينجاست که ارزش کاغذ و قلم کاملا مشخص می شه!!!

خوشحالم بابت جديتی که داريد
و خوشحال می شم که کمکی بکنم حتی اگه سوالی بود که نتونستيد جوابی براش بگيريد، می تونم از استادم که ارشد طراحی لباس از مسکو داره براتون بپرسم!!!;)

موفق باشيد

saeed_218
10-10-10, 23:44
با سلام
بچه ها ممنون از جواب های صریح و خوبتون ، فعلا دیگه سوال خاصی ندارم تا بعد ، بچه ها امیدوارم با کمک هم بتونیم دستی تو دستهای طراحان بزرگ در بیاریم به شرطی که بتونیم خودمون بشناسیم و نیروهای خلاقمونو به کار بگیریم . به امید اون روز :victory:

mahbube
10-10-11, 07:31
سلام بچه ها
من هم طراحی پارچه مجاز شدم هم گرافیک به نظرتون کدومو برم بهتره ..آخه قصد دارم طراح لباس بشم:tt1:

M&M2
10-10-11, 21:26
سلام بچه ها
من هم طراحی پارچه مجاز شدم هم گرافیک به نظرتون کدومو برم بهتره ..آخه قصد دارم طراح لباس بشم:tt1:

عزيزم طراحي پارچه جدا ست از طراحي لباس؟؟آخه رشته من طراحي پارچه و لباس بود...بعد از 2 ترم گرايشمونو انتخاب ميكرديم كه يا طراحي لباس بود يا طراحي پارچه؟؟اين كدوم دانشگاس كه از اول جدا گانه س؟؟
ولي به هر حال هر كدوم از اين رشته هارو كه بري براي طراح لباس شدن كمكت مي كنه اما بايد جداگانه طراحي لباس هم كار كني..
گرافيك توي كار چاپ و گلدوزي و تكنيكا روي لباس كمكت مي كنه وطراحي پارچه هم از لحاظ ديد بصري نسبت به پارچه هاي مختلف و شناخت انواع پارچه كمكت مي كنه...اما به نظرم تدريس گرافيك توي ايران و سطح رشته ي گرافيك از طراحي پارچه خيلي بالاتره...و يه جورايي هم طراحي پارچه رو تو دل خودش داره...
;)اميدوارم كمكت كرده باشم چون تصميم سختيه..

hanie_33
10-10-20, 00:58
با سلام خدمت دوستان گرامی و عزیز
راستش من یه سوالی در مورد آینده شغلی طراحی لباس دارم و اون اینکه اگر کسی در کار طراحی لباس حرفه ای باشد ولی سرمایه ای برای باز کردن مزون یا غیره نداشته باشه ، چکاری می بایست بکنه؟ آیا میتونه جایی استخدام بشه یا نه ؟ و اینکه میتونه این شغل در ایران ما رو از نظر مالی ساپورت کنه یا خیر ؟ با تشکر از همگی

بیگلو!
10-10-20, 18:11
راستش من یه سوالی در مورد آینده شغلی طراحی لباس دارم و اون اینکه اگر کسی در کار طراحی لباس حرفه ای باشد ولی سرمایه ای برای باز کردن مزون یا غیره نداشته باشه ، چکاری می بایست بکنه؟ آیا میتونه جایی استخدام بشه یا نه ؟ و اینکه میتونه این شغل در ایران ما رو از نظر مالی ساپورت کنه یا خیر ؟ با تشکر از همگی

خب راستش من اینو تجربه کردم و متاسفانه متاسفانه باید بگم هیچگونه ساپورت مالی برات نداره!
البته که من یه طراح حرفه ای نیستم و لی اگه بخوای جایی کار کنی تو همون مزون ها یا تولیدی های لباس...یا اگه پارتی داری یا کارت خیلی حرفه ایه میتونی با برندهای مشهور تو ایران فعالیت کنی.مثل ایکات،هاکوپیان و ...
ولی اینکه بخوای به عنوان یه شغلی بهش نگاه کنی که بتونه تو ایران تو رو ساپورت مالی کنه اصلا و ابدا!
چون هیچ تو.لیدی و مزونی و کارخونه ای به ایده و زیبای طرحات توجه نمیکنه ! بیشتر راشون مهم اینه که این طرح تو چقد توبازار خریدار داره و به همین دلیل هزار و یک جور تغییر توش ایجاد می کنن تا اونی بشه که اونا می خوان نه اونی که توی طراح اجرا کردی!
موفق باشی!:victory:

M&M2
10-10-20, 18:58
خب راستش من اینو تجربه کردم و متاسفانه متاسفانه باید بگم هیچگونه ساپورت مالی برات نداره!
البته که من یه طراح حرفه ای نیستم و لی اگه بخوای جایی کار کنی تو همون مزون ها یا تولیدی های لباس...یا اگه پارتی داری یا کارت خیلی حرفه ایه میتونی با برندهای مشهور تو ایران فعالیت کنی.مثل ایکات،هاکوپیان و ...
ولی اینکه بخوای به عنوان یه شغلی بهش نگاه کنی که بتونه تو ایران تو رو ساپورت مالی کنه اصلا و ابدا!
چون هیچ تو.لیدی و مزونی و کارخونه ای به ایده و زیبای طرحات توجه نمیکنه ! بیشتر راشون مهم اینه که این طرح تو چقد توبازار خریدار داره و به همین دلیل هزار و یک جور تغییر توش ایجاد می کنن تا اونی بشه که اونا می خوان نه اونی که توی طراح اجرا کردی!
موفق باشی!:victory:

بيگلو عزيز من زياد موافق حرفات نيستم.حقوق و مزاياي اين كار اگر كارت خوب باشه از خيلي از مهندسي ها هم بيشتره...آدم هاي خوبي هم تو اين بازار وجود دارن كه من پيش چندتاشون كار كردم...كه نظرشون اينه كه كارشون كپي نباشه...مهم اينه كه شما بتوني طرحي بزني كه هم قشنگ باشه هم به مد روز توش توجه بشه هم اينكه عام مردم بپسندنش...حالا بسته به اينكه اين لباسها كجاهاي شهر و يا كجاهاي كشور پخش ميشن فرق ميكنه توي طراحيتون...اينو هم بدون كه كلاً هيچ وقت كاريو كه دوست داري به خاطر در آمد كمش رهاش نكن...شايد بقيه نتونستن در آمد خوبي داشته باشن اما اگه تو اون كارو بكني بتوني بهترين درآمدو داشته باشي ،هميشه فكر كن بايد بيشترين تلاشو براي كاري كه دوسش داري انجام بدي حتي اگه نتيجه اي كه ميخوايو نگيري
يه جمله ي معروفي هست كه ميگه:هيچ وقت كسي را نا اميد نكن،شايد اميد تنها سرمايه اش باشد;)

shakiba_sadeghi
10-10-20, 20:36
حرف بیگلو عزیز در مورد اینکه کارفرما ممکنه طرحت رو تغییر بده درسته .اما نباید فکر کنی که چیز بدیه.هنر یک طراح باید این باشه که بتونه تشخیص بده چه مدلی برای این زمان بهتره و پر فروش تره.اگه برای کس دیگری کار میکنی و نمی خوای ورشکسته اش کنی باید بتونی مدلی رو ارائه بدی که خوب فروش داشته باشه.و اگر اونها تغییری در طرح اولیه دادند ناراحت نشی و یاد بگیری .چون مسلما اونها بازار رو از تو بهتر میشناسند.البته من نمیگم کار های پر فروش رو کپی کنی!!
ولی در هر حال اگه الگو سازی خوب بلد باشی میتونی خوب هم کار کنی.

Nassim_m
10-10-24, 00:30
سلام به همگی
من در اصفهان هستم و جهاد دانشگاهی اصفهان فقط کامپیوتر و زبان تدریس میکنن. البته کسانی هستن که یا طراحی لباس خوندن یا متد مولر میدونن و یاد میدن ولی راستش من نمیتونم اعتماد کنم که همه چیز رو یاد بدن. ولی دوست دارم جایی مطمئن این رشته را یاد بگیرم. گرچه الان هم در موردش میدونم و تحقیق هم زیاد کردم ولی میخوام بیشتر یاد بگیرم. اگر به غیر از دانشگاه، کلاس دیگری سراغ دارید که بتونه کمک کنه لطفا" راهنمایی کنید. ممنونم. فقط لطفا در اصفهان باشه یا توی اصفهان شعبه داشته باشه.

saeed_218
10-10-25, 22:19
سلام
منم در پاسخ به هانیه بگم که به نظرم تقریبا حق با بیگلو هستش ، البته این نظر منه چون خود منم یه مدتی که به عنوان مدل کار میکردم ، فهمیدم که تو ایران معمولا هنر خریداری نداره و تمام نرخها بر حسب قیمتهای کوچه بازاری هستش مثلا خودم من از نزدیک شاهدم که یکی از مدیران یک برند وقتی برای گرفتن مدل به مدیر برنامه های ما رسید گفت : آقا این مدل ها دونه ای چندند ؟!!!
به هر حال امیدوارم روزی برسه که یه گوشه ای از فرهنگ اروپایی ها به ایران نیز برسه .
راستی یه سوالی که تو ذهنم دارم اینه که معمولا طراحان حرفه ای ، فقط طرح های یک جنسیت (مرد یا زن) را به عهده دارند یا اینکه هر دو نوع طرح رو انجام میدند .
با تشکر فراوان از دوستان

عسل بانو
10-10-27, 01:14
سلام
منم در پاسخ به هانیه بگم که به نظرم تقریبا حق با بیگلو هستش ، البته این نظر منه چون خود منم یه مدتی که به عنوان مدل کار میکردم ، فهمیدم که تو ایران معمولا هنر خریداری نداره و تمام نرخها بر حسب قیمتهای کوچه بازاری هستش مثلا خودم من از نزدیک شاهدم که یکی از مدیران یک برند وقتی برای گرفتن مدل به مدیر برنامه های ما رسید گفت : آقا این مدل ها دونه ای چندند ؟!!!
به هر حال امیدوارم روزی برسه که یه گوشه ای از فرهنگ اروپایی ها به ایران نیز برسه .
راستی یه سوالی که تو ذهنم دارم اینه که معمولا طراحان حرفه ای ، فقط طرح های یک جنسیت (مرد یا زن) را به عهده دارند یا اینکه هر دو نوع طرح رو انجام میدند .
با تشکر فراوان از دوستان

سلام
عجب
هنر داريم تا هنرها !!!
بعضی هنرهارو همه رو دست می برن!!!؟؟؟

پس اون مدير به ظاهر محترم فکر کرده بوده ( البته دور از جونتون ها ) برده اجاره می کنه؟
البته
اميدوارم اين فرهنگ مثل اروپاش وارد ايران نشه
چون منظور اونا از مانکن چيز ديگه ای!!!!

در مورد طراحی لباس توسط طراحان لباس هم
من به عنوان عضو فوق العاده کوچيکی از اين مجموعه که دارم کسب علم می کنم
انقدر می دونم که طراحی لباس واسه خانم ها خيلی پر کاربرد تر و در عين حال سخت تره
و اصولا کسی که بتونه برای خانم ها لباس طراحی کنه برای آقايون هم می تونه فقط بايد فيگور و تناسب اندام در آقايون رو ياد بگيره
ولی چون تعداد مراکز فروش ، کارگاه ها و کارخانه های توليد لباس زنانه بيشترند اکثر طراح ها می خوان در زمينه لباس خانم ها کار کنن
مخصوصا توی ايران که تعداد لباس هايی که توسط خانم ها استفاده می شه خيلی زياده
کل اقلام پوشيدنی خانم ها از جمله کيف و کفش رو که حساب کنيد حداقل 10 مورده
ولی برای آقايون 6-7 مدل بيشتر نيست!!!

بیگلو!
10-10-28, 01:29
سلام
عجب
هنر داريم تا هنرها !!!
بعضی هنرهارو همه رو دست می برن!!!؟؟؟

پس اون مدير به ظاهر محترم فکر کرده بوده ( البته دور از جونتون ها ) برده اجاره می کنه؟
البته
اميدوارم اين فرهنگ مثل اروپاش وارد ايران نشه
چون منظور اونا از مانکن چيز ديگه ای!!!!

در مورد طراحی لباس توسط طراحان لباس هم
من به عنوان عضو فوق العاده کوچيکی از اين مجموعه که دارم کسب علم می کنم
انقدر می دونم که طراحی لباس واسه خانم ها خيلی پر کاربرد تر و در عين حال سخت تره
و اصولا کسی که بتونه برای خانم ها لباس طراحی کنه برای آقايون هم می تونه فقط بايد فيگور و تناسب اندام در آقايون رو ياد بگيره
ولی چون تعداد مراکز فروش ، کارگاه ها و کارخانه های توليد لباس زنانه بيشترند اکثر طراح ها می خوان در زمينه لباس خانم ها کار کنن
مخصوصا توی ايران که تعداد لباس هايی که توسط خانم ها استفاده می شه خيلی زياده
کل اقلام پوشيدنی خانم ها از جمله کيف و کفش رو که حساب کنيد حداقل 10 مورده
ولی برای آقايون 6-7 مدل بيشتر نيست!!!

آرزو جون چندتا از جمله هات رو قبول ندارم البته نظرا متفاوته!
یکی همین بحث مانکنا. به نظر من دیدی که اروپایی ها(بقول خودتون)درباره مانکن دارن بسیار صحیح تره!مانکن فردیه که داره از طریق به نمایش گذاشتن اندام و چهره ش کسب درآمد میکنه.این دیدی هست که اونا دارن.نه یک برده!(سعید جان ببخشیدا منظورم تو نبودی).
و به عنوان کسی که داره تو زمینه مردونه کار میکنه(نه در حد عالی البته)باید بگم که اتفاقا طراحی برای مرد ها خیلی سخت تر پیچیده تر و جزیی تر از طراحی برای خانم هاست!واینکه فقط فیگور و اندام و تغییر بدیم نیست.تو باید با تمام ساختار بدنی آقایون آشنا باشی که بتونی براشون طرح بزنی.
البته اینکه بیشتر به طرف طراحی برای خانم ها کشیده می شن کاملا درسته چون خب تقاضا بیشتره استفاده و فروشم به مراتب بیشتره.و همین موضوع بازم کار طراحی برای آقایون رو مشکل تر میکنه!
ولی فکر میکنم اگه طراحی بخواد موفق باشه باید از جز به کل بره یعنی اول یه هدف انتخاب کنه و روش وقت بذاره و براش زحمت بکشه تا به یجایی برسه بعد بیاد ابعادشو گسترده تر کنه و تولیدی ش رو هم برای خانم ها هم آقایون هم کیف هم کفش هم عطر و خیلی چیزای دیگه گسترش بده!
منظورم از این شاخه به اون شاخه نپریدنه و مثال من برای این مورد صددرصد جناب کریستین دیوره که با طراحی کلاه شروع کرد.بعد استخدام شد. طرحاشو خریدن و ازش خواستن طرح زنانه بزنه(یه طراح فکرش اونقدر باز هست که بتونه تو هر زمینه ای طرح بزنه.یعنی باید باشه!)وبعد روی لباس های زمستونی مردونه کار کردو الان میبینیم که حتی برند «دیور»گوشی موبایل هم میزنه!!!
:victory:

aries
10-10-29, 19:28
سلام. بچه ها میشه جائی رفت که طراحی الگو فقط یاد بدن نه دوخت رو؟ چون من اصلا از خیاطی خوشم نمیاد، در عین حال می خوام طرح های خودم رو الگوشون رو خودم در بیارم و بدم خیاط بدوزه.

shakiba_sadeghi
10-11-01, 21:03
سلام. بچه ها میشه جائی رفت که طراحی الگو فقط یاد بدن نه دوخت رو؟ چون من اصلا از خیاطی خوشم نمیاد، در عین حال می خوام طرح های خودم رو الگوشون رو خودم در بیارم و بدم خیاط بدوزه.
کلاس هایی که در انجمن برگزار میشه به طور مجزا به آموزش الگو و دوخت می پردازه.کلاس ها هم به زودی شروع میشه.و بگم که مدرس ها از بهترین ها در این رشته و بهترین در بازار کار هستند.
شماره انجمن طراحان ایران:021-88834119

Anahita10503
10-11-03, 00:18
سلام دوست خوبم.خيلي خوب ولازم كه بدوني الگوي طرحت چجوريه وقبول دارم كه خياطي در حوصله واعصاب هركسي نيست ولي اين دوتا لازم وملزوم همديگن حتي اگر براي اجراي طرحات از خياط استفاده كني.حداقلش اينه كه ديگه اجرا كارت نميتونه دورت بزنه;)

Anahita10503
10-11-03, 00:37
چراكه نه؟؟ دوست خوبم درسته كه اين رشته هنوز اون طور كه بايد جانيوفتاده ولي بهت اطمينان ميدم اگرتحمل طي دوران خاك خوري رو داشته باشي هرانتظاري كه داشته باشي رو تامين ميكنه;)ولي هيچ وقت يادت نره بازار كار با محيط رمانتيك و هنري دانشگاه واقعا متفاوته.معمولا سرمايه داران و صاحبان كارخانجات پوشاك تو ايران اصلا شبيه اون آدمايي كه تو فيلما صاحب كمپانياي مدن نيستن:D

Anahita10503
10-11-03, 19:10
دوستاي خوبم: اگردرزمينه طراحي ومخصوصا الگوسازي و سايز بندي صنعتي (نرم افزارهاي:lectra-gerbe)سوالي داشتيد خوشحال ميشم كمكتون كنم.:)

mahbube
10-11-07, 16:19
بچه ها یکی لطف کنه سوال منو روشن و با اطمینان پاسخ بده هر سال تو دفترچه سازمان سنجش فقط مینوشتن طراحی پارچه یا مینوشتن طراحی پارچه و لباس:(

Anahita10503
10-11-07, 21:41
میشه برنامه هارو واسه دانلود بذارین:blushing:
یه کمی هم راجه به رشته طراحی پارچه کمک میخوام..رشته ی خوبیه؟
محبوبه جان: اين نرم افزارايي كه اسم بردم نرم افزاراي گرون و غير قابل كپي هستن كه شركتهاي توليد پوشاك از نمايندگي هاي مربوط به اين كمپاني ها تهيه ميكنن. اين نرم افزارها بخشهاي مختلفي مثل الگوسازي و سايزبندي _چيدمان الگو-تهيه شناسنامه توليدو....را دارن كه هرشركتي بسته به نيازش ميتونه هربخشوبه صورت جداگانه خريداري كنه.
تنها راه ياد گيري اون هم كار كردن تو شركتهايي كه بااين برنامه ها كار ميكنن.البته بچه هاي رشته مهندسي پوشاك جزواحدهاي درسيشون كار با(GERBER)هست.:)

yassbanoo
10-11-13, 00:24
دعوت از خانمها و آقايان هنرمند: به اطلاع مي رسانيم به زودي مغازه دكووال
افتتاح خواهد شد.از كليه توليد كنندگان آثار هنري دكوراتيو + كيف هاي دست
ساز_ مانتوهاي متفاوت و روسری كار دست دعوت ميشود جهت ارائه نمونه با
09369061919 تماس بگيرند و يا عكس كارهاي خود را به info@decowall.ir
ارسال فرمايند. www.decowall.ir/shop (http://www.decowall.ir/shop)

shakiba_sadeghi
10-11-18, 23:02
دوستاي خوبم: اگردرزمينه طراحي ومخصوصا الگوسازي و سايز بندي صنعتي (نرم افزارهاي:lectra-gerbe)سوالي داشتيد خوشحال ميشم كمكتون كنم.:)
شما الان خودت مشغول کار هستی؟یعنی برای شرکت یا خودت کار میکنی؟

nousheh
10-11-19, 04:26
سلام دوستان
من علاقمندم در دوره های fashion design مجتمع فنی (tafe) شرکت کنم. از اونجایی که دوره هاش خیلی گرونه می خواستم بدونم کیفیت این کلاسها چطوره؟ ارزشش رو داره؟ کسی از دوستان اونجا تحصیل میکنه؟
من پسر هستم 27 سالمه

Anahita10503
10-11-21, 01:01
شما الان خودت مشغول کار هستی؟یعنی برای شرکت یا خودت کار میکنی؟
بله شكيبا جان من مشغول به كارم. تويه شركت توليد پوشاك.
از سال 83 توشركتهاي مختلف كار كردم و فقط يه مدت كوتاه(حدود يك سال) براي خودم مزون داشتم كه متاسفانه موفقيت آميز نبود:'(;)

saeed_218
11-03-08, 12:43
سلام اميدوارم حال همگي خوب باشه راستش چند تا سوال دارم :
1 : من در بعضي از شوهاي مد ميبينم كه يكسري لباس هاي عجيب و غريب نمايش داده ميشه كه اصلا فكر نميكنم كسي حاضر بشه كه اينارو بپوشه ، مثلا ديروز ديدم يه كلاهي رو يه خانمي سر كرده بود كه فكر كنم عرض و طولش 1*1 متر بود و خيلي هم مسخره بود ، اصولا وقتي كه اينا كاربردي نيستند پس چرا اينا رو طرح و به نمايش مي ذارند ؟
2 : يك طراح حرفه اي لباس چه چيزي داره كه يك طراح آماتور نداره ؟
3 : سوال آخرم از كساني هست كه فارغ التحصيل اين رشته هستند ، مي خواستم بدونم كه آيا اينها از نوع آموزشي كه در دانشگاهها تدريس ميشه راضي هستند يا نه ؟ چون خواهرهاي يكي از دوستانم كه از اين رشته فارغ التحصيل شده مي گفت كه سهم من از اين چند سال درس خوندن فقط مدرك ليسانس اين رشته هست و در كل اگه بخواهيد حساب كنيد عملا چيزي به ما ياد ندادند . ممنون ميشم دوستان نظر بدند .

mahbube
11-03-10, 14:02
1 : من در بعضي از شوهاي مد ميبينم كه يكسري لباس هاي عجيب و غريب نمايش داده ميشه كه اصلا فكر نميكنم كسي حاضر بشه كه اينارو بپوشه ، مثلا ديروز ديدم يه كلاهي رو يه خانمي سر كرده بود كه فكر كنم عرض و طولش 1*1 متر بود و خيلي هم مسخره بود ، اصولا وقتي كه اينا كاربردي نيستند پس چرا اينا رو طرح و به نمايش مي ذارند ؟
3 : سوال آخرم از كساني هست كه فارغ التحصيل اين رشته هستند ، مي خواستم بدونم كه آيا اينها از نوع آموزشي كه در دانشگاهها تدريس ميشه راضي هستند يا نه ؟ چون خواهرهاي يكي از دوستانم كه از اين رشته فارغ التحصيل شده مي گفت كه سهم من از اين چند سال درس خوندن فقط مدرك ليسانس اين رشته هست و در كل اگه بخواهيد حساب كنيد عملا چيزي به ما ياد ندادند . ممنون ميشم دوستان نظر بدند .

سلام.ما همه خوبيم...
١-اين لباسها بيشتر الهام آميزه.و فكر نكن كسي نيست كه اينارو بپوشه اين نوع لباسها مشتريان خاص خودشون رو دارن.هميشه كه طرح شما نبايد كاربردي باشه:victory:
٢-از نظر من يه طراح حرفه اي بر تكنيك ها مسلطه.ميتونه فيگورهاي بي نقص رسم كنه.و از همه مهمتر خلاقه و بايد بتونه تو هفته هاي مد خودشو تو بهترين ها جاي بده:)

٣-من فارغ التحصيل نيستم و اصلا طراحي لباس نميخونم (طراحي پارچه ميخونم).تو رشته هاي هنري موسسه ي تحصيلي خيلي مهمه.بهترين جا واسه طراحي لباس الزهرا هست و براي طراحي پارچه دانشگاه هنر..تمام اساتيد تخصصي ما دكتري از فرانسه دارن. و بازم لازم به ذكر اگه خواهر دوستتون همه ي تكنيك ها رو ياد گرفتن و هنوز نميتونن لباس طراحي كنن يا از اعتماد به نفس پايينشونه يا از عدم پرورش خلاقيتشون.كه فكر نميكنم هيچ موسسه اي براي آموزش تكنيك ها كوتاهي كنه.
موفق باشيد

piya
11-03-11, 00:47
با سلام
بچه ها من یکی از علاقه مندان صنعت مد و پوشاکم مدت هاست که دارم تحقیق می کنم و جایی پیدا نکردم که بتونم اطلاعات مورد نیازمو بگیرم می تونم بگم از معدود چیزایی که در حق آقایون اجحاف میشه اطلاعات خوبی اینجا هست که ازشون استفاده کردم ولی کافی نیستن میخواستم بدونم اگه کسی هست که اطلاعاتی داره ممنون میشم که با من قسمت کنه در ضمن حاضرم به اندازه کافی هزینه کنم.
ممنون

diba
11-03-16, 12:00
/quote]

سلام
اين نوع لباسها وارد محدوده ي طراحي لباس مفهومي ميشه كه ديگه فقط براي پوشش نيست و دليل اصلي ارائه لباس رسوندن نوع خاصي از نوع فكر يا بيان ايده و مفهومي هست. زير مجموعه هنر هاي مفهومي هست كه مخاطب اين هنر عام نبستند ( همونطور كه گفتم لباس فقط وسيله رسوندن مطلب خاصي ميشه. مثل شعر كه يكي مي تونه بگه چه كاريه به فارسي روان بگه نه اينكه اين همه بيت و دستور زبان هاي پيچيده واسه گفتن دوست دارم استفاده كنه. )
يك طراح لباس آناتمي بدن رو كاملآ ميدونه. تآثير تمام خطوط بر روي بدن رو ميدونه. خصوصيآ درجه بندي دماي پوست رو ميدونه . ايرادهاي اندام كلي و جزيي رو ميدونه . براي طرح زدن هر لباس كلي تحقيقات بصري و تئوري انجام ميده كه خودش در حد يك پايان نامه اس . استوري برد و اسكچ بورد تهيه ميكنه طراحي باز و بسته ارائه ميده. درجه بندي پوشاك رو ميدونه و فواصل هر دوخت و برش رو با علمش مشخص مي كنه. مديريت فشن ميدونه و... ولي يك آماتور فقط چيزهايي رو كه ديده يا ذوق و سليقه خودش با هم تركيب ميكنه و ميدوزه و شايد هيچ كدوم از اينها حتي به گوشش هم نخورده باشه در آخر هم تفاوت يه خياط خونه با يك مارك معروف جهاني توي همين مشخص ميشه

كلآ رشته هاي هنري مثل رشته هاي ديگه يك فرمول يا دستور العمل مشخص نداره. تو دانشگاه اساتيد سبك و راه رو آموزش ميدن پي گيري و ادامه از دانشجو هست چون موضوع ايجاد خلاقيت هست و خلاقيت چيزي نيست كه ديكته بشه. حيلي از دانشجو ها فقط براي گذروندن كلاس و نمره آوردن كار مي كنن نه براي ياد گرفتن . خيلي هم طبيعي هست شايد در كل كلاس هاي 15 20 نفره يك يا 2 نفر باشن كه با جون و دل و پشتكار كار مي كنن استاد هم همون مقدار كه دانشجو علاوه بر سرفصل بخواد بهش مي گه اگه بحواد كه فقط همون يكي 2 نفر هستن كه مي خوان. هيچ كسي هم نيست كه اشتباه خودش رو به گردن بگيره

piya
11-03-29, 02:32
واقعا هیچ کس نمی خواد هیچ جوابی بده، حالا اگه دختر بودم 100 نفر جواب می دادن...:(

lady_atieh
11-04-25, 13:48
با سلام
بچه ها من یکی از علاقه مندان صنعت مد و پوشاکم مدت هاست که دارم تحقیق می کنم و جایی پیدا نکردم که بتونم اطلاعات مورد نیازمو بگیرم می تونم بگم از معدود چیزایی که در حق آقایون اجحاف میشه اطلاعات خوبی اینجا هست که ازشون استفاده کردم ولی کافی نیستن میخواستم بدونم اگه کسی هست که اطلاعاتی داره ممنون میشم که با من قسمت کنه در ضمن حاضرم به اندازه کافی هزینه کنم.
ممنون

واقعا هیچ کس نمی خواد هیچ جوابی بده، حالا اگه دختر بودم 100 نفر جواب می دادن...:(

چی بوده سوالتون ؟

:)

mahbube
11-04-25, 19:47
دوست عزیز لطفا به خودتون احترام بذارید!;)این جوری صحبت کردن تو کافه دیزاین ممنوعه.تکرار کنید پستتون حذف میشه!
اطلاعات یه چیز کلیه. سوال مورد نظرتون رو بپرسید جوابتون رو هم خواهیم داد

Nassim_m
11-05-29, 02:25
دوستانی که در اصفهان هستن، خانه صنعت و معدن کلاسهای طراحی و مد و لباس برگزار کرده. که البته واسه خرداد ثبت نام کردند. ولی در دوره های بعدی هم ثبت نام هست. سرفصلهای خوبی رو تدریس میکنن. و مدرکش برابر با مدرک فنی و حرفه ای هستش. یعنی فنی و حرفه ای و دانشگاه صنعت و معدن و چند جای دیگه قبولش دارن. تلفن: 6605151

maryam sh
11-05-30, 19:23
سلام من الان دانشجوی رشتهٔ مدیریت بازرگانی هستم و به طراحی لباس و مّد خیلی‌ علاقه دارم می‌خوام از این تابستون دوره های طراحی لباسو ببینم کدوم آموزشگاه یا جهاد دانشگاهی بنظرتون مدرکش معتبر تره؟ الزهرا؟ پردیس هنر‌های زیبا یا انجمن طراحان؟ یا مجتمع فنی‌؟ یا... ممنون میشم کمکم کنید..

بیگلو!
11-06-07, 11:43
با سلام
ممنون

با اجازه محبوبه جون البته:
این سایت علاوه بر اطلاعاتی که شما ازش گرفتین کلی هم گنجینه پنهان دیگه داره که باید خودت کشفشون کنی.
من که اصلا تو بحث طراحی لباس حرفه ای نیستم متاسفانه فقط از روی علاقه ی وافر و کارایی که تو این زمینه انجام میدم گاهی، میام که از اطلاعات دوستام استفاده کنم.
به نظر من بهتره شما اگه در زمینه خاصی اطلاعات می خوای سوالتو رو یا اون زمینه مورد نظر رو اینجا مطرح کن اونوقت متوجه سیل اطلاعاتی که به سمتت سرازیر می شه رو شاهد باش.
آرزوی موفقت برات دارم و امیدوارم تو زمینه ای که بهش علاقه داری روز به روز پیشرفت کنی.:victory:

بیگلو!
11-06-12, 11:08
دوستان عزیزتر از جانم سلام
می خواستم بدونم تو این تاپیک کسی دانشجوی الزهرا نیست الان؟
باباجان، من واسه پایان نامه م خانم پاک بین رو به عنوان استاد راهنمای عملی انتخاب کردم( میدونم سنگ بزرگی برداشتم) واسه همین خواستم ببینم اگه اطلاع دارین چه ساعتایی دانشگاه هستن من اون موقع بیام راجع به پایان نامه باهاشون صحبت کنم!
قربون همتون برم من:victory::tt1:

star67
11-06-12, 11:14
دوستان عزیزتر از جانم سلام
می خواستم بدونم تو این تاپیک کسی دانشجوی الزهرا نیست الان؟
باباجان، من واسه پایان نامه م خانم پاک بین رو به عنوان استاد راهنمای عملی انتخاب کردم( میدونم سنگ بزرگی برداشتم) واسه همین خواستم ببینم اگه اطلاع دارین چه ساعتایی دانشگاه هستن من اون موقع بیام راجع به پایان نامه باهاشون صحبت کنم!
قربون همتون برم من:victory::tt1:

برو تو این تاپیک سوالتو مطرح کن
معرفی دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید - کافه دیزاین | باشگاه طراحان ایران

Nassim_m
11-06-14, 02:01
با سلام
ممنون

سلام
اگر دوست دارید وارد کار مدلینگ بشین، میتونید از سایت دوخت کمک بگیرید. که امیدوارم ***** نباشه:
http://www.Dukht.com
http://www.Dukht.org
البته کار مدلینگ، خودش چند بخش میشه که توی سایت دوخت در مورد همه اش توضیح داده. و حتی میتونید بعنوان مدل ثبت نام کنید. که باز شرایط اون رو هم نوشته.
ولی اگر دوست دارید وارد کار مد بشین: گزراشگر مد، طراح مد،.......... من خودم در اینترنت فقط و فقط سایتهای خارجی را قبول دارم. توی این سایتها میتونید از مقاله ها و کلاسهای آموزشی استفاده کنید. و البته دیدن کانالهای فشن و گوش دادن به مصاحبه های طراحان مد هم مفیده.
http://www.style.com
http://www.Gucci.com

Nancy2011
11-06-19, 11:50
سلام
من مريم هستم و به تازگي به گروه كاربران اين سايت ملحق شدم. هيچ گونه آشنايي هم در زمينه طراحي لباس ندارم ولي قراره كه دوره هاش رو بگذرونم چون خيلي به طراحي لباس علاقه دارم.
البته خياطي بلدم. ولي دوست دارم طراحي رو هم ياد بگيرم. اگر غير از كلاسهاي انجمن، جاي ديگري رو سراغ داريد كه طراحي رو تا حد حرفه اي آموزش ميده ممنون ميشم به من اطلاع بديد.

diba
11-06-21, 10:47
مريم جان كونديش كالج (پايا رايانه) شعبه يك دانشگاه انگليسي توي ايران هست كه طراحي لباس هم داره و كيفيتش خيلي بالاست تمامي دروس و سرفصل ها از انگلستان مياد و واقعآ حرفه اي تر از خيلي جاها عمل مي كنن حتي تا فوق ليسانس هم داره. آدرسش هم شريعتي يخچال نبش بصيري هست پلاكش رو نمي دونم ولي حتمآ يه سري اونجا بزن

fatima74102000
11-06-27, 00:14
ببخشید من طراحی ها رو نمی بینم چرا؟:(

urban designer
11-08-11, 16:06
سلام
من می خواستم راجع به طراحی روی پارچه توضیح بدین.. از چه موادی براش استفاده میشه و یا اینکه یک کتاب خوب برایش معرفی کنین. البته یک مقدار کمی در این زمینه قبلا کار کردم .. از رنگهای پارچه و بندر و چسب d5 استفاده می کردیم اما خیلی وقته که دیگه کار نکردم.. در ضمن یه منبع خوب هم برای دوخت لباس می خواستم البته من هیچی از خیاطی و دوخت سر در نمیارم و می خوام تازه شروع کنم
ممنون

zhalan
11-09-18, 18:29
سلام
من چند سال هست که خیاطی میکنم.ژورنال دوزی،دوست دارم طراحی لباس هم کار کنم و مدلهای خودمو بدوزم.الان این کارو میکنم ولی خیلی ابتدایی.میخام حرفه ای کار کنم. به نظر شما بهترین کار چیه؟ کنکور هنر شرکت کنم یا اموزشگاههای ازاد برم؟تهران نیستم که کلاسهای جهاد دانشگاهی را برم.اموزشگاه خوبی هم سراغ ندارم.کسی میتونه راهنماییم کنه،چکارکنم بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟

mahbube
11-09-21, 00:53
سلام
من چند سال هست که خیاطی میکنم.ژورنال دوزی،دوست دارم طراحی لباس هم کار کنم و مدلهای خودمو بدوزم.الان این کارو میکنم ولی خیلی ابتدایی.میخام حرفه ای کار کنم. به نظر شما بهترین کار چیه؟ کنکور هنر شرکت کنم یا اموزشگاههای ازاد برم؟تهران نیستم که کلاسهای جهاد دانشگاهی را برم.اموزشگاه خوبی هم سراغ ندارم.کسی میتونه راهنماییم کنه،چکارکنم بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه من به جای شما بودم کنکور شرکت میکردم اما فقط به شرطی که طراحی لباس تهران بیارم وگرنه وقت تلف کردنه دانشگاه تو این رشته

فائزه سارا
11-11-09, 11:35
سلام من فائزه هستم تازه وارد سایت شدم
یه سوال که نه کمک میخواستم از دوستان
من 24 سالمه و رشته دبیرستانم ریاضی بود بعد از گرفتن دیپلم ریاضی به خیاطی علاقمند شدم و در آموزشگاههای آزاد ثبت نام کردم و دیپلم خیاطی گرفتم ، الان 4 سال میگذره و من تو این مدت به طراحی لباس علاقه پیدا کردم و میخوام در این رشته ادامه تحصیل بدم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کنم و چی کار کنم؟
از دوستان راهنمایی میخواستم؟

mahbube
11-11-09, 14:40
سلام من فائزه هستم تازه وارد سایت شدم
یه سوال که نه کمک میخواستم از دوستان
من 24 سالمه و رشته دبیرستانم ریاضی بود بعد از گرفتن دیپلم ریاضی به خیاطی علاقمند شدم و در آموزشگاههای آزاد ثبت نام کردم و دیپلم خیاطی گرفتم ، الان 4 سال میگذره و من تو این مدت به طراحی لباس علاقه پیدا کردم و میخوام در این رشته ادامه تحصیل بدم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کنم و چی کار کنم؟
از دوستان راهنمایی میخواستم؟

میتونین تو کنکور هنر 91 شرکت کنین الزهرا تو تهران رشته ی طراحی لباس داره و چندتا دانشگاه غیر انتفاعی دیگه اگه الان شروع به خوندن بکنین میتونین رتبه ی خوبس داشته باشید

فائزه سارا
11-11-09, 16:45
خیلی ممنون محبوبه خانم که منو راهنمایی کردین ، میشه وبسایت دانشگاه الزهرا رو به من بدید؟
من تو اصفهانم ولی نمیدونم که تو اینجا چه دانشگاهی این رشته رو داره! شما کمکم میکنید؟

mahbube
11-11-09, 22:52
خیلی ممنون محبوبه خانم که منو راهنمایی کردین ، میشه وبسایت دانشگاه الزهرا رو به من بدید؟
من تو اصفهانم ولی نمیدونم که تو اینجا چه دانشگاهی این رشته رو داره! شما کمکم میکنید؟
تو دفترچه نوشته
http://www.alzahra.ac.ir/persian/index.asp

angels
11-12-26, 20:35
salam.man mikhastam bedunam reshteye tarahi lebas baraye pesara ham hast?ya faghat reshteye dokhtarunas?

mahbube
11-12-26, 23:08
salam.man mikhastam bedunam reshteye tarahi lebas baraye pesara ham hast?ya faghat reshteye dokhtarunas?

دوست عزیز تو محیط کافه حتما باید فارسی تایپ کنید!
برای پسرا غیر انتفاعی یزد داره این رشته رو

angels
11-12-27, 04:55
فقط یزد؟ شهر دیگه ای نداره؟

reddream
12-01-04, 13:41
دوستان نميشه فشن شو و طراح لباس شد بدون اينكه درسش رو خونده باشي‌!‌
من يه نقاش هستم !؟ با استيل بدن زنان و مردان هم وقتي نقاشي رو آموزش ميديدم اشنا شدم
خيلي وقته نقاشي ميكشم !
بيشترم چهره ميكشم ولي نقاشي هاي عروسكي هم ميكشم با لباس هاي جور واجور
هر كي كارمو ديده گفته محشره !!! حالا شايد چون وارد نيستن به نظرشون محشره ؟! نميدونم والـــــــــا
ميشه طراح شد بدون تحصيل مربوطه ؟ مجوز كسب كار رو ميدن ؟!
تو ايران طرفدار داره ؟
آيا بايد مدل ها حجاب داشته باشن ؟ حتي فشن شو هاي خصوصي‌ ؟

reddream
12-01-04, 13:43
راستي شنيدم قراره ارشد طراحي لباس بياد !‌اونم علمي كاربردي كه قراره ارشد و دكتري هم دانشجو بگيره !
به نظرتون خوبه كه برم !؟ البته من ليسانس غير مرتبط دارم :دي
مشكلي برام پيش نمياد كه ؟

reddream
12-01-04, 13:45
و يه سوال ديگه !‌شرمنده توروخدا !
بچه ها هزينه اوليه كه لازمه تا طراح لباس باشي به همراه خياط و اينكه سالن runway داشته باشي -البته معمولي- چقدر ميشه ؟ اونقدر طراحي لباس در مياره كه پوله خياط ها و باقي افراد رو بشه داد ؟
از اين موضوع خيلي ميترسم ! همش ميگم درآمدش اوقد نيس اگرم باشه كلا همش ميره براي همين چيزا !؟
آيا اين كار اون قدر ميگيره كه بشه بهش تكيه كرد !

miss.a
12-01-26, 15:43
دوستان نميشه فشن شو و طراح لباس شد بدون اينكه درسش رو خونده باشي‌!‌
من يه نقاش هستم !؟ با استيل بدن زنان و مردان هم وقتي نقاشي رو آموزش ميديدم اشنا شدم
خيلي وقته نقاشي ميكشم !
بيشترم چهره ميكشم ولي نقاشي هاي عروسكي هم ميكشم با لباس هاي جور واجور
هر كي كارمو ديده گفته محشره !!! حالا شايد چون وارد نيستن به نظرشون محشره ؟! نميدونم والـــــــــا
ميشه طراح شد بدون تحصيل مربوطه ؟ مجوز كسب كار رو ميدن ؟!
تو ايران طرفدار داره ؟
آيا بايد مدل ها حجاب داشته باشن ؟ حتي فشن شو هاي خصوصي‌ ؟

راستي شنيدم قراره ارشد طراحي لباس بياد !‌اونم علمي كاربردي كه قراره ارشد و دكتري هم دانشجو بگيره !
به نظرتون خوبه كه برم !؟ البته من ليسانس غير مرتبط دارم :دي
مشكلي برام پيش نمياد كه ؟

و يه سوال ديگه !‌شرمنده توروخدا !
بچه ها هزينه اوليه كه لازمه تا طراح لباس باشي به همراه خياط و اينكه سالن runway داشته باشي -البته معمولي- چقدر ميشه ؟ اونقدر طراحي لباس در مياره كه پوله خياط ها و باقي افراد رو بشه داد ؟
از اين موضوع خيلي ميترسم ! همش ميگم درآمدش اوقد نيس اگرم باشه كلا همش ميره براي همين چيزا !؟
آيا اين كار اون قدر ميگيره كه بشه بهش تكيه كرد !

سلام
شما میتونید مهارت طراحی رو توی آموزشگاه آزاد بگذرونید و طراح بشین.حدودا 1ماه و نیم کلاساش طول میکشه.حالا شما که نقاشی هم بلدین براتون خیلی راحت تره
در مورد دانشگاهش هم برای ارشد راحت میتونین هر رشته ای که دوس دارین بخونین، رشته لیسانستون مشکلی ایجاد نمیکنه
برای هزینه هم میتونید از سازمان فنی و حرفه ای منطقتون وام خود اشتغالی بگیرین و سالن بزنید.سالانه تو هر شهر یه فشن شوی دولتی برگزار میشه که البته مدل هاش اسلامی باید باشن
اگه کارتون خوب باشه و بتونین واسه خودتون اسمی در بیارین درآمدش هم بد نیست.ولی بنظرم زمان زیادی میبره

من در همین حد میدونستم.شاید دوستان اطلاعات بیشتری داشته باشن :victory:

miss.a
12-01-26, 15:47
فقط یزد؟ شهر دیگه ای نداره؟

http://yazd.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=21573
سایت دانشگاه امام جواد یزد

miss.a
12-02-15, 12:32
کسی میدونه درصدهای قبولی کنکور در رشته طراحی و دوخت (کاردانی) دانشگاه شریعتی در چه حدیه؟؟؟
رتبه های قبولیش چطور؟

piya
12-02-21, 11:21
دوستان اين خبر را در وبسايت معرفي خبرگزاريهاي ايران خوندم، يه وبسايتي درست شده كه داره مشخصات تمام دست‌اندركاران مد و فشن ايران رو جمع ميكنه و اولين خبرگزاري رسمي مد و فشن هم هست براي اطلاعات بيشتر مي تونيد به اين آدرس بريد من رفتم خيلي جالب بود: www.farsfashion.com (http://farsfashion.com/)

Irana
12-02-26, 09:59
سلام بچه ها این اولین پست من
من سایت پردازشگران پایا رایانه چک کردم می خواستم بدونم کلاسهاش معتبر؟
البته چارت آموزشی رو چک کردم اگه کل کلاسها رو تا آخر بری پایان نامه داره جالب تر اینکه دوره عکاسی و فروش و مارکتینگ هم جزء از دوره ها است به نظر من کامل تر از جاهای دیگه است راهنمایی کنید کلاسهاش خوبه؟ :confused1:

shima mirhamidi
12-04-03, 15:10
من فکر میکنم برای به دست اوردن یه بازار کار خوب باید از همین باشگاه شروع کنیم با برگزاری شوهای لباس و انتخاب طراح برتر باشگاه .

farbod.f.r
12-04-06, 20:12
من فکر میکنم برای به دست اوردن یه بازار کار خوب باید از همین باشگاه شروع کنیم با برگزاری شوهای لباس و انتخاب طراح برتر باشگاه .

شما کاملا درست میفرمایید. اما اکثر دوستان و اعضای باشگاه دوزنده نیستند و فقط طرح میزنند . اما بازم میشه طرحهاشون رو به دوزنده بدن بعد شو بذارن ، یه مشکل دیگه اینکه اعضا از شهرهای مختلف هستند ، ولی در کل پیشنهاد خیلی خوبی بود . . .

admin
12-04-07, 17:05

شما کاملا درست میفرمایید. اما اکثر دوستان و اعضای باشگاه دوزنده نیستند و فقط طرح میزنند . اما بازم میشه طرحهاشون رو به دوزنده بدن بعد شو بذارن ، یه مشکل دیگه اینکه اعضا از شهرهای مختلف هستند ، ولی در کل پیشنهاد خیلی خوبی بود . . .
اگر همچین تصمیمی رو عملی کنید ما هر کمک و پشتیبانی که از دست مون بربیاد حتما انجام می دیم

mahbube
12-04-07, 17:25
من هم شرکت میکنم و هم حمایت میکنم ایده ی عالییه
من برای اجرای طرحام مشکلی ندارم و مامانم میتونن برام اجرا کنن
میتونیم حتی با متریال های دیگه کار کنیم و نمایشگاه هم داشته باشیم
اما خیلی مهم هست که لباسها تو یه مایه باشن
دوستایی که تهران نیستن هم نگران نباشن ولی خیلی ایده ی خوبیه

miss.a
12-04-07, 17:28
سلام
من طراح نیستم اما کار الگو و برش انجام میدم
ایده خیلی خوبیه و منم شرکت میکنم

دوخت هم انجام میدم ، یادم رفت بگم :D

Talisa
12-04-08, 18:19
منم از این ایده خوشم اومده من خیاطی نمیکنم فقط طرح میزنم میدم به خیاط بدوزه برام ولی هر کمکی از دستم بر بیاد انجام میدم:victory:

angels
12-04-08, 22:21
فقط یه سوال همگی میخواهیم با هم شو بزاریم؟
یعنی هرکی یه طرح میزنه؟
میشه بیشتر توضیح بدید تا منم کاملا بفهمم؟

miss.a
12-04-09, 23:00
سلام دوستان
می خواستم طرحام رو بزارم روی صفحه اما نمیشه چه کار کنم؟
https://www.facebook.com/pages/s-m-designer
این صفحه طرح های من در فیسوک هست
نظر یادتون نره

سلام دوستان
می خواستم طرحام رو بزارم روی صفحه اما نمیشه چه کار کنم؟
https://www.facebook.com/pages/s-m-designer/128436270589432
این صفحه طرح های من در فیسوک هست
نظر یادتون نره

سلام دوست عزیز
به کافه خوش اومدین
شما چون هنوز عضویت فعال ندارین نمیتونین عکس توی کافه آپلود کنید.ممنون میشیم اگه عکسهاتون رو توی سایت های معتبر آپلود کنید و برای ما نمایش بدین

رخشان بانو
12-04-10, 15:15
درباره ی ایده ی مطرح شده برای ارائه ی طرح ها من هم هستم، فقط یک پیشنهاد دارم.
بیاید اگر قرار هست که عملی بشه بخش طراحی و اجرا(منظورم دوخت هست) رو جدا کنیم.
روال پیشنهادیم هم برای مسابقه ی احتمالی به این شکل هست که در 2 مرحله اجرا بشه.
اول بین طراحان لباس برگزار بشه (و داورای مشخص هم از طراحان و هم از دوخت کننده های حرفه ای داشته باشه) و طرح های برگزیده اعلام بشن.
در مرحله ی دوم طرح های برگزیده رو برای اعضایی که دانش و مهارت دوخت دارن به مسابقه بگذاریم و بهترین اجرا از طرح برگزیده انتخاب بشه.
اینطوری فکر می کنم هم منصفانه تر و هم منظم تر برگزار میشه.
چون خود من هم به مادرم برای دوخت طرح هام دسترسی دارم ولی ممکنه چنین امکانی برای همه ی طراحان میسر نباشه.

dipolls
12-04-11, 09:23
سلام دوستان

لینک کارهای من در سایت 4shared

http://www.4shared.com/rar/aTKBQPTg/smorph.html

لطفا نظر بدید.

farbod.f.r
12-04-11, 14:05
درباره ی ایده ی مطرح شده برای ارائه ی طرح ها من هم هستم، فقط یک پیشنهاد دارم.
بیاید اگر قرار هست که عملی بشه بخش طراحی و اجرا(منظورم دوخت هست) رو جدا کنیم.
روال پیشنهادیم هم برای مسابقه ی احتمالی به این شکل هست که در 2 مرحله اجرا بشه.
اول بین طراحان لباس برگزار بشه (و داورای مشخص هم از طراحان و هم از دوخت کننده های حرفه ای داشته باشه) و طرح های برگزیده اعلام بشن.
در مرحله ی دوم طرح های برگزیده رو برای اعضایی که دانش و مهارت دوخت دارن به مسابقه بگذاریم و بهترین اجرا از طرح برگزیده انتخاب بشه.
اینطوری فکر می کنم هم منصفانه تر و هم منظم تر برگزار میشه.
چون خود من هم به مادرم برای دوخت طرح هام دسترسی دارم ولی ممکنه چنین امکانی برای همه ی طراحان میسر نباشه.

سلام..

در مورد 2 مرحله ای شدن این مسابقه احتمالی : در بیشتر مسابقات طراحی ، طرح به همراه ماکت یا اصل طرح تولید شده به مسابقه و داوری گذاشته میشه ، 2مرحله ای شدن در اصل میشه 2 مسابقه جداگانه ....

farbod.f.r
12-04-11, 14:14
من خیلی سر سری به پیشنهاد مسابقه جواب دادم ولی اینطور که معلومه خیلی از بچه های کافه منتظر همچین پیشنهادی بودن . . .

من فکر می کنم اگه بشه برای مسابقه جزییات رو تعیین کنیم بد نباشه ، اونا که موافق شوی لباس کافه دیزاین هستند پیشنهادشون رو در مورد مکان ، زمان ، تعداد طرح برای هر طراح ، نوع نمایش لباس ، و . . . رو بدهند تا بالاخره بشه اینکار رو انجام بدیم...البته 100% برگزاری شو مخارجی رو هم داره که باید برآورد بشه . .

رخشان بانو
12-04-11, 15:17
من خیلی سر سری به پیشنهاد مسابقه جواب دادم ولی اینطور که معلومه خیلی از بچه های کافه منتظر همچین پیشنهادی بودن . . .

من فکر می کنم اگه بشه برای مسابقه جزییات رو تعیین کنیم بد نباشه ، اونا که موافق شوی لباس کافه دیزاین هستند پیشنهادشون رو در مورد مکان ، زمان ، تعداد طرح برای هر طراح ، نوع نمایش لباس ، و . . . رو بدهند تا بالاخره بشه اینکار رو انجام بدیم...البته 100% برگزاری شو مخارجی رو هم داره که باید برآورد بشه . .

راستش کسی مثل من که در آبادان زندگی می کنم(و شاید دیگرانی که شرایط مشابه دارند) و از مرکز خیلی دورم طبعاً نه میتونم برای مکانش نظری بدم و نه حتی در صورت برگزاریش بصورت شو (که فکر می کنم ملزم به حضور در مسابقه میشیم) نمی تونم شرکت کنم...

mahbube
12-04-11, 21:27
ببینید دوستان مسابقه از نظر من کاملا مسئله ی جدایی از نمایش لباس ها هست.
من ایده ای که دارم (و البته به نظرم عملی هست) اینه که نمایش لباس باشه از اعضای کافه دیزاین و کاملا به اسم خودمون البته...باید تعداد دقیق شرکت کننده ها و تاریخ برگزاری نمایشگاه مشخص بشه.لازمه بگم بهتره تو یه گالری معتبر و خوب باشه که هزینه ی یه گالری خوب کم کم 500 تومن میشه...همچنین تعداد کارها و تنوع و کیفیت باید بالا باشه و البته کارا باید توی یه مایه باشن...لباسا باید اسلامی باشن..ایده ی من برای تاریخ زمستان 91 هست...به 3 دلیل زمان کافی برای کار و اینکه امکان کار روی لباس های زمستونه بیشتره و همچنین زمان برای پیدا کردن گالری و صبر برای اینکه نوبتمون بشه
اما یه نکته ای رو باید بگم که به نظر من اگه شو نباشه و یه نمایشگاه باشه خیلی بهتر هست چونکه شو به صورت غیر قانونی برگذار میشه و هیچ بازتابی توی رزومه ی ما نداره در صورتی که نمایشگاه هم ثبت میشه توی رزومه هم امکان تبلیغات بیشتر داریم.
جا داره اضافه بکنم مسابقه نمیتونه طبق انتظارات شما در کافه دیزاین برگزار بشه چونکه ما متخصص لباس نداریم..پس مسابقه ای که خواهیم داشت کاملا جنبه ی تمرینی و آموزشی خواهد داشت.
ضمنا من با نمایشگاه موافق هستم.
و همچنین من خیلی روی رنگ و مدل لباس حساسم باید بازه ی رنگ و مدل ها جذاب زیبا و پخته باشه.

miss.a
12-04-12, 11:58
من هم مثل رخشان بانو چون تهران نیستم نمیتونم توی این نمایشگاه باشم.چطور کارهامو بفرستم و خودم نباشم؟؟؟حتی نمیتونم کار بقیه دوستان رو ببینم که ببینم آیا کار من در حد اونا بوده یا نه!!!
چون من طراحی انجام نمیدم.معمولا چند تا مدل رو با هم قاطی میکنم و چیزی که میخوام رو میدوزم.
بنظر من کارهامون رو توی خود کافه بذاریم و در مورد رنگ و مدلشم باهم مشورت کنیم و بعدا یکی به نمایندگی از همه بچه های طراحی لباس کافه توی یه نمایشگاه شرکت کنه و البته به اسم "نماینده کافه" هم یه افتخاری واسه کافه س و هم با همفکری تونستیم یه کاری کنیم!
فکر میکنم تعداد بچه های فعال این بخش خیلی زیاد هم نباشه :)

این نظر من بود:victory:

mahbube
12-04-12, 13:56
نه من موافق نیستم با این کار شما میتونید اینترنتی کارارو ببینید و کاراتونو پست کنید که ما به اسم خودتون بذاریم تو نمایشگاه...ایده ای که شما دادید عملی نیست چون اصلا نمایشگاهی درکار نیست خود ما میخوایم نمایشگاه بذاریم
به هر حال حضور خود شما توی نمایشگاه خیلی مهم نیست مهم کار شماست و اسم شماست و اینکه این نمایشگاه توی رزومه ی شما ثبت میشه
من میگم اگر کسی این ایده ی من رو قبول داره در صورت شبیه بودن سلیقه ها من حاضرم دوتایی هم نمایشگاه بذاریم به هر حال من تو برنامه یه نمایشگاه دارم و اگه با شما دوستای عزیز باشه که چه بهتر :)

رخشان بانو
12-04-12, 14:24
نه من موافق نیستم با این کار شما میتونید اینترنتی کارارو ببینید و کاراتونو پست کنید که ما به اسم خودتون بذاریم تو نمایشگاه...ایده ای که شما دادید عملی نیست چون اصلا نمایشگاهی درکار نیست خود ما میخوایم نمایشگاه بذاریم
به هر حال حضور خود شما توی نمایشگاه خیلی مهم نیست مهم کار شماست و اسم شماست و اینکه این نمایشگاه توی رزومه ی شما ثبت میشه
من میگم اگر کسی این ایده ی من رو قبول داره در صورت شبیه بودن سلیقه ها من حاضرم دوتایی هم نمایشگاه بذاریم به هر حال من تو برنامه یه نمایشگاه دارم و اگه با شما دوستای عزیز باشه که چه بهتر :)
محبوبه جان اول اینکه بگم با ایده ت درباره ی برگزاری نمایشگاه بجای شو کاملاً موافقم و دقتت به تفاوت برگزاریشون درسته مرسی، اما درباره ی حضورمون در نمایشگاه خوب منم مثل آزاده دوست داشتم توی نمایشگاهی که کارم ارائه میشه باشم، به 2 دلیل، هم بازخوردهای اثرم رو از نزدیک ببینم و هم کار سایر اعضا رو.
چون فرصت ارائه ی کار در نمایشگاه فقط برای پر کردن رزومه نیست، مهمتر از رزومه اینه که صاحب اثر بتونه از برآیند نظرات کارشناسانه و حتی عامیانه ی بازدیدکننده ها برای اصلاح کارهاش یا طراحی ایده های جدید کمک بگیره وگرنه برای من به شخصه چندان مهم نیست اسمم جایی باشه یا نه...
بهرحال نکته ی مهم اینه که اگر اکثریت شرکت کننده ها ساکن مرکز و حوالیش باشن حق با اکثریت خواهد بود و نمیشه برنامه رو بر اساس محدودیت های اقلیت تنظیم کرد. چنانچه راه ساده ای برای ارائه ی کارهای همه با شرایط یکسان نبود فکر میکنم بهتره به کارتون ادامه بدید و طبق امکانات اکثریت پیش برید.

farbod.f.r
12-04-13, 13:26
منظور ما از اجرای شو به نمایش در اومدن نمونه کار های دوخته شده به همراه طرح روی کاغذ بود ، اون هم به صورت فیزیکی ، پس حضور فیزیکی شرکت کنندگان لازم هست . خواستیم که کارها از نزدیک لمس بشن ، مراحل تولید از قبیل طراحی ، انتخاب پارچه ، خرید مواد اولیه ، سایزینگ ، برش ، دوخت و در نهایت اتوکاری و به طبع مشکلاتی که توی اون مراحل هست رو باهاش دست و پنجه نرم کنیم چون باید توی بازار کار با همین چیزا روبرو بشیم . . اما اینکه کارها آنلاین باشه اصلا ربطی به موضوع ما نداشت ، دوم اینکه من از اول گفتم که یکی از مشکلات ما اینه که اعضا توی یک شهر نیستند . .
ضمنا اجرای شو غیر قانونی نیست ولی نمایشگاه بهتره ، انشا ا... اگه تعداد افرادی که واقعا شرایط حضور توی این برنامه رو داشتن به حد معقول رسید حتما انجامش میدیم . . .

s.n
12-04-13, 21:41
http://www.beytoote.com/images/stories/scientific/sci475.jpg

دیباچه: برای بزرگداشت و ارج گذاشتن به مقام شاعران، نویسندگان، دانشمندان و وزیران، به آن‌ها جامه‌ای دوخته می‌بخشیدند که به آن خلعت می‌گفتند. برای مجازات مقصران نیز لباس ناموزون بر تنشان می‌کردند و کلاهی مضحک بر سرشان می‌گذاشتند و او را پیاده یا سواره در شهر می‌گرداندند. حتی وقتی می‌خواستند از قدیمی‌‌ترین و مجرب‌ترین پهلوان‌ها سخن بگویند، می‌گفتند که فلانی پیش‌کسوت است، یعنی که او یک پیراهن بیشتر پاره کرده و یا در زورخانه لنگ و اِزار را زودتر گرفته است.به عبارت دیگر در طی تاریخ همیشه لباس بیانگر فرهنگ، قومیت، شخصیت و مقام یک فرد بوده و به همین دلیل ارزش و اهمیت بسیاری داشته است و باز به همین دلیل باید برای رشته طراحی پارچه و لباس، ارزش بسیاری قائل شد چرا که این رشته از یک سو در حفظ فرهنگ و ملیت یک کشور نقش به سزایی دارد و از سوی دیگر می‌تواند بهترین، راحت‌ترین و کاربردی‌ترین لباس‌ها و پارچه‌ها را برای مردم جامعه به ارمغان بیاورد. رشته‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌ یک‌ رشته‌ هنری‌ کاربردی‌ است‌ که‌ دارای‌ سه‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌، طراحی‌ چاپ‌ پارچه‌ و طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ می‌باشد.

گرایش‌ طراحی‌ لباس‌:

این‌ گرایش‌ دارای‌ دو شاخه‌ اصلی‌ تک‌ دوزی‌ یا مزون‌ و صنعت‌ است‌ که‌ شاخه‌ تک‌دوزی‌ به‌ طراحی‌ و دوخت‌ لباس‌ برای‌ افراد مختلف‌ می‌پردازد و شاخه‌ صنعت‌ که‌ کاربردی‌تر است‌ به‌ بخش‌های‌ مختلفی‌ تقسیم‌ می‌شود که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ بخش‌های‌ پارچه‌ جین‌، پیراهن‌ بچه‌، پیراهن‌ زنانه‌، لباس‌ مردانه‌ و... اشاره‌ کرد. به‌ گفته‌ دیگر گرایش‌ طراحی‌ لباس‌ به‌ آموزش‌ طراحی‌ کاربردی‌ و طراحی‌ مـُد می‌پردازد که‌ در این‌ میان‌ طراحی‌ کاربردی‌ شامل‌ طراحی‌ لباس‌ مشاغل‌ و گروه‌های‌ مختلف‌ جامعه‌ مثل‌ ورزشکاران‌، قوای‌ سه‌ گانه‌ ارتش‌ و مواردی‌ از این‌ قبیل‌ می‌شود و طراحی‌ مد نیز جنبه‌ فانتزی‌ دارد؛ در این بخش،‌ طراح‌ با کار خود، خلاقیتش‌ را نشان‌ می‌دهد تا افراد دیگر از این‌ طرح‌ جدید ایده‌ بگیرند و کارهای‌ تازه‌ای‌ را به‌ بازار عرضه‌ کنند.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌:

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، هندسه‌ نقوش‌ در صنایع‌ دستی‌ ایران‌، خوشنویسی‌ و طراحی‌ حروف‌، آشنایی‌ با پارچه‌ و لباس‌های‌ سنتی‌ ایران‌، پارچه‌شناسی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌ مقدماتی‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌ معاصر، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌:

تاریخ‌ لباس‌ در ایران‌ و جهان‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی‌، کارگاه‌ دوخت‌ ، کارگاه‌ طرح‌ و تهیه‌ الگو، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌، تحقیق‌ (طراحی‌ لباس‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

گرایش‌ طراحی‌ چاپ‌ پارچه:

در طراحی‌ چاپ‌ پارچه‌، دانشجویان‌ آموزش‌ می‌بینند که‌ چگونه‌ برای‌ پارچه‌های‌ بافته‌ شده‌ طرح‌ بدهند. در طراحی چاپ پارچه‌، از لحاظ‌ رنگ‌بندی‌، طراحی‌ با راپورت‌بندی‌ روبرو است‌. و منظور از راپورت‌بندی‌ این‌ است‌ که‌ طراح‌، طرح‌ را بر روی‌ پارچه‌ به‌ گونه‌ای‌ تکرار کند که‌ این‌ تکرار چشم‌ آزار نباشد، یعنی‌ طراح‌ با توجه‌ به‌ نوع‌، تراکم‌ تار و پود، رنگ‌ و میزان‌ پذیرش‌ رنگ‌ یا آبی‌ که‌ در پارچه‌ وجود دارد و همچنین‌ نوع‌ چاپ‌ پارچه‌ که‌ می‌تواند چاپ‌ روتاری‌، سیلک‌، غلطکی‌ یا چاپ‌های‌ مدرن‌ باشد؛ طرح‌ خود را ارائه‌ می‌دهد.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ چاپ‌ پارچه‌:

پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، کارگاه‌ رنگرزی‌، تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌، تحقیق‌ (چاپ‌ پارچه‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

گرایش‌ طراحی‌ بافت‌ پارچه‌:

گرایش‌ بافت‌ پارچه‌ به‌ طراحی‌ و نفش‌بندی‌ پارچه‌ می‌پردازد. به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ این‌ رشته‌ با طراحی‌ بافت‌ پارچه‌هایی‌ که‌ ساختمان‌ آنها از تاروپود تشکیل‌ شده‌، آشنا می‌شوند. دانشجوی‌ طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ با تاروپود پارچه‌ بازی‌ می‌کند تا طرح‌ جدیدی‌ ارائه‌ دهد و در این‌ راستا لازم‌ است‌ که‌ با انواع‌ بافت‌ پارچه‌ آشنا باشد تا بتواند با توجه‌ به‌ نوع‌ کاربرد، طرح‌ مورد نظرش‌ را ارائه‌ دهد. برای‌ مثال‌ پارچه‌ای‌ که‌ برای‌ مبلمان‌ اداری‌ طراحی‌ می‌شود، جنس‌، طرح‌ و رنگش‌ با پارچه‌ مبلمان‌ منزل‌ متفاوت‌ است‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بافت‌ پارچه‌:

پارچه‌شناسی‌ تخصصی‌، تاریخ‌ پارچه‌ و نساجی‌، کارگاه‌ رنگرزی‌، تحول‌ صنایع‌ دستی‌ در دنیا، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌، تحقیق‌ (بافت‌ پارچه‌) ، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.

توانایی ‌های‌ لازم :

یک‌ دانشجوی‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌ باید هنرهای‌ تجسمی‌ را بشناسد و دارای‌ خلاقیت‌ و دید هنری‌ باشد. داوطلبان‌ باید بدانند که‌ رشته‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌، یک‌ رشته‌ کاربردی‌ است؛‌ یعنی‌ هدف‌ این‌ رشته‌ طراحی‌ اصولی‌ پارچه‌ و لباس‌ با حفظ‌ خلاقیت‌ هنری‌ است و در نهایت‌ باید محصول‌ هنرمند، به‌ صورت‌ تولید انبوه‌ وارد بازار شود. به‌ همین‌ خاطر هنرمندانی‌ که‌ فقط‌ برای‌ حس‌ خودشان‌ طراحی‌ می‌کنند، در این‌ رشته‌ موفق‌ نمی‌شوند و بهتر است‌ رشته‌ نقاشی‌ را انتخاب‌ کنند.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

امروزه‌ صاحبان‌ صنایع‌ متوجه‌ شده‌اند که‌ باید اصول‌ علمی‌ طراحی‌ و رنگ‌بندی‌ را رعایت‌ کنند تا کارشان‌ توان‌ رقابت‌ در بازار را داشته‌ باشد. برای‌ مثال‌ شرکت‌های‌ خودروسازی‌ به‌ دنبال‌ الگوساز و طراح‌ بافت‌ پارچه‌ برای‌ روکش‌ صندلی‌ خودرو هستند. بازار کار طراحی‌ لباس‌ نیز بسیار خوب‌ است‌ و حتی‌ اگر فارغ‌التحصیل‌ این‌ گرایش‌ جذب‌ سازمان‌ها و مراکز خصوصی‌ و دولتی‌ نشود، می‌تواند با سرمایه‌ای‌ اندک‌ برای‌ خود، کار کند.

www.beytoote.com/

miss.a
12-04-14, 12:15
سلام
بنظر من توی کافه این کار رو انجام بدیم
یه موضوع بدیم و دوستانی که میخوان روش کار کنن.طراحی و دوخت + همون چیزایی که آقای فربد گفتن :طراحی ، انتخاب پارچه ، خرید مواد اولیه ، سایزینگ ، برش ، دوخت و در نهایت اتوکاری
کارها رو همین جا قرار بدیم و یه اظهار نظری به کارهای هم داشته باشیم.
هر یه مدت یه موضوعی باشه که در نهایت مدل های زیادی داشته باشیم
دیگه نمایشگاه و اینا هم در توان ما نیست
:smartass:

honarjo
12-04-16, 18:35
سلام
سال نو مبارک
3سوال داشتم راجع به کلاسای طراحی لباس... بجز انجمن طراحان لباس و جهاددانشگاهی کلاس معرفی کنید لطفا
بعد واحدهای ضروریش چیه که باید گذروند
اگر میشه بدون کلاس یاد گرفت چه کتابایی باید خواند:confused1:
ممنون

Nassim_m
12-04-17, 22:56
سلام

شما میتونید از کتابهای هنرستان، رشته طراحی و دوخت استفاده کنید. در کتابفروشی هایی که کتابهای درسی را میفروشند، موجود هست.

honarjo
12-04-18, 15:40
ممنون از راهنماییتون
ولی کلاس خوب سراغ نداشتین؟؟؟
آیا خوندن کتابایی که گفتین کافیه ؟؟؟؟
(من در تهران زندگی میکنم)

miss.a
12-04-21, 12:08
ممنون از راهنماییتون
ولی کلاس خوب سراغ نداشتین؟؟؟
آیا خوندن کتابایی که گفتین کافیه ؟؟؟؟
(من در تهران زندگی میکنم)

سلام دوست عزیز
به کافه خوش اومدین
میتونین به پست های ابتدایی این تاپیک مراجعه کنید

http://www.cafedexign.com/showpost.php?p=24097&postcount=2

http://www.cafedexign.com/showpost.php?p=38761&postcount=3

http://www.cafedexign.com/showpost.php?p=40926&postcount=5

http://www.cafedexign.com/showpost.php?p=122556&postcount=16

نازخاتون
12-05-16, 23:14
سلام.من شيرازم...يه سوال داشتم
ميخواستم ببينم براي رشته طراحي لباس بجز دانشكده شريعتي دانشگاه ديگه اي هم هست توي تهران كه دولتي باشه (براي ما كارداني ها كه با كنكور فني حرفه اي وارد دانشگاه شديم....اخه دانشگاه الزهرا بايد كنكور سراسري بديم...اينو نميخوام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
فكر اينم كه اگه نتونستم وارد شريعتي بشم كجا ميتونم برم كه هم معتبر باشه هم حرفه اي وكاربردي؟؟؟؟
نميدونم الزهرا خوبه يا شريعتي؟؟؟؟؟در ضمن تازه چشمم خورد به كونديش كالج كه يكي از شماها توضيحي در موردش داده بودين....اينو كه ديدم اميدوار شدم!ولي هنوز نميدونم واقعا كدوم از اينا بدرد ما ميخوره؟؟؟؟
اگه كسي هست راهنمايي ام كنه ممنون ميشم اخه شيراز مقطع كارشناسي نداره اونم دولتي!

نازخاتون
12-05-18, 18:45
کتاب آموزش طراحی مد لباس چگونگی تهیه این کتاب:
«این کتاب به تمامی آموزشکده ها و داشگاههایی که رشته طراحی و دوخت دارند ارسال شده است. دانشجویان و هنرجویان محترم کافی است برای مشاهدة کتاب به مدیر گروه مربوطه مراجعه نمایند»
در تهران به این مراکز مراجعه کنید:
۱- تهران: خانی آباد نو- دانشکده فنی شریعتی. آقای رحماندوست(کتابفروش) 09123335451
۲- تهران: میدان ولی عصر- انتشارات دانشگاه امیرکبیر
۳- تهران: میدان ولی عصر دانشگاه هنر- انتشارات دانشگاه – آقای محمودیان
۴- تهران: دانشگاه الزهرا- انتشارات دانشگاه

لطفي بكنين و شماره تلفن اين انشارات رو برامون درج كنين .ممنون:)

نازخاتون
12-05-18, 18:58
دنبال كتابي هستم به اسم (پوشاك در گذر زمان -نوشته صفيه كلاهدوزان)
همه جا دنبالش گشتيم .پيداش نكرديم ...كسي هست كه اين كتاب رو داشته باشه يا كتابفرشي انتشاراتي كتابخونه اي هست كه اين كتاب رو داشته باشه (البته در تهران)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟...

نازخاتون
12-05-18, 19:02
همه جا دنبالش گشتيم .پيداش نكرديم ...كسي هست كه اين كتاب رو داشته باشه يا كتابفرشي انتشاراتي كتابخونه اي هست كه اين كتاب رو داشته باشه (البته در تهران)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

arvlock
12-05-28, 11:15
سلام بچه ها من تازه عضو شدم كلاس خوب خصوصي براي طراحي لباس اگه سراغ دارين به من بگين

pasta
12-05-30, 18:49
همه جا دنبالش گشتيم .پيداش نكرديم ...كسي هست كه اين كتاب رو داشته باشه يا كتابفرشي انتشاراتي كتابخونه اي هست كه اين كتاب رو داشته باشه (البته در تهران)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مراکز تهیه کتاب:
1:انجمن طراحان لباس و پارچه ایران
آدرس:تهران خیابان استاد مطهری خیابان فجر پلاک ۳۲ طبقه اول واحد چهارم تلفن :۸۸۸۳۴۱۱۹
2:گروه طراحی لباس و پارچه دانشگاه علم و فرهنگ
دانشگاه الزهراء(س
3: و یا تماس با شماره تلفن :۰۹۳۷۵۵۴۴۱۳۷
البته من این کتاب رو از مدیر گروهمون گرفتم .

نازخاتون
12-05-31, 00:40
سلام مرسي !!!!خيلي لطف كردي پاستا جان
حالا كه پيدا شد....خيالم راحت شد!

monamy
13-01-03, 22:30
سلام
کسی یه کلاس خوب برای طراحی فیگور و رنگ آمیزی به صورت حرفه ای میشناسه ؟ ( البته از پایه می خوام شروع کنم ) . لطفا اگه کسی می دونه بگه . مرسی

shiiimaaa
13-03-08, 19:03
سلام دوستان.من میخوام کم کم وارد رشته طراحی لباس شم،و نمیتونم از الان برم کلاس.میخوام بدونم برای شروع بدون کلاس چکار باید بکنم؟از کجا باید شروع کنم؟چه چیزایی خیلی لازم و اساسین که بخوام اول از همه شروع به یادگیریشون کنم؟
در ضمن،باید الگوسازی و دوخت هم یاد بگیرم؟!!
ممنون میشم اگه راهنماییم کنین!

Anahita10503
13-03-13, 16:50
با سلام
از دوستان فارغ التحصيل رشته طراحي لباس يا طراحي دوخت ساكن غرب تهران يا كرج دعوت ميشود در صورت تمايل به همكاري تمام وقت در يكي از كارخانجات معتبر توليد پوشاك رزومه تحصيلي و شغلي خود را به ايميل آدرس :rabiee_anahita@yahoo.com ارسال فرماييد.
لازم به ذكر است اولويت با دوستان داراي سابقه كار در زمينه پوشاك است همچنين قرار جهت مصاحبه اوليه بعد از تعطيلات نوروز هماهنگ ميشود.
پيشاپيش سالي پر از موفقيت را براي همه دوستان آرزومندم.

altamodait
13-03-14, 01:09
طراحان لباس که برای نمایش مجموعه خود در اینترنت به سایت شخصی نیاز دارند می توانند از وب سایت شخصی من دیدن فرمایند.با تشکر
www.ashkanhormati.com

نفسي
13-06-02, 18:45
سلاااام

من تازه عضو اين سايت شدممممم

يه سوال خيلي فوري دارمممم
ميشه راهنماييم كنيد؟؟؟
ميخوام كلاساي طراحي لباس رو برم
نميدونم كجا برم

ميخوام علاوه برمعتبر بودن مدركش بهم درست و حسابي كار ياد بدن

به جهاد دانشگاهي تهران و بهشتي زنگ زدم
مجتمع فني هم همينطور
تووي ونكه و مدركش از كاناداس

قيمت جهاد ميشه ٢مليون تقريبا
مجتمع فني ميشه سه مليون و خورده ايي

بيشتر از اين هم نميخوام بشه هزينه هام

شما كدوم رو پيشنهاد ميدين؟؟؟؟؟؟
زود بايد برم ثبت ناممممممم

اگه بهتر از اينجاها هم سراغ داريد ممنون ميشم معرفي كنيد
ممنون ميشم راهنماييم كنيد
(خودم احساس ميكردم مجتمع فني بهتره ولي يكي امروز گفت اونا فقط پول براشون مهمه و زياد چيزي ياد نميدن)

ميخوام يه جايي برم كه اينده داشته باشه و از همه جا از همه نظر بهتر باشه

رخشان بانو
13-06-02, 22:47
سلاااام

ميشه راهنماييم كنيد؟؟؟
نميدونم كجا برم

مجتمع فني هم همينطور

(خودم احساس ميكردم مجتمع فني بهتره ولي يكي امروز گفت اونا فقط پول براشون مهمه و زياد چيزي ياد نميدن)

اول اینکه خوش اومدین

دوم اینکه ضمن اینکه از دوستان ساکن تهران خواهشمندم در صورت اطلاع پاسخ شما رو بدن، یه نکته رو متذکر میشم.

این رو یکبار دیگه به دوست دیگه ای هم گفته بودم، اگر واقعاً تا این حد طراحی لباس براتون مهم هست که میخواین آینده تونو روش بنا کنین، بهتره یا بصورت آکادمیک یادش بگیرین چون در دانشگاه دانشجوی این رشته با دوخت لباس هم آشنا میشه، یا مراحل یادگیری دوخت رو اول از طریق سازمان فنی-حرفه ای پشت سر بگذارین.

بخصوص در ایران طراح لباسی که دوخت ندونه نمیتونه به آینده ی درخشانی در این رشته امیدوار باشه. نمی گم احتمال موفقیت برای یه طراح لباس صرف، صفر هست یا استثنا وجود نداره، ولی واقعاً خیلی ضعیفه متأسفانه.

نفسي
13-06-02, 23:26
ممنون از جوابتون
من دانشجوي ارشد تربيت بدني هستم
و توي اينكار خيلي موفقم
دوست داشتم براي تنوع كلاسهاي هنري شركت كنم و از استعدادم تواينكار استفاده كنم

دوستايي ك توي تعران هستن و تجربه علمي اين حرفه رو دارند ممكنه جواب منو بدن و راهنماييم كنن؟؟

رخشان بانو
13-06-03, 10:31
ممنون از جوابتون
من دانشجوي ارشد تربيت بدني هستم
و توي اينكار خيلي موفقم
دوست داشتم براي تنوع كلاسهاي هنري شركت كنم و از استعدادم تواينكار استفاده كنم

دوستايي ك توي تهران هستن و تجربه علمي اين حرفه رو دارند ممكنه جواب منو بدن و راهنماييم كنن؟؟

موفق باشید بیشتر و بیشتر، آخه شما یه جور فورس ماژوری تقاضای کمک کردین فکر کردم خیلی حیاتیه براتون:)

من خودم که اهل تهران نیستم اطلاعات زیادی ندارم. ولی تا 2-3 سال پیش با خانمی به نام فروزان شاه کوپا در ارتباط بودم که مدرس طراحی لباس دانشگاه علم و فرهنگ بودن. با اینکه اینترنتی در ارتباط بودیم میتونم بگم هرچی بلدم در این زمینه از ایشونه. وبلاگشون رو برداشتن دیگه ولی تا اون موقع خبرش رو دارم که کلاسهای آزاد خوبی در زمینه ی طراحی مد و لباس هم برگزار می کردن چون فراخوان هاشونو می دیدم.

حالا شما یه تماسی با دانشگاه علم و فرهنگ هم بگیرین، یا سراغ این خانم رو بگیرین و اگه نبودن هم این دانشگاه چون این رشته رو داره و تا جایی که میدونم دانشجوهای موفقی هم در این زمینه داشته ممکنه چنین کلاسهایی رو برگزار کنن یا مطلع باشن و بتونن بهتون کمک کنن.

نفسي
13-06-03, 15:19
ممنونم عزيزم
ممنون ميشم اونايي ك توي تهران هستن هم راهنماييم كنن

klmdavid
13-07-08, 20:10
با عرض سلام
ببخشيد كه من سوالمو تو قسمت پاسخ مطرح ميكنم چون تازه عضو شدم و هنوز آشنايي با سايت ندارم:)
سوالم اينه:
آقايووني كه علاقه به رشته طراحي لباس دارن هيچ راهي ندارن كه بتونن بصورت آكادميك اين رشته رو تو ايران بخونن
با توجه به توضيحات بالا من اين تحريمو چجوري ميتونم دور بزنم؟
رشته طراحي پارچه رو بخونم و كنارش هم رشته طراحي لباسو به صورت آزاد كار كنم
يا
رشته گرافيكو بخونم و كنارش طراحي لباسو به صورت آزاد كار كنم
يا اگه راه سومي هم هست خوشحال ميشم راهنمايي كنيد

رخشان بانو
13-07-08, 23:58
با عرض سلام
ببخشيد كه من سوالمو تو قسمت پاسخ مطرح ميكنم چون تازه عضو شدم و هنوز آشنايي با سايت ندارم:)
سوالم اينه:
آقايووني كه علاقه به رشته طراحي لباس دارن هيچ راهي ندارن كه بتونن بصورت آكادميك اين رشته رو تو ايران بخونن
يا

سلام
خوش اومدین

نمی دونستم رشته طراحی لباس در ایران آقا نمی گیره!!!
خوب فکر می کنم طراحی پارچه به اضافه ی آموزش آزاد بهترین گزینه باشه.

miss.a
13-07-09, 15:18
با عرض سلام
سوالم اينه:
يا

سلام
به کافه خوش اومدین

راستش همون کلاسای جهاد دانشگاهی برای آقایون هم هست.البته کلاسای خصوصی بیرون هم هست و اینکه یه جایی هست توی شریعتی طرفای یخچال که طراحی لباس هم داره اینم شمارشه:22005889-22617470
البته مجتمع فنی تهرانم تو مرکز سعادت اباد طراحی پارچه و لباس داره که با مدرک tafe هم هست.:victory:

:cool:

klmdavid
13-07-17, 18:39
سلام
به کافه خوش اومدین

:cool:

مرسی از راهنماییتون.:)

نفسي
13-08-05, 15:52
من الان كلاسهاي طراحي لباس در مجتمع فني تهران رو ميرم شعبه ونك
مدرك itd كانادا هستش

خيلي راضي ام

براي اقايون هم كلاس داره

شعبه سعادت اباد هم طيف رو قبلا داشت ولي الان itdكانادا رو هم اورده...
ر اين مدرك از طيف بهتره
چون ديپلم ميدن و باهاش ميشه ادامه تحصيل داد...
ولي طيف ها ي سرتيفيميت هستن و ادامه تحصيل با اونها ممكن نيس... سوال داشتيد در خدمتم

رخشان بانو
13-08-05, 17:00
مدرك itd كانادا هستش

خيلي راضي ام

براي اقايون هم كلاس داره

ر اين مدرك از طيف بهتره
ولي طيف ها ي سرتيفيميت هستن و ادامه تحصيل با اونها ممكن نيس... سوال داشتيد در خدمتم

به کافه دیزاین و بویژه انجمن طراحی لباس خیلی خوش اومدین

مرسی و امیدوارم که از حضور و فعالیتتون در این انجمن بهره مند بشیم :)

Fereshshte
13-08-07, 15:47
مدرك itd كانادا هستش

خيلي راضي ام

براي اقايون هم كلاس داره

ر اين مدرك از طيف بهتره

سلام ببحشید شما قبلا طراحی لباس کار میکردین؟ یا اینکه از اول شروع کردین؟ یعنی همون طراحی آناتومی و الگو و مدلسازی دوخت؟
مرسی :)

Fereshshte
13-08-07, 16:08
سلام دوستان کسی اینجا راجع به کنکور ارشد طراحی لباس اطلاعاتی داره؟ توی دفترچه نوشته شده ضرایب دروس رشته طراحی پارچه و لباس (با کد 1359) همون ضرایب دروس گرایش 3 (یعنی رشته صنایع دستی) هستش، من چون رشته ی کارشناسیم مهندسی بوده هیچ آشنایی با دروس این رشته ندارم اما تونستم منابعی رو برای رشته صنایع دستی ازین لینک مثلا بدست بیارم ( http://handicraft.blogfa.com/post-5.aspx ) آیا سوالات کنکور رشته طراحی لباس و صتایع دستی توو کنکور یکی هست؟ اگه "نه" کسی میتونه منابعش رو معرفی کنه؟ :confused1::confused1::confused1:
ممنون میشم :)

نفسي
13-08-09, 03:42
سلام ببحشید شما قبلا طراحی لباس کار میکردین؟ یا اینکه از اول شروع کردین؟ یعنی همون طراحی آناتومی و الگو و مدلسازی دوخت؟
مرسی :)
اره عزيزم من الان طراحي اناتومي رو خوندم و س شنبه ژوژمان دارم دوس داشتي بيا كار بجه هارو هم ببين
و صحبت كنيم

diba
13-08-24, 00:12
سلاااام

ميشه راهنماييم كنيد؟؟؟
نميدونم كجا برم

مجتمع فني هم همينطور

سلام ببخشيد كه من دير جواب دادم بهترين موسسه اي كه تا الان هست و مدرك از كونديش كالج انگلستان ميده و مدرك داخلي و از همه مهمتر سرفصلهاي خيلي خوب و متفاوتي داره آموزشگاه هاي ديگه مثلا به عنوان اسم مينويسن اصول طراحي لباس و هر ترم هر استادي بنا به خواست خودش يه درسي ميده ولي اينجا اسم داره مثلا طراحي لباس كژوال. شب و عروس. هايفشن مدريت فشن عكاسي فشن و كامل ميگن چه مطالبي تدريس ميشه هزينه اش بالاتره ولي شهريه ثابت نداره استاداي خيلي خوبي داره كه يكيشوناسمش يادم نيست ولي خيلي جوونه و خلاق و طراح برتر ايران شده حتما يه سري بزنين ضرر نمي كنين سايتش هم هست www.payainstitute.com 22000103 موسسه پايا رايانه

sha:D
13-09-01, 14:50
اگه من به جای شما بودم کنکور شرکت میکردم اما فقط به شرطی که طراحی لباس تهران بیارم وگرنه وقت تلف کردنه دانشگاه تو این رشته

سلام
منم مادرم خودش خیاطه و آموزشگاه داره و از دیپلم های قدیمه و البته مدرک طراحی و دوخت هم از فنی و حرفه ای داره. ایشون خیلی علاقه به ادامه تحصیل دارن و دوست داره طراحی لباس بخونه. کسی میدونه چی کار باید بکنه؟تهران زندگی نمی کنن. به نظر شما اگه بخواد کنکور هنر بده باید بره مدرک پیش دانشگاهی هنرستان بگیره؟یا اینکه میتونه با مدرک دیپبم قدیم خودش کنکور شرکت کنه؟ آیا دانشگاه علمی کاربردی و یا فنی حرفه ای و یا پیام نور همچین رشته ای رو بدون آزمون پذیرش می کنه؟ و سرفصل ها یا منابع درسی که برای کنکور باید بخونه رو بهم بگین تا تهیه کنه و بخونه..لطفا راهنماییم کنید تا دیر نشده و ثبت نام ها زمانش تموم نشده کمکش کنم.(درمورد کلاسهای مرکز آموزشهای آزاد تهران و انجمن طراحان لباس و یا جهاد دانشگاهی تهران نظرتون چیه؟ارزشش رو داره بره تهران و اون دوره ها رو بببینه یا کنکور شرکت کنه بهتره؟)خیلی خلیی ممنون

reddream
13-09-13, 15:42
بچه ها راستی نمیدونسم باید کجا این موضوع مطرح بشه اما به نظرتون مادلینگ شدن خوبه یا بده ؟
کسی از مادلینگ ویولت خبر داره ؟ اطمینانی هست

قدم زیاد بلند نیست ! عاشق مد و فشن و طراحی م
قدم 165 و وزنم 48 هست
به نظرتون باید قدم بلندتر باشه ؟

moradi_2_sm
13-09-13, 16:54
خوبه یه عالمه لباس های نو و قشنگ گیرت می آید
البته نمی دونم آینده چی می شه

reddream
13-09-14, 08:02
خب من خودم احساس میکنم این کار گذریه یعنی یه مدتی رو بورسی بعدش که یکم چین و چروک افتاد رو چهره ت میندازنت دور !!
یا اینکه تو ایران حداقل اینکه جا نیوفتاده !

بیشتر طراحی لباس رو دوست دارم ولی عاشق بازیگری هم هستم
مدلینگ بودن یه چیزی بین مد و سینماست :d

رخشان بانو
13-09-22, 21:20
راستش رو بخواین من یکم با مدلینگ و این قسمت از فشن آرت کلاً مشکل دارم.
احساس می کنم بنظرم که ما باید هنر بومی سازی صنعت و هنر های غیر بومی رو یاد بگیریم.

اینکه سد راه تبادل فرهنگ و هنر بشیم اصلاً جالب نیست. ولی یه نکته ی مهم رو خوبه که بهش توجه کنیم. اینکه به اصل و ریشه ی فلسفه ی هر چیزی توجه کنیم، نگاه کنیم ببینیم مقصد هر مسیری کجاست.

من با مدلینگ مشکل دارم، چون هنری نیست که روح و روان آدم رو متحول کنه... مثل بازیگری و حتی ورزش نیست بنظرم. یک انسان، وقت و انرژی و تمرکز و همه چیزشو می ذاره، که فقط بدنش رو در یک سطحی نگه داره، وضعیت جسمانیش همیشه تو یه شکلی باشه که یه سری لباسای خاص رو بتونه بپوشه، و صرفاً ابزار نشون داده شدن یه منظور و هدف دیگه بشه...
یه بازیگر، بجز ظاهر و بدن، باید کلی زحمت بکشه برای بالا کشیدن روح و اندیشه ش.
یه ورزشکار، اگه برای بدنش و ورزشش زحمت می کشه، قرار نیست چیز دیگه ای غیر از خودش و هنرش رو نشون بده. حتی اگه پیر و فرسوده بشه توی ذهن مردم باقی می مونه، و از کار افتاده هم که بشه بازم قدر و ارزش داره پیش مردم.
ولی وقتی یکی ابزار و وسیله ی به نمایش گذاشته شدن چیز دیگه ای بشه، لباسی که حتی خودشم چند صباح دیگه از مد میفته، وقتی از کار افتاده شدی به یاد هیچ کی نمی مونی... و هرچی بدنت از فرم خارج بشه، بیشتر از سکه میفتی... اینو دوست ندارم. برخورد مناسبی با انسان نیست. کسی نباید اجازه بده مورد چنین برخوردی قرار بگیره...

angels
13-09-23, 20:53
یه مدل 82 ساله هست از 15 سالگی مدله حتی الانم به عنوان مدل فعالیت میکنه.اسمش carmen dell'orefice هستش.
اینم سایتشه :

www.carmendellorefice.com (http://www.carmendellorefice.com/)

8464284643846448464584646

meet
13-09-23, 21:27
من با شما موافق نیستم رخشان بانو جان.به نظرم مدل بودن هم هنر میخواد درواقع یک نوع بازی کوتاه هست.نوع راه رفتن،حالت چهره همه ی اینها باهم روی کار یک مدل تاثیر

رخشان بانو
13-09-25, 01:05
من نگفتم هنر نیست، ولی چطور بگم، بحث میره به سمت فلسفه ی هنر... اینکه کی تابع چه فلسفه ای باشه. اگه به "هنر برای هنر" اعتقاد صِرف داشته باشین، میشه اسم هر کاری رو هنر گذاشت، فارغ از معناگرایی.
خوب شاید یکم سلیقه ای و شخصی بشه، ولی من به شخصه دلم میخواد اگه قراره شغلی داشته باشم، به این معنی که سالهای با ارزش زندگیمو وقف چیزی یا کاری کنم، اون یه کاری باشه که یه چیزی به فکر و روح منم اضافه کنه. و ترجیح میدم اگه قرار باشه بدرخشم، و در ذهن ها باقی بمونم، بخاطر چیزی فراتر از تنم، چهره م، و مدل راه رفتنم باشه.
بنظرم اگه کسی بلد باشه خوب فکر کنه، خوب حرف بزنه، خوب رفتار کنه، خوب انتخاب کنه و بلد باشه این خوبی ها رو نگه داره، حتی اگه زیبا نباشه، همیشه جذاب و باطراوت و دوست داشتنی خواهد بود. ولی برعکسش خیلی بعیده...
نظر هر کسی محترمه بهرحال و هر کسی ایده آلای ذهنی خودش رو داره.:)

sayooti
13-09-28, 14:00
من رشته کاردانیم آموزش زبان بوده و حالا می خوام واسه کارشناسی طراحی پوشاک بخونم به نظر شما میتونم توش موفق بشم با توجه به اینکه هیچی از خیاطی کردن هم نمیدونم.آیا برای ورود به این رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته باید با خیاطی آشنایی داشت؟و منظور از پروزه نهایی چیه؟یعنی مثل پایان نامه باید دفاع کنیم؟

رخشان بانو
13-09-28, 22:06
من رشته کاردانیم آموزش زبان بوده و حالا می خوام واسه کارشناسی طراحی پوشاک بخونم به نظر شما میتونم توش موفق بشم با توجه به اینکه هیچی از خیاطی کردن هم نمیدونم.آیا برای ورود به این رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته باید با خیاطی آشنایی داشت؟و منظور از پروزه نهایی چیه؟یعنی مثل پایان نامه باید دفاع کنیم؟

فکر می کنم به خودتون بستگی داره. لابد یه زمینه ای داشتین، یه علاقه مندی یا استعدادی در خودتون دیدین که این رشته رو انتخاب کردین که در این صورت با پشتکار میتونین موفق باشین.
رشته ی طراحی و دوخت رو میدونم که خیاطی رو هم تا حدی یاد میدن، ولی طراحی پوشاک رو اطلاع ندارم که خیاطی هم یاد میدن یا نه.
ولی برای ورود به بازار کار، اونایی که خیاطی بلد هستن موفق تر هستن تا حدی. اما هستن طراحانی هم که با تولیدی ها کار می کنن و کارشون فقط طراحی لباس هست.

Fereshshte
13-10-01, 08:57
سلام دوستان کسی اینجا راجع به کنکور ارشد طراحی لباس اطلاعاتی داره؟ توی دفترچه نوشته شده ضرایب دروس رشته طراحی پارچه و لباس (با کد 1359) همون ضرایب دروس گرایش 3 (یعنی رشته صنایع دستی) هستش، من چون رشته ی کارشناسیم مهندسی بوده هیچ آشنایی با دروس این رشته ندارم اما تونستم منابعی رو برای رشته صنایع دستی ازین لینک مثلا بدست بیارم ( http://handicraft.blogfa.com/post-5.aspx ) آیا سوالات کنکور رشته طراحی لباس و صتایع دستی توو کنکور یکی هست؟ اگه "نه" کسی میتونه منابعش رو معرفی کنه؟ :confused1::confused1::confused1:
ممنون میشم :)

چرا کسی جواب این سوالمو نمیده؟!!! :( لطفا اگه کسی اطلاعاتی داره بگه

bahar_t_s
13-10-28, 14:59
چرا کسی جواب این سوالمو نمیده؟!!! :( لطفا اگه کسی اطلاعاتی داره بگه

تا جایی که من شنیدم طراحی لباس در ایران ارشد نداره