PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله های طلا و جواهرHgg
11-04-07, 14:55
هر کس مقاله ای اطلاعاتی اخباری چیزی داشت اینجا بزاره که همه استفاده کنن

Hgg
11-04-07, 14:57
طراحی جواهرات


در اصطلاح جواهرشناسی، لغت، طراحی ”design“به معنایی آن است که یک اثر هنری هر چه بیشتر زیبا، قابل استفاده، کاربردی و بدیع جلوه کند. طرح بر اساس یک مجموعه نکات کلیدی و اساسی ترسیم می‌شود.

موارد زیر را به هنگام طراحی رعایت کنید:

_ سعی در شناسایی نظر و سلیقه مشتری مورد نظر داشته باشید.

_ ایده بیشتر به صورت اتفاقی به ذهن خطور می‌کند،سعی کنید همیشه یک دفترچه را برای ایده‌های خود همراه داشته باشید و سریع آنها را یادداشت و یا طراحی کنید.

_ جواهراتی انتخاب کنید که طراحی شما بر اساس آنها شکل گرفته است.

_ خصوصیات مواد‌ و بالقوای که در ساخت مدل کاربرد می‌یابند را بشناسید.

_ طرح موردنظر را بر اساس تصور و نظرات مشتری طراحی کنید و اصول طراحی و زیبایی‌شناسی را در طرحتان رعایت کنید و از بافت و سطح‌های متفاوت در طرحتان استفاده کنید.

_ محدوده قیمت طرح را ارزیابی کنید.

_ محصول به گونه‌ای طراحی شود که امکان ساخت آن باشد.

کاربرد application

شما احتمالا برداشت‌هایی مختلفی درباره مواد جواهر خواهید داشت. دراین‌حال که یادداشت هرگونه عقیده‌ای در‌باره طرح مفید تلقی می‌شود، لازم است که برنامه طراحی خود را قبل از اجرای آن یادداشت کنید.

لیستی بر اساس معیار و پارامترهای کاربر که می‌تواند شامل مواد مورد استفاده، خصوصیات طرح، نظر شخصی کاربر، نحوه استفاده از محصول و... باشد را تهیه کنید.

_ با توجه به خواسته‌های مشتریان هر مواردی استفاده کنید که با مدل جواهر هماهنگی لازم را داشته باشد و در صورت استفاده از سنگ‌های قیمتی در طرحتان،اندازه و شکل آنها را در طرحتان مشخص کنید.

_ رنگ و جنس فلز تاثیر مهمی بر روی طرح داشته و باید آگاهانه انتخاب شوند.

بنابراین باتوجه به ویژگی طرح، به‌منظور افزایش درجه مطلوبست سنگ‌های قیمتی و تکنیک‌های تولید و تزئین (حکاکی، میناکاری، مخراج‌کاری و...) می‌توان فلز متناسب را برگزید.

_ کاربرد رنگ‌های خنثی ویژه فلزات سفید رنگ در مخراج‌کاری و بدنه جواهر، شیوه‌های منحصر به فرد مخراج‌کاری، بازتاب خطوط ساده و ماهیت انعکاسی سطح جواهر، میزان تلألو و درخشش سنگ‌های جواهر به خصوص الماس را بیشتر می‌کند.

_ مضمون مدل باید گویای علایق خریداران شما باشد و با مواردی که در ساخت به کار رفته هماهنگی لازم را داشته باشد. همچنین برقراری تناسب میان اجزاء با توجه به جنبه‌های مختلف (قیمت، کیفیت و ...) و درنظر گرفتن موقعیت تجاری مکان فروش، از جمله عوامل مهمی به‌شمار می‌آیند که نقش مؤثری در جلب مشتری ایفاء می‌کنند

منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-07, 15:01
کاربرد رنگ‌های شاد و هیجان‌انگیز در طراحی جواهراتhttp://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/407_633777939846369878_l.jpg


رنگ‌ سنگ‌ها چگونه بیماری‌ها را التیام می‌بخشند؟

تاثیررنگ‌ها برروی زندگی بشر، از بدو پیدایش انسان، یعنی زمانی که زندگی تحت تاثیر تاریکی و روشنایی قرارداشت، از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود. در اوایل قرن بیستم،‌ تحقیقاتی در مورد رنگ‌درمانی توسط ردولف استینر در اروپا انجام گرفت که طی آن، او مشخص کرد کیفیت ارتعاشی رنگ‌های خاص، تحت تاثیر اشکال معین می‌تواند تاثیرات مخرب یا سازنده برروی جانداران داشته باشد.

در سال ۱۹۴۰میلادی. یک دانشمند روسی به‌نام کروکف ادعا کرد رنگ قرمز،‌ بخش سمپاتیک سیستم عصبی خودکار و رنگ آبی، بخش پاراسمپاتیک این سیستم را تحریک می‌کند. یافته‌های این دانشمند در سال ۱۹۵۸ توسط دانشمندان دیگری به‌نام جرارد مورد تایید قرارگرفت. مطابق نتایج به‌دست آمده از این تحقیقات، رنگ قرمز سبب تحریک‌پذیری و درنتیجه اضطراب می‌شود، درحالی که رنگ آبی موجب تسکین و احساس آرامش می‌گردد. براساس خواص درمانی رنگ آبی، در زمینه استفاده ثانوی از این رنگ در درمان بیماریهای مختلف پیشنهادهایی ارائه شد.

- موج‌ آبی‌

طراحان‌ با ارائه‌ جواهراتی‌ مزین‌ به‌ سنگ‌های‌ قیمتی‌ در رنگ‌های‌ شاد و زنده‌، که‌ خود جلوه‌ای‌ از رشد احساسات‌ و درک‌ عمومی‌ تحت‌ تأثیر پیشرفت‌ اقتصاد جهانی‌ به‌‌شمار می‌آید، شور زندگی را در طرح‌هایشان به‌نمایش می‌گذارند. در چند سال‌ اخیر، رنگ‌ نقش‌ مهمی‌ در طراحی‌ جواهرات‌ ایفا کرده‌ است‌. ماهیت‌ هیجان‌برانگیز و شادی‌آور طرح‌های‌ نوین‌، سبب‌ شده‌ است‌ که‌ جواهرات‌ از موقعیت‌ ویژه‌ای‌ در دنیای‌ مد برخوردار شوند. قلمرو مد و جواهرات‌ دو محدوده تفکیک‌ناپذیر محسوب‌ می‌شوند ولی این‌ شرایط‌ گویای‌ رابطه‌ تنگاتنگ‌ میان‌ آن‌ دو و تأثیرپذیری‌ جریان‌ فعالیت‌هایشان‌ از یکدیگر است‌.

به‌ گفته‌ کارشناسان‌ مد، استفاده‌ از جواهرات‌ هماهنگ‌ با سبک‌ رایج‌ پوشاک‌، بر جذابیت‌ افراد می‌افزاید.تنوع‌ رنگ‌ یاقوت‌ کبود Sapphire سبب‌ شده‌ است‌ که‌ این‌ سنگ‌ گرانبها در میان‌ طراحان و تولیدکنندگان‌ جواهر از محبوبیت‌ بسیاری‌ برخوردار شود.امروزه رنگ‌ها در سطحی گسترده به عنوان یک ابزار درمانی در بیماری‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

برخی سنگ‌های رنگی خاص، اثرات قابل اندازه‌گیری و قابل پیش‌بینی برروی سیستم عصبی خودکار دارند. بدین ترتیب که فشار خون، نبض و تعداد تنفس تحت تأثیر رنگ زرد (سیترین)، نارنجی (کارنلین) و قرمز (یاقوت، مرجان) به ترتیب دچار افزایش شدید، متوسط و کم می‌شوند و همین علایم تحت تأثیر رنگ سیاه (حدید)،‌ آبی ( فیروزه، یاقوت کبود، توپاز) و سبز(یشم، مالاخیت) به ترتیب دچار کاهش شدید، متوسط و کم می‌گردند.

سنگ‌های رنگی‌ صورتی مانند کانزیت، سفایر و توپاز سبب تسکین و آرامش در فرد می‌شود و رفتارهای پرخاشگرانه و اضطراب ‌‌آمیز را مهار می‌کند. به‌کارگیری رنگ صورتی در نقاشی دیوار زندان‌ها سبب مهار رفتارهای تهاجم‌آمیز زندانیان و کاهش قدرت ماهیچه‌ها در آنان می‌گردد و بالعکس در این‌گونه موارد از رنگ زرد نباید استفاده کرد، زیرا سبب افزایش تحریک‌پذیری می‌شود. همچنین مشخص شده است که عینک‌های رنگی آغشته به رنگ‌های رقیق می‌توانند کمک مؤثری در درمان اختلالات یادگیری باشند.

- تاثیرات فیزیکی رنگ‌ها:

تا چندی پیش تصور می‌شد که رنگ تنها مرتبط با بینایی است، اما امروزه کاملا مشخص گردیده است که رنگ‌ها برای این که اثرات فیزیولوژیکی و روانشناسی خود را نشان‌دهند، نیازی به اینکه دیده شوند ندارند. رنگ‌ها می‌توانند توسط افراد نابینا، کوررنگ و افرادی که چشمان خود را بسته‌اند تشخیص داده‌شوند. این پدیده که به آن بینایی بدون چشم اطلاق می‌شود،‌ از سال ۱۹۲۰ مورد مطالعه قرارگرفت. در این سال، طی آزمایش‌هایی مشاهده شد که افراد هیپنوتیزم شده‌ای که چشمان آنها بسته است،‌ می‌توانند رنگ‌ها و اشکال اشیا را با پیشانی خود تشخیص‌دهند

منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-07, 15:09
حقایقی راجع به طلا

http://zar.ir/Media/Image/News/2010/12/2807_634268049502238750_l.jpg

طلا یک کالای خاص و منحصر به فرد است.
طلا یک کالای خاص و منحصر به فرد است زیرا تنها کالائی است که بیشتر برای اندوختن تولید می شود تا برای مصرف. همه کالاهای دیگر تولید می شوند برای اینکه مصرف شوند. می توان به جرات گفت که همه طلائی که در طول تاریخ تولید شده روی سطح زمین و در خزانه های دولتها و بانکها، گاوصندوق های طلا فروشان و صندوقچه های خانم ها انبار شده است!
فراموش نکنید که طلا یک عنصر کمیاب است.
همه طلای موجود روی سطح کره زمین حدود 155 هزار تن است که اگر همه آن را یکجا انبار کنند حجم آن کمتر از 3.5 استخر استاندارد می باشد و جالب است بدانید که تولید آهن یک روز جهان معدل بیست برابر کل طلای تولید شده در طول تاریخ است!
- عرضه طلا در جهان مساوی با حجم طلای موجود روی سطح کره زمین است.
طلا چون انبار می شود و نه مصرف، و استخراج آن بسیار کند می باشد، عرضه آن در واقع همان ذخیره موجود است. این حقیقت مبانی تحلیل قیمت آن را به طور بنیادی مختلف ساخته است.
البته قیمت طلا به عرضه و تقاضای آن مسلما بستگی دارد ولی عرضه آن استخراجش (که حدودا 1.7 درصد به حجم طلای روی سطح زمین می افزاید) نیست بلکه موجودی آن است. نه تنها تولید کند آن علت این واقعیت است بلکه این مطلب نیز که یک گرم طلائی که امروز استخراج می شود با یک گرم طلائی که چند هزار سال قبل توسط قوم اینکا در پرو استخراج شده بود دارای یک ارزش می باشند. (صرف نظر از مسئله عتیقه بودن)
به طور خلاصه تولید و استخراج طلا بسیار کند و در نتیجه عرضع آن تقریبا ثابت است. پس عامل بنیادی موثر بر قیمت آن در واقع تقاضا می باشد. فراموش نکنیم که جمعیت جهان با سرعتی زیاد و شتابدار رو به افزایش است و نیمی از آن خانم ها هستند!
اگرچه بعضا گفته می شود که تقاضا برای طلا عمدتا از سوی طلا سازان است ولی این باور چندان دقیق نیست. همانطور که یک خیابان با آسفالت خیس دلیل بر بارش باران نیست قیمت طلا هم متکی به تقاضای طلا سازان و طلا فروشان نمی باشد. نکته مهم شکلی که به طلا میدهند نیست بلکه انبار شدن آنست. بیشتر طلای زینتی از خلوص بالا برخوردار است زیرا آنرا بیشتر به دلیل ارزشش می خرند تا به عنوان زیور.
به همین علت قیمت طلا (یا دقیق تر بگوئیم این پول) به ارزش مالی آن و قدرت بی نظیرش در تبدیل شدن به هر پولی وابسته است که اغلب باز هم به اشتباه به آن تقاضا از سود سرمایه گزاران اطلاق شده است. با توجه به حقایق فوق می توان گفت که حدود 80 در صد طلای جهان به علت قابلیت بی نظیر تبدیلش به پول نگهداری می شود و نه به عنوان زیور آلات و یا دلائل دیگر.
- طلا پول است.
این مطبلی است که نیاز به توضیح بیشتری ندارد ولی گزاف نیست اگر بگوئیم که طلا در زمانه ما حتی از پول هم بهتر است. دلائل مختلفی را برای این امر می توان ذکر کرد از جمله اینکه طلا را دولت ها نمی توانند مانند اسکناس چاپ کرده و از ارزش آن بکاهند. دلیل دیگر آن حجم عظیم بدهی های کشور های بزرگ (آمریکا بزرگترین بدهکار جهان است) و پنهان کاری های این دولت ها با استفاده از قرارداد های مالی پیچیده است که بر ارزش واقعی ارز این کشور ها موثر است و ما قدرت و اطلاعات کافی برای آگاهی از چنین مسائلی نداریم در حالی که طلا از چنین بازی های مالی مبرا است. شاید بتوان گفت که طلا تنها "پول سالم" دنیا است.
- طلا جانشین شایسته دلار آمریکاست.
دلار آمریکا ثابت کرده است که پول قابل اعتمادی نیست و در حال از دست دادن موقعیت خود به عنوان ذخیره ارزی اصلی در جهان می باشد. دلار های جدیدی که چاپ می شوند صرف پرداخت بدهی های نجومی آمریکا و تسکین کسری عظیم بودجه و تراز واردات و صادرات و سایر کسری های عمومی و خصوصی دیگر این بزرگترین اقتصاد مواجه با مشکلات عدیده دنیا می شوند. همین مطلب باعث افت قدرت خرید پول (یکی از آنها دلار آمریکا) شده که دلیل دیگری برای برتری طلا بر پول و بخصوص دلار آمریکا است.
زمانی که می گفتند "دلار آمریکا به خوبی طلا است" سپری شده است. قبل از سال 1971 ارزش دلار بر اساس واحد وزن طلا بود که به آن "نظام استاندارد طلا" می گفتند. تحت این نظام، دلار و طلا با نسبت ثابتی قابل تبدیل به یکدیگر بودند. ولی این نظام در آگوست 1971 پایان یافت. اگر با همان نظام به ارزش دلار بنگریم، از آن تاریخ تا کنون دلار بیش از 90% قدرت خرید خود را از دست داده است.
با این وجود دلار هنوز به عنوان متداولترین ارز معامله می شود. علت این امر هم همان نیروهائی هستند که سعی در برگرداندن اذهان عمومی از ارزش طلا دارند. تبلیغات فدرال رزرو آمریکا به نفع دلار و بر ضد طلا با هدف نجات دلار و و معذفی آن به عنوان یک ارز قابل اعتماد است. در نتیجه باید گفت که بر خلاف زمانی که نظام استاندارد طلا بر دلار حاکم بود و این دو عملا یکی بودند، امروز رقیب یکدیگر محسوب می شوند. در حقیقت طلا بزرگترین رقیب دلار است. این دو بر سر مشتریان خود که سرمایه شان را به یکی از این دو فرم نگهداری می کنند با هم رقابت می کنند و این تقاضا برای طلا و دلار است که نرخ تبدیل این دو به یکدیگر یا همان چیزی که ما "قیمت طلا" می نامیم را تعیین می کند.
افزایش گاه به گاه نرخ بهره دلار نیز با هدف جذابتر کردن آن برای سرمایه گزار و تقویت آن در رقابت با طلا است. ولی دقت کنید که این "نرخ بهره حقیقی" است که اهمیت دارد. نرخ بهره حقیقی یک پول بعد از محاسبه تورم (از ارزش افتادن آن) و اعمال این تعدیل بر نرخ بهره به دست می آید. مثلا اگر نرخ بهره یک پول 15 % در سال باشد و نرخ تورم 20% در این صورت با نگهداری سرمایه خود به فرم این ارز، نه تنها سود نکرده بلکه بخشی از سرمایه خود را هم از دست داده اید! درست است که در پایان سال 15% به پولتان اضافه شده (که احتمالا این بهره را ماهانه دریافت کرده و خرج کرده اید) ولی ارزش و قدرت خرید پولی که در بانک گذاشته اید 20% کمتر شده است که از سود دریافت شده بزرگتر است. در هنگامی که فدرال رزرو نرخ بهره دلار را به هر دلیل ثابت نگه می دارد و یا آنرا کاهش می دهد، انتظار رشد قیمت طلا را داشته باشید.
- طلا قدرت خرید خود را حفظ می کند.
این حرف که طلا قدرت خرید خود را حفظ می کند درست معادل آنست که بگوئیم دلار قدرت خرید خود را از دست می دهد. این مطلب به طور عمومی برای همه پولهای جهان صادق است. بهترین راه درک این حرف مقایسسه قیمت کالاها بر حسب مبادله آنها با دلار و طلا است. به نمودار زیر دقت فرمائید.
این چارت قیمت یک بشکه نفت خام را بر حسب دلار و بر حسب یک گرم طلا از سال 1945 تا سال 2007 را با هم مقایسه کرده است. در طول این مدت قیمت نفت خام در برابر دلار بیش از 6.5 برابر شده در حالی که بر حسب یک گرم طلا تقریبا ثابت مانده است!
- قیمت طلا را مارکت (بازار) تعیین می کند.
قیمت طلا از ارزش آن برای سرمایه گزاری منشا می گیرد نه از بانک های مرکزی. قیمت طلا در بازار تعیین می شود علیرغم تاثیر هائی که بانک های مرکزی می توانند برای مدتی کوتاه مدت ممکن است بتوانند روی آن داشته باشند. فدرال رزرو و بانک مرکزی آمریکا آنچه را می خواهند شما بشنوید به شما می گویند و نه واقعیت را. ]نها سعی دارند شما را بر این باور غلط نگه دارند که قیمت طلا تحت کنترل آنان است تا دلار را قوی نگه دارند. ولی واقعیت چیز دیگری است. قیمت طلا در بازار تعیین می شود، درست مثل قیمت یک تابلوی کمال الملک و یا قیمت قرص نان.
بانک های مرکزی غرب در قیمت طلا مانند قیمت هر چیز دیگر مداخله می کنند. دلیل مداخله آنان در قیمت طلا ساده است. با پائین نگه داشتن قیمت طلا سعی در تقویت دلار دارند. با این کار آنان سعی دارند بر این باور دامن بزنند که دلار کماکان بهترین ذخیره ارزی جهان است در حالی که اینطور نیست.
قیمت طلا نشانگر میزان کنترل مناسب و یا غیر صحیح اقتصاد آمریکا و میزان تورم است. سعی در پائین نگه داشتن مصنوعی قیمت طلا در جهت خوشنود نمودن سیاستمداران آمریکا و با هزینه پرداخت کنندگان مالیت (مردم آمریکا) است.
گفتیم که بانک مرکزی آمریکا و فدرال رزرو می توانند در قیمت طلا به طور مصنوعی مداخله کنند ولی قدرت مداخله آنها رو به کاهش است. بانک های مرکزی غرب مجبور بوده اند برای جبران کسری بودجه مقادیر قابل توجهی از طلای موجود در خزانه های خود را به فروش برسانند. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، حدود 68% طلای جهان در خزانه های بانک های مرکزی انبار بود. امروز این عدد در حدود 10% است.
با در دست داشتن مقدار کمتری طلا قدرت کنترل بانک های مرکزی کاهش یافته است و آنها دیگر قدرت سابق خود را برای اعمال کنترل روی قیمت طلا به تدریج در حال کاهش دیده اند.
- قیمت طلا در دراز مدت افزایش خواهد یافت.
قیمت طلا از سال 2001 مجددا شروع به افزایش چشمگیر کرده است و هر چه کشورهای غرب بیشتر با مشکلات اقتصادی مواجه می شوند قیمت آن بالاتر هم خواهد رفت.چقدر بالاتر؟ هیچکس نمی توند جواب دقیق و 100% درستی به این سئوال بدهد زیرا در بازار مالی نیز همانند دنیای ذرات بنیادی در فیزیک اصل عدم قطعیت حاکم است.
یکی از صاحبنظران در مورد قیمت طلا در مصاحبه ای که در سال 2003 ثبت شده است قیمت طلا را در مدت 10 الی 12 سال رسیدن به 8000$ پیشبینی کرده بود. ایشان امروز می گویند: قبل از آنکه این قیمت را غیر قابل تصور بخوانید به ابن مطلب توجه کنید کالائی که در دهه 70 با یک دلار می توانستید بخرید در این دهه باید 10$ برای آن بپردازید و قیمت طلا از دهه 70 تا دهه 80 از از 35$ به 800$ رسید. من اعتقاد دارم که گذشته خود را تکرار می کند و با توجه به تورم 10 برابری که در مورد دلار اتفاق افتاده است، یک محاسبه ریاضی ساده رشد قیمت طلا در عرض چند سال آینده به 8000$ را کاملا محتمل به شما نشان خواهد داد.
لین احتمال که طلا حتی به چنین برابری برسد با توجه به تورم شدید در جهان و از ارزش افتادن دلار وجود دارد. هرگز قدرت بانک های مرکزی در کاهش ارزش یک ارز با چاپ اسکناس را دست کم نگیرید. به عبارت دیگر این طلا نیست که گران می شود. به نمودار بالا یکبار دیگر نگاه کنید. طلا همانقدر نفت می تواند بخرد که 60 سال پیش می توانست. این پول است که در حال از دست دادن ارزش خود است.

منبع: گردآوری: گروه زر

Hgg
11-04-07, 15:14
طلا و جواهر در اقتصاد خانواده
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2534_634246329128680000_l.jpg

طلا و جواهر در ایران همواره علاوه بر نقش تزئینی جنبه سرمایه گذاری داشته است. اکثر مردم طلا و جواهر را هم به صورت زینتی و هم به لحاظ اندوخته تهیه می کنند. یعنی طلا را هر زمان که بخواهیم می توانیم به پول رایج کشور تبدیل کنیم.
در زمانهایی که هنوز پول رایج در کشور وجود نداشت طلا به عنوان پول ... بین مردم رد و بدل می شد. این نگرش همچنان در ایران وجود دارد و هنوز مردم به عنوان سرمایه گذاری طلا و جواهر را به عنوان گزینه های اول انتخاب می کنند، یعنی پس از خرید اگر احتیاج باشد آن را تبدیل به پول می کنند و در غیر این صورت آن را به عنوان پس انداز نگه می دارند .
با توجه به این ویژگی ها در شرایط کنونی ما نیاز داریم تا با سایر کشورهایی که در این صنعت پیشرفت کرده اند هماهنگ شویم و علت های عقب ماندگی خود را در این هنر و صنعت پیدا کنیم. به عنوان مثال کشور ترکیه که تا ۱۰ سال پیش کارها و محصولات دست دوم را از ایران تهیه می کرد،امروزه بسیار پیشرفته تر از کشور ما شده است و هر ساله چندین نمایشگاه تخصصی برگزار می کند.
آنها خودشان را با شرایط موجود وفق داده اند، ارزش این صنعت را فهمیده و برای کسانی که در این صنعت فعال هستند امکانات لازم را فراهم کرده اند . کشورهایی که در صنعت طلا و جواهر رشد کرده اند تعرفه های دست و پاگیر وارداتی و صادراتی از میان برداشته اند، این امر باعث رشد و حرکت صنعتگران و تولید کنندگان شده است .
فرهنگ سازی اولین و مهم ترین حرکت در صنف طلا و جواهر است ،اکثر اعضای این حرفه فرهنگ و ادبیات درخواست های خود را نمی دانند .
در تمام دنیا امنیت شغلی و حرفه ای برای این صنعت لحاظ شده و نگاه ویژه ای به آن دارند. در ایران مسئولان وزارت بازرگانی، صنایع معادن هنوز به این نتیجه نرسیده اند که صنعت طلا و جواهر قوانین خاص خود را می خواهد .
دیگر زمانی برای آزمون و خطا باقی نمانده حضور کمرنگ ما در صحنه جهانی به نفع رقبا است. قراردادهای امضا می شود، آیا ما در مقابل کشورهایی که تا چند سال پیش جایگاهی در این صنعت نداشتند حرفی برای گفتن داریم .
به هر حال در اکثر نقاط جهان آموزش رشته های مختلف در این زمینه به صورت حرفه ای در مقاطع دانشگاهی و صورت آکادمیک وجود دارد، اما در ایران تعداد زیادی از دوستداران این هنر و صنعت از جمله افرادی که رشته کار و دانش و یا آموزشهای فنی و حرفه ای تحصیل کرده اند و جویای ترقی و ارتقای سطح دانسته های علمی و فنی هستند با درهای بسته مواجه می شوند. اکثر آنها باید به دنبال کار در کارگاه های معمولی باشند و یا تغییر شغل بدهند .

Hgg
11-04-07, 15:34
ارائه طرح های جدید

http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/497_633780632793983750_l.jpg

کاربرد فلزات و سنگ‌های قیمتی نمادی از عشق به زیبایی و ارائه طرح‌های جدید و انعطاف‌ناپذیر است و سبب شکل‌گیری سبک بی‌نظیری در ساخت جواهرات شده است که به الساندرو ولتری Alessandro Velletri تعلق دارد.

فلزات و سنگ‌های بی‌روح در دستان ولتری حیات تازه‌ای می‌گیرند. جواهراتش دیدگان را خیره می‌کند و چنین جاذبه‌ای تنها ناشی از درخشش ذاتی سنگ‌های گران‌ قیمت نیست، بلکه این زیبایی احساس‌ برانگیز متغیر و فوق‌العاده طرح‌هایش است که انسان را با تمامی وجود مفتون خود می‌کند و چنین است که ولتری طراح چیمنتو Chimento در ایتالیا به طرز قابل تحسینی در کار خود موفق است.

او در این رابطه می‌گوید: من همواره شیفته هنرهای تزیینی و صنایع دستی بوده‌ام که از جمله خصوصیات بارز فرهنگ ایتالیا محسوب می‌شوند. علاقه مزبور، سبب شد تا پس از پایان دوران دبیرستان، به تحصیل در رشته هنر پرداخته و در بخش طراحی جواهر وابسته به انستیتو طراحی اروپا در رم، قبل از آن‌که در همان جا به تدریس مشغول شود، تخصص بگیرد. او در سال ۱۹۸۷ به‌طور رسمی به عنوان طراح، فعالیت خود را حدود ۱۶ سال پیش در آتلیه جواهرساز مشهوری در رم آغاز کرد.

دوران کودکیش در شهری واقع در حومه رم سپری شد. هنگامی که دوران دانشجویی خود را در رم می‌گذراند، واقعه‌ای مسیر آینده‌اش را تغییر داد. همکلاسیش از او درخواست کرد تا با خانواده‌اش که سرپرستی آتلیه‌ای را بر عهده داشتند، همکاری کند. پس از مصاحبه دوران شاگردی و آشنایی او با حرفه جواهرسازی، تمامی مراحل ساخت یک جواهر شروع شد. متخصصانی همچون طراح شرکت و دیگر معلمان در آموزش او تاثیر به‌سزایی داشتند و بر آگاهی او نسبت به نیاز مستمر به نوآوری و عرضه طرح‌هایی بهتر افزودند. در چنین شرایطی پذیرش ایده‌های نوین اهمیت به تاریخ، به عنوان منبعی گران‌بها و الهام‌بخش از جمله تاریخ جواهرات، معماری و هنرهای تزیینی، کسب اطلاع از وضعیت گذشته و فرهنگی جامعه، ارج و منزلت بسیاری یافتند. ترکیب سبک‌‌های مختلف زندگی در حال و گذشته، سنت و تکنولوژی، ویژگی‌های متناقض جهانی به شمار می‌آیند که ما هم اکنون در آن به سر می‌بریم. جاذبه این شرایط در نزد او سبب ارائه طرح‌هایی شد که از طلا و پلاتینیوم ساخته شده و مزین به الماس و مروارید بودند و در نهایت جوایزی را به خود اختصاص دادند. اولین جایزه در سال ۱۹۸۶ هنگامی‌که در دانشگاه رم به سر می‌برد، به او اهدا شد. نام این جایزه آرماندوسیمونی Armando Simoni بود و آخرین جایزه را به عنوان فینالیست در مسابقه بین‌المللی ۲۰۰۱ برای طرح جواهری که در آن مرواریدهای اتوپیا به کار رفته بود، کسب کرد.

آثار او نه تنها رقیب ساخته‌های هنرمندان مستعد ایتالیایی به شمار می‌آید بلکه در مقابل طرح‌های طراحان بین‌المللی کشورهایی مانند: استرالیا و شهرهایی چون توکیو و... عرض‌ اندام می‌کند و حتی در مقایسه با بسیاری از آن‌ها از جذابیت چشمگیری برخوردار است.

از نظر او، آن دسته از جواهراتش که به آن‌ها جایزه تعلق گرفته است همگی از خصوصیت مشترکی بهره‌مند هستند. طرحی هماهنگ و مشخص، ترکیبی از ساختار و دکوراسیون همراه با تاثیر عینی فوق‌العاده از جمله ویژگی‌هایی هستند که در تمامی آثارش به چشم می‌خورند.

نظر ولتری همواره معطوف به ارائه طرح‌هایی بوده است که در نوع خود بی نظیرند و حیاتی جاودانه خواهند داشت. او از عرضه جواهراتی که به زودی جاذبه‌شان را از دست داده و از مد می‌افتند، دوری می‌کند.

از این رو، به کارگیری منطقی ترکیبی از طراحی، نوآوری و مهارت را موجب ارائه جواهراتی نادر و کمیاب می‌داند. روش او در این رابطه با شیوه کارفرمایی او یعنی چیمنتو Chimento هماهنگی دارد.

شرکت چیمنتو در سال ۱۹۶۴ تحت نظارت آدریانوچیمنتو و خواهرش آنتونیت تاسیس شد. نظر آن‌ها به خلق آثار دست ساز، (بسیار با کیفیت) در قالب طرح‌های متداول ایتالیایی معطوف بود. آشنایی ولتری با این شرکت از طریق ملاقات نماینده آن‌ه در جواهرفروشی بود که پیش از این، با او همکار بود. او می‌گوید: با شرکت‌های خارجی و ایتالیایی بسیاری کار کرده‌ام و همچنین مدرس انستیتوی طراحی در اروپا (رم) بودم. در سال ۱۹۹۳ به عنوان مشاور، همکاری با چیمنتو را آغاز کردم و سپس به طور رسمی به استخدام آنجا درآمدم.

رابطه ولتری با این شرکت با گذشت سال‌ها عمیق‌تر شد به ویژه آن‌که حس اطمینان به او، انگیزه مهمی در ادامه کار با آن‌ها محسوب می‌شد. از طرفی، علاقه بسیار خانواده‌اش به هنر و فرهنگ، الهام‌بخش او در انتخاب این نوع شیوه زندگی به شمار می‌رود. از نظر ولتری، عشق شدید به طراحی هنری، که به دست خود تجدید حیات می‌یابد، سبب می‌شود تا هر بار قطعه‌ای از جواهر خلق شود و همراه با آن ایده جدید، جنبه واقعی و عینی پیدا کند و جاذبه آن موجب لذت و شادی فردی شود.

با وجود دریافت جوایز بسیار، ولتری ساعت‌های متمادی به طراحی مشغول است. او مجرد است و دنیای خود را بزرگ و در عین حال کوچک فرض می‌کند که در آن با بسیاری از افراد رابطه‌ای صمیمی دارد، کسانی که در لحظات دشوار همانند افراد خانواده از او حمایت می‌کنند و او خود را از این جهت سعادتمند می‌یابد.

عصر وروم

پاتریک شوارز Patrick Schwarz در چهار روز اول نمایشگاه جهانی بازل Basel سال ۲۰۰۶ جلساتی را برگزار کرد که از ساعت ۸ صبح الی ۷ شب ادامه داشت. نماینده جدید اترنا Eterna اگرچه فرصت تحقیق درباره دیگر بخش‌های نمایشگاه را نداشت، اما با وجود آن‌که تنها ۴ روز متصدی این کار شده بود با لبخند همیشگی خود و فراهم کردن برخی سرگرمی‌ها، سعی می‌کرد نظر شرکت‌کنندگان را معطوف به اقداماتش کند.

در هر حال حضور او در نمایشگاه، نقطه عطفی به‌ شمار می‌آمد. اگر چه از دید همکارانش او تازه وارد محسوب می‌شود اما با توجه به تاریخچه اترنا و طراحی، پورشی Porsche فردی با تجربه به‌ شمار می‌آید. پورشی عنوانی مشهور در حیطه تولید اقلام مردانه متعلق به پورشی دیزان استودیو Porsche design studio در استرالیا است که شامل اشیای بسیاری می‌شود.

اترنا Eterna شهرت به ‌سزایی در زمینه طراحی ساعت‌های سوییسی دارد و طرح‌های پورشی در قالب مدل‌های حاوی تستوسترون Testosterone از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. به گفته شوارز Schwarz : طرح فوق، سال‌ها قبل توسط IWC معرفی شده بود و ۲ سال قبل وارد بازار شد در حالی‌که مواد به‌کار رفته در آن تا حدودی تغییر یافته بود و از این جهت جدید به‌ نظر می‌رسید، اما هنوز حاوی DNA و نوشته پروفسور فردیناند (الکساندرپورشی که پورشی ۹۱۱ را طراحی کرد) بود
منبع: نشریه طلا جواهر

raha.7007
11-04-07, 21:22
گوهرشناسي
شناخت گوهر ها و روش استحصال، پي جويي و استخراج آنهابه علت ارزش و زيبايي و كميابي و خصوصيات ارزشمند ديگر، از دير باز مورد توجه انسان بوده است. كشور عزيز ما نيز در گذشته از اين امر مستثني نبوده و مطالعات باستان شناسي و معدنكاري قديم و همچنين كتابهاي ارزشمندي كه از دانشمنداني چون ابوعلي سينا، زكرياي رازي و.... به جا مانده، همه حاكي از اهميتي است كه پيشينيان ما براي اين علم قائل بوده اند.

امروزه اقتصاد و تجارت جهاني تا حد زيادي به اين علم وابسته است؛ و گسترش و پيشرفت اين دو بطور قابل توجهي لازم و ملزوم يكديگر شده اند و كتابها و سايتهاي بي شماري در زمينه اين علم به وجود آمده است ليكن در كشور ما با وجود داشتن منابع ارزشمندي همچون فيروزه بي همتاي نيشابور ـ عقيق، انيكس و غيره توجه ويژه و همه جانبه اي نسبت به اين علم چه از نظر پايه اي (مدارس و دانشگاهها) و چه تحقيقات اكتشافي (توسط سازمانهاي اجرايي مثل سازمان زمين شناسي )، از نظر انتشارات (نبود سايتهاي علمي و كتابهاي مفيد اندك) و چه از نظر اقتصادي (بخش تجارت سنگهاي قيمتي) نشده است كه اين خود به كمبود اطلاعات و نداشتن شناخت كافي و دقيق از ارزش و اهميت و نوع گوهر ها و علم گوهر شناسي برمي گردد، لذا جهت گسترش اين علم پيشنهاداتي ارائه مي گردد.

● نگاهي به علم گوهر شناسي

دنياي گوهر ها، دنياي زيبا و رنگارنگ مملو از سنگهاي قيمتي ارزشمندي است كه هر يك شرايط خاص زمين شناسي را براي بوجود آمدن خويش طلب كرده و به خاطر كميابي كه در طبيعت دارند خواستار فراوان دارند. آنچه در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه يك زمين شناس بايستي از ديد گوهر شناسي به هر سنگي كه پيش روي خود در فيلد مي بيند نظر داشته باشد تا ارزش واقعي بسياري از گوهر ها را كه شايد بي توجه بارها از كنار آن گذشته است در يابد. هزاران كاني مثل اپيدوت، ديوپسيد، اوپال و گارنت، آندالوزيت، كرديريت و..... در دنياي امروزه از ارزش فوق خوبي در علم گوهر شناسي برخوردارند در حاليكه بسياري از زمين شناسان ما مثل ديگر مردم تنها گوهر هاي الماس و فيروزه،ياقوت را ارزشمند دانسته و بدون اعتنا از كنار ساير گوهر ها در اين بهشت زمين شناسي (ايران) عبور مي نمايند.

شناخت اين علم در جوامع علمي ما به حدي ضعيف است كه ما حتي در تعريف آن دچار مشكل هستيم بطوريكه آنچه به طور معمول متداول است گوهر شناسي و جواهر شناسي را مترادف و هم معني مي دانند در حاليكه گوهر شناسي شناخت سنگهاي قيمتي آن هم از ديدگاه خاصي است كه به آن پرداخته خواهد شد در حاليكه جواهر شناسي استفاده از سنگهاي قيمتي بر روي فلزات گرانبها مثل طلا و نقره و.... مي باشد و بيشتر خاص صنف جواهرفروشان است. ارزش واقعي گوهر ها وقتي براي يك زمين شناس يا فرد عادي ملموس تر خواهد بود كه بداند اگر بطور مثال يك گرم طلا ده هزار تومان قيمت دارد و قيمت دو گرم آن بيست هزار تومان مي باشد اين قيمت گذاري براي الماس و ديگر سنگهاي قيمتي به طور تصاعدي است يعني اگر يك گرم گوهر طبيعي ارزشمند قيميت ده هزار تومان قيمت داشته باشد قيمت دو گرم آن صد هزار تومان خواهد بود (بر طبق قانون تاورنيه :

قيمت اقيراط × ۲(وزن) = قيمت گوهر Tavernier&#۰۳۹;s law ) )

در ضمن علاوه بر وزن مواردي چون زيبايي (Beauty)، استقامت (Durability) كميابي (Rarity)، مد روز بودن (Fashion) و قابل حمل بودن (portability) نيز در ارزش گذاري تعيين كننده مي باشند.

▪ براي صدور شناسنامه براي يك سنگ قيمتي كه البته اين مورد نيز ارتباط مستقيم با قيمت گذاري دارد سه بخش اصلي مورد توجه قرار مي گيرد:

۱ ) خصوصيات رنگ شامل رنگ اصلي (Hue)، غلظت (Saturation)، تيرگي و روشني (Tone)

۲) پاكي (پاك بودن از ناخالصي داخلي، خراش و پريدگي و...... )

۳) برش و درجه بندي آن (تناسب و تقارن، صيقل و اتمام كار)

مباني علم گوهر شناسي اگر چه در مواردي بسيار مشابه با كاني شناسي است اما بايد دانست در روشهاي شناخت يك گوهر از آنجاييكه استفاده از آزمايشهاي تخريبي مثل درجه سختي، سطح شكستگي، خاكه گرفتن، استفاده از اسيد و ساير موارديكه به گوهر صدمه وارد مي نمايد ممنوع بوده و در عوض آزمايشهايي چون گرفتن ضريب شكست، طيف نوري، وزن مخصوص، مشاهدات ميكروسكپي و خواص نوري، شناخت ناخالصي هاي دروني، استفاده از فيلتر هاي خاص مثل Chelsea filter و ... مهم مي شوند.

دغدغه اوليه يك گوهر شناس در درجه اول و در حال حاضر (بعلت پيشرفت اين علم و ساخت انواع غير طبيعي و استفاده از انواع مشابه) شناخت گوهر و استفاده آن در جايگاه واقعي آن است زيرا امروزه گوهر ها انواع مختلفي دارند:

۱) طبيعي (Natural) سنگهايي كه درطبيعت وجود دارند و در طبيعت ساخته شده اند.

۲) مصنوعي (Synthetic) سنگهايي كه در لابراتوار ساخته مي شوند و مانند نمونه طبيعي هستند

۳) جايگزين (Imitations) سنگهايي كه مي توانند هم طبيعي باشند و هم مصنوعي كه داراي ارزش كمي هستند و به جاي سنگ ارزشمند استفاده مي شوند مثل گارنت به جاي ياقوت (Ruby)

۴) ساخته بشر (Man Made) ـ از اين جهت اين نوع جزو گروه مصنوعي(Synthetic) محسوب نمي شوند اين است كه سنگها در طبيعت وجود ندارند و تنها بدست بشر ساخته شده اند مثل G.G.G (Gallium Gadolinium Garnet) كه يك نوع شبه الماس است.

● چه بايد كرد؟

علم شناخت سنگهاي قيمتي (gemology) بايستي جايگاه واقعي خود را در كشورمان پيدا نمايد ما بايستي همگام با پيشرفت اين علم در دنياي امروزو در نهايت توسعه تجارت جهاني اطلاعات خويش را به روز نماييم در اين رابطه شناخت درست مباني و منابع اطلاعاتي اين علم و تشكيل يك بخش گوهر شناسي جهت اكتشاف و استحصال اين سنگها و تدريس آن در دانشگاهها و مراكز آموزشي مي تواند گامي مؤثر باشد.

با توجه به اينكه تجديد منابع ارزشمند كشورمان همچون فيروزه نيشابور به عنوان يك سنگ قيمتي بي نظير و پرطرفدار در دنيا غير ممكن و احتياج به شرايط خاص و زمان طولاني زمين شناسي دارد توجه به ارزش واقعي اين گوهر ها و نظارت دقيق بر نحوه استخراج ، فرآوري و صادرات آنها احتياج به بازنگري كلي و اصولي دارد.

Hgg
11-04-08, 00:48
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/375_633777012828621250_l.jpg

گرایشی نوین در جواهرات: Jewel action


چند سال پیش یکی از برجسته‌ترین پیشکسوتان فرانسوی بنام لی ادل کورت LI Edelkoort اذعان داشت که جواهرات تاثیر بسزایی برمد خواهد گذاشت و بالاخره تناسب تحسین برانگیز پارچه‌های راه راه باریک ۲۰۰۳ با جواهرات اعم از الماس، مروارید و سنگهای قیمتی، منجر به آن شده که اکثر طراحان به این تلفیق نوین روی آورند. هلنا کودل Helena Krodel مفسر و رابط رسانه‌های گروهی در مرکز اطلاع رسانی جواهرات نیویورک می‌گوید: قبلا جواهرات سفارشی مقوله‌ای جدا از لباس به شمار می‌رفت، اما امروزه انتخاب و آویختن جواهراتی که در نهایت هماهنگی با نوع و رنگ پوشش هستند، توجه مثبت بسیاری از مد شناسان را برانگیخته است.

بعبارت دیگر، جواهرات سفارشی و مد به مثابه دو خواهرند، که موجب تاثیر متقابل بریکدیگر می‌شوند و درواقع مرز بین این دو بسیار باریک است. رواج فوق العاده لوازم تزئینی Accessoryو جواهرات سابقه دار مدیون شرکتهای معروفی همچون دبیر ال وی Debears LV، بوچرون Baocheron و گارارد Garrard است.

اوگینا برونی Eagenia Bruni از جواهر سازان معروف ایتالیایی می‌گوید: بهر حال، بازار امروز اصولا متحول شده، اکنون جواهرات توجه همگان را به خود معطوف کرده و مشتریان تحصیلکرده امروزی به این نکته واقفند که چگونه می‌توان جدا از ایجاد هارمونی در نوع پوشش از جمله لباس و کیف و روسری- با استفاده از جواهرات تاثیرگذار، صاحب سبک بود. بدیهی است این نگرش جدید به نوبه خود موجب گسترش و توسعه دامنه و افق بازار و دنیای جواهرات شده است.

دیوید استارینو David Staurino از جواهرسازان ایتالیایی الاصل می‌گوید: در جواهرات سفارش گرایش فزاینده‌ای بسوی مد مشاهده می‌شود و این تحول نه تنها در کارهای کلاسیک و الماس بلکه بیشتر در طراحی کارها محسوس است.

گای الیا Guy Ellia طراح بنام جواهرسازان پاریسی معتقد است: چالش اساسی مد نظر قراردادن این نکته مهم است که در طراحی جواهرات به مواردی توجه کنیم که منجر به آفرینش کاری مطابق مد روز شود و البته به ظرف زمانی خاص محدود نگردد.

مشتریان امروزی بیشتر به جواهراتی تمایل دارند که در استفاده و کاربرد آنها راحت و آسوده باشند و ردی از طرحهای فانتزی نیز به سهولت در کار مشاهده شود. جواهرات سفارشی امروزی با بازار نامساعد و نامطلوبی مواجه است که در آن مشتریان بیش از پیش درصدد تهیه کارهای زیبا ولی عجیب هستند.

عناصری همچون فانتزی و رویا، جزئی اساسی از جواهرات سفارشی مشتری هستند که گواهی دوران شکوفایی و جلال شرکتهایی همچون تیفانی Tiffany ، وردورا Verdura و بوچرون Bacherone محسوب می‌شوند. درواقع چنین بنظر می‌رسد که طراحان امروزی با دستمایه قراردادن موضوعات قدیمی و افزودن چاشنی مفاهیم مدرن و امروزی به ابتکارات نوین کنونی خود دست می‌یابند. تلفیق عناصری همچون پر، چرم و سنگهای قیمتی منجر به پدید آمدن ترکیبی خارق العاده‌ و کم نظیر شده است.

گردنبندهای بزرگ و گوشواره‌های آویز بلند و لباس ‌های ساتن و دوبل‌های پهن لباسها و گردنبندهای به هم بافته شده همه و همه گواهی براین مدعا هستند که جواهرات به مثابه زبانی گویا در دل خود پیامی نهفته‌اند و در یک کلام جواهرات قابل پیش بینی نیستند.

آخرین کلکسیون ارائه شده توسط شوپارد Chopard که گلدن دایاموند Golden diamond نام دارد. مثال شفافی برای بیان تمایل به تلفیق رنگهای عجیب و پیامهای نهفته در جواهرات است. در این مجموعه شاهد کارهای نفیسی همچون آویزهای تراش خورده طلا به سبک انواع مختلف تراش‌های الماس اعم از مارکیز Marquise ، پیر Pear ، قلب Heart و کوشنshio Cu و باگت Baguette هستیم.

طلای بکار رفته شده با تنوع به رنگهای سفید قرمز و زرد قابلیت هماهنگی با هر نوع سنگ قیمتی همچون تساوریت Tsa vorite یا الماس شکلاتی Chocolate diamond را به شیوه‌های متعددی دارا است که می‌توانند بیانگر انواع مختلفی از تیپهای کلاسیک، هیپی و یا کولی باشند. کرودل Krodel معتقد است که ظهور گرایشات اصیل و قوی موجب همبستگی اجتناب ناپذیر جواهرات و مد شده است.

با رجوع و بررسی پیشینه سفارشات، به نوعی حس رویا پرستانه و تمایل فراوان به طرح‌هایی با موضوعات انواعی از حیوانات اعم از مار و ببر و مارمولک می‌رسیم که مجددا طرفداران فراوانی یافته‌اند.حس زیبایی شناسی با توان نیز منجر به رواج مجدد شرابه‌ها و کارهای آویز در موج نو دنیای جواهرات شده است.

ظهور این نگرش جدید موجب گرایش و تقاضای بی‌شمار برای خرید گردنبندها و آویزهای عجیب و غریب و رواج کم نظیر طرح گل در جواهرات شد که در نهایت منجر به رواج گوشواره‌های آویز جوان پسند با حلقه‌های بزرگ کاکتیل Large Cocktailring به انواع رنگهای کم نظیر و عجیب شد. استفان هافنر Stefan Hafner که بدلیل ارائه طرح‌های پیچیده و مرکب و پر جلال و جبروتش زبانزد عام و خاص است،

مباحث فوق را تایید نموده و می‌گوید که مد تاثیر اصیل‌تر و با نفوذتری بر جواهرات داشته است. به پیش بینی وی بازار امسال را نوعی نگرش نئوکلاسیسم فتح می‌کند. او می‌گوید امسال کارهایی طرفدار خواهد داشت که دارای طرحی فوق رمانتیک و رنگهای مدیترانه‌ای Mediterranean باشند.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-08, 00:53
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/397_633777366348152500_l.jpg

گزارش‌ تحقیقی‌ درباره‌ خرید حلقه‌ نامزدی‌اکثرزوج‌ها رسمیت‌ نامزدی‌ را منوط‌ به‌ داشتن‌ حلقه‌ای‌ الماس‌ نشان‌ می‌دانند. درایالت‌ متحده‌ تقریبا هرسال‌ ۲۰۳میلیون‌ مورد ازدواج‌ صورت‌ می‌گیرد و براساس آخرین‌ آمار ارائه‌ شده‌ ازسوی‌ دی‌ بیرز 81DeBeers درصد عروس‌ ها حلقه‌ نامزدی‌ دریافت‌ می‌کنند.

به‌ ۷۴درصد از عروس‌ها حلقه‌ نامزدی‌ الماس‌ داده‌ می‌شود (با این‌ فرض‌ که‌ دیگر از آنان‌ حلقه‌های‌ آنتیک‌ یا به‌ جامانده‌ از ارثیه‌ خانوادگی‌ دریافت‌ می‌کنند). میزان‌ مزبور اندکی‌ بیش‌ از۱۰۷میلیون‌ حلقه‌ نامزدی‌ الماس‌ است‌ که‌ هرسال‌ درایالات‌ متحده‌ به‌ فروش‌ می‌رسد. باتوجه‌ به‌ میانگین‌ هزینه‌ هرحلقه‌ معادل‌ ۲۰۰۰ دلار، جواهرات‌ عروسی‌ با توجه‌ به‌ اهمیتی‌ که‌ دارند، ازنظراقتصادی‌ باثبات‌ترین‌ بخش‌ بازار به‌‌شمار می‌روند.

Jck ، دربهار سال‌ گذشته‌ تحقیقی‌ را درباره دو گروه‌ از نامزدها و افرادی‌ که‌ به‌تازگی‌ ازدواج‌ کرده‌ بودند، آغازنمود.

ما از پشت‌ آیینه‌ای‌ یک‌ طرفه‌ به‌ مشاهده‌ ۱۴ زوج‌ پرداختیم‌ که‌ درباره‌ تجربیات‌ خود از خرید حلقه‌ سخن‌ می‌گفتند: بخش‌ اعظم‌ گفته‌های‌ آنان‌ از نظر ما، تعجب‌ آور که‌ نه‌، بلکه‌ آموزنده‌ بود. در مجموع‌ با توجه‌ به‌ نظرات‌ شرکت‌ کنندگان‌ در تحقیق‌، جواهر فروشان‌ مستقل‌ در مقایسه‌ با فروشگاه‌های‌ بزرگ‌ عملکرد بهتری‌ داشتند.(در اینجا منظور ما از فروشگاه‌های‌ مهم‌ زنجیره‌ای‌، مراکز بزرگ‌ تجاری‌ و بخش‌های‌ نگهداری‌ از جواهرات‌ برای‌ فروش‌ است‌). در نهایت‌، جواهرفروشان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ رسیدند که‌ برای‌ استمرار تجارت‌ خود، نیاز به‌ انجام‌ برخی‌ فعالیت‌ها دارند.

یافته‌های‌ اساسی‌

توجه‌ به‌ آموزش‌ افراد، تقویت‌ حس‌ اعتماد در مشتریان‌ و مدل‌های‌ حلقه‌ از جمله‌ مسائلی‌ بودند که‌ مورد بحث‌ قرار گرفتند. از نظر جواهرفروشانی‌ که‌ بیشتر به‌ عرضه‌ نمونه‌های‌ الماس‌ نشان‌ گرایش‌ نشان‌ می‌دادند، قیمت‌ اصلی‌ حلقه‌ نامزدی‌ به‌ سنگ‌ به‌کار رفته در آن‌ بستگی‌ دارد اما جذابیت‌ و زیبایی‌ آن‌ به‌ "ساخت‌ setting” ارتباط‌ می‌یابد که‌ از اهمیتی‌ فراتر از یک‌ طرح‌ برخوردار است‌.

طبق‌ نتایج‌ به‌دست‌ آمده‌، مردان‌ اکثرا به‌دنبال‌ اطلاعاتی‌ بودند که‌ دلایل‌ برتری‌ برخی‌ نمونه‌های‌ الماس‌ نشان‌ را در مقایسه‌ با موارد یا مدل‌های‌ دیگر توجیه‌ کند و بیشتر زنان‌ به‌ نحوه‌ تراش‌، طرح‌ ساخت‌ و ظاهر حلقه‌ توجه‌ می‌کردند. در این‌ تحقیق‌، مشخص‌ بود که‌ مردان‌ اولین‌ تصمیم‌ گیرندگان‌ به‌شمار می‌روند که‌ ترجیح‌ می‌دادند به‌ تنهایی‌ یا با دوست‌ خود به‌ خرید بروند. با وجود آنکه‌ تلاش‌ مردان‌ بر آن‌ بود تا حلقه‌ دلخواه‌ خود را خریداری‌ کنند، اما آنان‌ هنگام‌ خرید با نامزد یا همسر خود، چندان‌ درباره‌ مدل‌ حلقه‌ اظهار نظر نمی‌کردند.

از طرفی‌ تعداد معدودی‌ نیز از زوج‌ها، قبل‌ از خرید، تحقیقاتی‌ را انجام‌ می‌دادند. عروس‌ها مایل‌ بودند آنچه‌ را که‌ می‌پسندند خریداری‌ کنند. از این‌ لحاظ‌، مدل‌های‌ دلخواه‌ خود را نشان‌ می‌دادند و سعی‌ می‌کردند تا نظر دامادها را به‌ آنان‌ جلب‌ کنند.

در این‌ رابطه‌ می‌توان‌ یکی‌ از علل‌ طرز رفتار مردان‌ را ناشی‌ از استرس‌ و فشار بسیاری‌ دانست‌ که‌ خرید حلقه‌ به‌ همراه‌ همسر، موجبات‌ آن‌ را فراهم‌ می‌سازد. در اینجا نمونه‌ای‌ را مطرح‌ می‌سازیم‌:

ما یک‌بار برای‌ خرید با هم‌ به‌ جواهرفروشی‌ رفتیم‌. فروشنده‌ها زمانی‌ که‌ شما با هم‌ هستید در فروش‌ کالای‌ خود مصر بوده‌ و سماجت‌ نشان‌ می‌دهند. آن‌ها از k خواستند در جایی‌ بنشیند، سپس‌ آمرانه‌ از من‌ خواستند که‌ هرچه‌ زودتر حلقه‌ای‌ را خریداری‌ کنم‌ و بدین‌ ترتیب‌ نظر همسرم‌ را بدان‌ جلب‌ نموده‌ و موجبات‌ خوشنودی‌ او را فراهم‌ سازم‌.

در چنین‌ شرایطی‌ برای‌ من‌ چندان‌ اهمیتی‌ ندارد که‌ به‌ جواهر فروش‌ بگویم‌ علاقه‌ای‌ به‌ انجام‌ این‌کار ندارم‌، یا برای‌ چنین‌ اقدامی‌ نیاز به‌ فکر کردن‌ دارم‌ و مواردی‌ از این‌ قبیل‌. اما زمانی‌ که‌ شخص‌ دیگری‌ با شما است‌ و نمی‌خواهید احساسات‌ وی‌ را جریحه‌دار سازید، مجبور به‌ انجام‌ کاری‌ می‌شوید که‌ از آن‌ راضی‌ نیستید. آن‌ها هم‌ از فرصت‌ سود جسته‌ و احساسات‌ شما را به‌ بازی‌ می‌گیرند، ضمن‌ آنکه‌ می‌دانیم‌ پیشنهاد خرید حلقه‌ نیز از جنبه‌ احساسی‌ و عاطفی‌ برخوردار است‌. در نتیجه‌ بیشتر مایلم‌ که‌ به‌ تنهائی‌ خریدکنم‌.

زنان‌ نیز اکثرا به‌ طور محرمانه‌، این‌ موضوع‌ را مذکر شده‌اند که‌ از انتخاب‌ مدل‌ توسط‌ نامزدهایشان‌ واقعا راضی‌ نبوده‌اند. برای‌ مثال‌، خانمی‌ سعی‌ می‌کرد تا عدم‌ علاقه‌ خود را نسبت‌ به‌ حلقه‌ انتخابی‌ شوهرش‌ بروز ندهد، با این‌ وجود رفتارش‌ حاکی‌ از عدم‌ علاقه‌اش‌ به‌ حلقه‌ بود، به‌ ویژه‌ آنکه‌ آن‌ را مانند حلقه‌ خواهرشوهرش‌ می‌دانست‌! چنین‌ رفتاری‌ شوهرش‌ را هم‌ دچار سوء تفاهم‌ کرده‌ بود. سرانجام‌ مجبور شد حلقه‌ دلخواه‌ همسرش‌ را بپذیرد، در حالیکه‌ علاقه‌ای‌ به‌ آن‌ نداشت‌.

علیرغم‌ وقوع‌ چنین‌ شرایطی‌، زنان‌ گرایشی‌ به‌ داشتن‌ نقشی‌ فعال‌ در گزینش‌ مدل‌ مورد نظر نشان‌ نمی‌دهند، همسرانشان‌ نیز فرصت‌ انتخابی‌ آزادانه‌ را به‌ آنان‌ نمی‌دهند، یکی‌ از علل‌ عدم‌ تمایل‌ عروس‌ها به‌ این‌کار، می‌تواند ناشی‌ از علاقمندی‌ آنان‌ به‌ شگفت‌انگیز جلوه‌ دادن‌ چنین‌ اقدامی‌ باشد. با این‌ وجود بسیاری‌ از عروس‌ها هستند که‌ خود (یا با دوست‌ خود) حلقه‌ مورد نظرشان‌ را می‌خرند یا به‌ تنهائی‌ برای‌ دیدن‌ حلقه‌ به‌ جواهرفروشی‌ می‌روند، اما اغلب‌ آنان‌ از اینکه‌ وقت‌ فروشنده‌ را می‌گیرند، اظهار ندامت‌ می‌کنند. عده‌ای‌ هم‌ معتقدند که‌ عدم‌ علاقه‌ آنان‌ به‌ خرید ناشی‌ از رفتار نادرست‌ فروشنده‌ها در ارائه‌ اطلاعاتی‌ بیشتر به‌ مشتری‌ بوده‌ است‌ .

نمونه‌ این‌ شرایط‌ را می‌توان‌ در اظهار نظر یکی‌ از خانم‌ها یافت‌: من‌ اغلب‌ به‌ تماشای‌ حلقه‌ها می‌پرداختم‌. به‌ نظر من‌ شلوغی‌ جو مکان‌ فروش‌ بر روی‌ رفتار فروشنده‌ تأثیر می‌گذارد. از طرفی‌ آنان‌ از نگاه‌ شما به قصد واقعی‌‌تان‌ برای‌ خرید پی‌‌می‌برند.

از این‌ رو هنگامی‌ که‌ تعداد مشتریان‌ زیاد است‌ ممکن‌ است‌ به‌ سئولات‌ افراد به‌خوبی‌ پاسخ‌ داده‌ نشود. اما زمانی‌ که‌ تعداد خریداران‌ اندک‌ است‌ برای‌ جلب‌ نظر مشتری‌، او را راهنمائی‌ نموده‌ و از شما درخواست‌ می‌کنند که‌ حتما نامزدتان‌ را به‌ اینجا بیاورید و از این‌ قبیل‌ گفته‌ها. البته‌ نحوه‌ برخورد فروشنده‌ با مشتری‌ به‌ شخصیت‌ وی‌ نیز بستگی‌ دارد.

فرد دیگری‌ نیز می‌گفت‌:" من‌ زمانی‌ که‌ مغازه‌ یا جواهرفروشی‌ را چندان‌ شلوغ‌ نمی‌دیدم‌ وارد می‌شدم‌. سپس‌ به‌ سرعت‌ مدل‌ها را تماشا می‌کردم‌. نمی‌خواستم‌ وقت‌ آنان‌ را بگیرم‌ و از این‌کار احساس‌ ناراحتی‌ می‌کردم‌، به‌خصوص‌ آن‌که‌ فروشنده‌ متوجه‌ شده‌ بود که‌ چیزی‌ را نخواهم‌ خرید."

این‌ داده‌ها نشان‌ می‌دهند که‌ جواهرفروشان‌ باید محیط‌ کار خود را فارغ‌ از هرگونه‌ تنش‌ و فشار ساخته‌ و موجبات‌ جلب‌ توجه‌ زنان‌ را فراهم‌ نمایند. طبق‌ تحقیقات‌ به‌عمل‌ آمده‌ از سوی‌ شورای‌ جهانی‌ طلا، مرکز اطلاعات‌ مروارید پرورش‌ داده‌ شده‌ و مرکز اطلاعات‌ "نقره‌ silver” ، زنان‌ بیشترین‌ خریداران‌ به‌شمار می‌آیند، از این‌ جهت‌ جواهرفروشان‌ نباید حتی‌ افرادی‌ که‌ صرفا به‌ تماشا می‌پردازند و قصد خرید ندارند را از خود دور کنند. شاید او امروز خریدار نباشد اما احتمالا در طول‌ زندگی‌ خود جواهرات‌ بسیاری‌ را خواهد خرید .
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-08, 12:09
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/773_633792018902265000_l.jpg

طلا در تفسیر نور


تفسير نور ج‏1 109 نكته‏ها: ..... ص : 109

گروهى از آنان به همراه مرده، طلا و زيورآلات دفن مى‏كردند تا مرده به عنوان جريمه‏ى گناهانش بپردازد.

تفسير نور ج‏1 114 نكته‏ها: ..... ص : 114

ماجراى ميعاد حضرت موسى، در سوره‏هاى اعراف و طه نيز آمده است. محلّ وعده، كوه طور و مدّت آن ابتدا سى شب معيّن شده بود و در وعده‏گاه، ده شب ديگر به آن اضافه شد كه اين مدّت براى دريافت كتاب تورات بود، ولى بنى اسرائيل على رغم اينكه رهبرى همچون هارون، برادر حضرت موسى را در ميان خود داشتند، همه‏ى نعمت‏ها و الطاف الهى را فراموش كرده و به سراغ گوساله پرستى رفتند. گوساله‏اى از طلا كه بدست مجسمه سازى هنرمند به نام سامرى، در غياب موسى ساخته شده بود.

تفسير نور ج‏1 114 نكته‏ها: ..... ص : 114

ج: استفاده از طلا و زيور آلاتى كه جاذبه داشت.

تفسير نور ج‏2 26 [سوره آل‏عمران(3): آيه 14] ..... ص : 26

عشق و علاقه به زنان و فرزندان پسر و اموال زياد از طلا و نقره و اسبان ممتاز و چهارپايان و كشتزارها كه همه از شهوات و خواسته‏هاى نفسانى است، در نظر مردم جلوه يافته است، (در حالى كه) اينها بهره‏اى گذرا از زندگانى دنياست و سرانجام نيكو تنها نزد خداوند است.

تفسير نور ج‏2 26 نكته‏ها: ..... ص : 26

«يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعاً» و «فَرَآهُ حَسَناً» و از سوى شيطان: «زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطانُ أَعْمالَهُمْ» و از طرف اطرافيان متملّق «زُيِّنَ لِفِرْعَوْنَ سُوءُ عَمَلِهِ» مصاديق جلوه‏هاى دنيا كه در آيه ذكر شده، با توجّه به زمان نزول آيه است و مى‏تواند در هر زمانى مصاديق جديدى داشته باشد. طلا و نقره، كنايه از ثروت اندوزى، و اسب كنايه از مركب و وسيله‏ى نقليّه است.

تفسير نور ج‏2 108 [سوره آل‏عمران(3): آيه 91] ..... ص : 108

همانا كسانى كه كفر ورزيدند و در حال كفر (بدون توبه) مردند، اگر چه زمين را پر از طلا كرده و به عنوان فديه و باز خريد (از عذاب) بدهند، هرگز از هيچ يك از آنان پذيرفته نمى‏شود. آنان را عذابى دردناك است و برايشان هيچ ياورى نيست.

تفسير نور ج‏2 109 پيام‏ها: ..... ص : 109

1 كافر مردن، بزرگ‏ترين خطر است. «ماتُوا وَ هُمْ كُفَّارٌ» و مسلمان مردن، آرزوى پيامبران است. «تَوَفَّنِي مُسْلِماً» 2 در قيامت، مال دنيا بى‏ارزش است و ذرّه‏اى كارآيى ندارد. گرچه از جنس طلا و مقدار آن به اندازه ظرفيّت زمين باشد، باز هم پشيزى ارزش ندارد. «مِلْ‏ءُ الْأَرْضِ ذَهَباً» 3 ايمان، ارزشى فراتر از تمام مادّيات دارد. در قيامت تنها ايمان است كه مى‏تواند انسان را نجات دهد. «مِلْ‏ءُ الْأَرْضِ ذَهَباً» 4 مرگ در حال كفر، زمينه‏ى شفاعت را از بين مى‏برد. «ما لَهُمْ مِنْ ناصِرِينَ»

تفسير نور ج‏2 353 نكته‏ها: ..... ص : 352

يك ديه و خونبهاى كامل، به اندازه‏ى متوسط درآمد يك فرد عادّى است. هزار مثقال طلا يا صد شتر و يا دويست گاو.

تفسير نور ج‏3 81 نكته‏ها: ..... ص : 81

از مرحوم سيد مرتضى علم الهدى (از علماى هزار سال قبل) پرسيدند: چرا دستى كه پانصد مثقال طلا ديه دارد، به خاطر يك چهارم مثقال دزدى، قطع مى‏شود؟ پاسخ فرمود:

تفسير نور ج‏3 81 نكته‏ها: ..... ص : 81

طبق روايات، مقدار قطع دست، چهار انگشت است و بايد انگشت شست و كف دست باقى بماند. مقدار مالى هم كه به خاطر آن دست دزد قطع مى‏شود، بايد حد اقل به قيمت يك چهارم دينار (يك چهارم مثقال طلا) باشد. مال هم بايد در مكان حفاظت شده باشد، نه در

تفسير نور ج‏3 329 نكته‏ها: ..... ص : 329

گروهى از كفّار قريش، نزد پيامبر آمده، گفتند: تو هم مانند موسى و عيسى معجزاتى بياور تا به تو ايمان آوريم، حضرت پرسيد: چه كنم؟ گفتند: كوه صفا را تبديل به طلا كن، مردگان ما را زنده كن، خدا و فرشتگان را نشانمان بده و آن گاه سوگند ياد كردند كه در اين صورت ايمان خواهند آورد. آيه نازل شد كه معجزه دست خداوند است و طبق حكمت انجام مى‏گيرد، نه هوس‏هاى مردم.

تفسير نور ج‏4 179 نكته‏ها: ..... ص : 179

امام باقر عليه السلام فرمود: حضرت موسى عليه السلام به خدا گفت: سامرى، گوساله‏اى از طلا براى مردم ساخته است، امّا صداى آن از چيست؟ وحى آمد كه اين وسيله‏ى آزمايش مردم است، «يا موسى ان تلك فتنة فلا تفحص عنها»، قرآن نيز مى‏فرمايد: «إِنْ هِيَ إِلَّا فِتْنَتُكَ تُضِلُّ بِها مَنْ تَشاءُ وَ تَهْدِي مَنْ تَشاءُ» قرآن، به مسأله‏ى گوساله‏پرستى بنى اسرائيل، در چهار سوره اشاره نموده است. البتّه‏

تفسير نور ج‏4 181 پيام‏ها: ..... ص : 180

(مجسّمه‏ى طلا) «حُلِيِّهِمْ عِجْلًا» 4 ارتدادِ اقوام، سابقه‏ى طولانى دارد. «وَ اتَّخَذَ» ... «عِجْلًا ...»

تفسير نور ج‏5 52 [سوره التوبة(9): آيه 34] ..... ص : 52

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! بسيارى از دانشمندان و راهبان، (با سوء استفاده از موقعيّت خود،) اموال مردم را به ناحق مى‏خورند و آنان را از راه خدا باز مى‏دارند. و كسانى كه طلا و نقره مى‏اندوزند و آن را در راه خدا انفاق نمى‏كنند، پس آنان را به عذابى دردناك، بشارت بده!

تفسير نور ج‏5 53 نكته‏ها: ..... ص : 53

«الذَّهَبَ» به معنى طلاست، و به دليل اينكه زود از دست مى‏رود، يا آنكه مردم به سويش مى‏روند، به طلا، «ذهب» گفته شده است. «الْفِضَّةَ» به نقره گفته مى‏شود، چون زود پراكنده مى‏شود، يا مردم به سوى آن جذب نمى‏شوند.

تفسير نور ج‏5 54 زكات در روايات ..... ص : 53

رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله فرمود: هر مالى كه زكات آن پرداخت نشود كنز است، گرچه پنهان نباشد، يا غير طلا و نقره باشد.

تفسير نور ج‏5 56 پيام ها: ..... ص : 55

8 جمع‏آورى طلا و نقره و پول، و انفاق نكردن و احتكار آن، گناه كبيره است.

تفسير نور ج‏5 57 پيام ها: ..... ص : 57

1 خداوندى كه انسان‏ها را به همان صورت اوّل زنده مى‏كند، مى‏تواند جمادات و طلا و نقره را هم به همان صورتِ دنيوى، حاضر سازد. «هذا» 2 كيفر و پاداش انسان در قيامت، با اعمال او در دنيا متناسب است. «هذا ما كَنَزْتُمْ» 3 يكى از ابزارهاى شكنجه در قيامت، اموال دنيوى است. «هذا ما كَنَزْتُمْ» 4 در قيامت، خداوند شيرينى مال و ثروت را از ذائقه‏ى زراندوزان در مى‏آورد.

تفسير نور ج‏5 291 نكته‏ها: ..... ص : 291

گاهى كفّار از پيامبر مى‏خواستند كوه‏هاى مكّه را با معجزه به طلا تبديل كند و يا فرشته‏اى براى تأييد او نازل شود، از سوى ديگر بعضى به خاطر بغض و كينه حاضر نبودند كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله آنچه را مربوط به حضرت على عليه السلام است، بيان كند و اگر هم بيان مى‏فرمود، نمى‏پذيرفتند. لذا پيامبر صلى اللَّه عليه و آله سينه‏اش تنگ و ناراحت مى‏شد و در نتيجه پيام آيات را به تأخير مى‏انداخت و اين با عصمت پيامبر صلى اللَّه عليه و آله منافاتى ندارد. زيرا گاهى ابلاغ پيام الهى فورى نيست و پيامبر صلى اللَّه عليه و آله هم روى ملاحظاتى كه آن هم شخصى نيست، (بلكه بر اساس مصلحت است،) ابلاغ آيات را به تأخير مى‏انداخت. امّا با نزول اين آيه، آن ملاحظات هم كنار گذاشته مى‏شود و با قاطعيّت، پيام آيه ابلاغ مى‏گردد.

تفسير نور ج‏6 105 نكته‏ها: ..... ص : 103

در تفسير مجمع البيان و الميزان از نوع عملكرد يوسف عليه السلام اينگونه ياد مى‏شود: وقتى قحط سالى شروع شد حضرت يوسف در سال اوّل، گندم را با طلا و نقره، در سال دوّم، گندم را در مقابل جواهر و زيورآلات، در سال سوم، گندم را با چهارپايان، در سال چهارم، گندم را در مقابل برده‏ها، در سال پنجم، گندم را با خانه‏ها، در سال ششم، گندم را با مزارع و در سال هفتم، گندم را با برده گرفتن خود مردم معامله نمود. وقتى سال هفتم به پايان رسيد، به پادشاه مصر گفت: همه‏ى مردم و سرمايه‏هايشان در اختيار من است، ولى خدا را شاهد

تفسير نور ج‏7 48 نكته‏ها: ..... ص : 48

در روايتى ديگر آمده است: مقدارى طلا، نزد پيامبر صلى اللَّه عليه و آله آوردند، پيامبر در همان زمان همه‏

تفسير نور ج‏7 80 نكته‏ها: ..... ص : 80

كفّارِ بهانه‏جوى مكّه، از پيامبر تقاضاى معجزات متعدّدى داشتند، از جمله مى‏خواستند بعضى از كوه‏هاى مكّه (كوه صفا) را به طلا تبديل كند، يا كوه‏ها جابه‏جا شده و زمين براى كشاورزى به وجود آيد. خداوند مى‏فرمايد: به تجربه‏ى تاريخ، كفّار لجوج با ديدن اين نشانه‏ها نيز ايمان نمى‏آورند و نظام آفرينش، دستخوش هوسهاى افراد لجوج نمى‏شود. و اگر معجزه به پيشنهاد مردم ارائه شود و به آن كفر ورزند، عقوبت دنيوى آنان حتمى است.

تفسير نور ج‏7 116 نكته‏ها: ..... ص : 116

در واقع توقّع نابجا، قساوت، لجاجت، بهانه‏گيرى، ناآگاهى به هدف و بى‏ادبى دست به دست هم مى‏داد و سبب مى‏شد كه از پيامبر صلى اللَّه عليه و آله درخواست‏هاى غير منطقى داشته باشند، از قبيل: چشمه‏ى آب، باغ، رودخانه، سقوط آسمان، احضار خدا و فرشتگان، خانه طلا، پرواز به آسمان، نامه‏ى خصوصى از سوى خدا.

تفسير نور ج‏7 117 پيام‏ها: ..... ص : 117

2 هدف پيامبران، ارشاد مردم به توحيد بود، ولى گروهى به فكر باغ و طلا و نقره بودند. «لَنْ نُؤْمِنَ لَكَ حَتَّى تَفْجُرَ لَنا» ...

تفسير نور ج‏7 167 پيام‏ها: ..... ص : 167

4 معاد، روحانى و جسمانى است، چون اگر روحانى بود، نيازى به طلا و حرير

تفسير نور ج‏7 214 نكته‏ها: ..... ص : 214

پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله در روايتى فرمودند: آن گنج، كلماتى حكيمانه بود كه بر صحيفه‏اى از طلا نوشته شده بود. مضمون آن حكمت‏ها اين بود: تعجّب از كسى كه ايمان به تقدير الهى دارد، چرا محزون مى‏شود!؟ شگفت از كسى كه يقين به مرگ دارد، چرا شاد است، يقين به حساب دارد، چرا غافل است، يقين به رزق دارد، چرا خود را به زحمت بيش از اندازه مى‏اندازد و يقين به دگرگونى دنيا دارد، چرا به آن اطمينان مى‏كند!؟ طبق احاديث، لطف و رحمت خدا مخصوص فرزندان بى‏واسطه نيست، بلكه در نسل‏هاى بعدى هم تأثير دارد و نيكوكارى اجداد، موجب عنايت خدا به ذريّه‏ى آنان مى‏شود.

تفسير نور ج‏7 305 نكته‏ها: ..... ص : 305

امام باقر عليه السلام درباره‏ى شأن نزول «أَ فَرَأَيْتَ الَّذِي كَفَرَ» فرمودند: عاص بن وائل به خبّاب بدهكار بود، خبّاب براى دريافت طلب خود نزد او آمد، ولى عاص گفت: آيا شما معتقد نيستيد كه در بهشت طلا و نقره و حرير هست؟ خبّاب گفت: آرى عاص گفت: پس وعده‏ى ما در بهشت و قسم مى‏خورم كه در بهشت بهتر از آنچه شما داديد به شما داده شود.

تفسير نور ج‏7 387 پيام‏ها: ..... ص : 386

11 حفظ افكار مردم از حفظ طلا مهم‏تر است. گاهى بايد براى ايجاد موج و مبارزه با منكر، اشياى قيمتى فدا شوند. «لَنُحَرِّقَنَّهُ» 12 غيرت دينى و قاطعيّت در برابر انحراف، لازمه‏ى رهبرى است. «لَنُحَرِّقَنَّهُ ثُمَّ لَنَنْسِفَنَّهُ» (سوزاندن طلا و به دريا ريختن آن، تصميم قطعى موسى بود) 13 بايد نشان داد كه چيزهاى نابود شدنى شايستگى پرستش را ندارند. «لَنُحَرِّقَنَّهُ ثُمَّ لَنَنْسِفَنَّهُ» 14 هر گاه باطلى را محو كرديد به جاى آن حقّ را مطرح كنيد. «إِنَّما إِلهُكُمُ اللَّهُ» 15 خدايى قابل عبادت است كه احاطه علمى بر همه چيز داشته باشد. «وَسِعَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ عِلْماً»

تفسير نور ج‏8 30 [سوره الحج(22): آيه 23] ..... ص : 30

قطعاً خداوند كسانى را كه ايمان آورده و كارهاى نيكو انجام داده‏اند، به باغ‏هايى كه نهرها از زير (درختان) آن جارى است، وارد مى‏كند، در آن جا با دستبندهايى از طلا و مرواريد زينت داده مى‏شوند و در آن جا لباسشان از ابريشم است.

تفسير نور ج‏8 30 پيام‏ها ..... ص : 30

1 بهترين راه شادى و تفريح، استفاده از طبيعت است. «جَنَّاتٍ الْأَنْهارُ» 2 در كنار تهديد، اميد و بشارت لازم است، در آيه‏ى قبل فرمود: «ذُوقُوا عَذابَ الْحَرِيقِ» و در اين آيه فرمود: «لِباسُهُمْ فِيها حَرِيرٌ» 3 يكى از زيبايى‏هاى قرآن، تناسب ميان بيم‏ها و اميدها، انذارها و بشارت‏هاى آن است. «قُطِّعَتْ لَهُمْ ثِيابٌ وَ لِباسُهُمْ فِيها حَرِيرٌ» 4 برهنگى ارزش نيست، بهشتيان هم لباس دارند. «لِباسُهُمْ فِيها حَرِيرٌ» 5 خداوند، محروميّت‏ها را جبران مى‏كند. ابريشم و طلا كه در دنيا براى مردان حرام است، در آخرت وسيله‏ى زيورشان خواهد بود. «ذَهَبٍ حَرِيرٌ» 6 زيبايى و موزون بودن كلمه‏ها و جمله‏ها، نوعى فصاحت است. (آخرين جمله‏ى آيه قبل «الْحَرِيقِ» بود و آخرين جمله اين آيه «حَرِيرٌ» است)

تفسير نور ج‏8 229 نكته‏ها: ..... ص : 229

حضرت على (عليه السلام) مى‏فرمايد: اگر خداوند مى‏خواست هنگام مبعوث شدن پيامبران، درهاى گنج‏ها و معادن طلا و باغ‏هاى سرسبز و خرم را به روى آنان بگشايد، چنين مى‏كرد، ولى اگر اين كار را مى‏كرد مسأله‏ى آزمايش مردم از ميان مى‏رفت و همه‏ى آنان به عشق مال و رفاه گرد انبيا جمع مى‏شدند و نيّت‏ها خالص نبود.

تفسير نور ج‏8 238 پيام‏ها ..... ص : 237

4 مربّى بايد با مردم حشر و نشر داشته باشد. «يَمْشُونَ فِي الْأَسْواقِ» 5 زندگى ساده انبيا، براى مردم آزمايش است. «يَمْشُونَ فِي الْأَسْواقِ وَ جَعَلْنا بَعْضَكُمْ لِبَعْضٍ فِتْنَةً» (آرى، اگر پيامبران، زندگى مرفّه و كاخ و طلا داشتند، مردم به خاطر دنياطلبى، گرد آنان جمع مى‏شدند كه چنين گرايشى ارزش نداشت.

تفسير نور ج‏8 249 نكته‏ها: ..... ص : 249

گاهى مى‏گفتند: چرا فرشته وحى را نمى‏بينيم؟ چرا پيامبر سرمايه و كاخ و طلا ندارد؟ و گاهى مى‏گفتند: چرا قرآن يك جا نازل نمى‏شود؟

تفسير نور ج‏9 112 نكته‏ها: ..... ص : 112

كلمه‏ى «فتنة» به معناى گداختن طلا براى جدا كردن ناخالصى‏هاى آن است و چون در حوادث و سختى‏ها، جوهره‏ى انسان از شعارهاى دروغين جدا مى‏شود، حوادث و آزمايش‏ها را «فتنه» مى‏گويند.

تفسير نور ج‏9 363 چند سؤال ..... ص : 362

اين آيه را در آيه‏ى سوّم سوره‏ى مائده خوانديم كه مطلب مربوط به ولايت و امامت و كمال دين و تمام نعمت و يأس كفّار و رضاى الهى، در كنار احكام مربوط به گوشت خوك و خون، نازل شده و اين گونه جا سازى‏ها رمز حفظ قرآن از دستبرد نااهلان است. درست همان گونه كه گاهى زنان هنگام خروج از خانه زيور آلات خود را در لابلاى پنبه‏هاى متّكا قرار مى‏دهند. با اين كه طلا و پنبه رابطه‏اى ندارند ولى براى محفوظ ماندن از دستبرد نااهلان اين كار انجام مى‏گيرد.

تفسير نور ج‏9 502 [سوره فاطر(35): آيه 33] ..... ص : 502

(پاداش الهى و آن فضل بزرگ،) باغ‏هايى هميشه سرسبز است كه به آنها وارد خواهند شد، و در آنها با دستبندهايى از طلا و مرواريد زينت مى‏شوند و لباس آنان در آن جا (از) ابريشم است.

تفسير نور ج‏9 502 پيام‏ها: ..... ص : 502

1 تكثّر و تنوّع نعمت‏ها، يك ارزش است. «جَنَّاتُ» 2 از عنصر تشويق غافل نشويم. «جَنَّاتُ عَدْنٍ ... يُحَلَّوْنَ» 3 پاداش محروميّت موقت، كاميابى دائمى است. (اگر طلا و ابريشم، در چند روز دنيا بر مردان حرام شد، در بهشت، از آن بهره‏مند مى‏شوند.) «يُحَلَّوْنَ ... مِنْ ذَهَبٍ» ...

تفسير نور ج‏9 502 پيام‏ها: ..... ص : 502

4 معاد، جسمانى است. (طلا و لؤلؤ مربوط به زينت بدن مادّى است.) «أَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ»

تفسير نور ج‏10 342 پيام‏ها: ..... ص : 341

(برخوردهاى مثبت و منفى هرگز يكسان نيست، و آثار آن در عمق روح افراد باقى مى‏ماند. «لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لَا السَّيِّئَةُ» 3 يك نمونه‏ى عملى دعوت به سوى خدا (كه در آيه‏ى قبل آمده بود) دفع بدى‏هاى مردم با برخوردهاى خوب است. «ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» 4 در برخورد با مخالفان، اخلاق نيك كافى نيست، تهاجم اخلاقى لازم است «ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» (دفع بدى‏هاى دشمن با روش نيكو كافى نيست، بلكه به نيكوترين روش‏ها و برترين رفتارهاى اخلاقى نياز است). از محبت خارها گل مى‏شود از محبت سركه‏ها مُل مى‏شود 5 كيمياى واقعى، آن نيست كه مس را طلا كند، بلكه برخوردى است كه دشمنى را به محبّت تبديل نمايد. «ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» (روز فتح مكّه شعار بعضى از مسلمانان «انتقام، انتقام» بود ولى پيامبر اكرم فرمود: امروز روز انتقام نيست بلكه روز رحمت و مرحمت است).

تفسير نور ج‏10 433 سيماى سوره زخرف ..... ص : 433

زخرف به معناى طلا و نقره و زينت مى‏باشد.

تفسير نور ج‏10 463 [سوره الزخرف(43): آيات 53 تا 56] ..... ص : 463

(اگر موسى حقّ است) پس چرا دستبندهايى از طلا بر او نياويخته، يا (براى تصديق رسالتش،) با او فرشتگانى همراه نشده‏اند.

تفسير نور ج‏10 464 پيام‏ها: ..... ص : 464

1 كسى كه منطق ندارد به ثروت و زينت تكيه مى‏كند و داشتن آنها را نشانه حقّ و نداشتن آن را نشانه باطل مى‏پندارد. «فَلَوْ لا أُلْقِيَ عَلَيْهِ» 2 زينت كردن مردان به طلا، كار فرعونى است. «أُلْقِيَ عَلَيْهِ أَسْوِرَةٌ مِنْ ذَهَبٍ» 3 تضعيف رهبر الهى و القاى شبهه كار فرعونيان است. «أَوْ جاءَ مَعَهُ الْمَلائِكَةُ» ...

تفسير نور ج‏10 472 [سوره الزخرف(43): آيات 68 تا 71] ..... ص : 472

ظرف‏ها و جام‏هايى از طلا بر آنان چرخانده مى‏شود و آنچه را كه نفس ميل داشته باشد و چشم (از ديدنش) لذّت ببرد در بهشت موجود است و شما در آنجا جاودانه هستيد.

تفسير نور ج‏10 494 نكته‏ها: ..... ص : 494

كلمه «فتنه» در اصل به معناى قرار دادن طلا در كوره آتش است، تا از ناخالصى‏ها تصفيه شود، سپس براى هر نوع آزمايشِ سختى كه جوهره‏ى انسان را نشان دهد بكار رفته است.


منبع: aligold

Hgg
11-04-08, 12:10
طلا در تفسير عاملي 1

تفسير عاملي ج‏1 102 [سوره البقرة(2): آيات 67 تا 71] ..... ص : 100

مجمع: از حضرت رضا (ع) نقل است: مردى از بنى اسرائيل يكى از خويشاوندان خود را كشت و بر سر راه يكى از اسباط و تيره‏هاى محترم بنى اسرائيل گذارد و رفت خدمت موسى بداد خواست كه اين خويشاوند من در فلان تيره كشته شده قاتل را پيدا كنيد. حضرت موسى فرمود گاوى بياوريد، آنها گفتند: تو ما را مسخره مى‏كنى. تا اينكه گاو معين شد و جوانى از بنى اسرائيل چنين گاوى داشت و حاضر نشد كه آن را بفروشد مگر كه پوستش را از طلا پر كنند. ابن عباس گفته است چون گاو را كشتند موسى فرمود: دم يا پا يا قسمتى از بدن حيوان را بآن كشته بزنند تا زنده شود و كشنده‏ى خود را معرّفى كند.

تفسير عاملي ج‏1 274 [سوره البقرة(2): آيه 177] ..... ص : 272

بوى جان آيدم از لب كه حديث تو كنم شاخ عزّ رويدم از دل كه بلاء تو كشم وَ آتَى الْمالَ عَلى‏ حُبِّهِ- 176 طبرى: از ابن مسعود و ديگران نقل است مقصود از على حبّه اين است كه آدمى با علاقه بمال و كمال بخل و آرزوى زندگى و ترس فقر از سرمايه‏ى خود ببخشد، و حديث است كه فاطمه دختر قيس به پيغمبر عرض كرد: هفتاد مثقال طلا دارم، آن حضرت فرمود

تفسير عاملي ج‏1 493 [سوره البقرة(2): آيات 248 تا 252] ..... ص : 493

معنى لغات: «التَّابُوتُ» صندوق چوبى وسيله‏ى چوبى مخصوص براى برداشتن مرده. «سَكِينَةٌ» وقار و آرامش و سنگينى و ترسناكى. «فَصَلَ» از مصدر فصل بمعنى جدا كردن و جدا شدن. «نهر» همان نهر است كه جوى وسيع باشد كه هم با سكون و هم با زبر راء تلفّظ ميشود. «اغْتَرَفَ» از مصدر اغتراف بمعنى با مشت آب برداشتن. «غُرْفَةً» مقدار يك مشت آب و مانند آن و اطاق داخل اطاق ديگر و صندوقخانه و پستوى خانه. «فِئَةٍ» دسته و گروه. «أَفْرِغْ» از مصدر افراغ بمعنى ريختن آب و خالى كردن ظرف و ريختن طلا در قالب و فرود آوردن صبر و شكيبائى بر انسان كه آرام كردن خاطر از بيتابى باشد.

تفسير عاملي ج‏1 495 [سوره البقرة(2): آيات 248 تا 252] ..... ص : 493

ابن عباس گفته است: طشت طلا بوده است كه دل پيغمبرها را در آن شستشو ميداده‏اند.

تفسير عاملي ج‏1 577 [سوره البقرة(2): آيه 274] ..... ص : 576

فخر رازى: پس از نزول آيت پيش عبد الرّحمان بن عوف پول طلا براى اصحاب صفّه فرستاد علىّ عليه السلام در شب يك شتر خرما فرستاد و بخشش على بهتر بود. اين آيه نازل شد.

تفسير عاملي ج‏1 587 [سوره البقرة(2): آيات 278 تا 280] ..... ص : 583

غزالى قسمت چهارم احياء العلوم در شكر ص 58: درهم و دينار از نعمتهاى خداوند است كه خود قابل استفاده نيست امّا وسيله‏ى رفع احتياج مردم است چون هر كس بچيزهائى احتياج دارد كه در اختيارش نيست و آنچه در اختيار دارد رفع احتياجش را نمى‏كند براى نمونه كسى زعفران زياد دارد و محتاج است بشتر براى سوارى خود و ديگر شتر زياد دارد و محتاج به زعفران است و چون اين دو قابل معاوضه نيست پس ناچار بايستى جنس متوسّطى باشد كه بتوانند اين اجناس بى‏تناسب را بوسيله‏ى آن تبديل كنند از اين جهت خداوند درهم و دينار را آفريد تا با آنها بسنجند و وسيله‏ى دسترسى باشد بتمام كالاهاى نيازمندى بشر چون خود اين دو ماده فايدى مخصوص ندارد ولى واسطه‏ى مبادله است. پس هر كس اينها را داشته باشد مثل اين است كه داراى تمام اجناس احتياجى خود است و مثل آئينه است كه خود رنگ و شكل مخصوص ندارد ولى وسيله‏ى نمايش رنگها و شكلهاى ساير موجودات است و مثل حروف الف باء كه خود معنى ندارد ولى وسيله‏ى فهم معانى مختلف احساسات و تمايلات درونى بشر است پس اين دو جنس وسيله‏ى حكومت و تعيين ارزش اجناس مختلف نيازمندى انسان است. بنابراين اگر كسى در اين درهم و دينار طورى تصرّف كند كه مناسب با فايده‏ى آن و غرض از خلقت آن نباشد كفران نعمت خدا كرده است و اگر آنها را ذخيره كند ستم كرده است و بر خلاف مصلحت رفتار كرده است مثل كسى كه حاكم مسلمين را حبس كند و او نتواند كار حكمرانى خود را انجام دهد و در نتيجه كار مردم نامنظّم شود چون معلوم است كه درهم و دينار براى فرد خاصّ ساخته نشده است زيرا قابليّت استفاده‏ى خاصّ ندارد تا براى شخص معيّن مفيد باشد و همچنين اگر از آنها ظرف طلا و نقره بسازند كفران نعمت است و بدتر است از ذخيره كردن آنها زيرا مانند آن است كه كسى حاكم شهر را مجبور كند به پارچه بافى يا وصول عوارض و درآمدهاى دروازه و مانند آن كه كار هر كسى است. و اين اجبار او بدتر است از حبس او و همين طور هم ساختن ظروف طلا و نقره زيرا با فلزات و چينى و سفال ميتوانند ظرف بسازند ولى بوسيله‏ى آنها معامله و حكومت ميان اجناس مختلف ممكن نيست و همچنين هر كس با درهم و دينار معامله‏ى مرابحه و ربا بكند ستم كرده است و كفران نعمت چون اينها خود قابل استفاده نيست و وسيله‏ى استفاده از اجناس ديگر است.

تفسير عاملي ج‏1 588 [سوره البقرة(2): آيات 278 تا 280] ..... ص : 583

منتسكيو در روح القوانين چاپ دوّم ص 541: پول شاخص و نماينده‏ى ارزشها است و همانطوريكه ميتوان ساير ما يحتاج را كرايه نمود، در صورت نيازمندى باين شاخص بايد بتوانند آنرا هم كرايه نمايند تفاوتى كه پول با ساير چيزها دارد اين استكه ميتوان چيزهاى ديگر را اجاره كرد و هم خريدارى نمود و حال آنكه پول را فقطّ ميتوان اجاره كرد و قابل خريدارى نيست مگر اينكه بصورت طلا و نقره‏ى بازرگانى يعنى مال التجاره درآيد. اگر انسان پول خود را بدون نفع بديگرى قرض بدهد كار خوبى كرده ولى اين عمل كه در اديان بدان توصيه شده يك كار اخلاقى است نه يك قانون و رسم كشورى و اجتماعى. براى رواج تجارت بايد پول نفع داشته باشد مشروط بر آنكه نفع آن از حدود معيّن تجاوز نكند زيرا اگر نفع پول زياد شد آنوقت تاجر براى تجارت پولى قرض نمى‏كند زيرا فايده‏ى تجارت او باندازه‏اى نيست كه بتواند هم نفع پول را بپردازد و هم خود انتفاع ببرد. و چنانچه پول هيچ نفع نداشته باشد باز هم موجب ركود تجارت است زيرا هيچكس آن را قرض نميدهد و دست تجارى كه نيازمند پول هستند بسته ميماند. ولى از آنجائى كه بايد همواره كار جامعه راه بيفتد وقتى پول ربح رسمى و تجارتى نداشت اصول ربا خوارى رايج ميگردد و اين اصول داراى معايبى است كه در تمام ادوار ديده شده است. در قانون محمّد نظر به اين كه ربح رسمى پول با ربا خوارى يك سان فرض شده و ممنوع گرديده باين جهت اصول ربا خوارى رايج گرديده و چون از لحاظ ممنوعيّت خطرناك ميباشد ربا خواران هم زيادتر ربا مى‏گيرند كه در قبال خطر احتمالى خود را بيمه نموده باشند.

تفسير عاملي ج‏1 593 [سوره البقرة(2): آيات 278 تا 280] ..... ص : 583

اگرچه از قوانين مرابحه و بانگى مسلكهاى سوسياليستى و كمونيستى اطّلاع نداريم ولى اين اندازه مسلم است كه رهبرهاى اين مسلكها ربا و سود پول را براى مردم تجويز نكرده‏اند. يعنى بشرى كه بخيال خود بمنتهاى تمدّن رسيده است و بهترين روشها در زندگى براى خود پيدا كرده است. يكى از راههاى آسايش از اختلافات طبقات و رفع نگرانى مردم را از يكديگر در اين دانسته است كه پول در دست اشخاص نباشد و معامله‏ى بمرابحه نه كنند. بقول مرحوم محمّد عبده در تفسير اين آيه: دانشمندان ممالكى كه قوانين آنها ربا را تجويز كرده است ميگويند: امروز براى مشكلات مولود از مرابحه فقط بايستى بهمان دستورهاى دين و منع معاملات مرابحه متوسّل بشويم. و تولستوى دانشمند روسى در كتاب خود بنام (معنى كار چيست؟) نوشته است: اروپا در قانون منع بردگى خوب موفّق شد ولى غافل است از يوغ پول طلا كه روى گردن مردم گذارده شده است و بزودى طبقات مردم را برده و زر خريد خواهد كرد. پس ما باين نتيجه رسيديم: از يهود تا كمونيست ربا خوارى و مرابحه كارى خلاف مصلحت بشر دانسته شده است و دين اسلام در برابر اين حكم عمومى بشرى، خود براى جلوگيرى از ذخيره و بيكار بودن پول و رفع احتياج تاجر كم پول مسئله‏ى مضاربه را معيّن كرده است كه از هيچ جهت موجب ستم و تعطيل سرمايه و دست تنگى تاجر نباشد. اينجا مطلبى بياد آمد:

تفسير عاملي ج‏2 20 [سوره آل‏عمران(3): آيه 14] ..... ص : 19

مردم دلباخته‏اند به زن و فرزند و اندوخته‏هاى طلا و نقره و اسب‏هاى بچراگاه رها شده و دگر چارپايان و كشتزار كه همگى بهره‏هاى زود گذر زندگى است با اينكه بهترين بازگشت به پيشگاه خداوند است [كه سود دوران زندگى است‏].

تفسير عاملي ج‏2 111 [سوره آل‏عمران(3): آيات 75 تا 77] ..... ص : 110

جهت نزول: مجمع: ابن عبّاس گفت: عبد اللّه بن سلام كه مردى بود يهودى و مسلمان شد دو هزار و دويست اوقيه طلا نزدش امانت گذاردند و در موقع بصاحبش پس داد و به فنحاص بن عاذور يك دينار امانت دادند او خيانت كرد، دو جمله‏ى اوّل آيه براى توصيف آن دو نفر است و هم در مجمع است: در پاره‏اى تفسيرها نوشته‏اند جمله‏ى اوّل و بيان امانت براى توصيف مسيحيها است و ذكر خيانت وصف اخلاق يهود است.

تفسير عاملي ج‏2 132 [سوره آل‏عمران(3): آيات 90 تا 91] ..... ص : 132

91 البتّه آنها كه كافر شدند و بى‏دين مردند اگر روى زمين پر طلا كنند و بجان خريد خود دهند از هيچ يك‏شان پذيرفته نباشد و ايشان را آزارى دردناك باشد و ياورى ندارند.

تفسير عاملي ج‏2 133 [سوره آل‏عمران(3): آيات 90 تا 91] ..... ص : 132

«مِلْ‏ءُ الْأَرْضِ ذَهَباً» 91 مفسّرين از قتاده و از انس بن مالك روايت كرده‏اند كه پيغمبر (ص) فرمود: كافران را در قيامت حاضر مى‏كنند و مى‏پرسند كه مى‏خواهيد باندازه‏ى گنجايش زمين طلا داشته باشيد تا خود را از اين سختى بخريد؟ مى‏گويند اين آرزوى ما است. در جواب آنها مى‏گويند بسيار ساده‏تر از اينها بشما گفتند و نكرديد.

تفسير عاملي ج‏2 134 [سوره آل‏عمران(3): آيه 92] ..... ص : 133

مجمع: ارتباط اين آيه بآيات پيش: چون اعلام شد: كافر بظرفيّت زمين اگر طلا بدهد قبول نيست اين آيه براى دفع توهّم است كه گمان نبرند در بخششهاى لازم مى‏توان سستى كرد و از آن خوددارى نمود.

تفسير عاملي ج‏2 136 [سوره آل‏عمران(3): آيه 92] ..... ص : 133

كه از اين چيزى دوستتر ندارم، زرگران را احضار كرد و آن طلا و جواهر بفروخت و قيمت آن را مصرف چاههاى بيابان كرد كه تا امروز منسوب باو است.

تفسير عاملي ج‏2 229 [سوره آل‏عمران(3): آيات 142 تا 148] ..... ص : 219

پس از اين مطلب از آثار شكسپير شاعر انگليسى بعربى منظوم ترجمه كرده است اينك ترجمه‏ى مختصرى از آن: آنكه در دنيا خود را در خوشى مى‏بيند مانند كسى است كه در گور طلا اندود زندگى كند، ما گرفتار سرنوشتى هستيم كه گناه آدم ابو البشر موجب آن شده است و سختيهاى حيات هر يك از پس ديگرى ما را گرفتار دارد از پس گرماى تابستان ببادهاى سوزناك زمستان دچار مى‏شويم ليكن در اين شدائد كه مانند مارهاى كشنده هستند گوهرهاى گرانبهائى نهفته است كه از تاج افتخار سلاطين بالاتر است اين سنگهاى سخت بما پند مى‏دهند و درختها و رودها كتابهاى موعظه است كه نمى‏توانيم هيچيك آنها را دروغ بپنداريم بلكه هر كدام پرتوى است از نور خداوند.

تفسير عاملي ج‏2 304 [سوره آل‏عمران(3): آيات 190 تا 195] ..... ص : 303

جهت نزول: اسباب النّزول از ابن عبّاس نقل كرده است كه اعراب از يهود معجزات موسى را پرسيدند آنها عصا و يد بيضا را در جواب گفتند و از مسيحيها پرسيدند آنها هم جواب دادند، آنگاه از پيغمبر تقاضا كردند كه كوه صفا براى آنها تبديل به طلا شود، آيت اوّل در جواب آنها نازل شد.

تفسير عاملي ج‏2 364 [سوره النساء(4): آيات 19 تا 21] ..... ص : 364

معنى لغات: «تعضلوا» از مصدر عضل بمعنى سختى و جلوگيرى «استبدال» چيزى را بجاى چيزى گرفتن و عوض كردن، «قنطار» مال زياد و پوست گاو كه از طلا پر شود، «بهتانا» نسبت بدو تهمت بستن و دروغ، «أفضى» از مصدر افضاء وسعت دادن، رساندن، مطلّع كردن.

تفسير عاملي ج‏2 406 [سوره النساء(4): آيات 40 تا 42] ..... ص : 404

دوست دارند كه زمين شكافته شود و آنها فرو روند و همسر زمين شوند، ابن كيسان گفته است: مى‏خواهند كه زنده نمى‏شدند و آن روز حاضر نمى‏شدند و از اول هموار زمين مى‏بودند، كلبى گفته است: چون ديگر موجودات همه خاك مى‏شوند آنها هم آرزو مى‏كنند كه مانند بقيّه خاك شوند تا مردم در بالاى آنها راه بروند، ابو القاسم بن حبيب گفت از بعضى اهل تفسير شنيدم اينطور معنى مى‏كرد: مردم بيدين آرزو مى‏كنند: باندازه و برابر زمين زر و طلا بايشان بدهند كه جان خود از آن مهلكه بخرند.

تفسير عاملي ج‏2 411 [سوره النساء(4): آيه 43] ..... ص : 407

1- ابو حنيفه و شيعه لازم نمى‏دانند كه از گرد و خاك زمين چيزى بدست بچسبد ولى بر پاره‏اى چيزهاى زمينى مانند گچ و آهك و سنگهاى قيمتى نرم او تيمّم را جايز مى‏داند، و ما جايز نمى‏دانيم، و بر نرمه‏ى طلا و نقره و ديگر فلزّات هيچكدام جايز نمى‏دانيم.

تفسير عاملي ج‏3 67 [سوره النساء(4): آيات 92 تا 93] ..... ص : 64

«وَ دِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ» 92 مجمع: اگر آنكه بايد ديه بدهد بيابانى و شتردار است و عمده‏ى سرمايه‏ى او شتر است، بايد صد شتر ديه بدهد، و اگر سرمايه او شتر نيست هزار دينار طلا و يا ده هزار درهم نقره ديه بدهد و «مسلّمة» يعنى كامل و بى‏كم و كاست بايد مبلغ ديه بوارثين مقتول بنسبت سهم الإرث تقسيم شود.

تفسير عاملي ج‏3 67 [سوره النساء(4): آيات 92 تا 93] ..... ص : 64

طبرى: مكحول گفته است: ديه كم و زياد ميشد و هنگام وفات پيغمبر هشتصد دينار بود عمر انديشيد كه شايد پس از مرگش مراعات حقوق مردم نشود، ديه را تثبيت كرد بر دوازده هزار درهم پول نقره يا هزار دينار طلا.

تفسير عاملي ج‏3 274 [سوره المائدة(5): آيات 38 تا 40] ..... ص : 273

سخن مفسّرين: «وَ السَّارِقُ» 38 طبرى: اختلاف است كه چه اندازه دزدى موجب بريدن دست ميشود، ولى آنچه ما تفحّص كرده‏ايم دليلى مطمئن و صحيح بر تعيين نيافته‏ايم مگر فرموده‏ى پيغمبر (ص): كه در دزدى كمتر از يك چهارم دينار نبايد دست بريده شود. «شايد بتوان آنرا منطبق كنيم بر حدود قيمت وزن شش نخود طلا بمقياس قديم و بيست گرم بمقياس امروز». مجمع: از عبد اللّه بن مسعود نقل شده است كه او اين طور قرائت مى‏كرده است: «و السّارقون و السّارقات فاقطعوا ايمانهم» و در مقدار دزدى كه مجازاتش دست بريدن است اختلاف است: اصحاب ما شيعه‏ها گفته‏اند ربع دينار است، و مذهب شافعى و اوزاعى و ابى ثور نيز همين است، و از عايشه نقل شده است كه گفته است پيغمبر (ص) فرمود: اين حكم در ربع دينار است و آنچه بيشتر باشد. و ابو حنيفه و همفكرهاى او در ده درهم دزدى حكم ببريدن دست كرده‏اند، و خوارج براى هر مقدار دزدى، دست بريدن را لازم دانسته‏اند. و نيز مجمع نوشته است: در بريدن دست اختلاف است كه از كجا باشد؟ بيشتر فقها گفته‏اند از بند دست كه حدّ فاصل بازو و كف دست هست، و شافعى گفته است در نوبت اوّل دزدى دست راست، در دوّم پاى چپ در سوّم دست چپ در چهارم پاى راست ببرند، و در نوبت پنجم حبس كنند، ولى در نزد اصحاب ما فقهاى شيعه بايد از بن چهار انگشت بريده شود كه كف دست و يك انگشت ابهام بماند، و در مرتبه‏ى دوّم پاى راست از ساق طورى بايد بريده شود كه پاشنه‏ى پا بجاى بماند براى ايستادن، و در مرتبه‏ى سوّم تا زنده است بايد زندانى باشد، و همين عمل از علىّ عليه السّلام روايت شده است.

تفسير عاملي ج‏3 279 [سوره المائدة(5): آيات 41 تا 46] ..... ص : 277

معنى لغات: سمّاعون- جمع سمّاع، آنكه بهر سخن گوش ميدهد، فرمان بر جاسوس، فتنة- اختيار كردن، طلا را در بوته ذوب كردن، خوش آمدن بى‏اختيارى و دلباختن، گمراهى، گرفتارى، اختلاف عقيده و آشوب. سحت- حرام، كسب زشت و ننگ آور، رشوه. يحكّمونك- از حكم بمعنى حاكم قرار داد، اختيار كار به كسى واگذاشت، مانع از كار شد و از آن برگرداند كسى را، جهت نزول: طبرى نوشته است كه در جهت نزول اين آيات روايات مختلف است: سدّى گفته است: در روزى كه بنى قريظه گرفتار مسلمين شدند و قرار شد راضى بحكومت كسى شوند، و آنها بحكومت سعد بن معاذ راضى شدند كه آنچه او معيّن كند مسلمين با آنها رفتار كنند و آنها هم قبول كنند، چند نفر از آن يهود با يكى از مسلمين بنام ابو لبابه مشورت كردند كه تكليف ما در اين حكميّت سعد چه خواهد بود؟ ابو لبابه نميخواست آشكارا بگويد اشاره كرد كه نتيجه‏ى اين حكميّت نابودى شما است، اين آيه براى دلدارى پيغمبر نازل شد كه كفر اين مسلمانان بد دل موجب ناراحتى تو نشود. و از ديگرى نقل كرده است كه مردى يهودى كسى از همكيشان خود را كشت، خواستند او را مجازات را پاك كند و براى شان خوارى باين جهان است و آزارى بزرگ به جهان ديگر. 45

تفسير عاملي ج‏3 365 [سوره المائدة(5): آيات 106 تا 109] ..... ص : 364

جهت نزول: طبرى و مجمع البيان و ديگران با مختصر اختلاف نقل كرده‏اند كه دو نفر مسيحى و يك نفر مسلمان از مدينه بعزم تجارت بطرف شام روانه شدند در راه مسلمان بيمار شد، و وصيّتنامه‏اى بدست خود نوشت و در اسباب خود پنهان كرد و برفيقانش گفت: اموال من را بخانواده‏ام تسليم كنيد، و پس از آن بمرد، آن دو مسيحى اموال او را گشتند و آنچه پسندشان شد برداشتند و پس از رسيدن بوطن بقيّه را بوارثان او تسليم كردند، آنها اموال را كمتر از آنچه برده بود تحويل گرفتند، چون وارسى كردند و نوشته‏ى آن مرد را ديدند معلوم‏شان شد كه از اموالش چيزى مصرف نكرده است، از آن دو رفيق امين پرسيدند، آنها جواب دادند ما اطّلاع نداريم، آنچه بما سپرده شده است به شما تسليم كرده‏ايم، وارثان بپيغمبر (ص) شكايت كردند، آيت اوّل نازل شد، پس از نزول آيه پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم چون نماز عصر خواند آن دو نفر مسيحى را در نزديك منبر سوگند داد بخدا كه خيانت نكرده‏اند و آنها را رها نمود، پس از چندى ظرف قيمتى كه طلا بود و يا از نقره و منقّش و آراسته بطلا بود ديده شد كه از اموال ميّت بوده است و آنها تصرّف كرده‏اند، چون وارثها بر آن دو مسيحى چنين ادّعا كردند، آنها گفتند: ما فراموش كرديم بگوئيم كه ما از او خريده‏ايم، چون بپيغمبر شكايت كردند آيت دوّم نازل شد، «فَإِنْ عُثِرَ» تا آخر آيه، و دو نفر از اختياردارهاى ميّت كه عمرو عاص و مطّلب بن ابى وداعه بودند بلند شدند، و سوگند ياد كردند كه آن دو مسيحى دروغ گفتند و خيانت كردند و پيغمبر آن ظرف را بآنها برگرداند، و پس از آنكه يكى از آن دو مسيحى مسلمان شد مى‏گفت:

تفسير عاملي ج‏3 504 [سوره الأنعام(6): آيات 93 تا 94] ..... ص : 503

سخن مفسّرين: «أَوْ قالَ أُوحِيَ إِلَيَّ» 94 طبرى: قتاده گفت: براى ما نقل كرده‏اند كه پيغمبر (ص) فرمود: در خواب چنين بنظرم رسيد كه در دست دو دستبند، از طلا دارم و من را ناراحت كرد. آنگاه بمن الهام شد كه بر آنها بدمم و پف كنم، چون بر آنها دميدم هر دو بهوا رفتند، در هماندم بخاطرم رسيد كه اين دو دستبند كنايه هستند از دو نفر مدّعى دروغگو كه مسيلمه‏ى كذّاب است و اسود عنسى، مسيلمه را وحشى قاتل حمزه كشت، و اسود عنسى را فيروز ديلمى كشت آنگاه كه پيغمبر در مرض فوت بود.

تفسير عاملي ج‏3 517 [سوره الأنعام(6): آيات 104 تا 107] ..... ص : 517

نصرّف- از مصدر تصريف بمعنى زيادى و فزونى در برگرداندن و گمراه كردن و پول طلا و نقره را تبديل كردن. و تصريف كلام بمعنى مشتقّ كردن كلماتى از كلمات ديگر. درست- از مصدر درس با فتح دال و سكون سين بمعنى متوالى خواندن و حفظ كردن آثار چيزى محو و نابود شدن، و كهنه كردن لباس.

تفسير عاملي ج‏3 523 [سوره الأنعام(6): آيات 108 تا 110] ..... ص : 522

جهت نزول: دو آيت صد و ده و يازده از «وَ أَقْسَمُوا بِاللَّهِ تا يَعْمَهُونَ» مجمع: كلبى و محمّد بن كعب قرظى گفتند كه اعراب بپيغمبر عرض كردند: تو از موسى و عيسى و ديگران معجزه نقل ميكنى، پس تو هم براى ما كوه صفا را طلا كن و از مرده‏هاى ما زنده نما تا بپرسيم كه تو راست ميگوئى يا دروغ، و ملائكه را حاضر كن تا براستى تو شهادت دهند، و سوگند ياد كردند كه با اين معجزات مسلمان خواهند شد اين دو آيه براى اين گفتگو نازل شد.

تفسير عاملي ج‏3 531 [سوره الأنعام(6): آيات 111 تا 113] ..... ص : 531

معنى لغات: حشرنا- از مصدر حشر بمعنى فراهم كردن مردم، از وطن بيرون كردن از جائى بجائى منتقل كردن. قبلا- جلو و اوّل زمان، پائين و اصل كوه رو برو و مواجه، زخرف طلا، زيبائى هر چيز، و سخن بيهوده، انواع گياه زمين، لتصغى از مصدر صغو بفتح بمعنى ميل و توجّه كردن، ليقترفوا- از مصدر اقتراف بمعنى بچنگ آوردن و مرتكب گناه شدن.

تفسير عاملي ج‏4 9 [سوره الأنعام(6): آيات 116 تا 122] ..... ص : 2

كتاب جواهر مجلّد صيد و ذباحه در شرط دوّم از شرايط ذبح گفته است: اين مسئله در حديث و رأى فقها اتّفاقى است، بلكه مورد اجماع همه‏ى علماء است كه بايد مسلمان هنگام كشتن حيوان نام خدا را بعمد ترك نكند و گر نه آنگوشت حرام است، و در دو صفحه جلوتر در اركان ذبح گفته است: شرط است كه مسلمان بكشد و خلاف نيست ميان فقها كه كشتار غير مسلمان حرام است و همچنين كشتار يهودى و مسيحى و مجوسى، و در بعضى احاديث كه حكم شده است كشتار آنها حلال است، براى تقيّه بوده است، بلكه از دير زمان در نزد شيعه مسلّم بوده است، و شيخ طوسى و سيّد مرتضى اين مسئله را از متفرّدات اماميّه شمرده‏اند يعنى فقطّ شيعه بتنهائى اين حكم را دارد نه ديگران، و اين مسئله امروز ضرورى مذهب شيعه است بعلاوه‏ى اخبار فراوان بر آن. «ما قسمتى از اين مطالب و اخبار را در سوره‏ى مائده ضمن آيت نوشته‏ايم». «وَ إِنَّ الشَّياطِينَ لَيُوحُونَ إِلى‏ أَوْلِيائِهِمْ لِيُجادِلُوكُمْ» 122 طبرى: عكرمه گفت: چون اين آيه نازل شد «لا تَأْكُلُوا مِمَّا لَمْ يُذْكَرِ» و خوردن مردار حرام شد، بعضى از مردم فارس كه با قريش دوست بودند گفتند بمحمّد بگوئيد: چه شده است كه اگر خدا با وسيله‏ى طلا حيوانى را بكشد، شما آنرا مردار ميناميد و نميخوريد، و آنچه خود ميكشيد حلال ميدانيد مردم قريش اين مطلب را بمسلمانان اظهار كردند آنها از اين قياس و اعتراض نگران و ناراحت شدند و بدل گرفتند، اين جملات براى آرامش آنها نازل شد «إِنَّهُ لَفِسْقٌ، وَ إِنَّ الشَّياطِينَ لَيُوحُونَ» يعنى اين عمل فسق است و اين اعتراض از الهامات شيطان است. و نيز عكرمه گفت: مردمى از مشركين نزد پيغمبر رفتند و گفتند: بگو بدانيم گوسفند كه ميميرد كى سبب مرگ او است؟

تفسير عاملي ج‏4 233 [سوره الأعراف(7): آيات 147 تا 154] ..... ص : 232

معنى لغات: حلى- جمع حلى، با فتح حاء و سكون لام، وسيله‏ى آرايش كه از طلا يا جواهر ساخته ميشود، عجلا- گوساله و بچه‏ى گاو، خوار، آواز گاو، و براى صداى گوسفند و آهو نيز استعمال ميشود. سقط في يده- يعنى لغزيد، پشيمان شد، خطا كرد، سرگردان شد. يجرّ- از مصدر جر بفتح جيم بمعنى امتداد دادن و بطرف خود كشيدن. تشمت- از مصدر شماته بفتح شين بمعنى شادى در اندوه كس. مفترين- از مصدر افتراء، بمعنى بدروغ نسبتى دادن، تهمت بستن.

تفسير عاملي ج‏4 236 [سوره الأعراف(7): آيات 147 تا 154] ..... ص : 232

تفسير عبده: اين آيه جواب آنها است كه گفته‏اند پيغمبر قرآن را از تورات اقتباس كرده است، زيرا كه بكلّى بر خلاف تورات است، چون در فصل سى و دوّم سفر خروج دستور جمع‏آورى زينتهاى زنان را بهارون نسبت مى‏دهد كه چون فراهم كردند او با قلم آهنگرى شكل گوساله درست كرد و بعد مجسّمه‏ى آنرا از طلا ساخت.

تفسير عاملي ج‏4 383 [سوره التوبة(9): آيات 28 تا 33] ..... ص : 376

حضور پيغمبر رسيدم و صليب طلا به گردن داشتم فرمود اين را از گردن بينداز، من آن را انداختم و آمدم حضورش كه اين آيه را قرائت مى‏فرمود «اتَّخَذُوا أَحْبارَهُمْ»- تا آخر. من عرض كردم: ما آنها را نمى‏پرستيم، فرمود: نه اينكه آنها حرام خدا را حلال مى‏كردند و حلال خدا را حرام؟ عرض كردم: بلى چنين است. فرمود: اين است معنى عبادت آنها.

تفسير عاملي ج‏4 386 [سوره التوبة(9): آيات 34 تا 37] ..... ص : 385

34 اى مردمى كه به اسلام گرويده‏ايد [گول پيشوايان مسيحيان، و يهوديان را نخوريد كه‏] همانا بسيارى از علماى يهود و پارسايان مسيحى اموال مردم را به نادرستى و بيهوده مى‏خورند و جلوگير ز راه حق مى‏شوند [چون بناحقّ ز مردم مى‏گيرند و به دروغ حكمى مى‏كنند] و اى محمّد آنها كه طلا و نقره اندوخته مى‏كنند و به راه حقّ نمى‏بخشند به آزارى دردناك نويدشان ده‏

تفسير عاملي ج‏4 389 [سوره التوبة(9): آيات 34 تا 37] ..... ص : 385

طبرى: بعضى گفته‏اند مقصود آن مال است كه از اندازه‏ى حاجت شخص بيش باشد. و ابا مجيب گفت دسته‏ى شمشير ابو هريره نقره بود أبو ذر بر او اعتراض كرد كه پيغمبر ص فرمود: هر كه طلا و نقره ذخيره كند، با آن داغش مى‏كنند، شهر بن حوشب از ابو أمامه نقل كرده است كه مردى از اصحاب صفّه (فقراى زمان پيغمبر كه در صفه‏ى مسجد آن حضرت به سر مى‏بردند) مرد، در أزار و ساتر او كه لنگ و يا شلوار- مانند بوده است دينارى ديده شد، پيغمبر ص فرمود: اين يك داغ، و باز ديگرى از اهل صفه مرد و در ازار او دو دينار پيدا كردند فرمود: اين دو داغ، زيد بن وهب گفت: گذارم بربذه زاد و بوم أبو ذرّ غفارى صحابى جليل القدر پيغمبر افتاد او را ديدم پرسيدم اينجا چه مى‏كنى؟ گفت: به شام بودم، ميان من و معاويه در اين آيه اختلاف شد او گفت: مختصّ به مردم يهودى و مسيحى است، من گفتم: براى ما و آنها است.

تفسير عاملي ج‏4 395 [سوره التوبة(9): آيات 34 تا 37] ..... ص : 385

2- ارتباط جمله‏هاى «الَّذِينَ يَكْنِزُونَ» تا آخر با جمله‏هاى جلو شايد اين باشد كه آن عالمها و عابدها و آن مالدوستها تفاوت در سرنوشت خود ندارند و هر دو دسته به عذاب اليم گرفتار خواهند شد و علم و عبادت تلافى كار زشت آنها را نمى‏كند و مانند ديگر مردم پول‏پرست معذّب خواهند بود، 3- آيت دوّم «يَوْمَ يُحْمى‏» تا آخر شايد براى نشان دادن حقيقت كار آن مردم است كه دوستى طلا و نقره و ذخيره‏ى آن و در آخر رها كردن و رفتن داغى و سوزى در دل آنها مى‏گذارد كه پيوسته پيشانى و پشت و پهلوشان را مى‏سوزاند، و هميشه در سوز و گداز رنج جمع‏آورى و ترك يكبارگى معشوق خود هستند، 3- از آيت سوّم «إِنَّ عِدَّةَ» تا آخر ممكن است استفاده شود كه در آفرينش و طبيعت ماه و خورشيد، زمان به دوازده ماه تقسيم شده است و نگاهدارى و مواظبت از آن شرط اصلى زندگى است، و «نسي‏ء» و بر هم زدن اين حساب گمراهى است و انحراف كه آدمى نتواند هنگام انجام وظيفه‏ى خود را تشخيص دهد و يا وقت قرارداد و سر رسيد خود را نداند، 4- شايد بتوان گفت: با صرف نظر از جمله‏ى «مِنْها أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ» جمله‏هاى جلو نمى‏فهماند كه مقصود از «اثْنا عَشَرَ شَهْراً» ماه قمرى است بلكه با جمله‏ى «خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ» ماه شمسى مناسبتر است، چون در آيه گفته شده است: از روز آفرينش زمين و آسمان، شماره‏ى ماهها دوازده است، و ارتباط شماره‏ى دوازده به زمين و آسمان با رابطه‏ى خورشيد و زمين مناسب‏تر است تا رابطه‏ى ماه و زمين، بعلاوه كه بعضى از اين اسمهاى دوازده گانه‏ى عربى كه ما امروز ماههاى قمرى را به آن مى‏ناميم، كلماتى است كه معنى هنگام گرما و سرما و پيدايش گياه را مى‏فهماند، چنان كه در جهت نامگذارى به اين كلمات مفسّرين نقل كرده‏اند كه ربيع الاوّل و ربيع الثّانى موقعى مى‏گفتند كه سبزه مى‏دميد، و جمادى نام هنگام يخ بستن آبها بود و وقت باز ماندن گياهها از نمود افزايش. و هنگام شدّت گرما را رمضان مى‏گفتند.

تفسير عاملي ج‏4 431 [سوره التوبة(9): آيات 73 تا 80] ..... ص : 427

«الَّذِينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِينَ» 80 طبرى: عبد الرّحمان عوف هشتاد دينار داشت نصف آن را براى خرج خود نگاهداشت و نصف آن را براى صدقه حضور پيغمبر ص برد و يا كيسه‏اى بود از طلا كه دست را پر ميكرد، و ديگرى يك صاع خرماى خشك آورد كه براى كسى آبيارى كردم و دو صاع مزد گرفتم يكى براى خانه‏ام گذاشته‏ام و اين يك را بصدقه آوردم، منافقين مثل معتّب بن قشير و عبد اللّه بن نبتل گفتند عبد الرّحمان رياء و تظاهر مى‏كند و خدا احتياج بخرماى اين شخص ندارد، و يا گفتند: اين فقير با اين صدقه رياء مى‏كند تا نام او با نام مالدارها شمرده شود كه او صدقه داده است.
منبع: aligold

Hgg
11-04-11, 14:42
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2528_634246274645555000_l.jpg

ویژگی های فیزیکی طلا

طلا فلزی است كه در حالت طبیعی درتمام سنگهای قشر زمین اعم از آتشفشانی و رسوبی همچنین در آب دریاها و اقیانوسها یافت می‌شود. مقدار تقریبی طلا در سنگهای آتشفشانی 62% قسمت در میلیون و در سنگهای رسوبی 15% قسمت در میلیون می‌باشد.
طلای طبیعی توسط رنگ، خاصیت چكش خواری، وزن و خاصیت برش برداشتن از دیگر كانیها قابل تشخیص است. از فلز طلا بطور عمده بمنظور سكه زنی و تهیه شمش و پشتوانه ارزی استفاده می‌شود. طلا در تولید لوازم مختلفی بكار می‌رود كه جواهرات زینتی در صدر آنها قرار می‌گیرند.علاوه بر این امروزه، انواع آلیاژهای طلا در صنعت ارزش روزافزونی پیدا كرده است.
طلا یكی از چگال ترین فلزات است. مكعبی از طلا به ضلع یك سانتیمتر دارای وزنی برابر 19.25 گرم یا بیش از دوبرابر وزن یك سانتیمتر مكعب آهن است. طلای خالص آنقدر نرم است كه با ناخن می‌توان روی آن خراش انداخت. طلا در مقایسه با فلزلت دیگر از خاصیت ورقه و مفتول شدن بیشتری برخوردار است.طلا را می‌توان بصورت ورقه ای به ضخامت یكصدهزارم میلیمتر نازك كرد یا مفتولی از آن ساخت كه كه هر متر 0.0005 گرم وزن داشته باشد. نقطه ذوب طلا 1064.76 درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن 2700 درجه سانتی گراد است. سختی این فلز بر حسب موس 3-2.5 و با مقیاس برینل مساوی 18.5 است.
عدم میل تركیب طلا با اكسیژن هوا و حفظ خواص ظاهری آن موجب رضایت خاطر طلا و جواهرسازان است بویژه آنكه با هر وسیله ای می‌توان روی طلا كار كرد و آن را در تمام فرآیندهای ساخت مصنوعات طبیعی بكاربرد.از آنجایی كه طلای خالص بسیار نرم است آن را با فلزات دیگر بصورت آلیاژ در می‌آورند. استفاده از طلا در جواهرسازی، ضرب مسكوكات و علوم و فنون مختلف دامنه روزافزونی پیدا كرده است.بیشتر طلاهایی كه تا كنون در سراسر دنیا استخراج گردیده در خزانه های دولتی و بانكهای بزرگ بمنظور موازنه پرداختهای تجاری با كشورهای خارجی نگهداری می‌شود.
رنگ بندی طلا
در بین رنگهای طلا زرد برای غالب طلا و جواهرسازان مقبولیت بیشتری پیدا كرده است و استفاده از آن متداول تر است. مصرف طلای سفید را معمولا برای الماس در نظر می‌گیرند زیرا از لحاظ همرنگی با آن توازن بیشتری دارد. طلای قرمز اكثرا همراه با طلای زرد بمنظور ایجاد تناسب در رنگ بكار می‌رود. طلای سبز رنگ نیز معمولا برای كاربرد قطعات جواهری كه آنتیك دارند مورد مصرف قرار می‌گیرد.
هرگاه در آلیاژ طلا با نقره كه رایج ترین آلیاژ است 50 تا 60 درصد نقره بكار رود رنگ طلا زرد مایل به سفید كه اصطلاحا طلای گبری گفته می‌شود، خواهد شد و چنانچه 25 درصد آن باشد رنگ آلیاژ حاصله سفید مایل به سبز می‌شود كه این هر دو در جواهرسازی كاربرد فراوان دارد. آلیاژ طلا با چند فلز دیگر كه اسامی آنها خواهد آمد به رنك سفید بوده و این آلیاژ از 80 درصد طلا، 16 درصد نیكل، 3 تا 4 درصد روی و گاهی 1 درصد مس تشكیل شده است. آلیاژ طلا و مس با 75 درصد طلا و 25 درصد مس كه رنگ آن مایل به سرخ می‌باشد در صنعت سكه سازی كاربرد داشته و مس در این میان نقش سخت كننده را دارا می‌باشد.
نكته مهم در اینجا این است كه طلای قرمز از طریق كاهش مقدار نقره و افزایش مس بدست می‌آید. طلای سبز با كاهش مقدار مس و افزایش مس بدست می‌آید. طلای سبز با كاهش مقدار مس و افزایش مقدار مقدار نقره تهیه می‌شود و طلایی كه بمنظور مینا كاری بكار گرفته می‌شود بایستی ترجیحا دارای مقدار اندكی روی باشد. گاهی نیز در تركیب طلای سفید 18 عیار به جای روی پالادیم بكار می‌رود. در یك طبقه بندی دیگر از نسبت درصد فلزات مختلف در آلیاژهای رنگی طلا ذكر گردیده كه برای تهیه سفید با عیار 18 می‌بایست 750 قسمت آن را طلا، 50 قسمت را نقره نقره و 200 قسمت را پالادیم درنظر گرفت یا اینكه 750 قسمت را طلا، 135 قسمت را نیكل و 85 قسمت را مس و 30 قسمت را روی انتخاب كرد.
آلیاژهای طلا
طلا و نقره به هر نسبتی با یكدیگر با یكدیگر تشكیل آلیاژ می‌دهند. هرگاه درچنین آلیاژی 60 – 50 در صد نقره بكار رود آلیاژی به رنگ زرد مایل به سفید تشكیل خواهد شد. هرگاه میزان نقره 25 درصد باشد آلیاژ حاصله سفید مایل سبز خواهد شد كه آلیاژ در طلا و جواهر سازی كاربرد زیادی دارد. آلیاژ طلا و مس با 75 درصد طلا و 25 درصد مس به رنگ به رنگ زرد مایل به سرخ در سكه سازی كاربرد دارد. طلای قرمز با افزایش درصد مس بدست می‌آید. طلای ارغوانی آلیاژی از 75.49 درصد طلا و بقیه آلومینیوم است و طلای آبی رنگ روشن حاوی 53.83 درصد ایندیوم و 46.17 درصد طلا می‌باشد. در هر صورت با تغییرات لازم در میزان درصد طلا و عناصر آلیاژی دیگر رنگهای متنوعی از طلا بدست می‌آید.
مقیاس عیار در حقیقت مقدار طلای خالص در 24 قسمت قسمت از كل فلز است یعنی اینكه عیار طلای 100 درصد خالص 24 در نظر گرفته می‌شود به عبارت دیگر واژه عیار بیامگر میزان خلوص آن در 24 قسمت می‌باشد. بهترین طلای تجاری كه در ساخت زیور آلات به كار می‌رود 22-14 عیار است. سكه های داخلی طلا عموما 21.6 عیار هستند یعنی در آنها 90 درصد طلا وجود دارد.
نسبت طلا را گاهی اوقات در هزار قسمت در نظر می‌گیرند با یك تناسب ساده می‌توان مثلا متوجه شد كه طلای 18 عیار در چند هزار است.
فرمول كاهش عیار
هنگامیكه قرار باشد از یك طلای پرعیارتر طلای كم عیارتر تهیه گردد بایستی مقداری فلز بار به آن اضافه شود تاعیار مطلوب بدست آید در این زمینه از رابطه زیر استفاده می‌شود:
M=mg(k2-k1)/k1
M وزن فلز بار برای تقلیل دادن عیار.
mg وزن طلا.
k1 عیاری كه مورد نظر است(عیار مطلئب).
k2 عیار موجود.

Hgg
11-04-11, 14:49
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2527_634246271256648750_l.jpg

بازار فلزات گرانبها - طلا

شاید هیچ بازار جهانی به اندازه طلا جذابیت سرمایه گذاری نداشته باشد. برای قرن ها، طلا به دلیل ویژگی های منحصر به فرد، نایابی، زیبایی و عدم فناپذیری، مورد توجه همیشگی انسانها بوده است. کشورها طلا را به عنوان ذخیره ثروت و وسیله ای برای تبادل معاملاتی پذیرفته اند و افراد برای کسب اطمینان از تغییرات و عدم ثبات پولهای کاغذی، همواره بدنبال خرید و ذخیره طلا بوده اند.
در حال حاضر، معاملات طلا بجای شیوه های سنتی استفاده از شمش، سکه و جواهر آلات، در بازارهای بورس بین المللی صورت می گیرد. قراردادهای سلف خرید و فروش طلا از ابزارهای معاملاتی با ارزش هستند که تولید کنندگان تجاری و مصرف کنندگان طلا از آنها استفاده می کنند. طلا در طبیعت به صورتهای مختلفی یافت می شود: در ترکیبات نقره و سرب، رگه های کوارتز، سنگ ریزه های بستر رودخانه ها و یا به همراه سولفید آهن. در آب شور مقادیر قابل توجهی طلا یافت می شود اما استحصال آن مقرون به صرفه نیست. تلاشهای اولیه برای کسب طلا از هنگام اولین سفر دریایی کریستف کلمب صورت گرفت.
از سال 1492 تا 1600، کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی و جزایر واقع در کارائیب بیشترین میزان استخراج طلا را داشتند و معاملات تجاری عمدتاً توسط این کشورها انجام می شد. در اواسط قرن 17، کلمبیا، پرو، اکوادر، پاناما و جزایر اطراف آن بیش از 61% از طلای کشف شده جدید را در اختیار گرفتند. در قرن 18، این کشورهای 80% طلا جهان را عرضه می کردند.
پس از اکتشاف طلا در کالیفرنیا در سال 1848، آمریکای شمالی به عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده طلای جهان شناخته شد. از سال 1850 تا 1875 مقدار اکتشاف طلا در جهان از 350 سال گذشته آن، بیشتر شد و در سال 1890، رگه های یافت شده طلا در آلاسکا و یوکان مهمترین منابع طلا شناخته شدند و تنها اندک زمانی پس از آن، طلا در آفریقا کشف شد و امروزه، بزرگترین تولید کنندگان طلا: آفریقای جنوبی، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، چین، اندونزی و روسیه هستند. ایالات متحده آمریکا، اولین نقش رسمی مبادلاتی طلا به عنوان پول را در سال 1792 اجرا کرد و کنگره پشتوانه پول کشور را با دو فلز طلا و نقره تعیین نمود.
طی رکود بزرگ اقتصادی در دهه 1930، بیشتر کشورها برای تثبیت بیشتر وضعیت اقتصادی، پول خود از طلا را جدا کردند. بار دیگر، در سال 1944 طلا به سیستم پولی بازگشت و آن زمانی بود که معاهده برتون وودز (Bretton Woods) ارزش پول کاغذی کشورهای جهان را با دلار آمریکا تعیین کرد که خود دلار نیز پشتوانه طلا را بخود گرفت. این معاهده تا سال 1971 پایدار بود و سرانجام نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، با لغو این قرار دارد، به قیمومیت طلا بر دلار پایان داد.
در حال حاضر، قیمت طلا به صورت آزاد و با چرخه عرضه و تقاضا تعیین می شود و عوامل سیاسی و اقتصادی در تغییرات قیمت آن نقش دارند. طلا یکی از کالاهای تجاری حساس و حیاتی است .
از ویژگی های این فلز قیمتی می توان به این موارد اشاره کرد: بهترین هدایت کننده الکتریسیته، مقاومت بسیار زیاد در مقابل تحلیل و زنگ زدگی و نیز یکی از مواد پایه که در ترکیبات شیمیایی و ابزارهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، طیف وسیعی از شرکتهای معدنی، تولید کنندگان، بخشهای صنعتی و مصرف کنندگان در معاملات طلای بازارهای بورس جهانی فعالیت دارند و از آنجاییکه بطور سنتی، طلا ثروت و سرمایه محسوب می شود، بسیاری از سرمایه گذاران اقدام به تبدیل بخشی از سرمایه های خود به این فلز گرانبها و خرید و ذخیره آن می نمایند.

Hgg
11-04-11, 14:52
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2526_634246266643211250_l.jpg

بازار فلزات گرانبها - نقره

هزاران سال است که نقره، این فلز خاکستری، علاقه بشر را به خود جلب کرده است. در دوران قدیم، نقره به آسانی قابل دسترسی بود و تقریبا در سطح زمین یافت می شد. آثار باستانی بجا مانده از تمدن قدیم در جواهرات، ابزار آلات مذهبی، ظروف غذا همگی نشان دهنده توجه انسان به این فلز ماندگار و بادوام است.
در سال 1792، نقره نقشی کلیدی در سیستم پولی ایالات متحده آمریکا یافت زیرا کنگره ارزش پول را به نقره و ارزش مستقیم آن با طلا معین نمود. بدین ترتیب، نقره به عنوان سکه ضرب شد و تا سال 1965 نیز معامله با آن رایج بود. با پایان قرن نوزدهم، جنبه صنعتی نقره مورد توجه قرار گرفت و امروزه نقره به عنوان یک فلز صنعتی با ارزش محسوب می شود و بیشتر در صنایع عکاسی، جواهر سازی و الکترونیک مورد مصرف است.
برای کشف نقره معادن زیادی مورد مطالعه قرار گرفته اند و تولید کنندگان اولیه نقره مکزیک، آمریکا و پرو بوده اند. منابع ثانویه نقره ذوب سکه ها و ضایعات هستند که البته قیمت نقره در این نوع منابع تغییراتی دارد. بسیاری از شرکتهای معدنی، تولید کننده کنندگان و مصرف کنندگان صنعتی نقره، اکنون به عنوان علاقمندان معاملات جهانی این فلز هستند و همچنین از آنجاییکه نقره به عنوان یک فلز قیمتی رده بنده شده است، در معاملات سرمایه گذاری نیز از آن استفاده می گردد.

Hgg
11-04-11, 14:54
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2525_634246262342117500_l.jpg

بازار فلزات گرانبها - مس

مس یکی از قدیمی ترین کالاهایی است که بشر با آن به انجام معامله پرداخت و بعدها در اقتصاد جهان تحولی را ایجاد گردید. مس، سومین فلزی است که پس از آهن و آلومینیوم بیشترین کاربرد را برای بشر دارد و در صنایع مهمی از جمله در کارخانجات تولیدی و صنعتی نقش بسیار مهی ایفا می کند.
استخراج پر سود این فلز با استفاده از تکنیکهای خاصی و در حجم بالا صورت می گیرد و عرضه آن نیز بسته به عوامل سیاسی خصوصاً در کشورهایی است که دولت بطور انحصاری تولید و فروش آن را در اختیار دارد، می باشد. مس برای اولین بار در حدود 7.000 سال پیش مورد استفاده قرار گرفت.
نرمی و انعطاف، رنگ و قابلیت دوام طبیعی آن از ویژگیهایی بود که بشر توانست با استفاده از آن برای خود ابزار و سلاح تهیه کند. پنج هزار سال پیش، با ترکیب مس و قلع، برنز تهیه شد که این دستاورد، عصر جدیدی را برای این فلز بوجود آورد. بدین ترتیب، مس به عنوان کالایی تجاری، هویتی معاملاتی بدست آورد.
در اواسط سال 1800، انگلیس با استفاده از فناوریهای خاص خود در ذوب این فلز، توانست یک چهارم کل معاملات مس جهان را در اختیار بگیرد. از آنجاییکه این فلز در طبیعت به صورت سنگ موجود بود، بهتر آن بود که ابزارها و فن آوری ذوب سنگ مس در کنار معادن قرار می گرفت و محصول نهایی از آنجا به بازار عرضه می شد. در قرن 19، اکتشافات معادن مس در آمریکای شمالی، شیلی و استرالیا، موقعیت برتر انگلیس در عرصه تولید و فروش مس را دچار چالش کرد. در اوایل قرن بیستم، با ظهور تکنولوژیهای جدید، ایالات متحده توانست سنگ معدن بیشتری را استحصال و تبدیل به مس کند. بدین ترتیب، بازار جهانی مس، وسعت بیشتری یافت.
از سال 1950، بازار مس در دوره های زمانی مختلفی، انجام معاملات با تاخیر صورت گرفته است. در حال حاضر، انجام معاملات مس در بازارهای جهانی صورت می گیرد و بسیاری از معامله گران برای کاهش میزان ریسک معاملاتی اقدام به انجام معامله در بازار نیویورک که حجم بالای معاملات را در اختیار دارد، می نمایند.

Hgg
11-04-11, 22:55
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/7/774_633842113540758750_l.jpg

تاریخچه طلا

از آنجائيكه كشور ايـران از لـحاظ جغرافيايي بر روي كمربند معدني جهان قـرار دارد و از ذخائــر عظيم فلـزات وكاني هاي با ارزش برخــوردار است. بنابر اين از نقـطه نظر تاريــخي همين موضوع موجبـات گسترش دانش وصنعت فلــز كاري از ايـــران به سايــر منــاطق جهــان رافراهم ساخته ، بطوري كــه ساكنين مصر، بابل ،هندوجيحون باتمام پيشرفتهايي كه در عصر خود داشتند نتوانستند در اين زمينه بر ايرانيان پيشي بگيرند. صنعت طلا وجواهر وساخت وتوليد زيور آلات ومصنوعات فلزات قيمتي ايـران در اين رابطه سرآمد كشورهاي جهان است .آثار هنري بسيار ارزشمند وگرانبها ئي كه امروزه مــوزه هاي معتبر داخلي وخارجي ومجموعه هاي خصوصي كلكسيونر هاي معروف دنيا رادر سراسر جهان كلكسيونر هاي معروف دنيا رادر سراسر جهان زينت بخشيده است بيانگر اين حقيقت ميباشد كه طلا وجواهرسازان ايراني در ادوار مختلف تاريخي چه پيش از اسلام و چه بعد از آن در ساختن اشياء، تزئيني وزيور آلات گرانبها از مهارت خارق الـعاده اي برخوردار بوده اند وامروزه هر بيننده اي كه آنها در موزه هاي معروف بين المللي مشاهده مينمايد خلاقيت وتوانمندي حيرت برانگيزسازندگان ايراني اين اشياء راتحسين مي كند. مجسمه مشــهور بز بالـدار جام طلاي افسـانه زندگي ، جام طلاي مارليك ودهها اثر تاريخي ديگر اصيل ترين اسناد تـاريخ فرهنگي وهنري صنعتگران ايراني در گذر گاه زمان وكارنامه درخشان پيشينيان ما بشمار ميروند.
همـچنين بايد اشاره كرد كه در دوره هخــامنشيان براي اولين بار در جهان سكه طلا توسط داريــوش كبير در ايــران ضرب گرديد كه به آن داريــك گفته ميشود.در عصر ساسانيان نيز مصرف طـلا در ايــران فراوان بود.براساس نوشته هاي مورخين سرشناسي نظير ويل دورانت،گيرشمن ،شاردن وديگران در ادوار مختلف تاريخي فعـاليتهاي توليدي وبـازرگاني مصنوعات طلا وجـواهـر وسنگــها ومــواد طــبيعي قيمتي رونق فـراواني داشته است وطبقه اشراف وثروتمندان جامعـه عموما از وسـايل واشياء زينتي گرانبهائي كه از طلا .وجواهرات ساخته شده بود استفاده ميكردند. ازشكوه وعظمت دست ساخته هاي هنري ايـرانيان در روزگاران هخــامنشي وساساني هرچه گفته شود كم است .پادشاهان اين سلسله نظـير هرمز اول ،خسرو دوم چنان بـه ساخت زيور آلات اشرافي وبويژه تاج وتخت پادشاهي توجه داشتند كه حيرت مـورخين را برانگيختـه است.تئوفيلاكتوس مورخ بيزانسي وثعالبي مورخ عرب در وصف تاج وتخت پادشاهان مذكور مـطالبي نگاشته اند واعتراف كرده اند كه طلا وجواهر سازان ايــراني در عصر خود همواره شـهره آفــاق بـوده اند.
با گام نهادن به قرن بيستم صنعت طلا جــواهر سازي ايران وارد عصــر جديدي شد.زيرا به تدريج لباسهاي ايـــرانيان از حالت سنتي گذشته خــارج گرديد ودر اثر افزايش رفت وآمـد هاي مردم ايـران بويژه با اروپائيان تاحدود زيادي صنعت طلا وجواهر سازي هم تحــت تاثير قرار گرفت وسبك هاي جـديدي در توليـــد مصنوعات مردم پسند بـــكار گرفته شد .البته در تاريخ ايــــران پس از استقرار سـلسله پهلوي نيز تزئينات شــاهي نــظير تاج جديد چــوگان جديد وجامه هاي جديد وغيره ساخته شد كه هم اكنون در موزه جواهــرات بانــك مركزي نگهداري ميشود.به هر صورت تاريخ طــلا وجــواهرات ايــران سر شار از غرور وافتخارات فراوان براي سازندگان وهنــرمندان اين صنف وصـــنعت است ونشـان ميدهد كه همواره در طول تاريخ اين كشور طلا وجواهرسازان هنرمند ايــــراني باخلق آفرينش هاي بي نظير وبي همتــا توانسته اند توجه جـــهانيان رابه خود جلب كنند وشاهـــكار هاي هنري آنــان هميشه خواهد توانست در سطح بين المللي مــطرح باشد وكارنامه اين صنعت وهـــنر اصيل ايــراني در خشان تر .از گذشته باقي بماند
طلا( از واژه سانسکریت Jval ؛ آنگلوساکسون gold ؛ لاتین aurum که همگی به معنی« طلا» هستند) را از دوران باستان شناخته و به ارزش بالای آن پی بردند.
زمان زیادی است که طلا یکی از گراقیمت ترین فلزات به حساب آمده و قیمت آن در تاریخ معیاربسیاری از پولهای رایج می باشد( تحت عنوان پایه طلا شناخته می شود).از طلا بعنوان نمادی برای پاکی،ارزش،سلطنت و مخصوصا" نقشهایی که ترکیبی از این ویژگیها است استفاده می شود
در طول تاریخ از طلا برای پشتیبانی پول و در سیستمی تحت عنوان پایه طلا استفاده می شد که در این سیستم یک واحد از پول رایج معادل مقدار معینی طلا بود.
گاهی اوقات مالکیت طلا به خاطر نقشی که بعنوان پشتوانه پول دارد محدود ویا ممنوع می شود
چون طلا مدت زمان بسیار طولانی ارزش خود را حفظ کرده است ، بعنوان یک سرمایه گذاری مشهود اغلب به صورت بخشی از یک سهام نگهداری می شود. چون طلا ارزش خود را حتی هنگامیکه پول بی پشتوانه بی ارزش می شود حفظ می کند،بنابراین مخصوصا" در زمان ناتوانی یا تورم شدید مورد نیاز می گردد. اگرچه طلا در صنعت و هنر بسیار مهم است ، این عنصر وضعیت منحصر به فردی نسبت به تمامی کالاها دارد و آن حفظ ارزش خود در دراز مدت می باشد.
طلا از گذشته‌هاي بسيار دور، به ‌دليل جلاي زيبا، مقاومت بالا در مقابل اكسيداسيون و ديگر عوامل شيميايي، شكل‌پذيري خوب و كميابي، در طول تاريخ مورد توجه بشر بوده و داراي اهميت ويژه‌اي مي‌باشد. طلا به عنوان مهمترين استاندارد پولي جهان مطرح بوده و بيشترين مورد مصرف آن در ساخت سكه و شمش طلا به عنوان ذخاير پولي بين‌المللي است. اين فلز به علت زيبايي و مقاومت، به صورت زيورآلات و كارهاي هنري نيز استفاده مي‌شود. اين فلز همچنين در ساخت لوازم الكترونيكي دقيق مورد استفاده است به‌طوريكه در آينده رده اول مصرف طلا را به خود اختصاص خواهد داد.
فلز طلا به عنوان يك سرمايه ملي و پشتوانه اقتصادي كشور مطرح مي‌باشد
Gold(طلا) از اسم گوتيك Gult گرفته‌ شده‌است. اين فلز از قديمي‌ترين فلزات شناخته ‌شده است كه مورد استفاده قرارگرفته است، زيرا به سادگي شكل‌پذير مي‌باشد. هندي‌ها اولين بار در كتاب مقدسشان(4000 سال قبل از ميلاد مسيح) به طلا اشاره كرده‌اند. قديمي‌ترين معدن طلا(4000 سال قبل از ميلاد مسيح) در بين‌النهرين، در خاورميانه و مربوط به سومريان بوده‌است. يافته‌ها نشان مي‌دهد بين سال‌هاي2654 تا 2685 قبل از ميلاد در آبيدوس(Abydos) و نگده(Nagada) مصر، زرگري مرسوم بوده‌است. اين زمان به پيش از تاريخ استفاده از نقره برمي‌گردد. در اين زمان استفاده از طلا در جواهرسازي و تزئينات، بجز براي فرعونيان، خانواده آن‌ها، كاهنين و مقامات بلند پايه ممنوع بود. براساس اطلاعات محلي در مصر، طلا براي اولين بار در نيل آبي و معادن خاص گزارش شده كه به سال 2200 قبل از ميلاد برمي‌گردد(O.Medenbach,H.Wilk1986).
در يونان باستان سكه‌هاي طلا در سده‌هاي هفتم و هشتم پيش از ميلاد رايج بوده است و در ارمنستان استفاده از سكه‌هاي طلا در سده اول پيش از ميلاد شروع شد.
در زبان پارسي باستان كلمه "زرنه" و در زبان پهلوي كلمه "زر" معرف طلا بود. ايرانيان از حروف A.U.R به عنوان نشانه طلا استفاده مي‌كردند كه از كلمه لاتين Aurum به معني طلوع گرفته شده است. اسلاوها، ژرمن‌ها و فنلاندي‌ها از حروف G.Z.O.L به‌عنوان نشانه طلا استفاده مي‌كردند. روس‌ها كلمه Zoloto را براي اين منظور به ‌كار مي‌بردند. در علم كيمياگري، خورشيد نشانه طلا بود و در علم شيمي Au معرف طلا مي‌باشد
طلا فلزي گرانبها است که در زبان هاي فارسي به زر، فرانسه به OR ، انگليسي به GOLD ، آلماني به GOLD ، ايتاليايي به ORO و عربي به ذهب معروف است.زر از جمله فلزاتي است که از زمان هاي باستان مورد استفاده ي بشر قرار گرفته است.
باستان شناسان عقيده دارند که در ايران طلا از هزاره ي سوم قبل از ميلاد مورد استفاده قرار گرفته و از آن اشياء زينتي درست مي کرده اند.قسمتي ازاين اشياء در حفريات باستان شناسي به دست آمده است.
در ايران معادن طلا و نقره هم يافت مي شود که در قديم در آنها کار مي کرده اند. شاه عباس هم خواست آنها را استخراج کند اما چون خرجش بيشتر از دخلش بود از آن منصرف شد.
- اولين سابقه ي زري سکه ي طلا:
در دوره ي هخامنشي توليد طلا در داخل کشور و همچنين واردات طلا به ايران افزايش يافته است و در اين دوره سکه ي طلا براي اولين بار در جهان ضرب شد. نام اين سکه که در 516 قبل از ميلاد ضرب گرديد، داريک بود. تا آن دوره در دنياي آن روز هنوز سکه هاي طلا ضرب نشده بود. سکه هاي رايج از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داريوش در کشورهاي ديگر هم سکه ي طلا ضرب شده . در رم در سال 225 قبل از ميلاد.
در دوران ساساني طلا در ايران فراوان بوده به طوري که ظروف و ديگر اشياء طبقه ي مرفه همه از طلا يا نقره ساخته مي شده و اين وضع پس از حمله ي اعراب به ايران ادامه داشته است.

Hgg
11-04-11, 22:56
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/10/790_633925905815034153_l.jpg

آب طلا یک نمونه از درمان به روش هومیوپاتی در ایران قدیم

قبل از اینکه یک نابغه ی آلمانی فرمول (مشابه مشابه خود را درمان می کند ) را در قرن 18 ارائه نمایید فرهنگ های شرقی با این روش آشنا بوده ا ند. برای مثال در زمان های قدیم ، هرگاه زنی می ترسید مثلا گربه بناگاه از زیر پای زن فرار می کرد و او از شدت ترس بی حال نقش بر زمین می شد در این حال اطرافیان ظرف آبی می آوردند و تکه طلایی را - معمولا گردن بند - را چندین نوبت با سرعت به داخل آن آب فرو می بردند را به آن زن می دادند .
حال زن بعد از مدت کوتاهی خوب می شد. قدیم ترها کوچه ها تنگ بود , گربه ها زیاد تر بودند و دوستی آدم ها هم بیشتر بود . مدت ها مردم فکر می کردن این کار یک نوع تلقین یا خرافه است ولی اینطور نیست.
منبع: cloob.com

Hgg
11-04-11, 22:57
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/516_633781428799452500_l.jpg

ذخائر جهاني طلا

كل ذخائر جهاني طلا در دنيا تقريبا 3/1 بيليون اونس بوده كه از آن مقدار، تقريبا 3/2 آن در آفريقاي جنوبي قرار دارد و ذخائر كل پايه طلاي جهان كلا حدود 4/1 اونس رقم زده شده است.لازم به ذكر است كه منظور از ذخائر، ذخائر قطعي و ثابت مي باشد و ذخائر پايه شامل مجموع منابعي است كه در حال حاضر، اقتصادي، كمي اقتصادي و نيمه اقتصادي مي باشند.

ميزان توليد سالانه جهاني طلا در سال 1845 حدود60 تن بود. اولين افزايش چشم‌گير در توليد جهاني طلا به سال 1849 برمي‌گردد كه در آن سال در غرب ايالات متحده كانسارهاي طلاي زيادي كشف شد و براساس اين اكتشاف سهم ايالات متحده در توليد جهاني طلا از چند درصد به حدود 50 درصد افزايش يافت. توليد طلا تا سال 1910 روند افزايشي نشان مي‌دهد ولي از سال 1910 تا كمي بعد از جنگ جهاني اول، توليد شديداً كاهش مي‌يابد و تا سال 1925 اين روند ادامه دارد.

از اين سال تا شروع جنگ جهاني دوم افزايش چشم‌گيري در توليد جهاني طلا مشاهده مي‌شود كه با شروع جنگ جهاني دوم كاهش شديدي در توليد طلا رخ داد. نياز به سرمايه براي بازسازي جوامع بعد از جنگ و توسعه آن‌ها، دليل افزايش توليد در سال‌هاي بعد از جنگ بود. اين افزايش توليد براي بيشتر از دو دهه ادامه داشت به طوري كه توليد طلا از 750 تن به حدود 1500 تن در سال رسيد و علت عمده اين افزايش كشف كانسارهاي طلاي نوع كارلين بود.

- كشورهاي اصلي توليد كننده طلا:

- آفريقاي جنوبي

در حدود 43000 تن طلا در آفريقاي جنوبي استخراج شده كه 37 در صد توليد شمش طلاي جهان را به خود اختصاص داده است . در طول دهه 1870 و اوايل دهه 1880 اولين كشف و استخراج كوچك مقياس طلا در آفريقاي جنوبي در Pilgirms Rest و Barberton در شرقي ترين بخش Transvaal به وقوع پيوست . در سال 1970 قاره آفريقا 82% از طلاي استخراجي دنيا را در اختيار داشت اما با افزايش توليد طلا در استراليا و آمريكاي شمالي، سهم آفريقا در سال 1999 در حدود 18% كاهش يافت. توليد طلاي آفريقاي جنوبي، بزرگترين توليد كننده طلا در كل دنيا در طي شش سال پي در پي به 450 تن طلا (3% كمتر از سال 1998) كاهش يافت كه پايين‌ترين سطح در 45 سال گذشته بود. ميزان توليد كانسنگ تحت كنترل معادن آفريقاي جنوبي در حدود 87 ميليون تن با عيار بالاي 5.09 گرم برتن بود. در اين سال از 15 شركت توليد كننده طلا در دنيا، 5 شركت، مربوط به آفريقاي جنوبي بودند. (Earl B.Amey2000)

- آمريكا

در سال 1900 آمريكا سردمدار توليد طلا به ميزان 119 كيلوگرم در سال بود كه 31 درصد از كل توليد طلاي دنيا را دربر مي‌گرفت. در رده‌هاي بعدي، استراليا، كانادا و روسيه قرار داشت و در آن زمان آفريقاي جنوبي، طلايي توليد نمي‌كرد. در آن زمان ايالت كلرادو 36درصد از توليد طلاي آمريكا را به خود اختصاص ‌داد و ايالت نوادا كه اكنون توليد كننده بزرگي است، تنها 3درصد از توليد طلاي آمريكا را تامين مي‌كرد. افزايش توليد طلا در ايالت نوادا در سال‌هاي بعدي در پي ابداع روش جديد سيانيدشويي استحصال طلا از نهشته‌هاي كم عيار، در اواخر دهه60 ممكن شد.بعد از سال 1991 آمريكا از نظر ميزان توليد، پس از آفريقاي جنوبي قرار گرفت. در آن زمان ميزان توليد آمريكا در 5 دهه اخير براي اولين بار از روسيه بيشتر شد. ده‌ها معدن پلاسري بزرگ در آلاسكا وجود دارد كه توليدكننده بخشي از طلاي آمريكا هستند.

بخش اندكي از طلاي آمريكا محصول فرعي فرآوري ديگر معادن بويژه معادن مس مي‌باشد.

با وجود كاهش حدود 10 ميليون دلار در بخش فعاليت‌هاي اكتشافي طلا در آمريكا، از سال 1999 تا 2000 سرمايه‌گذاري در بخش اكتشاف خارج از آمريكا براي سومين بار به ميزان 16.8% افزايش يافت.

در سال 2000 ايالات متحده با 353 تن طلا، دومين توليدكننده بزرگ دنيا بود كه 14 درصد از توليد جهاني را به خود اختصاص مي‌داد. ارزش طلاي آمريكا در همين سال در حدود 3.2 ميليارد دلار بوده است.

آفريقاي جنوبي رتبه اول و كشورهاي استراليا، چين و كانادا به ترتيب رتبه‌هاي سوم تا پنجم را داشتند در اين سال ايالت نوادا 4/3 از توليد طلاي آمريكا را تامين مي‌كرد. حال آنكه كلرادو تامين‌كننده3% از كل توليد آمريكا بود.

- استراليا

در سال 1999، توليد در معادن طلاي استراليا با كاهش 2 درصدي مواجه شد، هرچند كه در رتبه اين كشور كه سومين توليد كننده طلاي دنيا بود تغييري ايجاد نكرد. از 296.4 تن طلاي بهره‌برداري شده در سال 2000 بخش غربي، شمالي و كوئينزلند بترتيب 70 و 8 و 12 درصد از توليد طلاي استراليا را به خود اختصاص داده بودند. توليد طلاي غرب استراليا بيشتر در نزديكي كارگورلي (Kargoureli) واقع بود. دفتر آمار استراليا گزارش كرد كه هزينه اكتشاف طلا در استراليا در طي فصل دوم سال 2000 افزايش يافته است. چين ميزان توليد طلاي چين در سال 2000 در حدود 180 تن بوده كه نسبت به سال قبل 4% افزايش داشته است. اين مقدار توليد از 1200 معدن حاصل شده است. در اين سال بانك مركزي چين 395 تن ذخيره طلا داشته است.

- كانادا

در كانادا تا كنون تقريبا 7600 تن طلا توليد گرديده است . از ميان پنج توليد كننده مهم طلا در جهان كانادا آخرين منطقه اي است كه مورد توجه جويندگان طلا در مقياس بين المللي واقع شده .اولين ركورد اكتشاف طلاي پلاسر در كانادا در خاوري ترين بخش Townships واقع در ايالت Quebec بود كه در خلال سال 1930 به وقوع پيوست .

كانادا در سال 1999 با افت 2درصدي و ميزان 154 تن كه از 33 معدن طلا استخراج مي‌گرديد، به مقام پنجمين توليدكننده طلا تنزل يافت. گشايش مجدد معدن ردليك (Red like) در شمال غرب انتاريو در ماه آگوست پس از 4 سال تعطيلي به علت مشاجرات و اختلافات كارگران موضوع سال در معدنكاري طلاي كانادا بود.

- روسيه

در سال 1999 توليد طلاي روسيه با افزايش 11 درصدي به 140 تن رسيد و اين كشور را در زمره ششمين توليدكننده طلا جاي داد. آزادسازي صنعت طلا پس از بحران 1998 افزايش چشم‌گيري نشان داد و به بسياري از بانك‌هاي تجاري فرصت داد كه در اين زمينه مجوز لازم براي مبادلات طلا را دريافت‌ كنند. بخش اعظم طلا با 5% عوارض صادراتي بانك مركزي در بخش كاني‌هاي ارزشمند و كنستانتره صادر مي‌شود.(Earle B.Amey 1999)

- ازبكستان

توليد طلاي ازبكستان در سال 1999 به ميزان 6% افزايش يافت و به حدود 85 تن رسيد. اين افزايش حاصل استخراج بالاي شركت نيومونت گلد(Newmont gold) از معدن مورونتائو(Muruntau) در بخش زرافشان است. اين مقدار افزايش توليد (17تن) طلا در سال1999 در حدود 45% بالاتر از سال 1998 و خيلي بالاتر از سال 1995 مي‌باشد.

- اندونزي

توليد طلاي اندونزي در سال 1999 در حدود 30 تن بوده كه نسبت به سال 1998 به ميزان 5% ترقي نشان مي‌دهد. معدن گراسبرگ (Grasberg) با توليد 9.3 تن طلا در سال 1999 تقريباً 62% از توليد محصول فرعي طلاي اين كشور را دربرداشت. معدن ميناهاسا(Minahasa) با توليد 3 تن طلا باعث افزايش توليد شد. همچنين پروژه طلا _ نقره گاسوونگ(Gosowong) در سال 1999 به نتيجه رسيد و شروع به توليد طلا نمود. در سال 2000 ميزان توليد طلاي اندونزي به 125 تن رسيد. معدن گراسبورگ با توليد 96 تن طلا در اين سال. 77% از محصول فرعي توليدي كشور را دربرداشت. معدن مس و طلاي باتوهيجائو(BatuHijau) كه در پايان سال 1999 اولين توليدكننده كنسانتره طلا در اندونزي بود، تقريباً 10تن محصول كنسانترة توليد طلاي اندونزي در سال2000 را شامل گرديد.(EarleB.Amey 1999-2000)

ذخيره جهاني طلا در سال 1992، 44000 تن برآورد شده بود كه در سال 1998 به 46000 تن رسيد. در سال‌هاي 2000، 2001 و 2002 براساس ارزيابي ميزان ذخاير قطعي و پايه طلاي كشورهاي مختلف و كل دنيا طبق نمودار (شكل14) ميزان ذخيره قطعي جهاني در سال‌هاي 2000، 2001 و 2002 به ترتيب 49000، 48000 و 50000 تن برآورد شده‌است و ذخاير پايه طلا در اين سال‌ها به ترتيب 77000، 77000 و 78000 تن تخمين زده شده‌است. آفريقاي جنوبي با ذخيره قطعي 19000 تن طلا 39% از ذخيره جهاني و رتبه اول در اين سال‌ها را به خود اختصاص داده است. ايالات متحده آمريكا در سال‌هاي 2000، 2001 و 2002 به ترتيب با 6000، 4000 و 6000 تن ذخيره قطعي طلا در رده دوم جهاني قرار داشت. پس از آمريكا به ترتيب كشورهاي ازبكستان با 5300 تن، استراليا با 4000 تن، روسيه با 3000 تن اندونزي با 1800 تن و كانادا با 1500 تن ذخيره قطعي طلا در رده‌هاي بعدي قرار دارند.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-11, 22:58
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/519_633781426181483750_l.jpg

آزمایشگاه تعیین عیار طلا


از آن جايي که معمولا در سنگ هاي طلادار به علت ريز و پراکنده بودن طلا رويت آن با چشم غير مسلح در سنگ، عملي نيست لذا مانند ساير مواد معدني تعقيب ماده ي معدني و تشخيص آن از سنگ هاي باطله ميسر نمي باشد تنها با شناخت علائم زمين شاسي و سنگ شناسي مسئله قابل حدس است و تبديل اين حدس به يقين تنها به وسيله ي تجزيه و تعيين عيار طلاي نمونه هاي برداشت شده محل هاي مورد نظر مي تواند عملي شود. لذا وجود يک آزمايشگاه مجهز و دقيق در مورد تجزيه و تعيين عيار طلا آن هم در محل معدن يعني جايي که کارهاي اکتشافي در حال انجام است بسيار ضروري مي باشد. يک آزمايشگاه تجزيه و تعيين عيار طلا معمولا از قسمت هاي زير تشکيل شده است:

1) قسمت نمونه کوبي در اين قسمت نمونه هاي گرفته از قسمت هاي مختلف معدن خرد شده و تا 80 مش پودر و جهت ذوب آماده مي شود.

(2اتاق ذوب اول:در اين قسمت نمونه ي پودر شده ذوب و فلز آن از سرباره جدا مي گردد.

(3قسمت کوپلاسيون در اين قسمت نقره و طلا با استفاده از کوپل از دکمه ي سربي جدا مي گردد.

(4قسمت اسيدکاري در اين قسمت با حل نمودن نقره در اسيد نيتريک طلا جدا مي شود.

5)اتاق توزين در اين قسمت طلاي حاصله به وسيله ي ترازوهاي الکترونيک توزين مي شود.

(6اتاق بايگاني نمونه ها باقي مانده ي نمونه هاي تجزيه در اين اتاق بايگاني و نگهداري مي شوند.

7) اتاق بوته سازي بوته هاي مورد مصرف در قسمت ذوب در اين قسمت به وسيله ي يک نفر سفالگر با استفاده از مواد اوليه ( سيليس- کائولن- خاک نسوز ) تهيه مي شود.

(8اتاق کوپل سازي در اين قسمت با استفاده از استخوان، کوپل هاي مخصوصي که در قسمت کوپلاسيون جهت جذب و جدا نمودن سرب از طلا و نقره به کار مي رود ساخته مي شود.

- تست تکنولوژي سنگ معدني طلا دار

در مرحله ي اکتشاف تکميلي، يکي از اقدامات بسيار مهمي که در مورد سنگ معدني طلادار منطقه مورد مطالعه، بايستي صورت گيرد انجام آزمايشات تست تکنولوژي سنگ معدن مورد نظر مي باشد.

اين آزمايشات بايستي بر روي نمونه ي متوسط معدن انجام پذيرد زيرا، در آزمايش، روش هاي مختلف استحصال طلا از سنگ معدن، در شرايط متفاوت مورد مطالعه و بررسي قرار داده مي شود و مناسب ترين روش براي سنگ معدن مورد نظر مشخص مي شود.

لذا نمونه اي که بر روي آن آزمايش هاي مذکور انجام مي گيرد لازم است دقيقا نمونه ي متوسط معدن باشد، زيرا در زمان بهره برداري و شروع به کار کارخانه استحصال طلا بايد خوراکي که به کارخانه وارد مي شود، با نمونه ي متوسط معدن يکي باشد که در مراحل مختلف عمليات استخراج و بازيابي طلا از سنگ معدن، اشکالي پيش نيايد البته بايد در نظر داشت که در تمامي کارخانه هاي استحصال طلا با اين که آزمايش هاي تست تکنولوژي بر روي نمونه ي متوسط معدن قبلا انجام شده است .

مع هذا مرتبا در زمان بهره برداري کارخانه خوراک ورودي به وسيله ي متخصصين امر و کارشناسان مربوطه در پايلوت کارخانه مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته و در زمينه ي رگلاژ قسمت هاي مختلف کارخانه و کم و زياد کردن مقدار مواد شيميايي مصرفي اقدام مي شود.

در آزمايش تست تکنولوژي که در يک پايلوت انجام مي شود عمليات مختلف بر روي مقدار چند تن از نمونه سنگ معدن که نمونه ي متوسط مي باشد صورت مي گيرد و سپس نتايج حاصل از اين عمليات، براي مقدار زياد که در حد خوراک کارخانه مي باشد در نظر گرفته شده و کارخانه بر اساس اين نتايج طراحي و احداث و نصب مي شود.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-11, 22:58
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/518_633781426631952500_l.jpg

روش های تعیین عیار طلا

عيار طلا به روش هاي مختف قابل تعيين است:

(1روش سنتي

در اين روش طلا را به روي سنگ کوارتز يا سنگ محک (که سنگ سياه سيليسي است) و در برابر اثر خورندگي اسيدها مقاوم مي باشد، مي کشند. براي تعيين عيار طلا، کليد عيارهاي مختلف را روي سنگ محک کشيده و عيارهاي پايين تر از 14 را توسط اسيد نيتريک خالص با غلظت هاي مختتلف و عيارهاي بالاتر از 14 را توسط تيزاب سلطاني يا مخلوط اسيد نيتريک و نمک طعام سنجيده و خورندگي نمونه ي مجهول را در برابر اسيدها، در مقايسه با کليدهاي نمونه معين مي کند.

(2روش تعيين با دستگاه اسپکتروفتومتر

مقدار معيني طلا ( در حدود 100 ميلي گرم ) را وزن نموده و در تيزاب سلطاني حل کرده سپس با مقايسه ي استانداردهاي مختلف و با کشيدن منحني، عيار نمونه ي مجهول را معين مي کنند.

3)روش کوپلاسيون

تقريبا 1/0 گرم طلا را با ترازوي آناليتيک وزن کرده و مقداري نقره ي خالص عاري از طلا را به نسبت 3 به 1 در نظر مي گيريم چنانچه طلاي مورد آزمايش فاقد مس باشد 50 ميلي گرم مس خالص به آن اضافه مي کنيم و در ورقه ي سرب خالص از فلزات گرانبها مي پيچانيم ( گلوله مي کنيم ). مقدار سرب بستگي به مقدار طلا دارد که قبلا تهيه و توزيع مي شود.

براي مثال:

براي طلا با عيار بالاتر از 14 گرم و براي طلا با عيار پايين تر از آن ( مثلا 9 گرم ) 8 گرم سرب لازم است. ورقه ي حاصل از سرب و طلا را به صورت گلوله درآورده و در بوته کوپل قرار مي دهيم و در کوره اي به دماي 1050 درجه سانتي گراد ميگذاريم تا پس از ذوب شدن حالت درخشندگي پيدا کند و سپس کوره را خاموش کرده تا دماي آن به 850 درجه سانتي گراد کاهش يابد. دگمه ( گلوله ) موجود در کوپل را که حاوي طلا و آلياژي از فلزات گرانبها مي باشد را در 20ml اسيد نيتريک يک و يک به مدت نيم ساعت در يک بوته ي چيني يا بشر مي جوشانيم تا خروج کامل گازهاي خرمايي رنگ نيتروز مشاهده شود. اين عمل را مي توان تا چند بار ادامه داد تا عاري از فلزات اضافي شود.

طلاي حاصل را که به رنگ قهوه اي و شکننده است، دوباره حرارت داده ( در بوته ي چيني و در دماي 800 درجه ي سانتي گراد ) تا کاملا براق شود و طلاي حاصل را دوباره توزين کرده تا نسبت اختلاف وزن اوليه به طلاي موجود را به دست آوريم و عيار آن را معين کنيم.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-12, 19:31
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/420_633778157773249886_l.jpg

جواهرات ایرلندی

به رک‌گویی و تندمزاجی ایرلندیان باید صفاتی همچون عشق به آراستگی ، تزیینات و اغراق های کودکانه را افزود.آنان زیورآلاتی همچون طلا و فیروزه Torqiuesرا به گردن و بازوان و کمرهای خود می‌بستند در حالی‌که طبقه اشراف و متمول ایرلندی پارچه‌های رنگ شده زربافت به تن می‌کردند.

- یک جواهرشناس ایرلندی می‌گوید:

من هم مانند سایر کودکان ایرلندی و آمریکایی تبار از بچگی تاریخچه و سنن ایرلندی را آموخته بودم. اما بعدها تصمیم گرفتم تا به شیوه شخصی خودم فرهنگ ایرلندی را به کار بندم زیرا تاریخچه و میراث فرهنگی ایرلند مایه مباهات من است.

نمایشگاه شوکیس ایرلند Ireland Show Case در دوبلین Dublin در برگیرنده جواهرات ایرلندی بود. نمایشگاه سالانه صنایع دستی، بزرگترین نمایشگاه تجاری ایرلند به‌شمار می‌رود که حدود ۱۲هزار بازدیدکننده به‌علاوه خریداران خارجی در آن شرکت کرده و فروش آن حدود ۴۲ میلیون دلار برآورد شده‌است.

بیش از ۷۰ شرکت جواهرسازی ایرلندی در این نمایشگاه شرکت کردند تا بیست وپنجمین سالگرد برگزاری این نمایشگاه را جشن بگیرند.برداهاگ Breda Haugh جواهرساز و طراح از دوبلین می‌گوید: جواهرات سمبل ایرلند به‌شمار می‌روند ما از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد جواهرات را به خود می‌آویختیم.جواهرات سنتی ایرلند محبوبیت خاصی در ایالات متحده کسب نموده‌اند و لازم به‌ذکر است که کسب چنین محبوبیتی مرهون این امر مهم است که بیش از۴۰ میلیون آمریکایی، اجداد ایرلندی دارند.

بنابراین هیچ تعجبی ندارد اگر بدانیم که آمریکا بزرگترین بازار صادرات ایرلند Ireland محسوب می‌شود. طرح‌های کلاسیکی همچون دکلادیجThe Cladd agh ، دشامروک The Shamrock “شبدر”و دترینتی نات The trinty Knot “ گره جاوید” همیشه طرفداران خود را داشته‌اند، اما باید اذعان داشت که افزایش چشمگیر شیفتگان سبک ایرلندی مدیون پیشینه جالب و شنیدنی ریورساید ,River SideانجلزاشزAngels Ashas است که مجهز به محبوبیت هر چه بیشتر جواهرات سلتیکCeltic شدند.

دوبلینز سولوارال‌تی Dublins Solvar Ltd جزء یکی از شرکت های پیشرو طراح و‌سازنده جواهرات ایرلندی است و مجموعه‌های این شرکت شامل حلقه‌های کلاسیک دکلادیجThe Cladagh ، حلقه‌های عروسی Wedding Bands، صلیب‌ها و سنجاق سینه‌های ساخه شده از نقره استرلینگ Sterling Silver۱۰و۱۴و۱۸ عیارK است. مدیر عامل شرکت دابلین بیسد سلتیک‌اند هرالدیک جوالری ال تی‌دیDublin based celtic & herldic jewelry Ltd که حدود ۸۵ درصد تجارت خود را به آمریکا اختصاص داده، می‌گوید: شرکت ما مجموعه جدید و موفقی از پلاتین را به خط تولید استرلینگ Sterling۱۴و ۱۸ عیار خود افزوده

. حلقه‌های عروسی سلتیک جزء پرفروشترین اقلام به‌شمار می‌روند و باتوجه به احترام خاص ایرلندیان نسبت به حفظ آداب و سنن خود، شرکت سلتیک‌اندهرالدیکCeltic & Heraldic اقدام به عرضه و فروش دیگر اقلام مربوطه هم‌چون سکه عروسی نیز کرده است. منبع الهام ابداع و عرضه این سکه‌ها به سنتی بسیار قدیمی در ایرلند باز می‌گردد که طی آن داماد به فامیل عروس پولی می‌پرداخت به امید آن‌که برای زوج جوان خوشبختی و سعادت به ارمغان آورد. سپس این هدیه به عنوان یک ارثیه خانوادگی سنتی توسط مادر حفظ می‌شد تا در روز برگزاری عروسی بزرگترین پسر خانواده به وی اهداء شود.

روی دو طرف سکه مزبور دو ضرب المثل معروف ایرلندی نیز مشاهده می‌شد. در یک طرف ضرب المثلی به‌‌‌‌ زبان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گالیک‌‌‌Galic نوشته شده بود“ نکته‌های فراوانی در نغمه ازدواج نهفته است” و به روی دیگر سکه به حروف الفبای ایرلند باستان اوگهام Ogham عبارت “عشق، جاوید است” حک شده بود..جوهاربورن می‌گوید: طرح‌های دکلادیج TheCladd agh پرفروش‌ترین اقلام به‌شمار می‌رود.

طرح‌های سمبلیک رقیب پیدا کرده‌اند. طرح‌های سلتیک Celtic معنا یافته‌است و به‌صورت گرایشی قابل درک درآمده‌اند یکی از محصولات جدیدJMM، حلقه “من ایرلندی هستم ”به طراحی مایکل هیلیارMicheal Hilliar است. طراحی این حلقه از بخشی از شعری قدیمی و گمنام ایرلندی الهام گرفته شده که مربوط به قرن ۱۴ میلادی است. من ایرلندی هستم و از سرزمین مقدس ایرلند و خداوند ما را شامل لطف و عنایت خویش می‌سازد برای انجام اعمال مقدس و خیر بیایید با من پایکوبی کنید.

- تلفیق سنت و تخیل

در حاشیه معرفی محصولات جدید و ارایه جوایز به آن‌ها در نمایشگاه کرانت‌اند‌گیفت رئیس‌جمهور ایرلند (مری‌مک‌الیس) اعلام کرد: محصولات ایرلندی سنت‌های کهن را به درون قلب‌ها برده‌اند تصوری برای شروع هزاره جدید تجارت صنایع دستی ایرلند، در مقیاس کوچک آن براساس ارثیه‌های باستانی و کهن بنا شده و با توجه به فاکتورهای حیاتی و مهم تجاری همچون توزیع، طراحی، اعتماد بنفس و ربودن گوی رقابت از سایر رقبا و تسلط و احاطه بربازارهای جهانی، به حیات خود ادامه می‌دهد.مک‌الیس Mack Alice در مجموع دستیابی به چنین موفقیتی را ، نوعی موفقیت جهانی برای ایرلند می‌داند.

ارایه هنرمندانه و ماهرانه و تلفیق اقلام سنتی و مدرن در میان جواهرات گواهی صریح و زنده برتوانایی بسیار بالای طراحان ایرلندی در ابداع و عرضه نوین اقلام سنتی است . طراحان جوان با حفظ زمینه رمانتی‌سیزم Romanticism طرح‌های سنتی، درصدد ابداع موضوعات و طرح‌های سنتی سلتیکCeltic هستند. نوراواتسون Nora Watson که شرکت او در ایرلند شمالی واقع است، در راستای چنین اهدافی گام برمی‌دارد و درصدد است تا جواهرات ایرلندی را مطابق با طرح‌های مد روز به بازار عرضه کند.

در میان مجموعه طرح‌های استرلیک.Sterling ارایه شده توسط او، شاهد به‌کارگیری طلای زرد و۹ عیار رزRose در ساخت گره‌های Knot کلاسیک سلتیک هستیم که دارای اشکالی آزاد بوده و از قید و بند فرم سنتی آن رها شده اند. ولی در مجموعه‌ای دیگر این گره‌ها را در مرکز اشکال سپرگونه ‌کار برد داشته است؛که جلوه و تاثیر این قبیل کارها بسیار مدرن و مینی‌مالیستیMinimalist و البته القا کننده جواهرات سنتی ایرلندی است. نیال والش "NiallWalsh"از شرکت تروالن واقع در کانتی ویکلاو می‌گوید: شما باید نسبت به سنت‌های ویژه و دیرینه ایرلند و سلتیک مثل" بوک‌آو‌کلز Book of kells "آشنا بوده و تحت تاثیر آن‌ها باشید تا نسبت به این اقلام علاقمند شوید اما ما درصددیم تا کمی عمیق‌تر با قضیه برخورد کنیم طرح‌های جواهرات استرلینگ دست‌ساز والش walsh hand craft sterling jewelry آن‌چنان ماهرانه ارائه شده و قضایا را چنان عمیق‌تر و موشکافانه کنکاش می‌کند که ما را به عصر حجر وعصر برنز می‌برد. از آن‌جمله می‌توان به بخشی از جواهرات تروالن اشاره کرد که مزین به حلقه‌های مارپیچ گونه سه بخشی سلتیک Celtic هستند.

در واقع این نقوش از اجزاء دکوراسیون و طراحی درب ورودی سنگی نیوگرانج Newgrange مدخل ورودی آرامگاه نئولتیک Neolithicدر کانتی‌میس County Mrath است. پرداخت این جواهرات دارای نوعی ناهمواری است که هم‌زمان هر دو حس سنتی و معاصر بوده را، یکی القا می‌کند. در سایر کارهای تروالن Troellen شاهد طرح‌هایی بسیار ظریف و ریز آراست‌هایی از حیوانات هستیم که بوک‌او‌کلز و ونوس‌آوویلدن‌روف Venus of willen dorf( اشکال دوران رونق و پویایی عصر حجر که به ۲۵ هزار سال پیش از میلاد باز می‌گردد) والهام شده، که به‌صورت آویز به‌کار می‌‌روند.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-12, 19:34
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/515_633781429568202500_l.jpg

نقش طلا در اقتصاد جهان

بيشتر کشورهاي مهم توليدکننده ي طلا، معافيت هاي مالي، سوبسيدها(subsides) و کمک هاي ديگري را براي صنعت استخراج طلا فراهم آورده اند. در اين کشورها به ويژه کانادا و آفريقاي جنوبي، کمک هاي يادشده در ابقاء و برقراري صنعتي فعال و عملي مهم بوده اند. در سال هاي دهه ي 1970 که قيمت طلا افزايش يافت، تقريبا همه ي معادن طلاي استراليا و کانادا سوبسيدهايي را دريافت کردند.

بسياري از معادن آفريقاي جنوبي داراي معافيت هاي مالي مي باشند. با توجه به اينکه در سال 1983 مدير کل خزانه داري آفريقاي جنوبي، طرح هايي را اعلام کرده تا مساعدت و کمک دولتي را در معادن حاشيه اي طلا که از جانب دولت مي توانند حمايت شوند کاهش دهد. معادن آفريقاي جنوبي تحت نظر دولت اداره مي شوند و ملزم به صدور طلايشان به بازار هاي بين المللي از طريق بانک ذخاير آفريقاي جنوبي مي باشد و شوروي نيز با ابلاغ احکام اداري ويژه اي از صنعت استخراج طلاي خود حمايت مي نمايد.

چين، دورنماي صنعت طلاي کشورش را از طريق تشويش و مشارکت جمعيت شهري و نظامي پايه ريزي مي نمايد. شرکت ها توليدکننده ي طلا در ايالات متحده ي آمريکا، براي عمليات داخل کشور داراي 15% ( فوق العاده برداشت) و 14% ويژه ي عمليات خارج از کشورند. در ايالات متحده هيچ نوع تعرفه اي روي واردات کاني هاي طلا، کنسانتره ي مربوطه يا شمش وجود ندارد اما عوارضي از 5%-11/2% براي انواع مختلف محصولات طلاي نيمه ساخته وجود دارد.

در ساخت طلا به ويژه در صنايع الکتريکي و الکترونيک، هزينه ي طلاي استفتده شده به ازاي واحد کالا، هنوز درصد کوچکي از کل هزينه ي واحد مزبور است و از اين رو، قيمت طلاي مصرف شده در دستگاه اغلب اهميت کمي در قيمت گذاري محصول دارد. در پاسخ به افزايش سريع و پايدار قيمت جهاني طلا در حد فاصل اواسط سال 1976 و اواخر 1980 ، شرکت هاي اکتشاف کننده به اندازه ي دلالان انفرادي ، جستجوي جهاني خود را براي طلا شدت بخشيدند و نتايج جستجوي آنها چشمگير بوده است.

براي مثال کانسارهاي عظيم طلا در برزيل و پرو و جاهاي ديگر کشف شده و ميزان توليد به طور ناگهاني بالا رفت. البته اين نتايج اغلب تنها از طريق تلاش هاي پيوسته ي دلالان انفرادي که توسط همان روياهاي طلايي که نسل هاي پيشين را به ميادين طلاي کاليفرنيا، آلاسکا، استراليا و گينه ي جديد پيش مي راند، حاصل شده است. اگرچه قيمت طلا از سطح تثبيت شده ي آن در سال 1980 کاهش يافته است، اما به طور قابل ملاحظه اي بالاتر از سطح قيمت هاي اواخر دهه ي 1970 باقي خواهد ماند. اين سطح بالاي قيمت، علاقه ي سرمايه گذاران را بيشتر نموده و آنها را ترغيب به افزايش کلي در سرمايه گذاري جهت ازدياد ظرفيت اکتشاف، توليد نموده و هدايت کرده است.

استخراج کانسارهاي آبرفتي نسبت به استخراج منابع زيرزميني کم هزينه تر بوده و در واقع استخراج زيرزميني گران ترين روش استخراج تلقي مي شود و البته اين هزينه ها از معدني به معدن ديگر به مقدار زياد تفاوت مي کند، با اين وجود بعضي از معادن زيرزميني نسبت به عمليات روزميني و سطحي، قابليت توليد ارزان تر يک اونس طلا را دارند.

هزينه ي متوسط براي توليد يک اونس طلا در معدن در ايالت داکوتاي جنوبي آمريکا در خلال 1983 ، 301 دلار آمريکا بوده که اين رقم به تفکيک به موارد زير مربوط مي شود:

253دلار بابت استخراج و عمليات بعدي، 18 دلار مخارج کلي و اداري و 30 دلار مربوط به ماليات. البته هزينه ي مربوط به استخراج و عمليات به ترتيب زير سرشکن مي شود:

20دلار( توسعه ي کار) ، 64 دلار( وقف در عمليات )، 19 دلار ( حمل و نقل ) ، 27 دلار ( انتقال مواد به سطح زمين ) ، 7 دلار خرد کردن و حمل با تراموا، 80 دلار به واسطه ي ساير هزينه هاي کلي و عمليات معدني و همچنين 36 دلار به ازاي آسيا کردن مواد اوليه.

لازم به يادآوري است هزينه هاي پروسه ي کاني هاي طلا بسته هب عمليات مورد لزوم مي توانند بسيار متفاوت باشند. سطح تکنولوژي عمليات استخراج نيز تا حدود زيادي روي هزينه ي تمام شده اثر مي گذارد.

- تجارت جهاني

بيشتر از يک دهه، قسمت اعظم طلاي جهان از طريق زوريخ سوييس به جريان افتاده است و کشور سوييس جايي است که بانک ها و معامله گران، معاملات و فروش اکثر طلاي استخراج شده در آفريقاي جنوبي و شوروي را انجام مي دهند و لندن براي تنظيم و فيکس نمودن قيمت ها ، همانند قبل، مرکز سنتي باقي خواهد ماند.

لندن در حقيقت مکاني است که پنج معامله گر مهم شمش طلا که بازار بورس طلاي لندن را در دست دارند و روزانه دوبار با يکديگر ملاقات کرده تا سفارش ها و خريدها را با يکديگر هماهنگ کنند. قيمتي که سفارش ها و خريدها بر اساس آن بوده و پس از موازنه و نيز تثبيت از طريق سرويس هاي خبررساني و بي سيم به عنوان يک خبر مهم به سراسر جهان مخابره مي شود. ساير مراکز تجارت مهم و برجسته ي طلا عبارتند از: نيويورک، شيکاگو، وينپگ، پاريس، فرانکفورت، بيروت، جده، هنگ کنگ، بمبئي، سنگاپور و توکيو.

ارتباط تلکس فوري ميان مراکز معاملات جهاني، اين امکان را به معامله گران و بازرگانان مي دهد تا در هر زمان و با روشي واحد نسبت به گسترش بازار عکس العمل نشان داده و بنابراين به طور مداوم حرکت طلا را در تجارت جهاني بيشتر نمايند. آمار تجارتي طلا در سال هاي پيش از 1978 به واسطه ي گنجايش و تداخل حرکت هاي پولي بين بانک هاي مرکزي پيچيده مي باشند.

بعد از 15 آگوست سال 1971 که قابليت تبديل دلار ايلات متحده به طلا حذف شد، ايالات متحده هيچ طلايي را از ذخاير رسمي خود مورد معامله قرار نداد، البته به استثناي 25/1 ميليون اونس شمش فروخته شده در حد فاصله ي زماني 9-1978 شوروي در بازار جهاني طلا به عنوان يک فاکتور مهم ولي متغير تلقي مي شود.

در بعضي از سال ها اين کشور 15 ميليون اونس طلا به کشورهاي بازار مشترک ( اقتصاد آزاد ) صادر نموده است. در سال 1981 صادرات خالص از شوروي و شرق اروپا بالغ بر حدود 9 ميليون اونس مي شد. هر چند تا سال 1983 ، اين ميزان تجارت به حدود 2 ميليون اونس با افزايش فروش محصولات شوروي کاهش يافت

. طلاي شوروي که در بازار هاي جهاني مورد معامله قرار مي گيرد، داراي خلوص 999/0 در مقايسه با 995/0 براي طلا در دسترس از جانب ديگر منابع مي باشد. تعدادي از بانک ها، دلالان و استفاده کنندگان صنعتي طلاي با درجه خلوص بالا را ترجيح مي دهند.در سال 1982 ، همچنين آفريقاي جنوبي، طلاي با خلوص زياد يعني (99/99) براي رقابت با طلاي شوروي روانه ي بازارهاي بين المللي نمود. در سال هاي اخير، شوروي حدود يک پنجم واردات طلاي ايالات متحده را تامين نموده، اگرچه در خلال سال 1983 از طرف شوروي طلايي به ايالات متحده وارد نشده است.

علاوه بر تجارت شمش طلا، تجارت بين المللي در رابطه با کاني هاي حاوي کنسانتره ي طلا و طلاي قراضه وجود دارد. براي بعضي از کشورها طلاي بازيابي شده از کاني هاي وارداتي و قراضه، ممکن است درصد مهمي از کل توليد طلايشان را تامين نمايد.

در ژاپن براي مثال، طلا به عنوان يک محصول فرعي از کنسانتره هاي فلز ما در وارداتي، بازيابي مي شود که راسا مشخص مي باشد و بالغ بر تقريبا 80% توليد طلاي ژاپن در خلال سال 1983 مي شود. طلا همچنين به طور بين المللي به عنوان يک جزء و مولفه که از مس خام تصفيه نشده، تنها بعد از پالايش در بيرون از کشور مبدا بازيابي مي شود، به جريان مي افتند. بسياري از کشورهاي توليدکننده ي طلا، فروش طلاي تهيه شده در داخل کشور را ممنوع کرده اند ولي در عوض لازم مي دانند به عنوان يک دارايي ملي در مراکز دولتي حفظ و نگهداري گردد.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-12, 19:36
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/514_633781429975233750_l.jpg

نقش طلا در سيستم پولي

اهميت طلا به عنوان يك منبع ثروت و همچنين نقش كنترلي آن در سيستم پولي جهان كه به عنوان نيروي محركه اصلي در اكتشاف، استخراج و توليد طلا مطرح مي‌باشند.اگرچه روابط متقابل پول و طلا بسيار پيچيده است و روابطي كه در قطعي بودن آن اتفاق نظر وجود داشته باشد نادر است، ولي حداقل در اين خصوص كه اين دو به يكديگر مرتبط هستند اتفاق نظر وجود دارد. اين ارتباط در قالب‌هاي مختلفي بيان شده است.گفتارهاي زير همه به نحوي دلالت براين ارتباط اساسي بين پول و طلا دارند:

(1جدا از اينكه يك معدن داراي چه نوع ماده معدني است، معدنكاري آن براي دستيابي به طلاست.

(2قيمت طلا نه فقط از طريق ميزان عرضه و تقاضاي آن تعيين مي‌شود، بلكه از طريق ميزان عرضه و تقاضا براي سرمايه و اعتبار(پول) به منظور رهايي از ركورد اقتصادي نيز كنترل مي‌شود.

(3اگر بخواهيم در اصلاح پايداري قيمت‌ها و اعتماد به پول رايج خاصي موفق باشيم بايد ارتباط آن را با طلا تقويت كنيم.

(4تحت شرايط ثابت از نرخ مبادلات پولي، حتي با رشد اقتصادي بسيار سريع، موازنه مالي جهان وقتي قابل حصول است كه افزايش كل ذخاير پولي بين المللي منطبق بر افزايش توليد طلا باشد نه منطبق بر افزايش يك نوع ذخيره پولي خاص مانند دلار. به رغم مشكلات موجود در تخمين حوادث سياسي كوتاه مدت در جهان و اثرات آن در قيمت و توليد طلا در بازار آزاد، مي‌توان طلا را به عنوان يك شاخص حساس نسبت به شرايط ملي و بين‌المللي معين از قبيل تورم و يا جنگ معرفي كرد. براي مثال در دو سه دهه اخير به طور آشكار قيمت طلا و نفت تا حدود زيادي به موازات يكديگر تغيير كرده است، ولي اين رابطه ممكن است در درازمدت قابل دوام نباشد.

- براساس داده‌هاي موجود ارزش نسبي طلا در ارتباط با عوامل زير تعيين مي‌شود:

(1نرخ تورم و ساير عوامل موجد ناپايداري اقتصادي مانند نرخ بهره بانكي

2)هزينه تهيه سرمايه و سود حاصل از دارايي‌هاي ديگر.

(3كوشش براي توسعه و بازاريابي

4)ارزش طلا نسبت به ساير اجناس.

5) چشم انداز وضعيت عرضه و تقاضا براي طلا

- بازارهاي طلا

بين توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان طلا بازارهاي كليدي فعال مي‌باشند كه در سطح جهاني و منطقه‌اي پراكنده‌اند.توليدات آفريقاي جنوبي كه بزرگترين توليدكننده طلا در جهان است، به بازارهاي لندن و زوريخ سرازير مي‌شود. توليدات آمريكاي شمالي به بازارهاي نيويورك و تورنتو انتقال مي‌يابد. توليدات به استراليا به هنگ‌كنگ، سنگاپور و ژاپن مي‌رود.معامله كنندگان عمده در بازار طلاي جهان، يا موسسات بانكي هستند يا موسسات تجاري‌اي كه بانك‌ها سهامداران عمده آنها مي‌باشند.بدين لحاظ از نظر مالي در سطح بسيار بالايي هستند.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-12, 19:37
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/490_633780562216327500_l.jpg

صنایع و هواپیمایی

کیسه‌های هوا

طلا در سیستم‌های پیشرفته کیسه هوای اتومبیل‌ها به‌کار رفته ‌است. از طلا در دستگاه حس‌گر استفاده شده که در قسمت داخلی ماشین نزدیک به سپر جلو قرار می‌گیرد. این حس‌گرها دارای اتصال‌های الکتریکی طلایی است که به محض تحریک شدن به کیسه هوا، علامت فعال شدن را ارسال می‌کند. طبق قوانین مربوطه، سیستم‌های کیسه هوا باید تا ۱۰ الی ۱۵سال از طول عمر ماشین، بدون مشکل و نقص عمل کنند. لذا، طلا به‌ دلیل ویژگی‌های بسیار خاص همچون رسانا بودن نیروی برق، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و مات شدن، به‌ویژه در محیط‌های کثیف و داغ موتور ماشین، مناسب‌ترین فلز برای این وسیله ایمنی شناخته شده که همه شرایط لازم را دارا است.

کیسه هوای خودروها به‌گونه‌‌ای طراحی شده‌است که سرنشینان خودروها را به هنگام تصادفات شدید محافظت کند. طبق قوانین مصوب، سازندگان اتومبیل باید توجه داشته باشند در ماشین‌های سال ۱۹۹۸ باید دو کیسه هوا در اتومبیل تعبیه شود. ضمن این‌که تا پایان سال ۱۹۹۵ بیش از ۱۰ میلیون از اتومبیل‌های ایالات متحده مجهز به کیسه هوا بودند.

- موتورهای هواپیما

طلا نقش بسیار مهمی را در موتورهای هواپیما ایفا می‌کند که از آن‌جمله می‌توان بویینگ ۷۷۷ را نام برد. یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده در آلیاژ به‌کار گرفته در ساخت و نصب استاترها و تایرهای ماشین طلا است. وجود این دو جز برای نگهداری جریان هوا و تراکم آن بسیار ضروری است، زیرا منجر به انجام عملیات احتراق در موتور Stator ماشین می‌شود.

- پنجره‌های هواپیما

پنجره‌های آکلریک کابین خلبان در بسیاری از هواپیماهای ارتشی و داخلی، دارای روکشی از طلا است. استفاده از این روکش طلا موجب آن می‌شود که این پنجره‌ها حامل جریان برق باشند و همین ویژگی موجب از بین رفتن قطرات یخ زده و برفک از روی پنجره‌های کابین خلبان می‌شود که ممکن است دید خلبان را کم کند. هنگامی‌که هواپیما در حال کم کردن ارتفاع از میان ابرهای باران‌زا است، وجود این روکش نازک طلا بر روی پنجره‌ها، موجب پراکنده شدن مه می‌شود. طلا به ‌دلیل بازتاب گرما به هنگام پرواز در آب و هوای بسیار گرم، ‌موجب می‌شود که هوای کابین خلبان برودت لازم را حفظ کرده و خنک بماند. به هنگام پرواز در ارتفاعات بسیار بلند و سرد، نیز به‌دلیل آن‌که طلا رسانای حرارت و گرما است، همین موجب می‌شود که هوای کابین گرم باقی بماند و مهمان‌داران نیز احساس راحتی کنند.

- تحقیقات مربوط به کاهش آلودگی هوا

در این اواخر محققان کشف کرده‌اند که ذرات طلا می‌تواند به‌ عنوان کاتالیست‌هایی بسیار مفید عمل کرده و ذرات معلق و خطرناک مونواسیدکربن و نیتریک اکسید معلق در هوا را به گازهای بی‌خطر تبدیل کنند. گاز مونوکسیدکربن توسط اجاق‌های گازسوز، دود سیگار و آتش به وجود می‌آید. نیتریک اکسید که یکی دیگر از آلاینده‌های هوا به‌شمار می‌آید در اثر سوخت موتورهای ماشین و تراکتور به ‌وجود می‌آید. نیتریک اکسید به هنگام ترکیب با هوا نقش عمده‌ای در تولید مه، دود، و دیگر آلاینده‌های هوا دارد. هنگامی‌که طلا با اکسیدهای دیگر فلزات در دستگاه‌های کنترلی آلودگی هوا ته‌نشین می‌شود، فرآیند تبدیل، گاز مونواکسیدکربن به دی‌اکسیدکربن را به نحو چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

ذرات طلا با پوشش دادن اکسید آلومینیوم، تا ۴۰ درصد فرآیند تبدیل اکسید نیتریک به گاز نیتروژن بی‌خطر را افزایش می‌دهند. هم‌اکنون در حال آزمایش و بررسی استفاده از ترکیب کاتالیست‌های طلا و فلزات دیگر دستگاه‌هایی هستند که مخصوص تصفیه هوا در محیط‌هایی همچون ادارات، داخل اتومبیل‌ها، گاراژها و پارکینگ‌ها می‌باشند. لازم به ذکر است که استفاده از چنین ترکیبی در زمینه‌های متعدد دیگری نیز آغاز شده است که از آن ‌جمله می‌توان به ماسک‌های اکسیژن مخصوص مأموران آتش‌نشانی و معادن ذغال‌سنگ و در حس‌گرهای گاز مونواکسیدکربن اشاره کرد.

ویژگی‌های خاص طلا، همچون واکنش‌ناپذیر بودن آن موجب شده تا طلا در فرآیند کاتالیزوری‌ها، به‌عنوان جزیی اساسی و ضروری برای کنترل آلاینده‌های هوا مورد استفاده قرارگیرد. طلا در مقایسه با سایر کاتالیست‌های تجاری، دارای مزایای بی‌شماری است. به‌عنوان مثال: اکسید مس و منگنز و سایر فلزات قیمتی مقاوم هستند و به‌عنوان کاتالیست در درجه حرارت‌های پایین، کمتر عمل می‌کنند ولی طلا در محیط‌های مربوطه فعالیت‌های کاتالیستی را به‌خوبی انجام داده و حتی در حرارت معمولی واکنش نشان می‌دهد.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-12, 19:40
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/485_633780549906015000_l.jpg

پالادیوم

پالادیوم به‌تدریج درتولید و ساخت جواهرآلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بزرگ‌ترین معدن پالادیوم آمریکا و برخی تولیدکنندگان با تاسیس نهادی تحت عنوان "پالادیوم الیانس اینترنشنال Palladium alliance international " سعی کرده‌اند تا براعتبار این فلز بیش از پیش بیافزایند. تعدادی از کلکسیون‌های جدید پالادیوم امسال به نمایش گذاشته‌شده‌اند و برخی معتقدند پالادیوم در ظرف۲۴ ماه ‌آینده تبدیل به فلزی محبوب خواهدشد. درضمن فروش تیتانیوم و استیل ضدرنگ نیز درساخت جواهرات مردانه کاربرد فراوانی یافته‌اند. سیر صعودی قیمت‌های طلا و پلاتینیوم نظر مشتریان، خرده‌فروشان و تولیدکنندگان را به‌سوی فلز مزبور جلب کرده‌است. از دیدگاه جواهرسازان این فلز دارای خصوصیاتی است که سبب شهرت آن دربازار‌های آمریکا و در نزد جواهری‌ها و تولیدکننده‌های جواهرآلات مردانه می‌شود.

در طی ۱۸ ماه گذشته، ستاره اقبال پالادیوم نورافشانی می‌کند و بخت با آن یار است این امر ناشی از افزایش قیمت این فلز است (خرید آن اقدامی مناسب ازسوی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود که آن‌ها را در مقابل تنش‌های جهانی و تغییر قیمت‌های نفت مورد حمایت قرارمی‌دهد.) دراواخر ماه‌مه، هر"تروی اونس * " طلا به‌میزان۷۳۰ دلار به‌ فروش می‌رسید. این افزایش قیمت به‌مدت ۲۶ سال طول کشید، درحالی‌که قیمت پلاتینیوم درمقایسه با قیمت پالادیوم از۳۷۱ دلار، به ۲۷۵/۱ دلار رسیده بود. لذا تولیدکنندگان جواهر و خرده‌فروشان سراسر جهان گرایش به این فلز پیدا کرده‌اند. درسال ۲۰۰۵ خرید فلز مزبور برای ساخت، ۵۴ درصد (معادل۴۳/۱ میلیون اونس) افزایش یافت و چینی‌ها از جمله افرادی بودند که این شرایط را بیش از پیش به‌نفع خود می‌دانستند.

درآمریکا، منافع حاصل از تجارت در سال کنونی با توجه به تعداد تولید‌هایی که در نمایشگاه‌های مشهور از جمله JCK – لاس وگاس به نمایش گذاشته شده‌اند فوق‌العاده چشمگیر است. ارزش پالادیوم تنها دلیل افزایش اهمیت این فلز نیست. به‌گفته "اسکات کی Scott Kay " فلز مزبور حکم گنجی گران‌بها را برای جواهرسازان یافته‌است و تحول‌های مهمی را درصنعت جواهرسازی ایجاد خواهدکرد. تولیدکنندگانی که از این فلز درکارخود بهره می‌برند مانند"کی Kay " "آدیر جوئلری Adair jewelry "، "فردریک گلدمن Frederick goldman " آن را فلزی بسیار گران‌بها توصیف کرده و در زمره پلاتینیوم قرارمی‌دهند.

رنگ پالادیوم سفید متمایل به خاکستری، سفیدتر از پلاتینیوم است و هرگز تیره نمی‌شود و یا رنگش تغییری پیدا نمی‌کند و آلرژی‌زا نیست. ضمن آن‌که ۶/۱۲درصد سخت‌تر و انعطاف‌پذیرترمی‌باشد اگرچه سختی آن در مقایسه با پلاتینیوم کمتر است. قابلیت تغییر و وزن سبک آن سبب می‌شود تا بیشتر از پلاتینیوم در ساخت جواهر استفاده قرار شود و هزینه کمتر و سود بیشتری را به‌دنبال داشته باشد.

"انجمن بین‌المللی پالادیوم الیانس PALLADIUMS Alliance " هدفی مشابه با اتحادیه بین‌المللی صنف پلاتینیوم را دنبال می‌کند که همانا افزایش اعتبار پالادیوم در نزد مشتریان و خرده‌فروشان است. "فرانک مک آلیستر Frank Mc Allister " رییس و مدیرعامل شرکت "استیل‌ واتر Still water " و "بیلینگز مونت Billings Mont " بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم، معتقدند که: هنوز آن‌طورکه باید به ارزش این فلز پی نبرده‌اند. شرکت"استیل واتر" حامی PAI و "جان استارک John stark " است و دراصل ریاست آن‌ها رابرعهده دارد.

درهرحال ایده تاسیس اتحادیه فوق از سوی "جاناتان گلدمن Jonathan Goldman " تولیدکننده جواهرات مشهور و بزرگترین حامی استفاده از پلاتینیوم در ساخت جواهر از آمریکا مطرح شده است به‌طورتقریبی ۲ سال پیش، شرکت او به‌دنبال فلزی بود که درمقایسه با پلاتینوم هزینه کمتری دربرداشته و کاربرد آن سبب زردی و تغییررنگ فلز نمی‌شود (مانند طلای سفید) و هدف مذکور درنهایت منجربه شناخت پالادیوم شد.

در ژانویه ۲۰۰۵ بعد از ۶ ماه تلاش مجموعه‌ای از جواهرات پالادیوم به‌نمایش گذاشته ‌شد. در سال‌جدید نیز مدل‌های عروسی تحت‌عنوان"آرت کارود Art carved " و جواهراتی به‌مناسبت سالگرد ازدواج عرضه ‌شد. "گلدمن" طی گفتگویی با JCK اظهارکرد: ما به‌طورکامل نسبت به این فلز احساس تعهد می‌کنیم . اودرسال ۲۰۰۴ با مک آلیستر تماس گرفت و پیشنهاد تاسیس سازمان صنعتی را به او کرد که براساس آن پالادیوم به‌شیوه‌ای صحیح به بازار معرفی‌شده و نظرخرده‌فروشان و مشتریان بسیاری را به خود جلب کرد. شرکت‌های زیادی تقاضای‌او را پذیرفتند ازجمله" هوور و استرانگ متالوژی"، جانسون ماثی و روچوئت که به حمایت از او پرداختند.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-15, 16:31
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/484_633780541451640000_l.jpg

پیشینه هنر فلزکاری در ایران

انقراض دولت هخامنشی در ۳۳۱ پیش از میلاد با حرکت اسکندر به طرف شرق و مرگ داریوش سوم اتفاق افتاد. پیروزی‌ها و لشکرکشی‌های اسکندر ضمن اشاعه تمدن یونانی یا هلنی مآبی در سراسر خاورزمین تا هندوستان به‌صورت متقابل نیز موجب نفوذ فرهنگ خاوری در عناصر یونانی مقدونی شد.

با وجود مدارک اندک و توزیع غیریکنواخت جغرافیایی نمی‌توان تصویر روشنی از آثار هنری این دوره را با اطمینان نشان داد چنانکه بسیاری از آثار یونانی اصل یا آثار نسخه‌برداری شده از هنر یونانی، ایران را به دوره سلوکی نسبت می‌دهند.

شاخص‌ترین آثار هنری دوره سلوکی که در نمایشگاه عرضه شده سر مجوف یک مرد از جنس نقره است که سبک هنری آن به‌شیوه هلنی است و در سال ۱۳۵۸ خورشیدی از مرز بازرگان به دست آمده است. آثاری نیز چون گوشواره‌هایی با نقوش اساطیری و الهه‌های یونانی که از نهاوند به دست آمده‌اند نمایانگر گوشه‌ای از هنر فلزکاری این دوره هستند که بسیار ظریف و به‌شیوه هلنسیتی ساخته شده‌اند.

حدود ۲۵۰ سال پیش از میلاد اشکانیان از مشرق زمین به قصد براندازی دولت سلوکی تمام خاک ایران را تصرف کردند و رو به سوریه نهادند. اشکانیان در ابتدا فرهنگ و تمدن یونانی را پذیرفتند اما به تدریج فرهنگ و تمدن یونانی در فرهنگ بومی ایران حل شده و از اوایل قرن دوم میلادی فرهنگ و تمدن اشکانی که آمیزه‌ای از فرهنگ و هنر هخامنشی، میان رودان، هند و بومیان ایران بود، شکوفا شد.

از بررسی اندک آثار به جای مانده از تمدن و هنر اشکانی این موضوع روشن می‌شود که اشکانیان در طول پادشاهی خود به تدریج نفوذ و فرهنگ و هنر یونانی را محو و ویژگی‌های هنر هخامنشی را احیا کردند. چنانکه از پیکره‌ها و نقوش برجسته پادشاهان و ملکه‌ها، جنگاوران، شاهزادگان و تجار اشکانی باقی مانده در ایران، الحضر، پالمیر، نیپور، دورااروپوس و... استنباط می‌شود که اشکانیان علاقه زیادی به جواهرات و اشیای زرین و سیمین داشتند. بیشتر اطلاعات راجع به جواهرات و زیورآلات اشکانی را می‌توان از مجسمه‌ها و سکه‌های آن دوران به دست آورد. در این دوران زنان و مردان جواهرات زیادی برای تزیین به‌کارمی‌بردند.

کلاه‌های بلند جواهرنشان و پوشیده از زنجیر، گوشواره‌های بلند سنگین، گردنبند با آویزهای سنگین، بازوبندهای ضخیم تاب‌دار و حلقه‌ها از زیورآلات مجسمه‌های این دوره است. برخی از جواهرات این دوره دارای تراش، نقوش و تزیینات یونانی است، هرچند که بیشتر شکل برداشتی محلی از این تزیین را دارد. پیکره‌هایی چون پیکره‌ کامل زن و مرد و پیکره‌های "اروس" که نقش‌مایه‌های یونانی است روی گوشواره‌ها دیده می‌شود و نیز گوشواره‌هایی به شکل خوشه انگور از ویژگی‌های طلاکاری و نقره‌کاری اشکانی است که به شکل‌های مختلف به سبک هنری هخامنشی نزدیک است.

دوره ساسانی:

سلسله ساسانی که نامش را از ساسان موبد موبدان معبد آناهیتا در استخر گرفته از سده سوم تا سده هفتم میلادی در ایران حاکم بود. ساسانیان با وجود بحران‌های بزرگ اواخر سده سوم جنگ با رومیان و بحران‌های قرن پنجم (جنگ با هپتالیان، خشکسالی و...) توانستند تاج و تخت خود را بیش از ۴۰۰ سال حفظ کنند. دوره‌های اوج امپراتوری آن‌ها زمان سلطنت اردشیر یکم و پسرش شاپور یکم و پادشاهی شاپور دوم در قرن چهارم و خسرو یکم (انوشیروان) در سده ششم میلادی بود. ساسانیان به‌عنوان فرمانروایان تمام عیار ایرانی جایگاهی ویژه در میان سایر ملل و اقوام به دست آورده بودند و در حماسه فردوسی و اشعار نظامی و نیز در تاریخ‌های مورخان اسلامی و قصه‌های مردمی جاودانه شدند.

هنر ساسانی هنری درباری بود که همیشه در پی اثبات ارتباط و پیوندش با سنن هنری دوره هخامنشی بود. با این همه این هنر دست‌کم در آغاز پیدایش خود بسیار تحت تاثیر فرهنگ اشکانی بود به این دلیل که هنر و فرهنگ اشکانی در دوره پسین خویش بیشتر خصلت و ویژگی ایرانی پیدا کرده بود. آثار هنری و صنایع دستی ساسانیان خواستاران زیادی در عرصه هنر جهانی داشت. درباره جام‌های نقره‌ای ساسانی، پارچه‌های ابریشمی و نفوذ آن‌ها بر هنر نساجی غرب، یا درباره نگین‌های نقش برجسته، ظروف بلورین و گچبری‌های مشهور ساسانی و مهرها و سکه‌ها بیشتر از این‌ها می‌توان سخن گفت اما به ناچار در این‌جا به برشمردن نام آن‌ها اکتفا می‌کنیم. درباره جواهرات و زیورآلات این دوره اطلاعات کمی در دست است.

منبع اصلی به جز معدود آثار یافت شده در نقاط مختلفی مانند عمارلو، املش، کردستان و... نقوش برجسته کنده شده روی سنگ و سکه‌ها هستند که اهمیت فزاینده خودآرایی و کاربرد زیورآلات را در دوره ساسانی نشان می‌دهند. نقوش برجسته اولیه شاه را نشان می‌دهد که تاج به‌نسبت ساده‌ای بر سر دارد با گوشواره و گردنبند و ریشی که داخل حلقه‌ای جمع شده است.

این گوش آویزهای سنگین شبیه یک جفت گوشواره ساخته شده از طلا و مروارید هستند. گردنبندها از مرواریدهایی درشت با تعداد زیادی جواهرات روی طوقی به ظاهر زرین تشکیل می‌شده است. از تصاویر کنده شده شاهان در روی سنگ و فلزات چنین برمی‌آید که در قرن چهارم میلادی دیگر تنها یک گردنبند برای نشان دادن بزرگی شاه کفایت نمی‌کرد به همین علت شاه یک سینه‌بند مرکب از بندهای جواهرنشان که سراسر سینه را می‌پوشاند و روی شانه‌ها و زیربغل می‌رفت، استفاده می‌کرد.

زیورهای خسرو پرویز حتی از این هم بیشتر مزین به جواهر است. گوشواره‌ها دراز است، گردنبند دارای تزیینات مفصل، سینه‌بند و کمربند جواهرنشان است و شاه‌بند شمشیر و نیام همراه با سنگ‌های قیمتی درشت که به لباس او دوخته شده را به تن دارد. خسرو پرویز حتی در هنگام شکار، گردنبند بزرگی با آویزهای متعدد، کمربند جواهرنشان مزین به آویزهای متعدد بلند و بازوبندهای گوهرنشان روی هر دو بازو دارد. از نمونه‌های موجود در این نمایشگاه می‌توان به یک گردنبند طلا با سنگ بسیار زیبا مکشوفه از عمارلو(بخش رودبار- رشت) و به یک پیکرک سوارکار زرین (با کاربرد سنجاق سینه) مکشوفه از املش اشاره کرد.

یکی از زیباترین و نفیس‌ترین آثار هنری این دوره که در نمایشگاه هم در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده ظروف نقره‌ای هستند که با ظهورشان از نیمه دوم دوره ساسانی یعنی اواخر سلطنت شاپور دوم هنر رسمی ساسانی را به نوعی دیگر به نمایش می‌گذارد. هنوز نمی‌دانیم سازندگان آن‌ها چه مردمی بودند یا هدف از ساختن آن‌ها یا الگوی اولیه آن‌ها چه بوده ولی این را می‌دانیم که از زمان شاپور دوم در وسط ظرف تصویر شاه را نقش می‌کردند که یا در حال شکار است و یا بر تخت نشسته و چند تن از بزرگان دربار در اطرافش هستند. بنابراین می‌توان گفت هدف از ساختن این جام‌ها هم سیاسی بوده و هم جنبه تشریفاتی و درباری داشته است. نقوش دیگر مانند رامشگران و نوازندگان، نقوش گیاهی و حیوانی و پرندگان هم روی جام‌های سیمین این دوره به چشم می‌خورد. اشیای به نمایش درآمده

در این نمایشگاه از محوطه‌هایی با حفاری کنترل شده به دست نیامده‌اند. آنچه که در ایران به دست آمده، تصادفی یا اتفاقی بوده‌است. درخارج از ایران این اشیا از مناطق مختلفی چون ارمنستان، پرم در اورال ، اکراین، ترکیه و افغانستان به ‌دست آمده‌اند و هم اکنون به جز موزه ملی ایران مجموعه‌هایی از این اشیا در کتابخانه ملی پاریس، موزه برلین، موزه بریتانیا و بالاخره مجموعه بزرگ موزه ارمیتاژ لنیگراد وجود دارد.

آثار سیمین موجود در موزه ملی ایران به صورت زیورآلات مانند النگو، گوشواره، سنجاق سینه و... و ظروف به شکل‌های مختلف مانند بشقاب‌ها، کاسه‌های نیم‌کروی، کاسه‌های بیضی‌شکل، تنگ و ریتون... هستند و از نظر سبک کار به دو گروه سبک رسمی و درباری و سبک‌ محلی و غیررسمی تقسیم می‌شوند. شیوه ساخت ظروف سیمین به‌طور‌معمول چکش‌کاری بوده که سپس به شیوه‌های مختلف تزیین می‌شد. قسمت‌های برجسته نقوش به‌صورت قطعات پیش‌ساخته آماده شده و سپس به ظرف الصاق می‌شد. بخش دیگر از نقوش با کندن و تراش زمینه ظرف و تزیینات سطحی با قلم‌زنی ایجاد می‌شد.

مطلا کاری از کارهای دیگر در تزیین ظروف بود. این کار با کشیدن مایع مخلوط طلا و جیوه بر سطح ظرف ایجاد می‌شد و با حرارت دادن آن و تبخیر جیوه، طلا بر سطح ظرف می‌چسبید. برخی از ظروف نقره‌ای دارای کتیبه هستند که به خط پهلوی و سغدی است. متن کتیبه‌های بسیار کوتاه و شامل نام مالک و یا وزن ظروف است. موضوعات تزیینی ظروف صحنه‌های شکار، رامشگران، ضیافت، حیوانات افسانه‌ای و خیالی، شاه بر تخت نشسته، اعطای منصب و گل‌ها و پرندگان بوده است.

بشقاب سیمین منقوش که در سال ۱۳۳۳ در کنار یک کارخانه آجرپزی در حومه شهر ساری به دست آمد. صحنه روی این ظرف، صحنه شکار شیر توسط شاه سوار بر اسب با تیر و کمان است. نوع تاج شبیه به تاج اردشیر دوم است که در روی نقوش برجسته طاق بستان و سکه‌ها دیده شده است.

کاسه سیمین به شکل نیم کره با نقوش برجسته نوازندگان با سازهای مختلف که در چهار قسمت ظرف دیده می‌شود. تزیینات برگ نخلی در هر چهار قسمت فاصله بین نوازندگان را پر کرده است. برگ‌های میانی در هر بخش با میناکاری‌هایی به شکل قلب تزیین شده، لبه بالایی کاسه به یک رشته دانه‌های مروارید در سرتاسر لبه ختم می‌شود. در وسط کاسه روی یک مدال یک قرقاول نقش شده است. این نقوش یادآور تصویر "دیونوسوس پیروز" است که منشا آن در هنر رومی است. این نقوش روی بشقاب‌های سیمین ساسانی سده‌های پنجم تا هفتم میلادی نیز دیده می‌شود. روی تزیینات مرگ نخلی یک نوشته به روش سوزن‌کاری دیده می‌شود که نام صاحب ظرف و وزن آن نوشته شده است: "ونداد اورمزد" به‌عنوان مالک و وزن آن ۲۷۴ دراخما است.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-15, 16:36
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/470_633779715878515000_l.jpg

پیشینه فلز و هنر فلزکاری در ایران

از مناطق کردستان، گیلان(املش، عمارلو،جوبن،اصطلخ جان) مازندران(ساری و کلاردشت) و لرستان آثار زرین و سیمینی به صورت اتفاقی و حفاری غیرمجاز به دست آمده که نمونه‌هایی از آن ها مربوط به دوره‌های فرهنگی مختلف در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

از ناحیه کردستان اشیایی مانند مدال‌ها زیورآلاتی چون دستبندهایی با سر حیوانات، گوشواره، آویزهایی به شکل انار ومجسمه‌های کوچک به شکل گاو از جنس طلا و نقره به دست آمده است.

از اشیای زرین و سیمین منسوب به لرستان که بسیار کمیاب هستندمی‌توان از یک پیشانی‌بند زرین که به صورت لوحه‌ای نازک و منقوش به نقش حیوانات و یک جفت گوشواره زرین با نقش غزال که بسیار مورد علاقه برنزکاران بوده و در زمره اشیای خریداری شده توسط موزه ایران باستان بوده است، نام برد.

اشیای سیمین منسوب به این ناحیه که در نمایشگاه عرضه شده شامل یک ورقه نازک منقوش به نقش حیوانات و یک پیکره حیوان بالدار است. موضوعات روی قطعات تزیینی منسوب به این ناحیه نمایانگر تاثیر هنر لرستان در دوره‌های بعدی از جمله هنر هخامنشیان است.

- عهد هخامنشیان

پارس‌ها- که ایرانی بودند و از سده نهم قبل از میلاد نام و نشان آن‌ها در کتیبه‌های آشوری آمده است- نخست، تابع آشور بودند و سپس، اطاعت مادها را پذیرفتند. آنان در حدود سال ۷۰۰ ق.م، حکومت منطقه‌ای خود را به زعامت هخامنش در پارس آغاز کردند. چاایش پیش، (۷۳۰ ق.م)؛ کمبوجیه اول؛ کوروش اول و چاایش پیش دوم پادشاهان دوره اول سلسله هخامنشی هستند.

پس از دو شاخه شدن آن‌ها شاخه اصلی که در انزان (شوش) و عیلام پادشاهی خود را ادامه دادند عبارتند از: کوروش دوم، کمبوجیه دوم، کوروش سوم(بزرگ) و کمبوجیه سوم. جز این‌ها شاخه فرعی که در پارس حکمرانی خود را ادامه دادند، عبارتند از: آریا رامنه (۶۴۰-۵۹۰ ق.م)، آرشام، ویشتاسپ و داریوش اول.

کوروش سوم یا کوروش بزرگ- که از او در اسناد و مدارک باستانی و تاریخی و دینی اقوام و ملل مختلف جهان، به بزرگی و نیکی یاد شده است- پس از قیام بر ضد مادها و فتح همدان (پایتخت آن‌ها) در سال ۵۵۰ ق.م به پیشروی در سراسر منطقه آسیای غربی ادامه داد.

او مرزهای پادشاهی خود را تا مصر و مدیترانه از مغرب، رود سند از مشرق، رود سیحون (سیردریا) از شمال، و خلیج فارس و دریای هند از جنوب امتداد داد. بابل در سال ۵۳۸ ق.م فتح شد و یهودیان به اسارت درآمده در دوره بخت‌النصر، آزادی خود را بازیافتند و به موطن خود بازگشتند و معابدشان را از نو بنا کردند.

به همین دلیل است که کوروش در کتاب مقدس، به نیکی یاد شده است. امپراتوری وسیعی که کوروش بر آن فرمانروایی داشت. به تایید مورخان، بر پایه تساهل و تسامح و احترام به آداب و رسوم و اعتقادهای مردم مغلوب استوار بود. نزد کوروش ، "ملل متنوعه" از رفاه و آرامش و عزت و احترام کامل بهره‌مند بودند.

در پایان سلطنت کوروش، بار دیگر اقوام ماساژت‌ها (بخشی از سکاها) در آسیای مرکزی دست به فتنه و آشوب زدند. در سال ۵۲۹ق.م، فرمانروای ایران که برای سرکوب آنان و برقراری آرامش در منطقه، بدان سوی لشکر کشیده بود، به قتل رسید. جسد او را به پارس آوردند و در پاسارگاد(مشهد مرغاب) به خاک سپردند.

پس از کوروش، پسرش کمبوجیه و پس از او بردیا- که او را برادر دروغین کمبوجیه نامیده‌اند- زمام امور را در دست گرفت. اما شاخه دیگر هخامنشیان به سرکردگی داریوش اول قیام کردند و پیروز شدند و داریوش بر تخت سلطنت نشست(۵۲۲ ق.م). این فرمانروای مقتدر توانست در مدت دو سال، با بیست جنگ و شورش و قیام مقابله کند و امپراتوری بزرگ کوروش را از نو بر پا دارد. به دستور او، از رود سند تا دریای پارس و از آن جا تا بحر احمر را دریانوردان ایرانی مساحی کردند و برای نخستین بار در تاریخ، دریای مدیترانه با حفر کانال داریوش(ترعه سوئز)، به دریاهای ایرانی متصل شد.

با برقراری نظم حکومتی در آسیای مرکزی، از طریق قفقاز و آسیای صغیر- که پیش از آن با حمله کوروش کبیر، فتح شده بود- قشون ایران خود را به بالکان رسانید. در سال ۴۹۸ق.م، سپاهیان داریوش از تنگه هلسپنت به دیگر اماکن یونان رسیدند. با برپایی دوجنگ در سالامیر(۴۹۷ق.م) و مارسیاس (۴۹۷ق.م)، یونان شکست خورد و اسیران زیادی به شوش منتقل شدند.

داریوش هم مثل کوروش کبیر اهل تساهل و مدارا بود و در کشورداری و ایجاد تشکیلات حکومتی و اقتصادی، در سراسر امپراتوری گسترده خود، روش‌های تازه‌ای به کار برد. داریوش، شهر تاریخی شوش را پایتخت امپراتوری خود اعلام کرد و با برپایی بناهای عظیم و زیبا و هنرمندانه در آن جا و همچنین، در خاستگاه نخستین پارس‌ها، یعنی در تخت جمشید، عظمت سیاسی و حکومتی روزگار خود را نمایاند.

داریوش در سال ۴۸۴ق.م، چشم از جهان فرو بست و پسرش خشایارشا بر مسند قدرت نشست. او پس از فرو نشاندن فتنه مصر و تسخیر مجدد بابل در سال ۴۸۱ق.م، به یونان لشکر کشید و در چند نبرد تاریخی، گاهی پیروز و گاهی مغلوب شد. سرانجام، در بهار ۴۷۹ق.م، در جنگ پلاته شکست خورد.

در تابستان سال ۴۶۵ ق.م، در پی دسیسه درباریان، او و پسر ارشدش، داریوش کشته شدند و پسر دیگرش اردشیر- که به درازدست شهرت دارد- تخت و تاج پدر را تصاحب کرد و تا سال ۴۲۴ق.م، بر مسند قدرت باقی ماند. پس از او، خشاریارشای دوم پسرش فقط ۴۵ روز پادشاهی کرد. تا دوره پادشاهی داریوش دوم (۴۲۴-۴۰۴ق.م) و اردشیر دوم (۴۰۴-۳۵۸ق.م) و پسر او اردشیر سوم (۳۵۸-۳۳۶ق.م) پادشاهی کرد.

پس از او، در زمانی که در داخل امپراتوری گسست‌های سیاسی و معنوی پدید آمده بود و عیش و عشرت و خوش‌گذرانی جای شمشیرزنی و دلاوری را گرفته بود، داریوش سوم در سال ۳۳۶ق.م، بر اریکه قدرت نشست و در دوره پادشاهی او بلندآوازه‌ترین سلسله‌های پادشاهی ایران باستان منقرض شد.

در دوره هخامنشیان، در سراسر قلمرو حکومتی، با حفظ پاره‌فرهنگ‌ها و آداب و رسوم منطقه‌ای و حفظ احترام "ملل متنوعه" ، انسجام اجتماعی و هویت ایرانی اندک اندک شکل گرفت. تشکیلات حکومتی و ساتراپ‌ها، امور لشکری و نظامی، مساله مالیات‌ها و ضرب سکه و کاربرد جهانی آن، امنیت امور قضایی و فرونشاندن شورش‌ها(از آن میان شورش بردیای دروغین) حاکی از آن است که سازمان حکومتی دارای نظام متشنجی بود. اعتقاد به اهورا مزدای واحد، که خالق زمین و آسمان بود، رونق یافت.

علوم و فرهنگ و صنایع دست‌بافت و دست‌ساخت و هنر و معماری رشد زیادی کرد. هنوز هم آثار آن عصر درخشان در تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رجب و نقش رستم برجای مانده است.کتیبه‌های بازمانده از آن روزگار حاکی از زبان و نوشتار مردم آن زمان است. خط میخی که اقتباس شده از خط بابلی است، به صورتی زیباتر و با حذف پاره‌ای علامات اضافی در سنگ‌نوشته‌ها و الواح گوناگون، مبین حیات اجتماعی و هویت فرهنگی ساکنان ایران زمین در سده‌های میانی هزاره یکم قبل از میلاد است.

- کتیبه‌نگاری در ایران باستان

۱) کلیات: سنت کتیبه‌نگاری در ایران پیش از اسلام محدوده‌ای گسترده دارد و مطابق روش معمول زبان‌شناسی تاریخی این محدوده تاریخی به دوره باستان و میانه تقسیم شده است. دوره باستانی محدوده زمانی پادشاهی هخامنشیان و دوره میانه عمدتا دوره اشکانیان و ساسانیان را در برمی‌گیرد، هر چند سنت نگارش کتیبه به خط‌های میانه تا قرن‌های چهارم و گاه بعدتر نیز در میان ایرانیان رواج داشته است. از دوره پیش از هخامنشیان نیز کتیبه‌هایی به خط‌های غیرایرانی مانند سومری، ایلامی و میخی بین‌النهرینی و کتیبه‌های اورارتو و حتی اخیرا کتیبه‌هایی در جنوب خراسان (=لاخ‌مزار، بیرجند) به دست آمده است که برخی وجود خط تصویری را در آن ها نیز احتمال می‌دهند(مقالات پژوهشی، ص۲۹-۱۹). اما در این جا بیش‌تر نظر بر کتیبه‌های ایرانی و به خط‌های رایج در ایران است و بنابراین دو دوره باستان و میانه به تفکیک موردبحث قرار می‌گیرد(برای کتیبه‌های اورارتو و هوریت لوکوک،۱۹۹۷،ص۵۱)

۲) کتیبه‌های هخامنشی: به سبب حکومت کوتاه مادها از خط و زبان آنان آگاهی روشنی در دست نیست. آن‌چه یقین است این که زبان مادها یکی از زبان‌های شاخه شمالی گروه غربی زبان‌های ایران است که می‌توان شماری از واژه‌های آن را بازسازی کرد. در کتیبه‌های فارسی باستان واژه‌هایی مانند ؟ شاه، ؟ راست، حقیقی؟ بزرگ و ... مادی هستند‌(لوکوک۱۹۹۷، ص۴۹-۴۷)

زبان‌ها و خط‌هایی که در دوره هخامنشیان در امپراتوری آنان کاربرد داشته و بر کتیبه‌ها، فلزنوشته‌ها، سکه‌ها، گل‌نوشته‌ها، سفالینه‌ها و... حک شده‌اند به جز خط میخی فارسی باستان عبارتند از:

آرامی زبان آرامی، زبان یکی از اقوام سامی‌نژاد است که خود را بنی‌آدم می‌نامیده‌اند و تیره‌ای از آن ها در حدود هزاره سوم پیش از میلاد از شبه جزیره عربستان به سوریه و عراق مهاجرت کرده‌اند. سامی‌ها نام آرام را به سرزمین لبنان و سوریه و عراق اطلاق می‌کرده‌اند و در تورات از کشور آرام سرزمین‌هایی اراده شده که در شمال شرقی فلسطین قرار داشته است و از سوی باختر از دجله امتداد یافته به دریای مدیترانه می‌رسیده و از شمال به سلسله کوه‌های توروس ممتد بوده است. زبان آرامی با زبان فنیقی و عبری، شاخه غربی زبان‌های سامی را تشکیل می‌دهد(برای آگاهی بیش‌تر درباره شاخه‌های آرامی و تاریخچه‌آن ؟)

هنگامی که کوروش بزرگ در سال ۵۳۹ پیش از میلاد امپراتوری بابل را از پای درآورد، زبان آرامی در بخشی از پادشاهی هخامنشی رواج داشت. داریوش خط و زبان آرامی را که پیش از او در بین‌انهرین و شام رواج داشت به عنوان زبانی میانجی پذیرفت و دبیران آرامی‌زبان را در دربار خویش به کار گماشت و ارتباط‌ها سیاسی دربار او با این خط و زبان و به وسیله همین دبیران بود که علاوه بر آرامی، که زبان مادری آنان بود، با زبان پارسی نیز آشنایی داشتند و فرمان‌هایی را که از پادشاه می‌شنیدند به خط و زبان آرامی می‌نوشتند و به ایالت‌های مختلف می‌فرستادند و این نوشته‌ها در هر ایالت به زبان و گویش همان محل ترجمه می‌شد.

کاربرد خط آرامی‌ در دوره اشکانیان و ساسانیان نیز ادامه یافت و سبب ایجاد هزوارش‌ها در زبان‌های ایرانی میانه شد. علاوه بر این، آرامی از طریق شهربان‌های ایرانی، به هند نفوذ کرد و در آن جا نیز جایگاهی مشخص یافت و پایه نگارش خط خروشتی ؟ شد. گونه‌ای از زبان آرامی که در امپراتوری هخامنشی رواج داشت "آرامی شاهنشاهی" خوانده شده است.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-15, 16:37
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/463_633779631219296250_l.jpg

جایگاه پلاتینیوم در دنیا

طراحی حلقه‌های عروسی و جواهرات پلاتینیوم تنها مختص به یک فصل نیست. از این رو همواره شاهد برجسته‌ترین مدل‌ها و طرح هایی هستیم که در ساخت آنها از این فلز استفاده شده‌است.

- چین - پلاتینوم پولیش شده و زیبا

شهرت مجدد مدل‌های کلاسیک اروپا، چین را نیز مفتون خود نموده است، به طوری‌که گرایش فزاینده‌ای نسبت به جواهراتی که بازتابی از طرح‌های ارگانیک، ماهیت زنانه و نمادهایی از گل و طبیعت به شمار می‌روند، مشاهده می‌شود. علاوه بر طرح‌های ظریف و زنانه در سال کنونی به علت رونق سنت ازدواج، عرضه جواهراتی که به شکل قلب طراحی شده‌اند نیز در چین رواج فراوان یافته اند.

در چنین شرایطی اهدای جواهرات پلاتینیوم مزین به الماس، هدیه مطلوبی برای بانوان محسوب می‌شود همچنان‌که خریداران به این حقیقت پی برده‌اند که این فلز برای نصب دیگر سنگ‌ها بسیار مناسب است.

در سراسر چین پلاتینوم‌های مزین به سنگ‌های زمرد، یاقوت و جید، قلب‌ها و دل‌های مالکان آن ها را شیفته خود گردانیده است. بدین ترتیب آویز‌ها، طلسم‌ها، حلقه و گردن‌بندهای پلاتینیوم سعی دارند به زنان بفهمانند که تا چه حد از منزلت والایی در نزد مردان برخوردارند. علاوه بر

گرایش نسبت به مدل‌های انحصاری کلاسیک الماس، اکثر زوج‌ها حلقه‌های پلاتینیوم را می‌پسندند.

- فرانسه - جوهره عشق

صنف بین‌المللی پلاتینیوم Platinum guild International شعر معروف پلاتینیوم اساس و روح عشق است را با توجه به آثار برجسته دو جواهرساز فرانسوی "اورست" Orest و "پونس اور" Ponce or که دو کلکسیون خود را مرکب از جواهرات منحصر بفرد و حلقه‌های عروسی پلاتینوم به نمایش گذاشته‌اند، مطرح نموده است.

در فرانسه تولیدکننده‌ها مجبورند که پاسخگوی تقاضای چشمگیر و فزاینده باشند. این بخش پویا، پذیرای هرگونه سفارش و درخواست است و سعی دارد جدیدترین جواهرات عروسی و حلقه را عرضه نماید.

- هند و طرح‌های پیچیده

بسیاری از عروس‌های هندی ترجیح می‌دهند حلقه‌های عروسی‌شان از جنس پلاتین باشد. این‌گونه حلقه ها، شفافیت الماس را دارند. طرح هایی به طور عموم کلاسیک هستند که شامل حلقه های ساده، منحصر به فرد و مزین به سنگ، پلاتینیوم می شوند.

مدل های باریک و پهن عروسی ویژه مردان شیک به نظر رسیده و ارزش بیشتری دارند. کلکسیون "دودراپ" Dew Dropاز جمله جواهراتی است که سبک فوق العاده بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارد و قطرات شبنم الهام‌بخش آن بوده‌اند. خطوط واضح، منحنی‌های کامل و بی‌نقص، طرح‌های ظریف زیبایی قطرات آب را دو چندان نموده‌است. این کلکسیون جدید و مزین به الماس بازتابی از طرح‌های جهانی است. مروارید‌های سفید و خاکستری و سایه‌رنگ‌های آبی نیز بر جلوه پلاتینیوم می‌افزایند.

- ایتالیا سفید یکدست

درباره جواهرات جدید با مفاهیم جدید روبرو می‌شویم که از جمله می‌توان به مدل‌های بی‌رنگ، رنگی، سفید استخوانی، فوق‌العاده بی‌پیرایه و ساده اشاره کرد. انجمن بین‌المللی پلاتینیوم از طراحان و جواهر سازان دعوت کرده‌‌است تا کلکسیون جدیدی از پلاتینیوم سفید مزین به سنگ‌های قیمتی عرضه نمایند. در این رابطه به آن ها اختیار تام داده شده است تا هرگونه نوآوری و ابتکارات خود را به نمایش بگذارند.

درآستانه هزاره سوم گرایش بسیار زیادی به شفافیت و واضح بودن رنگ مشاهده می‌شود. کلکسیون جواهرات سفید یکدست بیانگر ارزش‌هایی چون ستایش‌زن، تک‌رنگ گرایی افسانه‌ای، پرتو کریستال‌گونه الماس پس از تراش و درخشش پلاتینیوم می‌باشد که ترکیب سنگ‌های قیمتی، مروارید، مرجان‌های سفید، کریستال راف (نتراشیده ) با این فلز تحقق بخش آمال‌ها و خواسته‌های انسان در این رابطه است.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-15, 16:39
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/439_633778789104296250_l.jpg

تاریخچه هنر فلزکاری در ایران

محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در ۱۲ کیلومتری شرق شهرستان بهبهان قرار دارد. در پاییز سال ۱۳۶۱ هنگام عملیات خاک‌برداری جهت بر پایی سدی بر روی رودخانه مارون، به‌طور تصادفی به آرامگاهی با دیوارهای سنگی در دل توده‌ای از خشت برخورد شد. بلافاصله بعد از آگاهی کارشناسان دفتر آثار تاریخی سابق به منطقه اعزام و اشیاء درون آرامگاه را به تهران منتقل و سپس کارشناسان مرکز باستان‌شناسی به کاوش در منطقه پرداختند. این آرامگاه به استناد نوشته میخی ایلامی که بر روی حلقه طلایی دیده می‌شود، مربوط به کیدین هوتران پسر کورلوش است.

- حلقه زرین (حلقه قدرت) :

این حلقه دارای دسته‌استوآن‌های هلالی توخالی است که دو انتهای آن به دو صفحه بیضی شکل ختم می‌گردد. در قسمت داخلی این صفحه‌ها به طور قرینه نقش دو شیر بالدار که در دو طرف درخت مقدس ایستاده‌اند و دور آن‌را با نقش گیس بافت تزیین کرده‌اند قرار دارد، در زیر پای شیرها نیز سه ردیف نقش به صورت طاق هلالی شکل کنده شده‌است. بر روی دسته، شیارهایی است که انتهای آن به یک گل دوازده پر در قسمت بیرونی دو صفحه ختم می‌شود. این حلقه دارای نوشته‌ای با خط میخی ایلامی در قسمت جای دسته‌است که ترجمه آن (کیدین هوتران پسر کورلوش) است.

- کلورز گیلان:

کلورز یکی از دهکده‌های رودبار گیلان در ساحل غرب سفیدرود، یک کیلومتری از جاده ‌اصلی رشت به قزوین، ۵۶ کیلومتری رشت و ۸۵ کیلومتری دریای خزر واقع شده، این دهکده حدود ۳۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دارای آب و هوای فرح بخش است. قدیمی‌ترین استقرار در کلورز متعلق به بیشتر از هزار سال قبل از میلاد است و متعلق به همان مردمی است که اشیاء با ارزشی از فرهنگشان به جا گذاشته‌اند. هیأت کاوش کلورز اشیاء زیادی همچنین قبور متعلق به مردم هزاره اول ق.م کشف کرد. در فصل‌های مختلف کاوش چهار نوع قبر در این مکان پیدا شد:

۱) قبور ساده :

همه این قبور تخم مرغی شکل و با خاک سخت ساخته شده‌بودند. اسکلت‌ها شمالی جنوبی همراه با تعداد زیادی اشیاء شامل سفالهای قرمز و سیاه، برنز، دستبند، چاقو و مهره‌هایی از عقیق و لاجورد قرار گرفته‌بودند.

۲)قبوری ساخته شده با دیوارهای سنگی منظم:

همه‌ی این قبور چهار گوش بودند، اسکلت‌ها بیشتر در گوشه جنوب شرق قبر قرار گرفته‌بود و اشیاء شامل: گردنبند، خنجر، دستبند و مقداری قطعات سفال، اطراف قبر با چند ردیف سنگ پوشیده شده و هر دو این قبور (۱و۲) در عمقی بین ۵/۰ تا ۴ متر قرار داشتند.

۳) قبور با دیوار سنگی نامنظم:

این قبور بیشتر چهارگوش با گوشه‌های کمی‌گرد یا به‌طور کامل گرد و یا بیضی شکل بودند. اسکلت‌ها در طرف راست قبر و گاهی بر روی یک سکوی کوچک قرار گرفته بودند. عمق این قبور بین ۲۰/۱ تا ۲ متر بوده و همگی با سنگ‌های رودخانه پوشیده شده‌بودند. این قبور جدیدتر از دو نوع قبر ذکر شده هستند. بیشتر اشیاء با ارزش کلورز از این نوع قبرها پیدا شده‌است. اندازه قبور متفاوت و بر طبق اندازه اسکلت بزرگ وکوچک می‌شدند. بزرگ‌ترین آن‌ها حدود ۵۰/۴ تا ۵ متر بودند.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-16, 00:01
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/402_633777909856218655_l.jpg

فلزات‌ گرانقیمت‌

رودیم‌ (طلای‌ سفید)

لفظ‌ فلزات‌ گرانقیمت‌ در ابتدای‌ امر، ذهن‌ عموم‌ افراد را به‌ سمت‌ قطعات‌ تزئینی‌ و زینتی‌ سوق‌ می‌دهد. حال‌ آن‌ که‌ در دنیای‌ امروز این‌ فلزات‌ در صنعت‌ اهمیتی‌ به‌ مراتب‌ بیشتر و بعضا حیاتی‌ و غیرقابل‌ جایگزین‌ دارند.

عمده‌ این‌ فلزات‌ در جدول‌ تناوبی‌ عناصر در دسته‌ای‌ موسوم‌ به‌ فلزات‌ پلاتین‌ قرار دارند که‌ این‌ خانواده‌ به‌ ترتیب‌ شامل‌ روتنیم‌، رودیم‌، پالادیم‌، نقره‌، اسمیم‌، ایریدیم‌، پلاتین‌ و طلا است. چهار عنصر ابتدایی‌ به‌ عنوان‌ زیرگروه‌ سبک‌ که‌ دارای‌ دانسیته‌ حدود ۱۲ بوده‌ و چهار عنصر بعدی‌ به‌ عنوان‌ زیرگروه‌ سنگین‌ دارای‌ دانسیته‌ حدود ۲۲ هستند، شناخته‌ می‌گردند:

- زیرگروه‌ و اعداد اتمی‌ فلزات‌ گرانقیمت‌

مهم‌ترین‌ ویژگی‌ فلزات‌ این‌ خانواده‌ غیرفعال‌ بودن‌ Non ability آنهاست‌ و این‌ به‌ معنی‌ تغییرات‌ اندک‌ آن‌ها در محیط‌های‌ مختلفی‌ که‌ در معرض‌ اکسید شدن‌، خوردگی‌ و یا کدر شدن‌ است‌ بوده‌ و همچنین‌ بررسی‌ سری‌ emf یا سری‌های‌ الکتروشیمیایی‌ که‌ ترتیب‌ عناصر بر حسب‌ پتانسیل‌ الکترودی‌ استاندارد آنها را بررسی‌ می‌کنند در ردیف‌ فلزات‌ نجیب‌تر و یا کاتدی‌ قرار می‌گیرند.

اغلب‌ فلزات‌ با اسیدهای‌ رقیق‌ و همچنین‌ با آب‌ ترکیب‌ شده‌ و هیدروژن‌ آزاد می‌سازند ولیکن‌ این‌ فلزات‌ که‌ شامل‌ عناصر گروه‌ B (نقره‌ و طلا) و سه‌تایی‌های‌ واسطه‌ دوره‌های‌ پنجم‌ و ششم‌ (روتنیم‌، رودیم‌، پالادیم‌، اسمیم‌، ایریدیم‌ و پلاتین‌) است، عوامل‌ احیاءکننده‌ یا کاهنده‌ ضعیفی‌ هستند. غالبا از این‌ شش‌ عنصر، سه‌‌تایی‌های‌ واسطه‌، نقره‌ و طلا به‌ عنوان‌ فلزات‌ نجیب‌ یاد می‌شود.

یکی‌ از مهم‌ترین‌ مزیت‌هایی‌ که‌ می‌شود از پوشش‌های‌ این‌ عناصر روی‌ فلزات‌ پایه‌ و یا حد واسط‌ استفاده‌ کرد، خواص‌ فیزیکی‌ ازجمله‌ نقطه‌ ذوب‌، مقاومت‌ الکتریکی‌، سختی‌ آنها با توجه‌ به‌ ضخامت‌ کم‌ و همچنین‌ قدرت‌ بازتاب‌ (انعکاس‌) بالای‌ آن‌ها به‌ ویژه‌ در شرایط‌ مختلف‌ ازجمله‌ دماهای‌ بالا است.

- روتنیم‌ Ru- Ruthenum

فلزی‌ سفید متمایل‌ به‌ خاکستری‌ رنگ‌ است‌ که‌ عدد اتمی‌ آن‌ ۴۴، وزن‌ اتمی‌ ۱۰۷۰۷، چگالی‌ آن‌ ۲/۱۲ گرم‌ بر سانتی‌متر مکعب‌ و نقطه‌ ذوب‌ آن‌ ۲۴۰۰ درجه‌ سانتیگراد است. روتنیم‌ فلزی‌ سخت‌ و شکننده‌ است‌ که‌ در برابر خوردگی‌ مقاومت‌ بسیار بالایی‌ دارد.

- رودیم‌ Rh- Rhodium

فلزی‌ سفید است‌ که‌ عدد اتمی‌ آن‌ ۴۵، وزن‌ اتمی‌ ۹۰۵/۱۰۲، چگالی‌ آن‌ ۴/۱۲ گرم‌ بر سانتی‌متر مکعب‌ و نقطه‌ ذوب‌ آن‌ ۱۹۶۰ درجه‌ سانتیگراد بوده‌ و مقاوم‌ در برابر خوردگی‌ است.

قدرت‌ انعکاس‌ کمتری‌ از نقره‌ دارد ولی‌ مانند آن‌ کدر نمی‌شود که‌ این‌ خصوصیات‌ و ویژگی‌ اخیر رودیم‌ باعث‌ گردیده‌ که‌ از آن‌ جهت‌ رفلکتورها، آینه‌ها، جواهرات‌ و قطعات‌ با ارزش‌ تزئینی‌ استفاده‌ گردد.

- پالادیم‌ Pd- Palladium

عنصر فلزی‌ سفیدرنگ‌ است که‌ عدد اتمی‌ آن‌ ۴۶، وزن‌ اتمی‌ آن‌ ۴/۱۰۶، چگالی‌ آن‌ ۹۰/۱۱ گرم‌ بر سانتی‌متر مکعب‌ و نقطه‌ ذوب‌ آن‌ ۱۵۵۲ درجه‌ سانتیگراد بوده‌ و در حرارت‌ معمولی‌ اکسید نمی‌شود. از این‌ فلز به‌ عنوان‌ پوشش‌های‌ ویژه‌ در صنعت‌ آبکاری‌ و همچنین‌ از نمک‌ کلرید آن‌ در صنایع‌ آبکاری‌ پلاستیک‌ به‌ عنوان‌ کاتالیزور استفاده‌ می‌گردد.

- نقره‌ Ag-Silver

فلزی‌ سفید رنگ‌ است‌ که‌ عدد اتمی‌ آن‌ ۴۷، چگالی‌ آن‌ ۵/۱۰ گرم‌ بر سانتی‌متر مکعب‌، نقطه‌ ذوب‌ و جوش‌ آن‌ به‌ ترتیب‌ ۹۶۱ و ۲۲۱۲ درجه‌ سانتی‌گراد است. در آب‌ نامحلول‌ و در اسیدها و قلیاها محلول‌ می‌باشد. قابلیت‌ هدایت‌ الکتریکی‌ و حرارتی‌ آن‌ از فلزات‌ دیگر بیشتر بوده‌ و پس‌ از طلا از بقیه‌ فلزات‌ قابلیت‌ چکش‌خواری‌، مفتول‌ شدن‌ و تورق‌ آن‌ بیشتر است‌.

نقره‌ در هوای‌ خالص‌ فاسد نمی‌شود. اسید کلریدریک‌ و اسید سولفوریک‌ در حرارت‌ معمولی‌ بر آن‌ بی‌اثر بوده‌ ولی‌ اسید سولفوریک‌ غلیظ‌ به‌ همراه‌ حرارت‌ با نقره‌ ترکیب‌ شده‌ و گاز دی‌اکسید گوگرد تولید می‌نماید.

حلال‌ اصلی‌ نقره‌، اسید نیتریک‌ یا تیزاب‌ سلطانی‌ می‌باشد که‌ حتی‌ در دماهای‌ متعارفی‌ نیز به‌ شدت‌ با آن‌ ترکیب‌ گردیده‌ و گاز سمی‌ نیتروژن‌ منواکسید را تولید می‌نماید.

هیدروژن‌ سولفید که‌ اسید ضعیفی‌ است‌، به‌ آسانی‌ بر نقره‌ اثر کرده‌ و سولفور سیاه‌ رنگ‌ نقره‌ را تولید می‌کند
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-16, 00:03
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/384_633777062543465000_l.jpg

جایگاهی مطمئن برای استیل

به نسبتی که از سنگ‌های گرانتری استفاده می‌کنید، به همان نسبت نیز با نیروهای کیهانی قویتری در ارتباط خواهید بود و این اثرات را به محیط اطراف خود پخش می‌نمایید. گاه سنگ‌های قیمتی، بیماری‌ها، درد و ناخوشبختی موجود در جسم اتری فرد را به‌خود جذی می‌کنند.

در صورتی‌که فرد مبتلا به کم خونی(آنمی)، از یاقوت و مرجان، استفاده کند، این دو سنگ رنگ خود را می‌بازند.

اگر فردی از نظر جسمی یا روحی سلامت نباشد، سنگ‌هایی مانند فیروزه، رنگ خود را از دست داده و یا رنگ آنها تغییر می‌کند. گاه برخی از سنگ‌ها از قبیل توپاز، زمرد و الماس، قدرت خود را به استفاده کننده می‌دهند. سرعت ارتعاشی برخی از سنگ‌ها از قبیل امتیست و سفایر موجب بیداری روحی فرد می‌شود، یا پاسخ‌گویی فرد را در مقابل ادراکات افزایش می‌دهد.

از سنگ‌های خود استفاده کنید؛ آن‌ها را در صندوق‌های آهنی یا جعبه جواهرات محبوس ننمایید.

روح و جسم خود را از این نیروهای بی نظیر که طبیعت به شما ارزانی داشته است محروم نسازید.

اگر از سنگ‌ها برروی انگشت خود استفاده می‌نمایید، توجه کنید که سنگ‌ها طوری برروی انگشتر تعبیه شده باشند که پوست شما را مستقیما لمس نمایند، زیرا باین ترتیب قدرت بیشتری به شما منتقل می‌شود.

برخی از سنگ‌ها در هر دو صورت، تراش خورده و تراش نخورده، مفید هستند. با این همه برخی از سنگ‌ها می‌بایستی تراش خورده و صیقلی شوند، تا اثرات خود را ظاهر سازند. یاقوت کبود، هنگامی که تراش و صیقل خورده‌است، بالاترین اثر خود را نشان می‌دهد. برعکس امتیست، به‌فرم خام و ‌کریستال، بهترین اثر خود را ظاهر می‌کند.

هنگامیکه سنگی را خریداری می‌کنید، درباره قیمت آن زیاد نگران نباشید. درنظر آورید که با صرف پول در خرید سنگهای قیمتی، از بیماری‌ها جلوگیری کرده‌اید. در غیر این‌صورت، ممکن است نیاز به پرداخت پول بیشتری برای ویزیت پزشک یا مخارج دارو و درمان داشته باشید.

همچنین به‌جای خرید و استفاده از جواهرات نادر و بسیار گران، می‌توانید از سنگ‌های نیمه‌گران استفاده نمایید که فوائد بسیار دارند و می‌توانند جانشین جواهرات نادر و بسیارگران شوند. با این همه باید توجه کرد که سنگ‌های گرانبها مانند الماس، یاقوت، زمرد، سفایر، دارای خصوصیات معجزه آسایی هستند.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-16, 00:05
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/282_633774495288621250_l.jpg

پلاتین چیست؟

- فرمول شیمیایی : Pt

- سیستم تبلور :كوبیك

- رنگ :خاكستری فولادی

- چگالی : ۲۱/۴۵ تا ۱۴/۱۹

- واكنش با اسید :

فقط در تیزاب سلطانی محلول است.

به فرمول شیمیایی Pt و در سیستم كوبیك متبلور می‌شود. ندرتاً بلورهای آن به شكل مكعبی دیده می‌شوند، معمولاً بد ساخت هستند و به صورت پولكی و دانه‌ای و گاهی هم به صورت توده‌های نامنظم و قطعات درشت دیده می‌شوند.

- خواص تشخیص:

این كانی را به وسیله چگالی زیاد آن و همچنین خاصیت چكش‌خواری آن می‌شناسند و اینكه فقط در تیزاب سلطانی محلول می‌باشد.

- پیدایش:

- معمولاً بصورت فلز آزاد و در سنگهای اولترابازیك (فوق قلیایی) دیده می‌شود.

- از نهشته‌های پلاسر معمولاً استخراج می‌شود.

- كاربرد:

بیشترین موارد استفاده از پلاتین به علت نقطه ذوب بالای آن در ۱۷۵۵ درجه سانتی‌گراد و همچنین مقاومت شیمیایی و سختی فوق‌العاده آن می‌باشد . مهمترین مورد استفاده آن بعنوان كاتالیزور در كنترل دود اگزوز اتومبیل‌ها است و همچنین در صنایع شیمیایی و نفتی مصرف زیادی دارد . در دندانپزشكی و ساخت وسایل جراحی، جواهرسازی و ساخت وسایل الكتریكی نیز كاربرد دارد.

- علت نامگذاری آن:

از واژه پلاتا به معنای نقره گرفته شده‌است چون با نقره در قدیم اشتباه می‌شده است.
منبع: مفاهیم

Hgg
11-04-16, 00:06
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/281_633774487638621250_l.jpg

نقره (silver)

- فرمولav :

- سیستم :كوبیك

- سختی : ۳ تا ۲/۵

- رسانای جریان الكتریسیته و دما : خوب

به فرمول شیمیایی Ag در سیستم كوبیك متبلور می شود به حالت خالصی در طبیعت، از مس كمتر و از طلا خیلی كمتر است. در محل شكستگی تازه سفید نقره‌ای‌ است. ولی سطح شكستگی آن در مجاورت هوا تیره یا سیاه می‌شود. جلای فلزی دارد. چكش خوار است و قابلیت كشش آن زیاد است. ورقه‌های بسیار نازكی از آن می‌توان تهیه كرد. سختی آن ۲/۵ است. رسانای خوب برق و دما است. دارای بلورهای كج شده به صورت شاخه است. به شكل توده نامنظم و فلس و صفحه مانند دیده می‌شود.

- ویژگی شاخص:

به وسیله رنگ، شكستگی استخوانی رنگ و چكش‌خواری و چگالی به آسانی می‌توان آن را تشخیص داد.

- پیدایش :

نقره آزاد به مقدار كم به گستردگی زیاد در زونهای اكسید دیده می‌شود. نهشته‌های بزرگ نقره معمولاً به صورت اولیه از محلولهای هیدروترمال جدا شده و ته‌‌نشین می‌شود. در رگه‌های گرمایی كانیهای نقره‌دار یافت می‌شود.

- كاربرد :

معمولاًُ نقره را به صورت آلیاژ با مس در صنعت به كار می‌برند. در حالت خاص بودن در میله كاری و تهیه بوته‌های مخصوص ذوب مواد قلیایی در شیمی برای بدست آوردن تركیبات مختلف به كار می‌برند. در تهیه فیلمهای عكاسی و آبكاری، ساخت آلیاژهای نقره و وسایل الكتریكی نیز بكار می‌رود.
منبع: مفاهیم

Hgg
11-04-16, 00:06
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/329_633775535020027500_l.jpg

شيوه تعيين سنگ مناسب براي هر فرد

هر يك از سنگها مبين انرژي يكي از سيارات 9 گانه‌اي است كه در منظومه شمسي وجود دارند و در دانش ستاره بيني ودايي (جيوتيش) مورد بررسي و تحليل قرار مي‌گيرند. بنابراين براي تعيين سنگ مناسب هر فرد، ابتدا يك جيوتيشي بايد نمودار تولد فرد را استخراج كرده و سپس با تحليل چارت تاثيرات انرژيهاي سياره‌اي را بر وي مشخص كند.
به اين ترتيب مي‌توان سياراتي كه ضعيف يا قوي هستند را تشخيص داد و از آنجا كه هر كدام از آنها پتانسيل و نيرويي را در ما احيا مي‌كند (مثلاً خورشيد به اعتماد به نفس و سلامت قلب يا ماه بر احساسات و ...)، در صورتي كه ضعيف باشند مي‌توان از سنگهاي مناسب جهت تقويت آنها استفاده كرد. به اين ترتيب سنگها هم بر شفاي ذهن و بر شفاي بدن ما اثر خواهند گذاشت.
پس از مشخص شدن حوزه تاثيرات انرژيهاي سياره‌اي، جيوتيشي مي‌تواند براساس تحليل چارت موارد زير را براي بومي مشخص كند:
1) استفاده از چه سنگهايي مناسب است.
2) استفاده از چه سنگهايي مناسب نيست.
3) در چه دوره زماني استفاده از كدام سنگها مناسب ترند.
4) كدام سنگها در چه زمينه‌هايي براي فرد مفيد هستند. به عنوان مثال سنگ سلامتي، موفقيت و شانس، پرستيژ كاري و موفقيت شغلي، جذابيت، خلاقيت و غيره.
5) وزن مناسب براي سنگ.
6) جنس پايه مورد استفاده براي سنگ (طلا، نقره و غيره)
7) سنگ در كدام انگشت از كدام دست بايد استفاده شود.
8)سنگ از چه زماني بايد استفاده شود.
همچنين از آنجا كه هر سياره در دوره زماني مشخصي بر زندگي فرد حاكميت دارد پس از اتمام هر دوره زماني، جيوتيشي مي‌تواند سنگ مورد نياز براي دوره زماني بعدي را براي فرد مشخص كند.
منبع: گروه زر

Hgg
11-04-16, 00:08
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/264_633773000809871250_l.jpg

توپاز; کاربرد و ویژگیها

- توپاز يك كاني سيليكات است و از دسته نزوسيليكاتها است. چگالي اين كاني بين 3/4 تا 3/6 بوده و در يك جهت تورق دارد.

- تركيب شيميائي توپاز نسبتاً ثابت است. بلورهاي اين كاني معمولاً به صورت منشورهاي كوتاه و قطور يافت مي‌شوند. پودر توپاز - به دليل دارا بودن آلومينيوم با محلول نيترات كبالت به رنگ آبي درمي‌آيد.

- در توپاز انكلوزيون‌هاي ميكروسكوپي مايع از جنس آب يا كربنات كلسيم مايع و يا هيدروكربونهاي مختلف ديده مي‌شود.

- در صنعت به صورت مصنوعي توپازهايي به رنگ آبي بسيار تيره از توپازهاي بي‌رنگ به وجود مي‌آورند.

- در اثر حرارت به كاني سيلمانيت تبديل مي‌شود. و معمولاً با كاني‌هاي تورمانين، كاسيتريت، آپاتيت، فلوريت و گاهي بريل، ميكا و كوارتز ديده مي‌شود.

- پيدايش: اين كاني در سنگهاي آذرين اسيدي مانند گرانيتها و ريوليتها و پگماتيتهاي گرانيتي ديده مي‌شود.

- به دليل سختي زياد و مقاومت در مقابل فرسايش در رسوبات با منشاء آذرين نيز يافت مي‌شود.

- در ايران: اين كاني در برخي از رگه‌هاي پگماتيتي گرانيتهاي الوند و در جزيره هرمز ديده شده است.

- كاربرد: توپاز معمولاً به عنوان جواهر به كار مي‌رود.

- ويژگي شناسايي: خواص نوراني مهمترين عامل شناسايي اين كاني است، عدم گداختن با فوتك و سختي زياد از ديگر عوامل شناسايي آن به شمار مي‌روند.

- نام اين كاني از نام جزيره Topazion واقع در درياي سرخ گرفته شده است.
منبع: ngdir

Hgg
11-04-16, 00:09
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/263_633772995310183750_l.jpg

سنگ های شفابخش، خرافات یا واقعیت؟!

سنگهاى شفابخش براى کودکان به راستى سنگهاى هدایاى از جانب زمین هستند . به نظر مى رسد که کودکان نوعى جاذبه و گرایش طبیعى نسبت به سنگها دارند و دلشان مى خواهد هر نوع سنگ یا کریستالى را از زمین برداشته و آن را به طور کامل کشف کنند . در این گونه مواقع ، آنها تمام حواس خود را بکار مى گیرند و دوست دارند بفهمند هر کریستالى به چه چیزى شباهت دارد ، آن را با سرانگشتان خود لمس مى کنند ، یا حتى کریستال را به سایر نقاط بدن خود مى مالند .
آنها کنجکاوند که بدانند وقتى که یک کریستال به زمین یا درون آب مى افتد چه صدایى مى دهد ، و یا چه بو و مزه اى دارد .بعضى کودکان از حواس فراوانى خود استفاده مى کنند تا بگویند که کریستالها به آنها چه مى گویند . حتى بدون اینکه آموزشى به آنها داده شده باشد به گونه اى اسرارآمیز ، از سنگها براى درمان خود استفاده مى کنند . بچه ها خیلى سریع مى توانند نسبت به ...
نیروى درمانى سنگها واکنش نشان دهند .فرزندان خود را به فروشگاههاى سنگ و جواهر آلات و سنگهاى معدنى ، نمایشگاهها و موزه هاى سنگهاى قیمتى ، یا مناطقى مثل غارها و معادن ببرید و بگذارید سنگ کریستالى را که دوست دارند بردارند . آنها اغلب اوقات کریستالهایى را که براى بهبود و درمان آنها مفید است انتخاب مى کنند .
كانى ها و سنگ هاى با ارزش به علت ساختار اتمى كامل و انرژى بسیارى كه دارند و نورهاى ناب رنگى و درخشان كه از خود مى تابانند در كنار دانش پزشكى، بدون خطرآفرینى مى توانند اثرهاى مثبتى بر جاى بگذارند. ولى این حرف دلیل بر این نیست كه سنگ ها به تنهایى معجزه مى كنند، بلكه این سنگ ها همراه و در كنار درمان هاى پزشكى تأثیرات مفیدى را بر بیمارى ها دارند. ارتعاشات متغیر در حوزه بدن تعادل جسم و جان را به هم مى ریزد و این ناهماهنگى است كه باعث بیمارى مى شود. در این زمان است كه مى توان با كمك گرفتن از ارتعاشات كانى ها و سنگ هاى باارزش، این ناهنجارى هاى به وجود آمده را كنترل كرد و هماهنگى لازم را در جسم و جان دوباره ایجاد كرد.
درمان با سنگ هاى شفابخش و باارزش براى زن و مرد و كودك نیز در هر سنى مناسب است و هیچ خطرى ندارد. در صورتى كه این كار با آگاهى و دانش لازم انجام شود . خاصیت این سنگ ها عمدتأ به خاطر این است که مى تواند هر نوع احساس منفى را از وجود شخص بیرون بکشد و ضمیر او را پاک و شفاف کند .
در مورد کودکان مى تواند اضطراب و آشفتگى ناشى از بلوغ ، یا هر نوع غم و افسردگى مربوط به شکست تحصیلى ، یا شنیدن اخبار ناخوشایند مثل طلاق یا مرگ ، و غیره را در آنها از بین ببرد . یاقوت ارغوانى در این گونه موارد تمام احساسات منفى را به طرف خود جذب مى کند و به کودک آرامش مى بخشد . براى بچه هایى که ناتوانى هاى گوناگون دارند و یا دچار مشکلات جسمى و روحى هستند چند تکه سنگ یاقوت ارغوانى در اتاق آنها باعث مى شود این نیروهاى منفى از وجود آنها تخلیه شود و اتاق آنها به یک وضعیت آرام و متعادل برگردد . براى درمان دردهاى موضعى ، سنگ یاقوت ارغوانى را به طور مستقیم به مدت 20 دقیقه در روى محل درد یا اطراف آن بگذارید تا تسکین یابد.
منبع: شقایق امامی

Hgg
11-04-16, 00:41
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/226_633771832433882068_l.jpg

آلیاژهای تیتانیوم

تیتانیوم وآلیاژهای آن پتانسیل بالایی در خیلی از کاربردهای خاص دارند ولی بایستی قبل از طراحی و استفاده از آن ، برخی از واقعیتها را درمورد آن مطلع بوده و مد نظر داشت که بیشتر آن در ادامه آورده شده است .

محصولات شکل داده شده تیتانیوم به راحتی در دسترس می باشند ولی ریخته گری شده آن محدودتر است . آلیاژهای شکل داده شده از فاکتورهای تجربی خوبی برخوردار می باشند . هر چند که آلیاژهای ریخته گری از لحاظ وزن و قیمت مقرون به صرفه هستند . ریخته گری تحت فشار ایزواستاتیک گرم می تواند محصولاتی در مقایسه با استحکام کاربردی محصولات شکل داده شده را برای بیشتر فلزات حاصل کند .

آلیاژهای پودری خیلی بیشتر مورد قبول هستند . همچنین فرآیندهای پودر ( متالورژی پودر ) امکان ترکیب آلیاژهای نا متعارف تری را نسبت به هم می دهد . اگر در این فرآیند به واسطه بر هم کنش تیتانیوم با گازهای بین شبکه همچون N2 & O2 ، روشهای پیچیده بایستی اتخاذ شود . بنابراین آلیاژهای پودری تیتانیوم بایستی بسیار گران و پر هزینه در کاربردهای مختلف باشند سطح خواص آلیاژهای پودر ممکن است به حد انتظار ترکیبات شیمیایی نرسد . با این حال با متالورژی پودر این امکان وجود دارد که با بدست آوردن محصولی ترکیبی به شکل نهایی محصول مورد نظر امکان جبران قیمت تمام شده باشد و دلیلی بر اینکه حداقل یک پتانسیل برای هزینه های پایین تر هنگامی که در طی پروژه منظور می شود وجود داشته باشد .

آلیاژهای ریخته گری شده یا پودری تیتانیومی همیشه امکان انتخاب در کاربردهای سازه را دارا می باشند . اما بایستی برنامه ریزی برای این قبیل استفاده ها در همان مراحل اولیه طراحی مد نظر قرار گیرد نه اینکه تلاش شود تا مواد به دست آمده پودری یا ریخته گری شده در مراحل نهایی کار به جای مواد شکل داده شده قرار گیرند . این معقول به نظر می رسد که موقع انتخاب آلیاژهای تیتانیومی از عمومی ترین آلیاژِها استفاده شود مگر در مواقعی که خاصیت خاصی از این فلز مد نظر باشد تا یک آلیاژ خاص در نظر گرفته شود ( مثلاً Ti-6AL- 4v دارای خواص متعدد و زیادی است اما مصارف خاصی دارد(

Handbook ها و مراجع مربوط به مواد و از این قبیل کتابها برای طراحی بسیار با ارزش هستند . اما هیچ جانشینی را برای تماس با تأمین کننده و سازنده وجود ندارد . خواص و ویژگیهای از این قبیل شرایط فرم دهی غیر معمول و یا فرآیند غیر ایده آل ریخته گری را برای این فلز نبایستی عملیات سرد کردن و گرم کردن غیر معمولی را برای خواص در نظر گرفت . خواص مواد ریخته گری شده و پودری در محدوده پایین تر نسبت به آلیاژهای شکل داده شده قرار دارد . به طوری که خواص مشترک آنها به سختی به همدیگرقابل مقایسه هستند .

اما داده های بدست آمده پراکنده در ریخته گری و همچنین متالورژی پودر ممکن است پایین تر از حداقل های طراحی را نتیجه بدهد . اگر یک طراحی پذیرفته شود بدون هیچ انعطافی با رعایت سطح خواص آن مشخص شده ، این طراحی ممکن است به صورت غیر قابل برگشت پذیری بعداً مورد سؤ ظن و گمان باشد . صنایع فضایی به دنبال بهترین خصوصیت وبهینه ترین آنها هستند . هنگامی که تیتانیوم در کاربردهایی با بحرانیت کمتر استفاده می شود ، دقت کمتری در خواص بایستی در نظر گرفته شود و این امکان وجود دارد تا هزینه و زمان کاهش داده شود .

امروزه دز ایران علاوه بر صنایع هوایی و نظامی رویکردی خاص به این فلز در صنایع شیمیایی به خصوص در صنایع پتروشیمی دیده می شود که این به نوبه خود باعث ایجاد مجال مناسبی جهت کار بر روی ابن فلز و تهیه روشهای استاندارد تولید تجهیزات تیتانیومی در ایران می گردد .
تیتانیوم چیست؟

تیتانیوم خالص تجاری و آلیاژهای تیتانیومی آلفا و شبه آلفا به طور کلی نشان داده اند که مقاومت خوبی در مقابل خوردگی دارند . آنها جزء این دسته از آلیاژهای تیتانیوم هستند که قابلیت جو شکاری دارند .تیتانیوم خالص معمولاً دارای مقداری اکسیژن آلیاژ شده با آن است که استحکام تیتانیوم خالص تحت تاثیر مقدار این عناصر بین نشینی ( اکسیژن و نیتروژن ) در ساختار تیتانیومی است .

آلیاژهای آلفا معمولاً دارای مقدار بالایی از آلومینیوم هستند که موجب مقاومت به اکسایش این آلیاژ در دماهای بالا می شوند . ( آلیاژهای آلفا – بتا همچنین دارای یک عنصر آلیاژی اصلی هستند که آلومینیوم است اما اولین دلیل آن برای پایدار کردن فاز آلفا است ) .آلیاژهای آلفا را نمی توان برای افزایش خواص مکانیکی بالا تحت عملیات حرارتی قرار داد زیرا یک آلیاژ تک فاز به حساب می آید . اضافه کردن عناصر آلیاژی به تیتانیوم خالص قابلیت عملیات حرارتی برای این آلیاژها یا کار در دمای بالا را چون به صورت یک ساختار دو فازی حاصل شده اند ( آلفا – بتا ) ، ایجاد می کند.

آلیاژهای بتا نیمه پایدار هستند ، به این منظور که تمایل به تغییر فاز برای یک حالت تعادلی یا بالانسی از ساختارها دارند . آلیاژهای بتا استحکامی به واسطه ، استحکام ذاتی شان ، ناشی از ساختار بتا و رسوب فاز آلفا و دیگر فازها از آلیاژها در طراحی فرآیندهای عملیاتی حرارتی به دست می آورند .

با اهمیت ترین فایده و مزیت به دست آمده از ساختارهای بتا ، افزایش شکل پذیری آنها در ارتباط با دیگر ساختارهای هگزاگونال از جمله آلفا و آلفا – بتا است . تیتانیوم آلومیند از آلیاژهای متداول تیتانیومی متفاوت هستند زیرا آنها به طور اساسی ترکیباتی هستند که باعث افزایش استحکام و قابلیت شکل پذیری و دیگر خواص می شوند . تیتانیوم آلومیندی کاربردهای دمای بالاتر نسبت به آلیاژهای تیتانیومی دارند اما قیمت تمام شده بیشتر و به طور کل داکتیلیته و قابلیت فرم پذیری کمتری خواهند داشت .
منبع: فلزات

Hgg
11-04-16, 00:43
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/223_633771825045298639_l.jpg

کاني هاي تيتانيوم

در حال حاضر بيش از 70 نوع كاني تيتانيوم شناخته شده است كه تيتانيوم را بصورت تركيب در خود جاي داده اند. توليد تجاري تيتانيوم عمدتاً از كاني هاي ايلمنيت (FeTiO2) و روتيل (TiO2) صورت مي‌گيرد اين دو كاني همچنين داراي واناديم،اسكانديم، ناتاليو و نيوبيوم مي‌باشند. از ديگر كاني هاي تيتانيوم لوكوكسن مي‌باشد كه محصول نهايي آلتراسيون هاي ايلمنيت واسفن مي‌باشد. (ايلمنيت لوكوكسن حاوي 96 درصد TiO2 واسفن لوكوكسن حاوي 67 درصد TiO2 مي‌باشد.) تيتانيوم را از آناتاز و لوپاريت نيز مي‌توان بدست آورد.

- ايلمنيت Ilmenite

اين كاني با فرمول FeTiO3 و وزن مخصوص 5-5/4 بوده و داراي خاصيت مغناطيسي ضعيف مي باشد. اين کاني داراي واناديم،اسکانديم، تانتاليم و نيوبيوم مي باشد .

- لوکوکسن

محصول نهايي آلتراسيون ايلمنيت و اسفن مي باشد.ايلمنيت لوکوکسن حاوي 96% TiO2 و اسفن لوکوکسن حاوي 67% TiO2 است .

- اولواسپينل

ايلمنيت و اولواسپينل درآنورتوزيت ها، نوريت ها و سنگ هاي گابروي و نيز به صورت پلاسري يافت مي شوند.

- تيتانيت ( اسفن( Sphene & Titanite

کاني اسفن يک سيليکات کلسيم و تيتانيم داراي سختي 5/5-5 ، چگالي 55/3 - 45/3 مي باشد .اين کاني عمدتاً بيرنگ و در برخي مواقع داراي چندرنگي زرد تا قهوه اي و قرمز است. اين کاني داراي شکل تا بي شکل و شکننده بوده و در مقاطع عرضي لوزي شکل مي باشد . برجستگي آن زياد بوده و انيزوتروپ است. اين کاني در سيستم تبلور منوکلينيک متبلور مي شود.

تيتانيت به کاني لوکوکسن که در نور طبيعي تقريباً کدر و در نور پلاريزه خاموش است ، دگرسان مي شود .

وجه مشخصه اين کاني مقاطع عرضي لوزي يا گوه اي شکل آن مي باشد .اين کاني در مراحل نهايي انجماد ماگمايي در سنگ هاي آذرين تشکيل مي شود و به جز در بعضي نقاط ( مانند کنار درياچه Tahoe که در آنجا از گرانوديوريت مشتق شده است ) به صورت آواري کمتر ديده مي شود .همچنين اين کاني در سنگ هاي دگرگوني هم ديده مي شود.

پلي مرف هاي اكسيدتيتان عبارتند از:

- روتيل Rutile

نام روتيل از کلمه لاتين روتيلوس Rutilos به معني سرخي گرفته شده است. اين كاني با فرمول TiO2 و وزن مخصوص3/4-2/4 ، جلاي الماسي يا فلزي ، سختي 6 بوده و شکننده و غير مغناطيسي مي باشد.

ترکيب شيميايي اين کاني 60% Ti = بوده و داراي ناخالصي مي باشد . اين کاني در سيستم تبلور کوبيک متبلور شده است و به رنگ زرد تيره ، قهوه اي ، سرخ يا سياه است . اين کاني در فوتک ذوب نمي شود و اسيدها بر آن بي اثر اند و داراي واناديم ، اسکانديم ، تانتاليم و نيوبيوم مي باشد .

روتيل در طبيعت به اشکال گوناگوني تشکيل مي شود . اين کاني معمولاً با پلي مورف هاي خود يعني آناتاز و بروکيت در پلاسرهاي آبرفتي و به صورت عناصر فرعي سنگ هاي آذرين ( مانند سينيت و بندرت گرانيت ) و يا در پگماتيت ، رگه هاي گرمابي ، دگرگوني ( شيست هاي متبلور ) و سنگ هاي رسوبي يافت مي شود . گاهي اين کاني به صورت بسيار ريز موئين در ساير کاني ها به ويژه کوارتز نيز مشاهده مي شود .

پودر روتيل به رنگ سفيد يا تقريباً سفيد و بدون بو بوده و در آب و اسيد هاي معدني رقيق نامحلول است وليکن در اسيد سولفوريک گرم به آرامي حل مي شود و در اسيد فلوئوريدريک نيز محلول است .

- آناتاس يا آناتاز (TiO2)

- بروكيت

- پروفسكيت CaTiO2

- مگنتيت يا هماتيت تيتانيم دار

- لوپاريت
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-16, 00:45
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/222_633771823460791819_l.jpg

مشخصات تيتانيوم

نام تيتانيوم Titanium از واژه لاتين (از كلمه لاتين Titans كه پسر اول پادشاه Gaia بود، گرفته شده است. تيتانيوم نهمين عنصر فراوان (از نظر وزني) در پوسته زمين و كره ماه است که فراواني تيتانيوم در پوسته زمين (وزني) 63/0% است.

تيتانيوم عنصري است سبک، مقاوم و داراي جلا به رنگ سفيد- نقره اي با نماد Ti ، عدد اتمي 22 ، وزن اتمي 88/47، وزن مخصوص 54/4 گرم بر سانتي متر مکعب ، سختي 6 در مقياس موس ، نرم ، نقطه جوش 3287 درجه سانتي گراد و نقطه ذوب 1660 درجه سانتي گراد .

تيتانيوم در گروه 4(IV) جدول تناوبي به عنوان Transition Metals بوده و در دوره 4 قرار دارد .

فلز تيتانيوم از طريق فرايندهاي شيميايي بسيار كنترل شده توليد مي‌گردد و نسبت به ديگر فلزات نظير آلومينيوم و فولاد بسيار گران است. تنها حدود 5% توليد سالانه جهاني تيتانيوم صرف توليد فلز تيتانيوم شده و 95 درصد باقيمانده در توليد ماده رنگ دي اكسيدتيتانيوم مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين ماده كه داراي دو شكل الوتروپي به نام هاي روتيل و آناتازمي مي باشد، بواسطه رنگ سفيد، درجه دير گدازي و توان بالا و توان زياد در توزيع و انتشار يكنواخت در تركيبات ديگر، بعنوان عمده ترين ماده اوليه رنگ سفيد در صنايع رنگ سازي، كاغذ سازي،پلاستيك، لاستيك و مواد مختلف ديگر شناخته مي‌شود.

از آنجايي كه نسبت استحكام به وزن در آلياژ هاي تيتانيوم بالا (آلياژهاي با وزن سبك اما مقاوم) مي‌باشد و اين آلياژ ها مقاومت خوبي در مقابل خوردگي از خود نشان مي دهند، لذا تيتانيوم يك فلز استراتژيك مهم تلقي شده و بطور وسيعي در موتور و ساختمان داخلي هواپيماي نظامي و غير نظامي با كارايي بالا، تجهيزات حمل و نقل، صنايع شيميايي و واحد مولد برق مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

از كاربردهاي ديگر تيتانيوم مي‌توان به ساخت كاربيد تيتانيوم، سراميك ها و ديگر مواد شيميايي اشاره نمود. منابع معدني كنوني تيتانيوم عبارت از روتيل، ايلمنيت و لوكوكسن (محصول دگرسان شده ايلمنيت) مي‌باشند. قسمت عمده توليد سالانه جهاني فلز تيتانيوم مربوط به ايلمينت است.

ذخاير معدني قابل ملاحظه تيتانيوم در استراليا، اسكانديناوي، امريكاي شمالي و مالزي يافت مي شود.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-18, 13:47
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/221_633771821640015343_l.jpg

تاریخچه تیتانیوم

يتانيوم (از كلمه لاتين Titans كه پسر اول پادشاه Gaia بود، گرفته شده است) كه در انگلستان به وسيله William GregOr در سال 1791 كشف شد و او اين عنصر را به عنوان يك عنصر جديد در ايلمنيت شناسايي نمود. اين عنصر چندين سال بعد توسط شيميست آلماني Martin Heinrich KlaprOth در ذخاير روتيل مجدداً كشف شد.

تيتانيوم فلزي خالص (9/99%) اولين بار در سال 1910 توسط Matthew A.Hunter به وسيله حرارت TiCl4 با سديم در يك بمب فلزي در 800-700 درجه سانتي گراد تهيه شد. اين يك پردازش گسترده و پيچيده است اما در فرآيند جديدتر، روش FFC_Cambridgeممكن است جايگزين فرآيند قديمي شود.

در موارد استفاده پودر اكسيد تيتانيوم (فرم پالايش يافته روتيل)، محصول نهايي در آبراهه پيوسته اي از مذاب مناسب تيتانيوم براي استفاده سريع در توليد آلياژهاي اقتصادي است. فلز تيتانيوم تا سال 1946 در خارج از آزمايشگاه استفاده نمي شد تا اين که William Justin krOll بررسي نمود كه تيتانيوم مي تواند از نظر اقتصادي بوسيله احياي TiCl4 (تتراكلرين تيتانيوم) با منيزيم بوجود آيد كه اين روش هنوز هم كاربرد دارد.
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-18, 13:49
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/220_633771815326521354_l.jpg

شرايط تشكيل وژنز تيتانيوم

کانسارهاي تيتانيوم در ادوار مختلف زمين شناسي مانند نهشته هاي پرکامبرين در سپرهاي بالتيک ، کانادا ، هند و آفريقاي جنوبي و در خلال کوهزايي هاي کالدونين در آفريقاي جنوبي ، نروژ و اورال ، هرسي نين در اورال و آلپين در امريکاي شمالي و جنوبي نام برد .

کاني هاي تيتانيوم دار ايلمنيت ، لوکوکسن ( محصول دگرسان شده ايلمنيت ) ، اولواسپينل و چندشکلي ( پلي مورف ) اکسيد تيتان شامل : روتيل ، آناتاس ، بروکيت در آنورتوزيت ها ، نوريت ، سنگ هاي گابرويي و نيز به صورت پلاسر و دريايي حاصل از آنورتوزيت يافت مي شوند .

بيشتر اکسيدهاي روتيل, به صورت پلاسرند و بندرت در گنيس و شيست گزارش شده اند .

- بر طبق تقسيم بندي آي – ماليشف دو تيپ اصلي کانسارهاي تيتانيوم دار عبارتند از :

1) کانسارهاي تيتانيوم موجود در سنگ هاي آنورتوزيت با کانه هاي ايلمنيت و روتيل .

2) کانسارهاي تيتانيوم موجود در سنگ هاي گابرويي با کانه هاي ايلمنيت و تيتانومنيتيت.

کانسارهاي اقتصادي تيتانيوم نهشته هايي هستند که داراي بيش از 10 % TiO2 در کانسارهاي اوليه و بيش از 10 % ايلمنيت يا 5/1 % روتيل در کانسارهاي پلاسري مي باشند . عناصر مزاحم در اين کانسارها کروم ، فسفر ، گوگرد ، کلسيم و منيزيم مي باشد .

سنگ هاي گابرو ، آنورتيت و گرانيت در سنگ هاي آذرين و شيست سبز در سنگ هاي دگرگونه به عنوان منبع اوليه و سنگ هاي موجود در محيط هاي ساحلي ، رسوبات رودخانه اي ، تلماسه هاي بادي و ساحلي ، افق هاي لاتريتي به عنوان منبع ثانويه تيتانيوم مي باشند .
منبع: پایگاه ملی داده ها

Hgg
11-04-18, 13:50
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/219_633771812532851440_l.jpg

انواع كانسارهاي تيتانيوم

مهمترين ذخاير اقتصادي تيتان در كانسارهاي پلاسري، دريايي و نيز كانسارهاي اوليه در سنگ هاي آذرين بازيك تا اولترابازيك نهفته اند. كانسارهاي اقتصادي تيتانيوم نهشته هايي هستند كه داراي بيش از 10 درصد TiO2 در كانسارهاي اوليه و بيش از 10 درصد ايلمنيت يا 5/1 درصد روتيل در نهشته هاي پلاسري مي‌باشند. عناصر مزاحم در اين كانسارها كروم، فسفر، گوگرد، كلسيم و منيزيم مي‌باشد. سنگ هاي گابرو، آنورتيت و گرانيت در سنگ هاي آذرين و شيست سبز رنگ در سنگ هاي دگرگوني بعنوان منابع اوليه و سنگ هاي موجود در محيط هاي ساحلي، رسوبات رودخانه اي، تلماسه هاي بادي و ساحلي، افق هاي لاتريني بعنوان منابع ثانويه تيتانيوم بشمار مي‌روند. كانسارهاي اوليه تيتانيوم دار در مراحل تشكيل بزرگ ناوديس ها در ارتباط با سنگ هاي دونيت، پيروكسنيت و گابرو تشكيل مي گردند.

تقسيم بندي اسميرنوف كه مهمترين تقسيم بندي كانسارهاي تيتانيوم است بشكل پنج تيپ كانسارهاي ماگمايي، پلاسري، هوازده، رسوبي – آتشفشاني و در نهايت دگرگوني مي‌باشد.

1) پلاسر (منبع اصلي Ti )

پلاسرهاي ايلمنيت و روتيل در رسوبات ماسه اي سياه رنگ ساحلي و بادي در دوران چهارم زمين شناسي( عمدتاً ميوسن و هولوسن) وجود دارد . اين نوع كانسار به فرم لايه اي و عدسي شكل در داخل لايه هاي آبرفتي ديده مي شوند. كاني اقتصادي مهم آن ايلمنيت مي باشد. عيار معدن كاري در اين نوع كانسار 100-10 كيلوگرم ايلمنيت در تن مي باشد. بعنوان مثال پلاسرهاي ايلمنيت دار كهنوج در كرمان در سنگ ميزبان ماسه اي- كنگلومرايي ، در كرانه هاي ساحلي فلوريداي آمريكا و كانسار كرالا درهندوستان .

(2 كانسارهاي ماگمايي:

اين كانسارها همراه با توده هاي آذرين مافيك و اولترامافيك لايه اي و گابرو- پيروكسينيت،نوريت و آنورتوزيت مي باشند. كانسارهاي ماگمايي تيتانيوم دار، كانسارهاي مگنتيت و هماتيت تيتانيوم داري هستند كه داراي مقدار قابل ملاحظه اي ايلمنيت مي باشند . حداقل 2 نوع آنورتوزيت كه همراه باآنها كانسارسازي تيتانيوم يافت مي شود، تشخيص داده شده است كه عبارتند از : آنورتوزيت هاي لايه اي و غير لايه اي (نفوذي يا ماسيف)Mushif (1957) كانسارهاي مگنتيت تيتانيوم دار (تينانومگنتيت) را به 2 دسته تقسيم كرد:

الف)آنورتوزيت و گابرو- آنورتوزيت :

اين كانسارها به فرم انتشاري، عدسي شكل و رگه اي مي باشند. كاني هاي اقتصادي مهم آانها ايلمنيت ، مگنتيت ايلمنيت دار، هماتيت ايلمنيت دار و روتيل مي باشند. كانسارهاي تيتانيوم دار در آنورتوزيت ها به همراه آهن در نقاط داخل قاره اي يافت مي شود. بزرگترين آنورتوزيت ها در تل نسي Tallness‌ جنوب نروژ به شكل لوپوليت ديده مي شود، كانسار سنفوردليك در نيويورك امريكا و همچنين در كبك كانادا اين آنورتوزيت ها يافت مي شوند.

كانيهاي مهم اقتصادي آنورتوزيت ويومينگ داراي Ti , Fe‌به صورت ايلمنيت و مگنتيت مي باشد. عيار معدن كاري در اين نوع كانسارها %50-10=TiO2 مي باشد.

ب) كربناتيت:

Ti• به همراه خاكهاي نادر، فسفر، Zr، MO، Fe،V‌در كربناتيت هاي همراه با سنگ هاي قليايي (عمدتاً گابرو و نوريت) و ساب سيلسيك (سينيت هاي قليايي) يافت مي شوند.

بعنوان مثال: كانسارهاي نمونه مونتين پاس كاليفرنيا، كارگيل اونتاريوكانادا- مگنت كو(اركانزاس) كه اين نوع كربناتيت فاقد يا داراي ساختمان حلقوي مي باشد. اين گونه كانسارها مهم ترين منابع تيتان در ايران هستند .

اين كانسارها به فرم انتشاري، عدسي شكل و رگه اي بوده و كاني هاي اقتصادي مهم اين كانسارها ايلمنيت ومگنتيت مي باشند. عيار معدن كاري اين كانسارها %50-10=TiO2 ميباشد مانند كانسار پودر هرن در كلرادو امريكا.

Ti• همراه با Cu، ورميكوليت، آپاتيت، Fe، Zr،U ،Thدر كربناتيت هاي همراه با سنگ هاي فرابازي (دونيت، پريدوتيت و پيروكسينيت) مي باشد. بعنوان مثال كانسار پالابورا در آفريقاي جنوبي مي باشد كه اين نوع كربناتيت داراي ساختمان حلقوي مي باشد. كربناتيت ها در ريفت اي درون قاره اي ( رژيم تكتونيكي سازنده Convergence) تشكيل مي شوند.

(3 كانسارهاي پگماتيتي

Ti در كانسارهاي پگماتيتي به طور محدود ديده شده است. بعنوان مثال پگماتيت حوزه بن كافت انتاريو كانادا.

(4 دگرگوني:

با توجه به اين كه كاني هاي تيتانيوم دار (ايلمنيت و روتيل) در برابر هوازدگي مقاوم هستند،بنابراين اغلب به صورت كاني سنگين همراه با مگنتيت، مونازيت، زيركن، سيليمانيت، گارنت، كيانيت، آندالوزيت، كروندوم، تورمالين، اسپينل، استروليت و اپيدوت در آبرفت هاي رودخانه اي و ماسه هاي ساحلي ديده مي شوند. در اين ميان يكي از تمركزهاي مهم كاني هاي تيتانيوم دار، ماسه هاي سياه رنگ تيتانيوم دار است. خاستگاه پلاسرهاي تيتانيوم، سنگهاي حاوي كاني هاي تيتانيوم است كه فرسايش و تخريب را پشت سر گذاشته اند. ماسه هاي تيتانيوم دار كه سني جوان تر از كرتاسه دارد، فراوانتر مي باشند.
منبع: پایگاه ملی داده ها

raha.7007
11-04-19, 15:16
سایت طلا: عقیق سبلان دارای ظرفیتهای بالایی است که در صورت حمایت از این معدن راه برای صادرات و ارزآوری برای کشور هموار می گردد. اکبرمنصوری دانشور مشاور فنی شرکت جاویدان خرد زرین در گفتگو با سایت طلا با بیان این مطلب درباره معدن عقیق سبلان گفت: معدن عقیق سبلان در سی و نه کیلومتری اردبیل اولین معدنی است که پروانه بهره برداری استخراج عقیق در کشور را دریافت کرده است و به گفته مسئولین و کارشناسان، عقیق سبلان، تنها عقیق قابل رقابت با عقیق یمن می باشد.

وی افزود: کار اکتشاف از این معدن از سال 84 آغاز شده و در این مدت با تربیت وتدریس، و ایجاد آزمایشگاه های کیفی و کمی این شرکت به جایگاه مطلوبی برای تولید سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی رسیده است.

منصوری با اعلام ظرفیت تولید 700 کیلوگرمی معدن عقیق سبلان در سال اعلام کرد: دفتر فروش و نمایشگاه عقیق سبلان در شهر اردبیل قرار دارد و آموزش پرسنل برای انجام عملیات مرصع کاری و ملیله کاری در این شرکت تداوم دارد و همه پرسنل این شرکت در کنار هیات مدیره آن سهامداران این شرکت می باشند.

وی اعلام کرد: این شرکت برای ارائه محصولات خود در بیست نمایشگاه عمومی و چهار نمایشگاه تخصصی طلاو جواهر و همچنین بیست و چهارمین نمایشگاه جده عربستان در بهره برداری از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی حضور پر رنگی داشته است.

مشاور فنی این شرکت ضمن بیان عدم استفاده از تسهیلات دولتی و غیر دولتی از انجمن ها و اتحادیه ها، در فعالیت این شرکت افزود: در حال حاضر یکی از تلاشهای این مجموعه صادرات سنگ معدن به دیگر کشورها است.
البته طی این مدت خریدارانی به صورت خرده فروشی از کشورهای ترکیه، آلمان، هلند، آذربایجان، عراق و عربستان به صورت مستقیم محصولات این کشور را خریداری کرده اند، ولی امیدواریم که این محصول را به صورت سنگ شمش و یا سنگ راف، صادر کنیم.

وی حمایتهای معنوی دولت را برای حضور در عرصه های بین المللی مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: درخواست ما از مسئولان این است، بازارهای بین المللی را برای صادرات و فروش باز بگذارند، تا جایگاه اصلی خود را در دنیا تثبیت کنیم.
ما در پی آن هستیم که معدن عقیق سبلان را به دنیا معرفی کنیم و تلاش می کنیم این کار از کانال درست انجام گیرد.، چرا که تبادل و معرفی ما به دنیا نیاز به یک کار فرهنگی و تبلیغی دارد.

منصوری، با اعلام اشتغال زایی خوب این معدن گفت: 20 نفر به طور مستقیم و 40 نفر به طور غیرمستقیم درگیر و مشغول این کار هستند و با بسترسازی مناسب و فروش در بازارهای بین المللی علاوه بر اشتغالزایی بیشتر، ارزآوری بسیار بالایی برای مملکت به ارمغان خواهد آورد.

منصوری تعامل با اتحادیه ها و نشریات تخصصی در معرفی این شرکت به دنیا را مهم برشمرد و تاکید کرد: آرزو و اهداف این شرکت این است که، همانطور که در دنیا فیروزه ایران را به نام نیشابور می شناسد، عقیق را هم به وابسته اردبیل شناسایی شود.

Hgg
11-04-19, 19:49
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/12/2811_634268062311145000_l.jpg

طلا در سلامت انسان چه نقشی دارد؟

طلا فلزي است گرانبها كه در صنايع گوناگون ، علم پزشكي و داروسازي كاربردهاي متعددي دارد . شايد باور اينكه مي توان از آن در علم پزشكي و تهيه داروها بهره جست كمي مشكل باشد.
امروزه محققين در پي يافتن كاربردهاي جديد با اثرات مضر كمتر در بدن انسان و صرفه اقتصادي در ساخت توليدات پزشكي هستند و تا حدي نيز در اين راه به موفقيت هايي دست يافته اند به طوري كه از طلا در درمان سرطان با استفاده از خاصيت ضد تومورآن، براي روكش دندان ونيز به عنوان ردياب زيستي جهت ارسال دارو به محل مورد نظر و.... استفاده مي كنند.
طلا از ديرباز در رابطه با سلامت انسان نقش با اهميتي داشته است و دانشمندان مختلف ايراني نيز در مورد خواص درماني طلا بسيار سخن گفته اند، از جمله آن ها مي توان به اين اشاره كرد كه :
طلا فلزي است داراي طبيعت گرم و تر ، به دل نيرو بخشيده و اگر با آن بر روي پوست داغ زنند عفونتي را به دنبال نداشته و نيز ذكر شده كه سرمه كشيدن با ميل طلا فوائد زيادي دارد ( كاني شناسي در ايران قديم به نقل از سرالاسرار ابن سينا و الجماهر في معرفه الجواهر ابوريحان ).
پزشكان ژاپني نيزعقيده داشتند كه اگر طلا را گرم كنند و به يكباره در آب سرد فرو برند ، باخوردن اين آب امراض بدن برطرف شده و شادابي روح را در پي دارد.
منبع: گردآوری: گروه زر

Hgg
11-04-19, 19:52
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/12/2808_634268069062082500_l.jpg

نحوه پوشش لباس با طلای زرد یا سفید

طلاهاي زرد:
طلاي زرد به علت رنگ بخصوصي که دارد به شما اجازه نمي دهد تا هر لباسي را که دوست داريد , بپوشيد زيرا هارموني و ترگيب رنگ طلايي با هر رنگي شيک و زيبا نمي شود .
موارد استفاده ي طلاي زرد در روز و شب تفاوت دارد : در روز بهتر است از طلاهاي زير استفاده کنيد تا شيک تر و زيبا تر به نظر برسيد : انگشتر ظريفي از جنس طلای زرد با نگين هاي کوچکي را مي توانيد استفاده کنيد زيرا در روز و براي انجام دادن فعاليت هاي روزمره بهتر است از انگشتر هايي استفاده کنيد که ساده باشند تا به هنگام انجام کارهاي تان اذيت نشويد .
اگر شما از آن دسته خانم هايي هستيد که به طلا هاي زرد علاقه داريد ، دوست داريد که طلاهاي تان را براي بقيه نيز نمايش دهيد مي توانيد از دست بند نيز استفاده کنيد . زيرا دست بند بيشترين طلايي است که در دست شما به چشم مي آيد حتي بيشتر از انگشترهايي که شما به دست داريد .
اگر مي خواهيد از گردن بند استفاده کنيد پيش نهاد مي کنيم با توجه به لباسي که به تن داريد گردن بند تان را انتخاب کنيد براي مثال اگر تاپي به تن داريد که داراي يقه ي باز مي باشد بهتر است از گردن بند هاي بلند استفاده کنيد ، اگر از لباس هايي استفاده مي کنيد که داراي يقه هاي بسته ، يقه اسکي هستند بهتر است گردن بند خود را نياويزيد ، زيرا با اين مدل يقه هاي خاص اصلا گردن بند شما مشخص نمي شود . با لباس هاي دکلته هم مي توانيد از طلاي زرد استفاده کنيد و هم از طلاي سفيد ، بستگي به ميل و خواسته ي شما دارد که به کدام يک از اين جواهرات تمايل داريد . گردن بند متفاوت با رنگ هاي مختلف را استفاده نکنيد ، مثلا گردن بند هاي زرد و سفيد را با هم نيندازيد . ; حتي چند گردن بند را با وجود اين که داراي يک رنگ مثلا طلاي زرد هستند ، باز هم با يکديگر نيندازيد ، اگر شما فردي چاق هستيد با انجام اين کار چاقي شما افزايش مي يابد و بيشتر به چشم مي آيد.
براي لباس هايي که شب هنگام و براي مهماني هاي با طلاي زرد مي توانيد استفاده کنيد : دکلته هايي با رنگ مشکي و با يقه هاي باز مي باشد . به موضوع بعدي که مي پردازيم شامل اين موضوع مي باشد که چه رنگ هاي را با طلاي زرد مي توان استفاده کرد : قهوه اي ، مشکي ، نارنجي ، رنگ هايي که داراي ترکيب قرمز مي باشند ، قرمز ، شرابي و .. . .
اکنون به طلاهايي با رنگ سفيد مي پردازيم :طلای سفید بيشتر مورد توجه و پسند افراد جوان مي باشد ، افرادي که جوان هستند بيشتر به جاي استفاده از طلا هاي زرد ترجيح مي دهند که از طلا هاي سفيد استفاده کنند . طلاي سفيد داراي مزيت هايي بيشتري نسبت به طلاي زرد مي باشد ، طلاي سفيد را شما با لباس هايي با رنگ هايي متفاوت مي توانيد بپوشيد . زيرا با پوشيدن لباس هاي با رنگ هاي متفاوت مي توانيد زيبايي خود را با جواهرات و طلا هاي سفيد افزايش دهيد .
در روز بهتر است از طلاهايي استفاده کنيد که شما را در فعاليت هاي روزمره تان دچارمشکل نسازد . حتي شما مي توانيد براي اين که جلوه ي بيشتري داشته باشيد ، شيک تر به نظر برسيد از جواهرات يا زيور آلاتي با رنک هاي ديگر نيز استفاده کنيد ، با طلاي سفيد خود بياويزيد . اما به خاطر داريد که اين امکان براي استفاده از طلاهاي زرد وجود نداشت
- طلا سفید:
چه رنگ هاي را با طلاي سفيد مي توان استفاده کرد : طلاي سفيد به دليل خاصيت براقيتي که دارد براي مهماني هاي شبانه فوق العاده مناسب مي باشد بالخصوص با لباس هاي مشکي بيشتر برق مي زند و جلوه مي کند . با رنگ هايي مانند : قرمز ، فيروزه اي ، مي توانيد از طلاي سفيد استفاده کنيد ،; با رنگ هايي مانند : مشکي ، خاکستري و سفيد اطلاي سفيد فوق العاده زيبا مي شود .
نکته مهمي که در اين جا وحود دارد و لازم به ذکر مي باشد بدين ترتيب است : هنگامي که لباس هايي به رنگ نارنجي را مي پوشيد بهتر است از طلاي سفيد استفاده نکنيد و به حاي آن از طلاي زرد استفاده کنيد.
منبع: گردآوری: گروه زر

Hgg
11-04-19, 19:56
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2492_634242893817607500_l.jpg

درباره خزانه جواهرات ملیانه جواهرات ملی

گنجينه بی‌مانند « خزانه جواهرات ملی » مجموعه‌ای از گرانبهاترين جواهرات جهان است که طی قرون و اعصار بدين صورت فراهم آمده است.
هر قطعه از اين جواهرات، گويای بخشی از تاريخ پرفراز و نشيب ملت بزرگ ايران و مبين ذوق و خلاقيت‌های هنری مردم اين مرز و بوم است که خاطرات تلخ و شيرين شکست‌ها، پيروزی‌ها، غرور و خودنمايی‌ها و فرمانفرمايی همراه با زور و نخوت زمامداران گذشته را تداعی می‌کند.
شما بازديد کننده عزيزی که به تماشای نفايس و گوهرهای اين مجموعه بی‌نظير می‌نشينيد، قبل از اينکه محو تلألو خيره‌کننده آن شويد، به علل تاريخی و چگونگی جمع‌آوری اين جواهرات بينديشيد و به مصداق « فاعتبروا يا اولی‌الابصار » قضاوت تاريخ و وجدان انسانهای آگاه و آزاده را درمورد گردآورندگان اين جواهرات دريابيد و اهداف آنان را از جمع‌آوری اين مجموعه بشناسيد.
گنجينه حاضر از يک طرف بيانگر فرهنگ و تاريخ کهن‌سال و پرتلاطم ملت ايران و گويای داستان بخشی از زندگی پرماجرای گذشتگان و از طرفی ديگر بازگوی قصه اشک‌های خاموش مردم ستمديده و جور کشيده است که نتيجه خودآرايی و فخر‌فروشی قدرتمندان و صاحبان زور در دوران گذشته بوده است.
انگيزه ما از ارائه اين جواهرات، شناخت بيشتر فرهنگ و تاريخ ايران و پندگرفتن از عاقبت زورمداران و زراندوزان تاريخ است. با اين هدف، مجموعه حاضر که به ما سپرده شده است در معرض ديد و قضاوت شما قرار می‌گيرد.
اهميت جواهرات موجود در "خزانه جواهرات ملی" به ارزش اقتصادی آن محدود نمی‌گردد، بلکه نمايانگر ذوق و سليقه صنعتگران و هنرمندان ايران در دوره‌های مختلف تاريخ و به عنوان ميراث تاريخی، هنری، نماينده هنرهای مستظرفه کشور پهناور ما است.
اين جواهرات و نوادر برای زمامداران و حاکمان در طول تاريخ حکم زينت و زيور را داشته و اغلب شکوه و جلال دربار را نشان می‌داده است، ليکن پشتوانه قدرت و ذخيره خزانه مملکتی نيز محسوب می‌شده است.
تاريخچه
اطلاعات دقيقی در مورد کيفيت و کميت گنجينه جواهرات تا قبل از دوران صفويه در دست نيست و می‌توان گفت تاريخچه جواهرات ايران از زمان سلاطين صفوی آغاز می‌شود.
نحوه گردآوری و پديد آوردن مجموعه فعلی را به طور اختصار می‌توان چنين بيان داشت:
تا قبل از صفويه، اقلامی از جواهرات در خزانه دولتی وجود داشته است و براساس نوشته‌های سياحان خارجی (ژان باتيست تاورنيه، شواليه شاردن، برادران شرلی، وارنيگ و ديگران) سلاطين صفوی حدود قرن (907 تا 1148 ﻫ. ق.) شروع به جمع‌آوری نفايس و گوهرها نموده و حتی کارشناسان دولت صفوی جواهرات را از بازارهای هند، عثمانی و کشورهای اروپايی مانند فرانسه و ايتاليا خريداری کرده و به اصفهان، پايتخت حکومت می‌آورده‌اند.
بنابراين، در پايان سلطنت شاه سلطان حسين و با ورود محمود افغان به ايران، خزاين دولت توسط مهاجمان افغانی دچار پراکندگی گرديد و مقداری از آنها که بوسيله محمود افغان به اشرف افغان منتقل شده بود، پس از ورود شاه طهماسب دوم به همراهی نادر به اصفهان، به چنگ نادر افتاده و از خروج آنها از ايران جلوگيری شد.

بعداً نادر برای پس گرفتن آن قسمت از جواهرات که به هندوستان رفته بود، نامه‌هايی به دربار هند نوشت، اما جواب نامساعدد شنيد. پس از لشکرکشی نادر به هند (1158 ﻫ. ق.) محمد شاه مبالغی نقدينه، جواهر و اسلحه تسليم نادر کرد. بخشی از اموال و خزاينی که نادر از هندوستان بدست آورده بود، به ايران نرسيد و در راه بازگشت به ايران از ميان رفت.
نادر پس از بازگشت به ايران، مقدار قابل ملاحظه‌ای از جواهر ونوادر را به اسم ارمغان برای امراء و حکام و شاهان ممالک همسايه فرستاد. وی همچنين مقداری از اشيای نفيس و مرصع را به آستان حضرت امام رضا (ع) تقديم کرد و مقداری را نيز ميان سپاه خود تقسيم نمود.
در سال 1160 ﻫ. ق. و پس از قتل نادر، احمد بيک افغان ابدالی از سرداران نادر، دست به غارت جواهرات خزانه نادر زد. از جمله اين گوهرها که از ايران خارج شد و هرگز بازنگشت، الماس معروف "کوه نور" بود. اين الماس به دست احمد شاه درانی و رنجيت سينگ پنجابی افتاد. با شکست رنجيت سينگ از انگليس‌ها، "کوه نور" به چنگ کمپانی هند شرقی افتاد و در 1266 ﻫ. ق. / 18/50 م. به ملکه ويکتوريا اهداء شد.
از آن پس تا زمان قاجاريه، باقيمانده خزائن تغييرات چندانی نيافت. در دوران قاجاريه، مجموعه جواهرات، جمع‌آوری و ضبط شد و تعدادی از جواهرات به تاج کيانی، تخت نادری، کره جواهر نشان و تخت طاووس (تخت خورشيد) نصب گرديد.
دو گوهر ديگر که به تدريج به مجموعه اضافه شد، يکی فيروزه که از سنگ‌های قيمتی ايرانی است و از معادن نيشابور استخراج می‌گردد و ديگری مرواريد که از خليج فارس صيد می‌شد.
به موجب قانون مصوب 25 آبان 1316 شمسی، قسمت عمده جواهرات به بانک ملی ايران منتقل گرديد و سپس جزء پشتوانه اسکناس و بعداً وثيقه اسناد بدهی دولت به بانک بابت پشتوانه اسکناس قرار گرفت.
خزانه فعلی جواهرات در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسيس بانک مرکزی ايران افتتاح و به اين بانک سپرده شد و اکنون نيز در صيانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران می‌باشد.
در زمان انقلاب شکوهمند اسلامی ايران و جنگ تحميلی، اين گنجينه نفيس و بی‌نظير به همت کارکنان متعهد و انقلابی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران حفظ گرديد.
اينک شما گنجينه‌ای از نفايس و سنگ‌های پربها را که طی دوران طولانی در کوره پرتلاطم زمان، دگرگونی و شکل گرفته، در پيش رو داريد. اميد است با مشاهده آن، به ياد آوريم که در نظام الهی جای تاج و نميتاج در موزه است و اين همه يادآور تاريخ خونين و پردردی است که بايد به ما هشدار دهد تا آن همه درد هيچگاه و به هيچ قيمت، ديگر تکرار نشود.
بهای اين مجموعه چقدر است؟
در مورد اين مجموعه نفيس سخن بسيار می‌توان گفت، اما به يک پرسش نمی‌توان پاسخ قطعی داد:
بهای اين مجموعه چقدر است؟
هيچکس پاسخ اين سؤال را نمی‌داند، زيرا در اين مجموعه گوهرهايی است که در جهان نظير ندارد. در پاسخ به اين سؤال فقط می‌توان گفت: مجموعه جواهرات ملی ايران از لحاظ هنری، تاريخی و منحصر به فرد بودن در شرايطی است که حتی زبده‌ترين کارشناسان و ارزيابان جهان هم نتوانسته‌اند ارزش واقعی يا تقريبی آن را محاسبه کنند.
منبع: بانک مرکزی

Hgg
11-04-19, 19:59
http://zar.ir/Media/Image/News/2010/11/2489_634242890017138750_l.jpg

مطلب خواندنی و بسیار جالب درباره طلا

طلا، فلز بسیار گران بهایی است که ارزش بالایی دارد. با این وجود مطالب مهمی در باب آن وجود دارد که بسیاری از مردم حتی علاقه مندان به طلا نیز کاملا از آن ها بی اطلاع می باشند.
بر اساس گزارش بانکی ،ده حقیقت بسیار جالب و خواندنی در باب این فلز گران بها هست که ممکن است بسیاری از این موارد را بیش از این نشنیده باشید و ندانید.
1.طلا احتمالا اولین فلزی بوده است که توسط انسان های ماقبل تاریخ نیز کشف شده است. قدمت کشف طلا بر اساس علم باستان شناسی و یافته های آن به 4000 سال ماقبل میلاد حضرت مسیح بازمی گردد که از تاریخ عصر حجر نیز فراتر می رود.
2.در قرن هفتم میلادی از رگه های طلا برای ساختن دندان مصنوعی توسط دندان پزشکان ایتالیایی استفاده می شده است. تا ابتدای قرن 16 میلادی ،استفاده از طلا برای پر کردگی دندان رواج داشته است.
3.در آزتک، منطقه ای واقع در جنوب مکزیک فعلی طلا را به نامی متفاوت می خواندند. تئوکیوت لت که معنای ورقه های طلا را می داده است.قدمت این نام مجددا به عمر بسیار بالای کشف طلا اشاره دارد.
4.طلا خاصیت کشش و چکش خوری بالایی را دارد که :در ریختگری می توان از هر انس طلای خالص ، 5 میلیون طلای خرد شده یک اینچی را شکل داد . در حالتی دیگر همان یک انس طلا را می توان در حدود 820 متر با قطر 5 میکرون کشش داد. این میزان قطر طلا معادل یک دهم قطر یک تار مو است.
5.این فلز گران بها مقاومت بسیار بالایی دارد که به سختی خراب شده و از بین می رود.از زمان قدیم تا به حال این مطلب گفته شده و این باور وجود داشته است که " طلا قیمت خود را دارد." بنابراین آن را می توان آب کرد و دوباره ساخت ولی از بین نخواهد رفت. تمام طلاهایی که در گذشته کشف شده اند،امروزه 85 درصد آن ها همچنان استفاده می شوند.
6.دیواره بیرونی فضاپیمای آپلو ، توسط ورقه طلا پوشیده شده است تا فضا نوردان را از خطر تشعشع اتمی حفظ کند.در حال حاضر نیز کلاه های مخصوص فضانوردی با لایه نازکی از طلا پوشانده می شود تا چشمان فضانوردان را از شدت نور محافظت کند.
7. راه های دستیابی به طلا در مواردی به محیط زیست آسیب وارد می کند.معادن طلا محلی است که مقدار بسیار بالایی از مواد شییایی خطرناک و کشنده را وارد راه های آب کرده و هم چنین اکسید نیتروژن و اکسید سولفور به هوا تبخیر می شود.
8. در ذخیره طلا، کشور ایالات متحده آمریکا ،مقام اول را دارد.با این وجود اگر بخواهیم به طلا به عنوان یک زینت نگاه کنیم، کشور هند بالاترین مقام را در استفاده طلا از این جهت دارد، به طوری که بیست درصد کل طلایی که در دنیا به عنوان زیورآلات مورد استفاده است، در لباس ساری هندی ها به کار رفته است.
9. بر روی زمین، بزرگترین میزان تجمع طلا در اقیانوس ها است.تخمین زده می شود که میزان طلای موجود در اقیانوس ها در حدود یک میلیون تن است. تا به حال متاسفانه راه کار مناسبی برای استخراج طلا از اعماق اقیانوس ها ارائه نشده است.
10.با این وجود، این میزان از طلا اشاره شده در مقابل مقدار موجود درفضا بسیار کم است.بر اساس آخرین اطلاعاتی که از سفینه "نیر" در سال 1999 به دست آمده است ، مقدار طلا تنها در یکی از سیاره ها به نام اروس بیش از کل میزان طلایی است که تا به حال بر روی زمین استخراج شده است. متاسفانه، انسان هنوز نمی داند که باید چگونه در فضا می توان معدن حفر کرد.
منبع: مسعود رضائی

Hgg
11-04-19, 20:00
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/9/1031_633886849106718750_l.jpg

انگشتر در هر انگشت چه معنی ای دارد؟

تابه حال به این فکر کرده اید که انداختن انگشتر در هر انگشت چه معنایی دارد؟ ما به شما می گوییم که هر انگشت نشانه چیست و چطور انداختن انگشتر در انگشتان مختلف تفاوت می کند.
گاهی اوقات، علیرغم همه تلاشهایی که می کنیم، زندگی به مراد ما پیش نمی رود. این همان زمانی است که بعضی از آدم به سراغ فال و طالع بینی می روند تا به طریقی زندگیشان را رونق بدهند.
کف بینی، فال اعداد، تاروت، و از این قبیل بعضی از راه هایی هستند که متخصصین این رشته ادعا دارند به وضعیت کنونی افراد کمک می کند. یک چیزی که خیلی برای من جالب بود انگشترهایی است که این متخصصین به افراد توصیه می کنند که بیندازند. این انگشترها وقتی با سنگ تولد هر کس ادغام شود در خیلی از جوانب زندگی هر فرد تعادل ایجاد می کند. اما آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که هر انگشت برای انداختن انگشتر چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا انداختن انگشتر در یک انگشت بخصوص نشان دهنده یک مفهوم عمیق است؟ پس اجازه بدهید نگاهی به مفهوم انگشت های مختلف برای انداختن انگشتر بیندازیم.
مفهوم انگشت های مختلف برای انداختن انگشتر
انگشت شست:
نشان دهنده قدرت اراده در فرد است. این انگشت با خودِ درونی فرد در ارتباط است. وقتی به شما گفته می شود که در انگشت شستتان انگشتری بیندازید، به دقت مراقب تغییراتی که در زندگیتان اتفاق می افتد باشید. این انگشتر قدرت اراده شما را تقویت خواهد کرد.
انگشت اشاره:
نشان دهنده قدرت، رهبری و جاه طلبی است. این انگشت نشان دهنده یک نوع قدرت خاص است. این مسئله به خصوص در قدیم الایام وقتی پادشاهان قدرتمند در انگشت اشاره خود انگشتر می انداختند بیشتر نمود دارد. درنتیجه، انداختن انگشتر در این انگشت به شما در این زمینه کمک می کند.
انگشت وسط :
نشان دهنده فردیت و هویت فرد است. این انگشت که در وسط قرار گرفته است نشاندهنده یک زندگی متعادل و متوزان است. انداختن انگشتر در این انگشت به شما کمک می کند زندگی متعادلتری داشته باشید.
انگشت انگشتری انگشت چهارم :
انگشت انگشتری دست چپ به قلب رابطه مستقیم دارد. به خاطر همین است که حلقه ازدواج در این انگشت انداخته می شود. این انگشت همچنین نشاندهنده احساسات و خلاقیت در فرد است. انداختن انگشتر در انگشت چهارم دست راست به شما کمک می کند در زندگی خود خوشبین تر باشید.
انگشت کوچک:
نشان دهنده همه چیز در روابط شماست. این انگشت نشاندهنده روابط ما با محیط بیرون می باشد و دقیقاً مخالف شست است که به خودِ درونی ما اشاره دارد. این انگشت نشاندهنده رفتار ما با دیگران است. انداختن انگشتر در این انگشت به شما کمک می کند روابط خود را تقویت کنید، به خصوص درمورد ازدواج. به ارتقاء روابط کاری هم کمک می کند.
انگشترها در میان سایر جواهرات اهمیت بیشتری دارند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید هر انگشتری دستتان کنید، بهتر است با یک متخصص درمورد نوع جواهری که می خواهید دست کنید صحبت کنید. این انگشتر، چه یک انگشتر الماس یا انگشتر نامزدی یا عروسی یا هر انگشتر دیگری باشد، نمی توان زیبایی آنها را بعنوان جواهرهایی شیک نادیده گرفت. پس فقط به دلایل باورها و اعتقادات مذهبی نیست که خیلی ها انگشتر دست میکنند، این مسئله می تواند جنبه مدگرایی هم داشته باشد. دلیل آن مهم نیست، مهم این است که انداختن انگشتر به ارتقاء وضعیت ظاهر شما کمک می کند.

Hgg
11-04-19, 20:02
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/7/797_633843630795133750_l.jpg

پاكيزه نمودن جواهرات و زيورآلات

تميز كردن نقره :
اگر انگشتر نقره شما به هر دليل مثلأ مجاورت با مايع سفيد كننده (وايتكس) سياه شد ناراحت نباشيد.آن را مدتي داخل آب نمك غليظ بيندازيد سپس چند دقيقه آن را روي فرش كه پرزدار است محكم بكشيد مي بينيد كه مثل اول سفيد مي شود.
اگر گردنبند يا انگشتر نقره اي شما كدر شده است بايد آنها را مدتي در آب ليمو بگذاريد و سپس با آب گرم بشوييد و بعد با يك تكه پارچه جير آنها را جلا دهيد.
راه ديگر براي پاك كردن نقره جات اين است كه يك ظرف به حجمي كه بتوان نقره ها را درون آن قرار داد تهيه كنيد و مقداري سركه در آن بريزيد روي شعله گاز تا بجوشد و بعد آب بكشيد و خشك كنيد.
- طلا و جواهرات:
براي براق كردن يا پاكيزه نمودن اين فلزات مي توانيد يكي از روشهاي زير را بكار بگيريد:
1) مقداري مايع ظرفشويي در آب بريزيد و روي اجاق گرم كنيد و وسايل طلايي را درون آب قرار دهيد و با مسواك برس بزنيد و سپس با آب داغ بشوييد و خشك كنيد و با پارچه جير جلا دهيد.
2) پودر صابون را درون آب داغ بريزيد و چند قطره آمونياك به آن اضافه كنيد و برس نرم لطيفي به آن بزنيد و آن را با آب نيم گرم خوب بشوييد و خشك كنيد و سپس در الكل فرو بريد و بشوييد تا هيچ چركي باقي نماند.
3) مقداري خمير دندان را به همراه يك مسواك روي جواهرات مالش دهيد و سپس طلاها را كاملأ شسته و خشك كنيد.
4) با مقداري آبليمو و كمي مايع ظرفشويي طلاهاي خود را جلا دهيد.
5) راه آخر اين است كه طلاها را در الكل 90 درجه بخيسانيد و مدت دو تا سه ساعت رها كنيد با پارچه پشمي آن را خشك و براق كنيد.
منبع: انجمن صنفی کارفرمایان طلا، جواهر و نقره ایران

Hgg
11-04-19, 23:00
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3083_634299065491103750_l.jpg

کاربرد طلا در مصارف آزمایشگاهی

طلا يکي از کليدي ترين اجزاء دماسنج هاي مدرن مي باشد، اين دماسنج مي تواند دماي داخلي بدن انسان را در ظرف 2 ثانيه، فقط با نگه داشتن دماسنج در مقابل گوش خارجي قرائت کند. دماي خوانده شده بسيار دقيق بوده زيرا پرده گوش مانند هيپوتالاموس وظيفه تقسيم خون را برعهده دارد، بنابراين اين ارگان دماي داخلي بدن را کنترل مي نمايد. در دماسنج حاوي طلا يک لوله پوشيده شده طلا که به نام "هادي موج" ناميده مي شود و گرما را از گوش به قسمت هاي حساس دماسنج منتقل مي نمايد.
هادي هاي موج ترکيبات اصلي سيستم الکترونيکي مانند رادار و ميکروموج هاي ارتباطات راه دور مي باشد. طلا يکي از فلزات عايق گرما است و هيچ گرمايي از گوش به لوله ترمومتر منتقل نمي شود. بنابراين طلا اولين انتخاب براي گرفتن دماي بدن به خصوص در مورد نوزادان و بيماران بيهوش مي باشد.
اتصال آزمايشگاهي ذرات ريز طلا به DNA ساختار جديد ميکروسکوپي را ايجاد مي نمايد، تا راهي به سوي تحقيقات، درمان ها و تشخيص بيماري ها در زمينه هايي مانند بيوشيمي، ژنتيک و پزشکي باز نمايد.
به زودي بيماران قادر به تشخيص بيماري هاي مانند عفونت، سرطان، ايدز و ديگر بيماري ها و بدست آوردن نتايج فوري بوسيله تحقيقات ژنتيکي با چسبيدن مولکول هاي طلا به DNA مي باشند.
دانشمندان در مرکز تحقيقاتي Massachusetts Institute of Technology ريزتراشه هايي به اندازه انگشت شصت انسان با بيش از 1000 قسمت ريز جدا ساخته اند، که به صورت جامد، مايع و يا ژل بوده و در زير پوست بدن فرد بيمار کار گذاشته مي شود. تراشه سيليکاتي با ورقه طلا پوشيده شده است. دارو زماني که قطعه الکتريکي کوچک بين پوشش طلا و الکترود طلا فعال مي شود، آزاد مي شود.
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:01
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3082_634299052230010000_l.jpg

مصارف طلا در جراحی (لیزر درمانی)

يکي از مهمترين علوم اميد بخش پزشکي بحث ليزر يوني است، سطوح داخلي که بوسيله طلا پوشيده شده تمرکز اشعه را کنترل مي نمايد. در گسترش ليزر، بخار ليزر طلا مي تواند نور قرمز با دانسيته بالا که نياز به طول موج بالا دارد، توليد کرده و سلول هاي سرطاني را بدون هيچ زخمي در مجاورت سلول هاي سالم نابود سازد.
ليزر کم وزن جديد، بوسيله افراد نظامي طراحي شده و درمحل تماس صفحات مطلا استفاده ميشود و براي زخم هاي ايجاد شده در مناطق جنگي استفاده مي شود، به موجب آن از دست دادن خون کاهش يافته و شانس زنده ماندن در مورد زخم هاي جدي افزايش مي يابد. در بيمارستان ها، اين طرح جديد اجازه مي دهد تا در صدمه هاي شديد و اورژانسي و بدون حرکت دادن بيمار، شانس زنده ماندن افزايش يابد.
جراحان از ابزارآلات طلا براي تميز کردن لخته هاي خون در رگ هاي قلب استفاده مي کنند. جراحي ميکروسکوپي گلوله هاي طلا باعث کندتر شدن پيشرفت سرطان پروستات در مردان مي شود. بعضي از انواع سرطان بوسيله کلوئيدهاي طلا درمان مي شوند. ليزر با پوشاندن جزء به جزء بوسيله طلا زندگي جديدي به بيماران قلبي که به سختي عمل مي شوند، مي بخشد.
ليزرهاي وابسته به طلا، انقلابي در عرصه پزشکي ايجاد کرده اند، از تخريب سلول هاي سرطاني تا جراحي هاي اورژانسي و جراحيهاي حساس روي چشم و بافت هاي مغز که در گذشته ممکن نبوده اند را ممکن پذيرساخته است. اخيراً، ليزرهاي پوشيده بوسيله طلا براي جوان سازي بافت پوست با از بين بردن قسمت هاي سوخته و صدمه ديده پوست به کار برده مي شوند. طلا مي تواند در داخل بدن انسان بدون احتمال فرسودگي و صدمه واکنش هاي فيزيکي در بسياري از نمونه ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
منبع: پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:02
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3081_634299042352510000_l.jpg

مزايا و معایب مصرف طلا در دندانپزشکی

بيشتر طلاهاي استفاده شده در دندانپزشکي به صورت آلياژ با ديگر فلزات مانند پلاتين، پالاديوم، نقره، مس و روي مي باشد. طلا عنصري غيرسمي بوده و در اثر فرآيندهاي بيولوژيکي براي استفاده هاي دندانپزشکي آماده مي گردد. براي دندانپزشک استفاده از اين فلز به علت مقاومت بالا ، سختي زياد ، بادوامي آن مناسب است، همچنين طلا هرگز سائيده نشده و تيره نمي شود. همچنين مقاومت بالا نسبت به عوامل شيميايي باعث جلوگيري از پوسيدگي و زنگ زدگي طلا مي گردد.
مزايای مصرف طلا در دندانپزشکی
- ماده با عمر زياد.
- شکل پذير بوده و به راحتي به شکل دلخواه در مي آيد.
- طلا داراي سختي درحدود ميناي دندان است و به طور مناسب دندان را مي پوشاند.
- طلا شکننده نبوده و خرد نمي شود.
- طلا سازگار با محيط زيست و غيرسمي مي باشد.
معايب مصرف طلا در دندانپزشکی
- طلا بسيار گران است.
- طلا يک هادي بسيار مناسب حرارت مي باشد.
- رنگ زرد طلا ممکن است بر زيبايي اثر نامطلوبي داشته باشد.
- طلا به ساختار دندان متصل نمي شود و هر زماني ممکن است جدا شود.
- طلا ممکن است با قطب هاي الکتريکي بدن واکنش دهد.
منبع: پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:04
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3080_634299040852978750_l.jpg

مصرف طلا در دندانپزشکی

در حدود 2.2 درصد از تقاضاي طلا در دندانپزشكي مصرف مي‌شود زيرا علاوه بر مقاومت در برابر خوردگي، با همان نرخ رشد ميناي دندان منبسط مي‌شود.
ميزان تقاضا براي دندانپزشكي و مصارف صنعتي در طول سال تقريباْ ثابت مي‌باشد و تغييرات خاصي را نشان نمي‌دهد. ولي تقاضا براي جواهرات و تقاضا براي مشتري كه متاثر از تقاضا براي جواهرات است در سه ماهه آخر سال بالاترين مقدار را نشان مي‌دهند. از طلا همچنين در نوارهاي تزييني و يراق دوزي، پارچه هاي زربفت، تذهيب کاري، صفحه نگاري کتب و نامه نگاري استفاده مي شود. از ديگر موارد استفاده ي طلا کاربرد آن در صنايع شيميايي و پزشکي و عينک سازي مي باشد.
طلا يکي از عناصر باارزش در پزشکي مدرن به شمار مي رود، و علت آن اين است که طلا عنصري غيرسمي و بي خطر بوده و يکي از بهترين انواع فلزات هادي جريان الکتريسيته مي باشد، چگالي اين عنصر مي تواند آن را در زير ميکروسکوپ الکتروني قابل مشاهده سازد. علاوه براين طلا عنصري نابودناپذير و فلزي نرم بوده و اين کارکردن با طلا را آسان مي کند.
بيشتر طلاهاي استفاده شده در دندانپزشکي به صورت آلياژ با ديگر فلزات مانند پلاتين، پالاديوم، نقره، مس و روي مي باشد. طلا عنصري غيرسمي بوده و در اثر فرآيندهاي بيولوژيکي براي استفاده هاي دندانپزشکي آماده مي گردد. براي دندانپزشک استفاده از اين فلز به علت مقاومت بالا ، سختي زياد ، بادوامي آن مناسب است، همچنين طلا هرگز سائيده نشده و تيره نمي شود. همچنين مقاومت بالا نسبت به عوامل شيميايي باعث جلوگيري از پوسيدگي و زنگ زدگي طلا مي گردد.
مزايای مصرف طلا در دندانپزشکی
- ماده با عمر زياد.
- شکل پذير بوده و به راحتي به شکل دلخواه در مي آيد.
- طلا داراي سختي درحدود ميناي دندان است و به طور مناسب دندان را مي پوشاند.
- طلا شکننده نبوده و خرد نمي شود.
- طلا سازگار با محيط زيست و غيرسمي مي باشد.
معايب مصرف طلا در دندانپزشکی
- طلا بسيار گران است.
- طلا يک هادي بسيار مناسب حرارت مي باشد.
- رنگ زرد طلا ممکن است بر زيبايي اثر نامطلوبي داشته باشد.
- طلا به ساختار دندان متصل نمي شود و هر زماني ممکن است جدا شود.
- طلا ممکن است با قطب هاي الکتريکي بدن واکنش دهد.
- مقالات مرتبط:
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:06
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3079_634299037181260000_l.jpg

مصارف درماني طل

از گذشته‌هاي خيلي دور طلا براي درمان بسياري از بيماري‌ها استفاده مي‌شد. در اينجا به تعدادي از اين بيماري‌ها اشاره مي‌شود.
1. در حدود سال 1885 در آمريكا طلاي كلوئيدي به عنوان درمان ديپسومانيا (dipsomania)كه ميل شديد به مصرف الكل مي‌باشد، به‌كار مي‌رفت.
2. اولين تحقيق پزشكي مستند و مدرن در مورد كاربرد طلا در سال 1890 صورت گرفت. در اين سال دكتر رابرت كخ كشف كرد كه باسيل سل نمي‌تواند در حضور طلا زندگي كند.
3. در اوايل دهة 1900 پزشكان براي درمان دردهاي مفصلي، قطعه‌اي از طلا به ارزش پنج دلار را در زير پوست، مثلآ در ناحيه مفصل زانو كار مي‌گذاشتند در نتيجه در بيشتر موارد درد كاهش يافته يا كاملآ برطرف مي‌شد.
4. از سال 1927 طلا به‌طور مداوم براي درمان آرتروز به‌كار گرفته شده‌است.
5. طلا در مورد ناهنجاري‌هاي غددي و عصبي مورد استفاده بوده و در احياء مجدد فعاليت‌هاي غددي، تحريك اعصاب و آزاد كردن فشار عصبي سودمند است.
6. طلا مي‌تواند بر مكانيسم گرمايي بدن تاثير مثبتي داشته باشد. بويژه در مورد عرق كردن‌هاي شبانه، تشنگي شديد و ضعف و كاهش دماي بدن موثر است.
7. آقايان نيلو كايرو(Nilo.Cairo) و ا. برينكمن(A.Brinckmann) تحقيق ارزنده‌اي به نام” مواد پزشكي“ ارائه دادند كه در آن طلاي كلوئيدي به عنوان درمان‌گر شماره يك چاقي مطرح شده است.
طلا همچنين در درمان بيماري‌هاي زير مفيد مي‌باشد:
8- اعتياد
9. آلزايمر
10. حواس پرتي
11. بيماري دوگانگي (Bi-Polar Disease) كه يك بيماري رواني است.
12. دندان قروچه(Bruxism) 13. ورم زانو و آرنج
14. سندرم جنگ خليج فارس
15. سرطان
16. غلظت خون
17. بيماري‌ كرون
(Crohn) 18. افسردگي
19. تورم قولن
20. كلسترول بالا
21. كم خوابي
22. پوكي استخوان
23. كشيدگي ماهيچه
24. آرتروز رماتيسمي
25. انفصال ديسك
26. زخم معده
27. زخم روده
لازم به توضيح است كه موارد بالا توسط سازمان‌هاي صنايع غذايي تائيد نشده است.(Liquid Gold )
منبع: پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:06
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3078_634299031652978750_l.jpg

طلا در صنعت الکترونیک

دستگاه هاي الکترونيکي حالت جامد مدرن از قبيل کامپيوترها نياز به کنکتورها، کنتاکت هاي سوئيچ، اتصالات لحيم کاري شده و ساير اجزاي معيني دارند که بايستي کاملا عاري از هر گونه لايه و فيلم کدر و تيره با مقاومت زياد باشند و ديگر آنکه به جهت عمر دستگاه بايستي از نظر شيميايي و متالوژيکي پايدار باقي بمانند. در سيستم هاي الکترونيکي نظامي و شهري پيچيده، به صورت روزافزوني از طلا براي مطمئن شدن از عمليات وابسته تحت يک محدوده ي وسيع از شرايط عملي(عملياتي) استفاده مي شود. از طلا در ساخت ديودها، ترانزيستورها و بعضي قطعات الکترونيکي که مي بايستي داراي مقاومت شيميايي و حرارتي در موقع ساخت باشند استفاده مي شود. آلياژهاي طلا از ديرباز در تجهيزات الکتريکي معيني به کار برده شده اند از جمله مي توان به اجزاي ويژه اي از دستگاه پتانسيومترها و در جاهايي که توليد مجدد، دوبله کردن و دوباره خواني از ديدگاه صنعت الکترونيک دربلند مدت امري اساسي مي باشد، اشاره کرد. سيم هايي از آلياژ ( طلا- پالاديم ) در ترموکوپل ها مورد استفاده قرار مي گيرند به ويژه آنهايي که براي اندازه گيري دماهاي بالا در بعضي از فرآيندهاي صنعتي و موتورهاي هواپيما، مورد استفاده واقع مي شوند
طلا به‌دليل هدايت الكتريكي بالا و مقاومت در برابر اكسيد شدن، اهميت ويژه‌اي در ساخت تجهيزات الكترونيكي و كامپيوتري دارد.آلياژهاي لحيم کاري سخت ( زردجوش ) که حاوي طلا مي باشند، در ارتباط با صنعت هوافضا به ويژه در مونتاژ بعصي از موتورهاي توربيني جهت نظامي و نيز موتورهاي راکت با عملکرد بالا، مهم مي باشند. طلا به عنوان يک بازتاب کننده تشعشعات مادون قرمز در ادوات گرمادهي تابشي و نيز ادوات خشک نمودن و پنجره هاي عايق حرارتي مورد استفاده در ساختمان هاي بزرگ و فضاپيماهايي از قبيل شاتل فضايي که به طلا به عنوان حفاظت کننده و seal کننده اي براي سيستم خنثي کننده ي فشار آئروديناميک (propulsion) حياتي اش در مقابل مشکلات ناشي از شکنندگي هيدروژن مي نگرد و تکيه دارد، مورد استفاده قرار مي گيرد. طلا را به شکل مايع هاي آلي فلزي ارگانومتاليک براي تزيين شيشه و چيني استفاده کرده و از برگ طلا (goldleaf) براي تزيين داخل و خارج ساختمان ها استفاده مي کنند. آلياژهاي طلا را در ديسک هاي پاره شونده ( ديسک ها و ديافراگم هايي که تحت يک فشار معين از هم گسيخته شده و کار يک قسمت از دستگاه را متوقف مي کند ) در تجهيزات فرآيند شيميايي استفاده مي شود و در قالب هاي اکستروژن با سوراخ هاي زياد براي ايجاد فيلامان هاي فلزي، پلاستيکي و منسوجات کاربرد دارد.
اين فلز همچنين به‌صورت آلياژ همراه با پالاديوم در ترموكوپل‌ها، بدنه سفينه‌ها و ديگر صنايع هوافضا كاربرد دارد. به‌عنوان مثال در ساخت هر فروند هواپيما بين 25 تا 30 كيلوگرم طلا به‌كار مي‌رود.
منبع: پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:07
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3077_634299027659228750_l.jpg

مصارف تزئيني و صنعتی طلا

كشورهاي خاورميانه مجموعاْ از نظر تقاضاي طلا در رده دوم قرار دارند. ايالات متحده آمريكا با متوسط تقاضاي 350 تا 450 تن در رده سوم قرار دارد، به عبارتي هند به تنهايي مصرف بالاتري از مجموع كشورهاي خاورميانه و ايالات متحده آمريكا دارد. در رده‌هاي بعدي چين و كشورهاي اروپايي قرار دارند. عربستان سعودي و تركيه در رده‌هاي ششم و هفتم واقع شده‌اند. بيشترين مورد مصرف طلا در ساخت جواهرات و وسايل زينتي است كه برمي‌گردد به خواص ويژه اين فلز از جمله: مقاومت در برابر اكسيد شدگي و تيره شدگي، جلا و رنگ زيباي آن و همچنين اثر آرام‌بخش آن بر اعصاب .
انواع آلياژهاي طلا در صنعت ارزش روزافزوني پيدا کرده است. طلا در صنايع و نيز سيستم هاي دفاعي با تکنولوژي بسيار مدرن کاربرد دارد. اين فلز در انواع زيادي از لوازم الکترونيکي حالت جامد، در وسايل ثبت و کنترل صنعتي و تجهيزات مقاوم به خوردگي، در فرآيندهاي شيميايي به کار برده مي شود. مصرف صنعتي طلا در سال 1983 حدود يک ميليون اونس بوده اما مصرف آن در کاربردهاي حساس مستقيم مانند الکترونيک و سخت افزار نظامي، احتمالا به طور قابل ملاحظه اي کمتر مي باشد. در ميان موارد استفاده ي استراتژيک و صنعتي طلا، مهم ترين استفاده ي آن در لوازم الکترونيکي به ويژه در بردهاي مدار چاپي اتصالات کنتاکتورهاي اصلي، مدارهاي مينياتوري و به عنوان يک دو پانت در بعضي از نيم رسانا ها را مي توان نام برد.
منبع: پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:09
http://zar.ir/Media/Image/News/2011/1/3076_634299024397197500_l.jpg

مصارف استفاده از طلا

در درجه ي اول از طلا به منظور سکه زني و تهيه ي شمش و پشتوانه ي ارزي استفاده مي شود به طوري که در کشور هاي سرمايه داري رقمي حدود 40000 تن را شامل مي شود. مقدار باقي مانده ي طلا در توليد لوازم مختلف به کار مي رود که جواهرات زينتي در صدر آنها قرار دارد (50%) .
انواع سبز و سفيد و زرد طلا در جواهرسازي مورد استفاده قرار مي گيرد. به خاطر نرمي در جواهرسازي آن را مس، نقره، نيکل و يا پالاديم همراه مي کنند.
عمده‌ترين موارد تقاضاي طلا براي جواهرات، صنايع الكترونيك، دندان‌پزشكي، سرمايه گذاري‌هاي جزيي و ديگر موارد است. تقاضاي مشتري يكي از موارد تقاضاي طلا است كه مجموع سرمايه گذاري‌هاي جزيي و تقاضا براي جواهرات را شامل مي‌شود.
ميزان تقاضاي طلا براي مصارف دندان‌پزشكي و صنايع در طول سا‌ل تقريباْ ثابت است و تغيير خاصي را نشان نمي‌دهد ولي تقاضاي طلا براي جواهرات در طول سال متغير است بطوري‌كه در سه ماهه آخر سال بالاترين مقدار را نشان مي‌دهد و در تمام كشورها بالاترين ميزان تقاضاي طلا در روزهاي قبل از سال نو آن‌ها است كه به‌دليل مصرف در ساخت جواهرات مي‌باشد.
اطلاعات موجود در سال 1995 معرف آن است كه كشورهاي آسياي‌شرقي و جنوب‌شرقي مجموعاْ با خريد 1126 تن طلا ركورددار تقاضاي طلا در سطح منطقه بوده‌اند. اين مقدار حدود 40 درصد كل تقاضاي جهاني طلا بود كه دليل عمده آن شكوفايي اقتصادي اين منطقه از جهان در اين سال‌ها است. كشور هند با متوسط تقاضاي 700 تا 800 تن طلا، در صدر كشورهاي مصرف كننده طلا قرار دارد زيرا در هند طلا و جواهرات جايگاه ويژه‌اي دارد.
منبع: پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
منبع: گردآوری:گروه زر

Hgg
11-04-19, 23:09
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/696_633789125871483750_l.jpg

طلا و جواهر فروشان

ویژگی های شخصیتی طلا و جواهر فروشان متدین و اصیل

در تقسیم بندی های سازمان فنی و حرفه ای کشور شغل طلا و جواهرسازی جزء صنایعی است که از آن به صنایع دستی یاد می شود. طلا و جواهرسازی چشمان بسیار بسیار بینا و دستان قابل و هنرمندانه ای می خواهد.

کسانی که حوصله فراوان، تمرکز و عدم لرزش دست و اعصاب راحتی دارند برای این کار مناسبند.

در ضمن این کار نوآوری، ایجاد جذابیت، صرفه جویی و آموزش های مستمر می تواند به کار شما رونق و در ایجاد اعتماد افراد به شما نتیجه بخش باشد به قول معروف قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری.
منبع:

Hgg
11-04-19, 23:12
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/468_633779680857890000_l.jpg

آموزش قدم به قدم جواهر سازی : گوشواره

سیم های گوشواره در اشکال مختلف یافت می شوند ، برخی ساده وبرخی جنبه تزیینی دارند. پشت گوشواره های چسبان و مدل پروانه ای بیشترین کاربرد را دارند و نمونه های آماده آنان در دسترس است. اغلب اوقات می توانید مدل خاص خود را بسازید تا در قسمت پشت گوشواره های برجسته لحیم کاری شوند. یک حلقه زیبای گوشواره ساده ترین شکل سیم گوشواره است که برای مدل های مختلف کاربرد داشته و می توان از آن نخ عبور دارد. سیم های اطمینان در قسمت پشت جهت آن که محکم تر نگه داشته شوند حاوی یک گیره فنری هستند و ساخت آن ها دشوار تر است.

ازآنجا که خم سازی سیم به مهارت زیادی نیاز دارد ، قبل ساخت دو نمونه مشابه باید تا حدودی تلاش لازم را به کار گیرید، لذا سیم اضافی لازم است . به هنگام ساخت قالب های یکسان [ تکنیک ۸] باید هر یک از مراحل ساخت رابرای دو سیم واحد مورد توجه قرار دهید و هر دو را هم زمان باهم بسازید. کاربرد فلزات گرانبها برای ساخت گوشواره ها توصیه می شود، زیرا از واکنش های الرژیک ممانعت به عمل می آید . در واقع حساسیت ایجاد نمی کنند.

۱ ) تکه از سیم را با قیچی ببرید . ته هر یک از سیم ها را با سوهان سوزنی مسطح ، صاف کنید [ تکنیک ۴] . قسمت انتهایی بخشی است که باید جهت قرارگرفتن بر روی قطعات جواهر لحیم کاری شوند.

۲( قسمت دیگر سیم را با سوهان به شکل مدور در آورید و حلقه کنید. هنگامی که به انجام این کار مشغولید سیم را در مقابل درز گیره قرار دهید. قسمت انتهایی باید وارد سوراخ گوش شود، لذا باید صاف و به طور کامل مدور باشد. از انگشت سبابه برای لمس بخش انتهایی استفاده کنید، زیرا بهتر از چشم موقعیت کاری شما ارزیابی می کند. گیره های گوشواره به طور نرمال در این مرحله در جای خود لحیم می شوند.

۳) در انتهای هر گیره، شیاری ایجاد کنید تا پروانه لیز نخورد. گیره را حدود از قسمت انتهای قیچی دور نگه دارید سپس به دور آن بپیچید تا شیاری کم عمق داشته باشید، آن را محکم با قیچی نگیرید زیرا ممکن است باعث بریدن گیره شوید.

۴) به طور متناوب و به آرامی با قیچی گیره را فشار دهید تا شیاری ایجاد شود. سپس آن را زمانی که در جای خود لحیم کاری شده است به کمک قیچی لبه صاف کنید و چند بار پیچ دهید. این امر گیره را کمتر مستعد خم شدن می سازد.

Butterflies- -

۱) طرح یا الگو را روی ورقه فلزی [ تکنیک ۱] علامتگذاری کنید. سوراخ مرکزی را با پانچ محوری علامت بگذارید. از template برای قراردادن پرگار روی شعاع صحیح بر روی دایره میانی استفاده کنید ، همچنین از نوک مته ای هم عرض گیره گوشواره استفاده گردد تا ایجاد سوراخی در وسط آن میسر باشد [ تکنیک ۳]. از الگو برای قراردادن پرگار در عرض صحیح خطوط صاف الگو استفاده شده و این خطوط با پرگار و خط کش رسم گردند. انتهای مورب دو قطعه با خط کش رسم شوند. به دقت قسمت های زاید یا اضافی سوهان کاری شوند. [تکنیک۲] از تیغه ۰/۶ به علت ظرافت و با یک بودن فلز استفاده گردد.

۲) خطوط مرکزی را علامت گذاری کنید وخط کش استیل در مقابل قلم قرار گیرد.

۳) به دقت قالب رابا سوهان ضامن دار مسطح سوهان کاری کنید ( تکنیک ۴)

۴) قطعه را بر روی خط بوف یا ورقه ای از سنباده مالش دهید تا آثار بر جای ماده رفع گردد (تکنیک ۵ )

۵(- سپس یک قسمت از قطعه را با قیچی حاوی دماغه دور نگه دارید و با خم کردن بقیه فلز توسط انگشت آن را پیچ دهید ( تکنیک ۸(

۶( همین کار را برای قسمت دیگر انجام دهید، هر دو قسمت پیچ خورده باید در وسط دایره رو ئبه روی هم قرار گیرند. این مرحله تکرار گردد تا پروانه دوم ساخته شود.

- حلقه های گوشواره Ear Hooks

1) تکه از سیم نقره را با قیچی ببرید ( تکنیک ۲) . یکی از سیم ها را موچین نگه دارید و یک سمت آن را وارد بوراکس سازید (تکنیک ۱۱) . نوک سیم راحرارت دهید تا ذوب شود . قطعه ای از نقره ذوب شده تا بالای سیم جریان خواهد یافت. مسیر شعله را تغییر دهید تا قطعه نقره حرکتی یکنواخت داشته باشد. قبل از آن که نقره بسیار بزرگ شود شعله را کنار بگذارید.

۲) این کار را با سیم دیگر به انجام برسانید پس آن دو را در آب و نمک بگذارید ( تکنیک ۴) سیم را در مقابل شکاف گیره به هنگام سوهان کاری قرار دهید.

۳) قسمت مهره مانند را محکم دور ماندرل بپیچانید تا یک حلقه مدورشکل گیرد ( تکنیک ۸). از ماندرل با قطر و پانچ گنبدی شکل استفاده شود.

۴) حلقه دیگری را در جهت مقابل برای به وجود آوردن طرحی به صورت عدد ۸ بسازید.

۵) از قیچی های نیم مدور برای خم سازی انتهای سیم به سمت عقب استفاده کنید. این کار را باملایمت انجام دهید زیرا علامت گذاری سیم های ظریف آسان است . سمت مدور قیچی رادر جهت داخلی منحنی نگه دارید.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-19, 23:13
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/454_633778981800702500_l.jpg

سرگذشت یک جواهر ساز

روش‌های کاربردی در زمینه برش، کنده‌کاری و تعمیر به کمک لیزر در صنعت ساعت و جواهرسازی استاندارد می‌شوند.

صنعت ساعت و جواهرسازی دیگر بدون کاربرد لیزر معنا ندارند. قلمرو استفاده از اشعه لیزر وسیع است. در کنده‌کاری حلقه‌ها و ساعت‌ها تولید و ساخت طرح‌های اولیه و حتی انجام تعمیرات، اشعه لیزر به‌کاربرده می‌شود. استفاده از ‌آن شامل سیستم‌های پیچیده نیز می‌شود. تولیدکنندگان مجموعه نرم‌افزارهایی را از این طریق شکل داده‌اند که برای مقاصد مختلف در نظر گرفته شده‌اند.

به گفته "فریدمن" لیزر در انجام اموری همچون کنده‌کاری برروی جواهر یا ساعت کاربرد فراوانی دارد. او یکی از مسئولان ابزار "پرتونگاریI Radiation Tools "وابسته به دانشگاه "اشتوت‌گارت" است.

در قلمرو صنعت طلا و ساعت‌سازی تکنیسین‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از لیزر خطوطی مستقیم روی سطوح منحنی اشیاء ایجاد کنند. ممکن است قسمت‌های داخلی یا خارجی حلقه‌ها برای این کار مناسب تشخیص داده شوند. در چنین شرایطی عمل کنده‌کاری باید به‌صورتی باشد که مشاهده‌کنندگان به زاویه برخورد نور و مایل بودن آن پی‌نبرند، که انجام این‌کار به محاسبات دقیقی نیاز دارد. برنامه‌ها نیز پیشرفت بیشتری یافته‌اند. در این پروسه محورهای چرخانی که به‌طور مستقیم کار می‌کنند، کنده‌کاری دقیق قسمت‌های داخل، خارج و جانبی حلقه را میسر می‌سازند.

به گفته "رومن جردن Roman Jordan" مسئول بازاریابی در "روفین لیزر Rofin Laser" با توجه به این‌که انجام امور گرافیکی شامل بخش‌های گوناگونی می‌شود، دقت زیادی لازم است تا بتوانیم مراحل تولید را آسان سازیم. طرح‌هاباید متناسب باشند. تصاویر نباید با یکدیگر جابه‌جا شوند زیرا درز و شکاف قابل رویت می‌شود. الگوریتمی که به وسیله آن خطوط تبدیل به سطوح منحنی می‌شوند در برخی موارد از سوی تولید‌کنندگان به‌کار گرفته می‌شود که خود از نظر تجاری اقدامی محرمانه است. در هرحال کاربران نباید به پیچیدگی محاسبات توجه کنند.

تولیدکنندگان علاقه‌ای به عملکرد داخلی برنامه‌هایشان ندارند اما مایلند از دستگاه‌هایی استفاده کنند که به طور اتوماتیک‌وار عمل می‌کنند.

درباره ابزار کوچک‌تر کافی‌است که حلقه را روی قسمت موردنظر قرار دهید و سپس دکمه را فشار دهید. ابزاری که کنده کاری را انجام می‌دهند باید مانند یک چاپگر عمل کنند.

در استفاده از این‌گونه ابزار مشتریان مجموعه داده‌هایی را وارد ساخته و سپس آن ها باید کار خود را آغاز کنند. سیستم "لیزرپلاس" مانند چاپگر به کمک PC قابل کنترل است. از این سیستم برای تولید سرویس‌های کوچک و همچنین با استفاده از قطعات اتوماتیک برای تولید انبوه بهره گرفته می‌شود.

سیستم‌ها باید بدون خطا کار کنند. تولید باید کامل و بدون نقص باشد. درجه ایمنی سیستم قابل ملاحظه است. به‌طوری‌که اگر حلقه را با سنگ کنده‌کاری کنید، سنگ صدمه ای نمی‌بیند.

پرسازی خطوط باید به‌درستی انجام گیرد و این ویژگی دیگر سیستم کنده‌کاری محسوب می‌شود. برای انجام این کار قطعات باید از کیفیت بالا برخوردار بوده و بادوام باشند. دستگاه‌های کنده‌کاری متعدد لیزری، قادر به ساختن نمودارهایی در برنامه‌های استاندارد گرافیکی مانند "کورل درا Corel Draw" یا برنامه‌های پردازش گر تصویری مانند "فتوشاپPhotoshop" هستند. برای مثال ممکن است برای حلقه عروسی امضای یک زوج یا مهر آن ها برای کنده‌کاری انتخاب شده باشد. در هرحال کنده‌کاری یا حکاکی، کار اضافی به‌شمار نمی‌آید، بلکه در برخی موارد، جزیی از طراحی است.

لیزرهای استاندارد در ارایه طرح‌های ملیله‌کاری و مفاهیم طراحی از عملکرد قابل توجهی برخوردارند.

دستگاه‌ها در قالب اندازه‌های مایکروویو عرضه می‌شوند.

از جمله مشکلاتی که تولیدکنندگان با آن مواجه هستند آن است که چگونه ابزار خود را کوچک‌تر سازند. برای مثال در نمایشگاه "بازلBazel ، شرکت فوق، ابزار حکاکی لیزری را معرفی ‌کرد که به اندازه یک مایکروویو است.

این دستگاه برای سردسازی از هوا استفاده می‌کند. اگرچه این ویژگی عملکرد آن را محدود می‌سازد. در حال حاضر کاربران دستگاه‌های کوچک نباید انتظار دستگاه‌های بزرگ‌تر از ۱۰ وات را داشته باشند. ابزارهای کوچک کارخانه "روفین" ۱۰ وات هستند.

در چنین شرایطی کنده‌کاری با این نوع دستگاه‌ها در مقایسه با ابزارهایی که نور شدیدتری را ایجاد می‌کنند مدت طولانی‌تری را به خود اختصاص می‌دهند. در هرحال آن ها با هوا سرد نمی‌شوند، از این‌رو حجیم‌تر به‌نظر می‌رسند. باوجودآن‌که دستگاه‌ها هم‌اکنون بسیار کوچک و درنتیجه ارزان ‌تر شده‌اند هنوز باید قابلیت استفاده و سودآوری بیشتری به‌دست بیاورند
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-21, 23:15
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/453_633778979008671250_l.jpg

گفتگویی با طراح جواهرات :آزافهمی

هر چیزی را که مشاهده می‌کنم می‌تواند الهام‌بخش من شود.تصور می‌کنم مدل زیبایی را که در دست تهیه دارم با مهارت هرچه تمام‌تر برای شما ساخته شده‌است. از این به بعد بهتر است طراحی هنرمندانه واژه‌های کتب مقدس اسلامی و مورد علاقه خود را بر روی طلا و نقره پیدا کنید،که می تواند با زیبایی فوق‌العاده‌شان زینت بخش گردن شما شود. این گفته‌های "آزا فهمی" طراح مشهور جواهر مصری است؛ کسی که در زمینه هنر طراحی جواهر‌انقلابی به‌پا کرده است و آن را در سطح بین‌المللی به شهرت رسانیده است.

برای هر یک از آثار حیرت‌انگیزش یک‌سال را صرف تکمیل آن‌ها می کند، تا تبدیل به جواهراتی شوند که به‌راستی هنر و زیبایی را به نمایش بگذارند.

طرح‌های منحصر به فرد، سنتی، محلی و قومی آزا فهمی مدرن و شیک قلمداد می شوند و قابل استفاده برای هر مناسبتی هستند. آن‌چه سبب ممتاز نمودن آثارش از دیگران می‌شود، تلفیق خصوصیات فرهنگی با هنر است. آن‌ها ترکیبی از خوش‌نویسی به زبان عربی و نمادهای عینی هستند. بدین طریق او معتقد است که پیامش را به ما می‌رساند. موضوع جالب دیگر آن‌است که هر چیز از جمله شعر و شاعری، طبیعت، پرنده‌ها، گل‌ها، درختان و حتی آیات، ضرب‌المثل‌ها و پیشینه فرهنگی‌اش می‌تواند الهام بخش طرح‌های جدید او شود.

او در شمال مصربه دنیا آمده است و معتقد است که هیچ چیز به‌طور اتفاقی رخ نمی‌دهد، حتی ورود او به دنیای جواهرات بی‌هدف صورت نگرفته است.او تحصیلات خود را در حوزه طراحی داخلی و هنری زیبا در دانشگاه" هلوان" Helwan در قاهره Cairo تکمیل کرد و پس از آن به همکاری با دولت پرداخت. این زمانی بود که کتابی تحت عنوان "جواهرات قرون وسطی در اروپا" نظرش را جلب نمود. وی بخشی از حقوقش به خرید این کتاب اختصاص داد و با این اقدام خود، اولین گام را برای شروع سفری جدید و اکتشافی برداشت.

در آوریل ۱۹۶۰، او شغلش را ترک گفت و به شاگردی نزد استاد"خان‌خالی‌لی‌ Khan khalili " در مرکز جواهرسازی قاهره پرداخت. در آن‌جا قبل از ورود به دانشگاه پلی‌تکنیک لندن مقدمات این حرفه را آموخت و سپس به تکمیل مهارت خود ادامه داد. وی می‌گوید که در آغاز سرمایه کافی برای کار با مواد گران‌بها نداشته است، اما با این وجود او توانست با گذشت زمان طرح‌هایش تکامل کند، سرمایه بیشتری به دست آورد و کار با مواد گران‌قیمتی چون طلا و سنگ‌های قیمتی را آغاز کند. ترکیب طلا و نقره در قالب جواهر چنان موفقیت‌آمیز بود که سرانجام عناوین تجاری را به خود اختصاص دادند.

فهمی می‌گوید: مادرش او را دیوانه می‌پنداشت زیرا که او شغل پردرآمدی را از دست داده بود و دوباره از اول خط و به عنوان یک شاگرد شروع به کار می‌نمود. با این‌حال او اقدام خود را صحیح دانست و معتقد بود که به زودی اطرافیانش به ارزش کار او پی خواهند برد.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-21, 23:16
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/443_633778835521483750_l.jpg

جواهرفروشان‌ فرانسوی

- طرح‌های‌ فانتزی‌ Fantastic

جدیدترین‌ کلکسیون‌های‌ فرانسوی‌ بازتاب‌ گرایش‌ به‌ سمت‌ رنگ‌های‌ تیره‌ هستند.با سپری‌ شدن‌ فصل‌ بهار و تابستان‌ و دوران‌ عرضه‌ کلکسیون‌های‌ ویژه‌ای‌ مرکب‌ از جواهراتی‌ شاد و رنگارنگ‌ در قالب‌ طرح‌هایی‌ مدور با خطوطی‌ ملایم‌، به عقیده جواهرفروشان‌ فرانسوی؛ فصل زمستان،‌ زمان‌ مناسبی‌ برای‌ ارایه‌ مدل‌های‌ اسرارآمیز با رنگ‌هایی‌ تیره‌تر از حد معمول‌ همراه با رنگ‌های‌ سایه‌روشن‌ و فانتزی‌ برگرفته‌ از طبیعت‌ است.مدل‌هایی‌ به‌ سبک‌ باروک،‌ مزین‌ به‌ سنگ‌های‌ نیمه‌ قیمتی‌ مانند «کونزایت‌ Kunzite» و «بریل‌ Beryl» در ابعادی‌ بزرگ‌تر، بار دیگر رواج‌ یافته‌اند. گل‌ها و حیوانات،‌ هنوز نیز موضوع‌ محوری‌ در طراحی‌ به‌ شمار می‌روند.

نکاتی‌ همانند؛ ظرافت‌ طرح‌، کاربرد سنگ‌های‌ نیمه‌ قیمتی، مروارید و فلز به‌ همراه‌ الماس‌ پاوه‌ نیز در ساخت‌ جواهرات‌ از اهمیت‌ ویژه‌ای‌ برخوردارند.ماتون‌»کارشناس ‌ جواهر، درباره‌ ارزش‌ زیورآلات‌ می‌گوید: ”تلاش‌ بر آن‌ است‌، تا مردم‌ متقاعد شوند که‌ می‌بایست‌ از جواهرات‌ به‌ خاطر لذت‌ حاصل‌ از آن‌ استفاده‌ کنند و فراتر از جنبه‌ مادی‌ به‌ آن‌ بنگرند“.

- جواهراتی‌ فوق‌العاده‌ گرانبها Totally Precious

جواهرات‌ قیمتی‌ و نیمه‌ قیمتی‌ از سوی‌ تولیدکنندگان‌ معروف،‌ به‌ اشکال گوناگون‌ کاربرد یافته‌اند. در این‌ رابطه‌ از دو سبک شرکت‌ «ماتون‌» نام می‌بریم، سبک‌ «کاسکید cascade» که‌ زمینه‌ساز عرضه‌ کلکسیون‌هایی‌ مرکب‌ از: حلقه‌، گوشواره‌، گردنبند همراه‌ با سفایرهایی‌ به‌ رنگ‌های‌ روشن‌ و متنوع‌ با تراش‌ پِر pear و رُز Rose و الماس‌هایی‌ که‌ طلای‌ زرد یا سفید را به‌ وجود خود مزین‌ ساخته‌اند. سبک‌ دوم‌ «سایکلامن‌ cyclamen» است‌ که‌ جواهراتی‌ از طلای‌ سفید در قالب‌ گلبرگ‌ و برگ‌هایی‌ مزین‌ به‌ سنگ‌های‌ تانزانیت‌، آکوامارین‌، تورمالین‌ صورتی‌، آماتیست‌ و الماس‌ در کنار دیگر جواهرات‌ ساخته‌ شده‌ از طلای‌ زرد همراه‌ با الماس‌، گارنت‌ ماندرین‌، پریدوت‌ و سیترین‌ به‌ رنگ‌های‌ پاییزی‌ به‌ نمایش‌ گذاشته‌ می‌شوند.

در اواخر تابستان‌ «گای‌ الیا» طرحی‌ تحت‌ عنوان‌« Futura» ارایه‌ نمود. کلکسیون‌ مذکور متشکل‌ از سنگ‌هایی‌ مانند الماس‌ و سفایر بود که‌ با طرح‌های‌ پیچ‌ در پیچ‌ طلای‌ سفید و زرد جلوه‌ چشمگیری‌ می‌یافت. «مینی‌ فانتزیا» بخش‌ فرعی‌ مدل‌های‌ فانتزی‌ محسوب‌ می‌شود که‌ طرح‌های‌ کوچک‌ و مدوری‌ را مانند حلقه،‌ به‌ همراه‌ سنگ‌های‌ توپاز، سیترین‌، مارگاریت‌ وکانزیت‌ به ‌نمایش‌ می‌گذارد. همچنین دستبندهای‌ چرمی‌ با نوارهایی‌ از طلای‌ زرد و سفید و صورتی‌ به‌ همراه‌ الماس‌ و سفایرهای‌ رنگی‌ پاوه‌ تحت‌ عنوان‌ «الیسا ELysa» و دستبندهای‌ مدور «چانکرمنچت‌ Chunkier Manchette» که‌ حکم‌ خواهر بزرگ‌ را دارند، با نام‌ «الیس‌ Elyse» عرضه‌ نموده‌ است‌.

در کلکسیون‌ «Just Black» از «گای‌ الیا» مدل‌ «الیسا» با ظرافت‌ و زیبایی‌ خاص‌ طرح‌های‌ پاریسی‌ چشم‌ها را خیره‌ می‌سازد، که‌ در آن‌ «بارت‌ Barrette»، طلای‌ سیاه،الماس‌ سیاه‌ و پاوه‌ با بندی‌ از چرم‌ سیاه‌ رنگ‌ به‌ کار رفته‌ است‌. کلکسیون‌ «Nylon» مرکب‌ از حلقه‌، گوشواره‌ و گردنبندهایی‌ است‌ که‌ در اوایل‌ سال‌ کنونی‌ در نمایشگاه‌ «BASEL WORLD» در معرض‌ دید همگان‌، قرار گرفت.‌ درحالی‌ که‌ الماس‌های‌ نصب‌ شده‌ بر روی‌ سیم‌ نایلونی‌ جلوه‌ آن‌ها را بیشتر نمودار ساخته‌است‌.

- دنیای‌ طبیعی‌ Natural World

به‌ گفته‌ «آلین‌ بویست» مرواریدهای‌ کوچک‌ تا اندازه ۱۰ میلیمتری،‌ در فرانسه‌ از محبوبیت‌ ویژه‌ای‌ برخوردارهستند. مرواریدهای‌ «ساوت‌ سی»‌ نیز در مقایسه‌ با یک‌ سال‌ گذشته‌ بسیار ارزان‌تر شده‌اند. از طرفی‌ مرواریدهای‌ خاکستری‌ و طلایی‌ اهمیت‌ فوق‌العاده‌ای‌ یافته‌ و بار دیگر حلقه‌ها و آویزهای‌ مرواریدنشان‌ رایج‌ می‌شوند.

مشتریان‌ فرانسوی‌ در پی‌ یافتن‌ مرواریدهای‌ استثنایی‌ به‌ رنگ‌های‌ سیاه‌ بادمجانی‌ Aulergine، پسته‌ای‌ و شکلاتی‌ هستند. در چنین‌ شرایطی‌ عرضه‌ مرواریدهایی‌ که‌ مردم‌ خواهان خرید پیش فروش آن‌ها هستند، بسیار مشکل‌ است‌.

از نظر «بویست»،‌ خرید مرواریدهای‌ کلاسیک‌ به‌ خصوص‌ در بازارهای‌ آسیایی‌ رونق‌ چندانی‌ ندارد. و به‌ گفته‌ «سیلوی‌ چاپوزت» موسس‌ «اسپریت‌ فرنچ‌» انجمن‌ مرکب‌ از ۳۰ نفر جواهرفروش‌ و طراح‌، علاوه‌ بر مروارید، اقلام‌ قیمتی‌ دیگری‌ نیز در بوتیک‌ها یافت‌ می‌شوند که‌ مواد اولیه‌، آن‌ها‌ از اقیانوس‌ها به‌ دست‌ آمده‌ است‌.

وی می‌گوید: «مقادیر قابل‌ توجهی‌ از مرجان‌ و صدف‌ به‌ روش‌ مذکور در کنار هم‌ به‌ نمایش‌ گذاشته‌ می‌شوند. از طرفی‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ در قلمرو سنگ‌های‌ نیمه‌ قیمتی‌ و طرح‌های‌ حاصل‌ از آن‌ مانند گارنت‌ ماندرین‌، تورمالین‌ و پریدوت‌ سبز، اقدامات‌ بسیاری‌ صورت‌ گرفته‌ است‌. ضمن‌ آن‌ که‌ استفاده‌ از گارنت‌ تیره‌، آماتیست‌ سبز و سنگ‌های‌ سیاه‌، به‌ عنوان‌ نمادهایی‌ حزن‌انگیز برای‌ فصل‌ زمستان‌ مد نظر است‌.»

- مفهوم‌ طرح‌ Design Concept

«فرنچ‌ اسپریت‌» از طریق‌ تحقیق‌، رقابت‌ و اجرای‌ پروژه‌های‌ همکاری‌ توانسته‌ است‌ در زمینه‌ طراحی‌ جواهرات‌ در دو حیطه‌ به‌ موفقیت‌هایی‌ دست‌ یابد: خلق‌ مدل‌هایی‌ اساسی‌ که‌ گویای‌ نهایت‌ خلاقیت‌ در کار و طراحی‌ است. عرضه‌ نمونه‌های‌ تجاری‌ که‌ زمینه‌ساز تحولات‌ چشمگیر در صنعت‌ طلا و جواهر محسوب‌ می‌شود.
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-21, 23:17
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/442_633778804689608750_l.jpg

تلالو آتشین‌ رنگ‌ها

در طرح‌های‌ الهام‌ گرفته‌ از طبیعت‌، آنجلا باچ‌ والد، Angela Buchwald طراح‌ آلمانی‌، رنگ‌ جایگاه‌ ویژه‌ای‌ دارد. با این‌ که‌ آنجلا در آلمان‌ به‌ سر می‌برد، اما طرح‌های‌ او به‌ میزان‌ قابل‌ ملاحظه‌ای‌ متأثر از دیگر حوزه‌ها است‌. آنجلا دراین‌باره‌ می‌گوید: «من‌ شیوه‌ زندگی‌ مردم‌ مدیترانه‌ را ترجیح‌ می‌دهم‌ و فوق‌العاده‌ شیفته‌ مدل‌های‌ ابتکاری‌ اروپای‌ غربی‌ به‌ ویژه‌ ایتالیا، در زمینه‌ تولیداتی‌ همچون‌ مبلمان‌ یا پوشاک‌ هستم‌.
دوستی‌ دارم‌ که‌ در فروشگاهش‌ انواع‌ مدل‌ها را در قالب‌ رنگ‌های‌ متفاوت‌ عرضه‌ می‌نماید. من‌ همواره‌ مشتاقم بدانم‌ او برای‌ فصل‌ دیگر چه‌ چیزهایی‌ را خریداری‌ کرده‌ است‌. اقدامات‌ او تأثیر به‌ سزایی‌ بر روی‌ ایده‌ها و طرح‌هایم‌ دارند. منظور من‌ مدل‌های‌ مبلمان‌ نیز هست‌. برای‌ نمونه‌ مبلمان‌ نارنجی‌ رنگ‌ ایتالیایی‌ الگوی‌ طراحی‌ جواهراتی‌ شد که‌ در آن‌ها از «گارنت‌ ماندرین‌ Mandrine Garnet» استفاده می‌شد.
وی معتقد است‌ ایتالیا سرچشمه‌ هنرنمایی‌اش‌ به‌شمار می‌آید. وجود چنین‌ احساسی‌ در این‌ طراح‌ آلمانی‌ بیانگر ویژگی‌ فردی‌ است‌ که‌ گویی‌ در رگ‌هایش‌ خون‌ ایتالیایی‌ جریان‌ دارد. آنجلا می‌گوید: وطن‌ من‌ آنجا است‌.
کدام‌ منابع‌ ممکن‌ است‌ الهام‌ بخش‌ باچ‌ والد باشد؟ طبیعت‌ و ترکیب‌ رنگ در گل‌ها و جنگل‌ها از نظر او بسیار شگفت‌انگیز است‌. «باچ‌ والد» در این‌ مورد می‌گوید: تنها به‌ رنگ‌ آبی‌ آسمان‌ بنگرید، پنج‌ سال‌ پیش‌ از بالای‌ پشت‌ بام‌ خانه‌ای‌ واقع‌ در پرتغال‌ و ساحل‌ «آلگارو Algarve» به‌ غروب‌ خورشید می‌نگریستم‌ که‌ بسیار بزرگ‌ جلوه‌ می‌کرد و همانند یک‌ اوپال‌ آتشین‌ به‌نظر می‌رسید که‌ گویی‌ در درون‌ اقیانوس‌ ذوب‌ می‌شود. منظره‌ فوِق‌العاده ‌ با شکوهی‌ بود!
ابتکار و خلاقیت از جمله‌ صفات‌ عمومی‌ خانواده‌ او محسوب‌ می‌شد. روزی دختر ۱۰ ساله‌اش‌ از او پرسید آیا او هم‌ می‌تواند طراح‌ جواهر باشد؟ و آنجلا در پاسخ‌ گفته‌ بود، برای‌ رسیدن‌ به‌ این‌ مرحله‌ می‌تواند کار خود را با نقاشی‌ شروع‌ کند. آنجلا می‌گوید: ”من‌ هرگز یک‌ نقاش‌ نبودم‌، اگرچه‌ به بررسی‌ و مطالعه‌ طرح‌های‌ گرافیکی‌ همواره‌ علاقه‌ داشتم‌. به‌ هنگام‌ کار در یک‌ بانک،‌ شوهرم‌ را که‌ دارای‌ یک‌ جواهرفروشی‌ در فرانکفورت‌ بود ملاقات‌ کردم‌ و این‌ ازدواج‌ زمینه‌ای‌ برای‌ ورود من‌ به‌ این‌ حرفه‌ شد. احساس‌ می‌کنم‌ توانایی‌ خلق‌ و ابداع‌ هر چیزی‌ خواه‌ جواهر یا پوشاک‌ و... در وجودم‌ نهفته‌ است‌ و استعداد ترکیب‌ رنگ‌ها ذاتا در من‌ وجود دارد باچ‌ والد ۲۲ ساله است که به‌ کار طراحی‌ مشغول‌ است‌ اما از یک‌ دهه‌ پیش‌ ارایه‌ نمونه‌های‌ منحصر به‌ فرد خود را آغاز نمود. همسر مرحومش‌ علاقه‌ زیادی‌ به‌ زمرد داشت‌، از این‌ رو آن‌ها شروع‌ به‌ استفاده‌ از زمرد در ساخت‌ قطعات‌ بزرگ‌تری‌ از جواهر کردند و در این‌ کار بسیار موفق‌ بودند.
آنجلا می‌گوید: ما به‌ تکمیل‌ کلکسیون‌ مزبور با افزودن‌ گردنبند، آویزه‌ و گوشواره‌هایی‌ هماهنگ‌ با آن‌ ادامه‌ خواهیم‌ داد تا اثر باچ‌ والد را تبدیل‌ به‌ نمونه‌ای‌ بی‌نظیر سازیم‌، مجموعه‌ای‌ که‌ مایلم‌ نام‌ آن‌ را ”تلالو آتشین‌ رنگ‌ها“ بنامم.‌
منبع: نشریه طلا جواهر

Hgg
11-04-21, 23:17
http://zar.ir/Media/Image/News/2009/5/427_633778187959511174_l.jpg

تجهیزات و ابزار صنعت طلا و جواهر درد نیای امروز

تکنیک‌‌های برش قالب پلاستیک

ریخته‌گری موم گمشده یاLost Wax روش ساده، سریع و دقیق در زمینه تولید انبوه قطعات محسوب می‌شود. باوجود آنکه داشتن یک مدل اصلی و باکیفیت، امری اساسی به‌شمار می‌آید، لازمست که نسبت به انواع تکنیک‌های برش پلاستیک در مرحله آماده‌سازی به‌طور کامل مسلط باشیم.

عناوین ذیل برگرفته از مطالب "دکتر هوبرت" رییس انستیتو تکنولوژی جواهرات در ویچنزای ایتالیا است که در آن برخی شیوه‌های برش قالب مورد بحث قرار می‌گیرد.

اهداف اولیه برش قالب عبارتند از:

۱) الگوهای مومیWax، از داخل قالب‌ها به‌راحتی و بدون هیچگونه تغییر شکلی خارج شوند. برای انجام این‌کار می‌توان از پلاستیک‌های سفت و مقاومSilicon Rubber استفاده کرد که نیازی به اسپری یا پودر ندارد، اما شیوه برش الگو نیز بسیار حائز اهمیت است.

۲)خطوط تفکیک الگو قابل رویت نباشد. برای دستیابی به این شرایط، الگو باید بدون استفاده از پودر جداکننده برش داده شود.

۳)به‌دقت موم را به‌کار ببرید و عمل پرسازی را کامل کنید. نتایج حاصله به انواع مختلف سیستم‌های رهاسازی هوا در قالب و نوع موم بستگی دارد.

۴( سطحی کامل و بی‌نقص. این شرایط به‌نوع پلاستیک مربوط می‌شود. پلاستیک‌های سیلیکون سفت و مقاوم بهترین راه‌حل است. اما نوع موم همانند سیستم تزریق نقش مهمی در دستیابی به‌هدف ایفاء می‌کند.

جداسازی توسط پودر

این سیستم به‌مهارت دستی زیادی احتیاج ندارد. آماده‌سازی لاستیک زمان بسیاری می‌خواهد اما نتیجه آن، قالب‌هایی است که به‌راحتی باز می‌شوند. محصول کار ما همواره بی‌نقص نیست و خط انفصال ممکن است قابل رویت باشد. شیوه فوق برای اشیاء پیچیده مناسب نیست اما لاستیک‌های سیلیکونی و طبیعی باکیفیت می‌توانند خواسته شما را برآورده کنند. پودر تالکوم، وازلین، روغن سیلیکون یا مواد دیگر را می‌توانند برای جداسازی به‌کاربرد.

برش قالب

رایج‌ترین سیستم جداسازی که برای هرنوع لاستیک و مدل ساده یا پیچیده مناسب است، برش قالب است که می‌تواند خط انفصال بسیار دقیقی را در امتداد لبه‌ها یا هر نوع خطی ایجاد کند. بررسی دقیق برش که موجب شکل‌گیری خطی بر روی مدل اصلی می‌شود، با علامتی قبل از قرار دادن آن در قالب پلاستیکی مشخص می‌شود.

جداسازی پودر و برش

در مواقع مختلف، چنین سیستمی راحت‌ترین راه‌حل محسوب می‌شود و دستیابی به بهترین نتایج را تضمین می‌کند.

قالب‌بندی دو مرحله‌ای

این شیوه چندان کاربرد ندارد اما می‌تواند جایگزین روش انفصال و تفکیک از طریق پارگی یا حتی برش شود. این اقدام بسیار وقت‌گیر و پرزحمت است، به‌همین منظور برای اشکال پیچیده و یا نمونه‌هایی که به‌سختی از قالب درمی‌آیند توصیه نمی‌شود.
منبع: نشریه طلا جواهر

sepid-s
11-11-08, 21:46
سلام.لطفا برام عکسهایی از طراحی داخلی طلا فروشی بذارید:)

Hgg
11-11-08, 21:50
سلام.لطفا برام عکسهایی از طراحی داخلی طلا فروشی بذارید:)

سلام
بعید میدونم چنین چیزی پیدا بشه

hamid1356
12-02-06, 17:17
با سلام من مدرس تراش سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي هستم.خواستم بگم دوستان به مقاله هاي مجالت مرتبط با صنعت طلا و جواهر زياد تكيه نكنندواطلاعاتشون زياد دقيق نيست.البته از زحمتي كه در جمع آوري مطالب كشيديد سپاسگزارم.اگر علاقه مند باشيد در زمينه تراش سنگهاي قيمتي از مبتدي تا پيشرفته آماده ارائه مطلب هستم.البته در حد بضاعتم.

Hgg
12-02-06, 17:24
با سلام من مدرس تراش سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي هستم.خواستم بگم دوستان به مقاله هاي مجالت مرتبط با صنعت طلا و جواهر زياد تكيه نكنندواطلاعاتشون زياد دقيق نيست.البته از زحمتي كه در جمع آوري مطالب كشيديد سپاسگزارم.اگر علاقه مند باشيد در زمينه تراش سنگهاي قيمتي از مبتدي تا پيشرفته آماده ارائه مطلب هستم.البته در حد بضاعتم.

سلام
بله کاملاً درسته ، حالا اینها که مقاله ای بیش نیستن حتی فرمولهای محاسباتیشون هم غلطه !

اگه مطلبی دارید که ممنون میشیم ..... :d

mahnaz.d
12-02-07, 00:31
یه موضوعی هست که همیشه برام سئواله. چرا وقتی طلای با نگین می خریم ارزش نگین حفظ می شه...اما وقتی می خوایم بفروشیم انگار نه انگار نگین داره روش...نگین برلیان منظورمه ها.
دلیلش چیه واقعا"؟

Hgg
12-02-07, 00:51
یه موضوعی هست که همیشه برام سئواله. چرا وقتی طلای با نگین می خریم ارزش نگین حفظ می شه...اما وقتی می خوایم بفروشیم انگار نه انگار نگین داره روش...نگین برلیان منظورمه ها.
دلیلش چیه واقعا"؟

اگه برلیان خوب باشه به قیمت ازتون میخرن
ولی اگه نگین معمولی باشه وزن اون از طلا کم میشه ، دلیلش هم اینه که ما یه نیرو داریم به نام مخراجکار !
این نیرو وقتی نگین رو روی کار سوار میکنه دستمزد میگیره ، و این دستمزد میره روی قیمت کار
و بعدشم هزینه ی نگینیه که باید بخره و بعد از اینکه شما کارو میفروشید اون نگین معمولاً به درد نمیخوره

mahnaz.d
12-02-07, 00:59
اگه برلیان خوب باشه به قیمت ازتون میخرن
ولی اگه نگین معمولی باشه وزن اون از طلا کم میشه ، دلیلش هم اینه که ما یه نیرو داریم به نام مخراجکار !
این نیرو وقتی نگین رو روی کار سوار میکنه دستمزد میگیره ، و این دستمزد میره روی قیمت کار
و بعدشم هزینه ی نگینیه که باید بخره و بعد از اینکه شما کارو میفروشید اون نگین معمولاً به درد نمیخوره
پس اینطور...چرا اون نگین به درد نمی خوره؟ از این نگین بزرگا :tt1:
مثلا" نمی شه اون نگین رو بدیم بگیم روی یه کار دیگه سوار کنن؟:o

Hgg
12-02-07, 01:10
پس اینطور...چرا اون نگین به درد نمی خوره؟ از این نگین بزرگا :tt1:
مثلا" نمی شه اون نگین رو بدیم بگیم روی یه کار دیگه سوار کنن؟:o

چون معمولاً بی ارزش هستن ، اگه ارزش داشته باشن حتماً ازشون استفاده میشه
اونم میشه ;)

shivanaa
12-03-02, 17:35
اینا چند تا پی دی اف آموزش جواهرات و زیورالاته.امید وارم به درد دوستان بخوره

1 (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://lexellstar.persiangig.com/other/0211_JMD-GlassBead-freem.pdf)
2 (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://lexellstar.persiangig.com/other/0610_JMD-StoneSetFreemium%20%282%29.pdf)
3 (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://lexellstar.persiangig.com/other/0710_JMD-WireFreemium%20%282%29.pdf)
4 (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://lexellstar.persiangig.com/other/3Projects%20Freemium%203.pdf)

منبع :www.ariyadesign.com