چیدمان وینیت

چیدمان وینیت مجموعه‌ای از اشیای معنادار است که به روشی هنرمندانه در کنار هم قرار می‌گیرند تا مجموعه‌ای زیبا بیافرینند.
چه روی کنسول باشد، چه روی میز قهوه‌خوری چه طاقچهٔ شومینه، وینیت می‌تواند یک عنصر شگفت‌انگیز قدرتمند در خانه ایجاد کند و نگاه را روی خود نگه دارد. اگر اشیای بامعنایی هست که دوست‌شان دارید اما نمی‌دانید چگونه آن‌ها را نمایش دهید، در اینجا چند ترفند جادویی را معرفی می‌کنیم.

نامتقارن بیندیشید
به مثلث‌های نامتقارن فکر کنید. دو چراغ با ارتفاع یکسان در دو طرف یک تابلو می‌تواند ساختگی به نظر برسد. ولی یک چراغ، چند شیء کوچکتر در میانه، و یک قطعهٔ کوتاه‌تر در طرف مقابل، می‌تواند زیبایی‌شناسی متنوع و درعین‌حال منسجمی ایجاد کند.

زیاده‌روی نکنید، بخصوص زمانی که یک تابلو در میان است. چراغ بلند در یک طرف این میز کنسول، همراه با گلدان کوتاه‌تر در طرف دیگر، مثلثی ایجاد می‌کند که با نقطه‌کانونی اصلی (تابلو نقاشی) رقابت نمی‌کند.

اشیاء را داخلیک سینی جای دهید
یک راه عالی برای کنار هم گذاشتن اشیای کوچک این است که آن‌ها را روی یک سینی دسته کنید تا گرانیگاه دیداری مناسبی ایجاد شود. گاهی کمتر، بیشتر است؛ بنابراین کمی به عقب برگردید تا ببینید چه چیزی باید حذف شود.

در این عکس اشیای روزمره به گرمی گرد هم آمده‌اند: شمعی برای آرامش در بالای کتاب، یک شیء کنجکاوی‌برانگیز تزیینی و سبزی و نرمی از گیاه و گلدان پارچه‌ای.

از کتاب به عنوان پایه استفاده کنید
اشیای محبوب‌تان بر روی کتاب‌های محبوب‌تان فوق‌العاده به نظر می‌رسند. این کتاب‌ها به شما امکان می‌دهند اشیاء را به سطوح جدیدی برسانید و ارتفاع را به دلخواه خود تغییر دهید.

به عنوان مثال، تصویر بالا یک صدف بزرگ (مروارید، انتخابی عالی برای نشان دادن ظرافت است) و یک کاسهٔ سرامیکی پر از گل‌های درخشان در بالای کتاب‌های نفیس مد جلوهٔ زیبایی دارد. لازم نیست گلها حتما در گلدان باشند. مثلاً در تصویر بعدی یک غنچه درون یک ظرف شیشه‌ای بامزه جای داده شده و عالی به نظر می‌رسد.

نکته: یک زیرگلدانی یا یک تکه پارچه نه‌تنها از کتاب‌ها در برابر اشیای تیز مانند این قاب عتیقه محافظت می‌کند، بلکه جلوهٔ تزئینی عمیق‌تری نیز به آن می‌افزاید.

یک صفحهٔ جالب از کتاب را باز بگذارید

می‌توان یک صفحه از یک کتاب تصویری جالب را باز کرد و روی میز گذاشت. هر از گاهی صفحه را عوض کنید تا وینیت تازه شود. صفحه را با یک سنگ تزئینی یا چیزی مثل آینهٔ دستی عتیقه محکم کنید.

یادتان باشد شلوغ‌اش نکنید. کمتر اغلب می‌تواند بیشتر باشد، و در مورد وینیت نیز چنین است. این امر بویژه در هنگام نمایش آیتم‌ها در یک فضای کاربردی و اغلب شلوغ، مانند میز کنار تخت، صادق است. با جدا کردن وسایل‌تان، فضایی برای یک لیوان آب یا کتاب باقی بگذارید. به سه یا چهار گزینهٔ آرامش‌بخش مانند چند شاخه گل زیبا، چراغ تزئینی، یک مجسمهٔ کوچک و سرگرم‌کننده بسنده کنید.

گلدان‌ها را با هم گروه‌بندی کنید
ترکیب‌های تلفیقی که با اعتمادبه‌نفس ایجاد شده‌اند، جان تازه‌ای به هر فضایی می‌بخشند. با افزودن گلدان‌هایی در رنگ‌های خنثی در کنار دو گلدان با رنگ درخشان در ارتفاع‌های مختلف، یک وینیت برنده داریم! به بافت و ارتفاع و رنگ فکر کنید.

نکته: تابلوهای خود را در ارتفاع پایین‌تر آویزان کنید تا بخشی از چیدمان به نظر برسند.

به ارتفاع توجه کنید
اگر یک تابلو یا تلویزیون روی دیوار هست، یک گلدان بلند با گل یا شاخه، نقطه‌ٔ عطف جذابی ایجاد می‌کند و لبه‌ها و خطوط مستقیم را نرم‌تر می‌کند. اشیای کوتاه‌تر در کنار، مقیاس گلدان بلند را نشان می‌دهند. این طرح یک نمونهٔ کامل از نحوهٔ استایل دادن به دسته‌ای از آیتم‌ها بر اساس ارتفاع است. آیتم‌ها از بلند به کوتاه با نسبت متوازن مرتب می‌شوند.

نکته: هنگام چیدن ساقه‌ها در گلدان، دقت کنید که ساقه‌ها حداقل دو سوم بلندتر از گلدان باشند.

گیاه یک افزودنی عالی برای شاهکار مینیاتوری شماست، حواس را تقویت می‌کند و حس آرامش می‌آورد. گیاهان مصنوعیِ باکیفیت نیز می‌توانند بسیار شبیه به گیاه طبیعی به نظر برسند و دوام‌شان هم خیلی بیشتر است.

آیتم‌ها را بر اساس رنگ‌مایه دسته‌بندی کنید
دسته‌بندیِ منسجم می‌تواند به سادگیِ ترکیب آیتم‌ها در یک پالت رنگ باشد. در اینجا یک چیدمان «سفید روی سفید» جلو پس‌زمینهٔ یک تابلو آرامش‌بخش خودنمایی می‌کند. اگر می‌خواهید سرها را بچرخانید، می‌توانید یک رنگ پرمایه (مانند ربات‌هایی که در این تصویر دیده می‌شود) اضافه کنید.

مینیمال کار کنید
کاغذدیواری و آینه و لوستر به دلیل مقیاس بزرگ، قهرمانان این تصویر هستند. هنگام استایل دادن به قطعه‌هایی مانند این‌ها، مهم است که به پیرامون توجه کنید. چراغ و گلدان پایهٔ شفاف دارند، بنابراین چیزی از قهرمانان کم نمی‌کنند. مقداری سبزی، یک جعبهٔ زیبا و یکنواخت، یک آباژور برنزی گرم، برای جمع کردن کل وینیت کافی است.

مقالات مرتبط

هفت اصل دیزاین

اصول طراحی قوانینی هستند که یک طراح باید از آنها پیروی کند تا یک ترکیب تاثیرگذار و جذاب بیافریند. اصول اساسی طراحی عبارت اند از: تاکید، تعادل و ترازبندی، کنتراست، تکرار، تناسب، حرکت، فضای خالی.

سبک شیکر در طراحی داخلی

سبک شیکر نام خود را از فرقه‌ای مذهبی گرفته است، که در اواخر قرن 18 میلادی در انگلیس تأسیس شد. خودکفایی با شیوه‌ی زندگی سخت و پرتلاش، همچنین رهانیدن خود از تجمل و خواسته‌های غیرضروری در زندگی از بنیان‌های اصلی فرقه‌ی شیکر بود.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 3 =